1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Животот на бившите...

Дискусија во 'Врски' започната од sadangel, 3 септември 2012.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ма дали сте нормални луѓе? Животот на бившите?!

    Па се разбира дека ме интересира!!! Сите ми се другари! :D И сите ги почитувам и ги сакам. Се она кое сметаат дека треба да ми го кажат,ме интересира. Ме интересира како им е,дали им е добро и дали треба да пребијам некоја суетна лепотица. Не се многу,малку се и токму се и супер дечки се. Кога си на чисто и кога си разумен, нема простор за да не оставиш простор. Супер момци се, можам да се искарам со нив и по некоја минута да се смееме и да се разбереме,нешто кое не го претпочитам со било која другарка и воопшто со било која жена,тоа би било преголем ризик и напор. Тука сме за многу посериозни животни проблеми него ли некои си ниски нешта ко суета,љубомора и слично. На крајот, она за кое го зборуваме најмногу и веќе го силуваме,љубовта, нема еден облик. Ако сметаме дека е така,тогаш не знаеме што е љубов. Пријателството е една прекрасна и бесконечна љубов,па мислам дека и горе доле сфаќањето на истово говори и за зрелоста на личностите. Едноставно е да речеш одјеби, ме повреди само зошто ти зол и пакосен мачору не сакаше да бидеш со мене,ама потешко е да ги сфатиш нештата и да ја прифатиш личноста еднакво прекрасно,но никако сервилно,како кога си ја гледал низ заљубени очила.

    Ме интересира,колку што треба и колку што не нарушува интима. Тие се мои другари.

    Од друга страна,не ме интересирал животот на нивните бивши,ниту на нивните девојки. А што неретко било случај бившите да ги интересира што тоа јас правам,особено пак една која и не ја осудувам,си го земав тоа што самото ми се даде и сакаше да биде земено,што да правам пак сега јас? Ама сепак го препишувам на човечка природа. Искрена ќе бидам,не дека не ме интересирало, ама не за да се споредам,ами да видам зошто некако се однесува,љубопитна сум во принцип за сечие човечко однесување,сакам да ја гледам сржта на поведението и тоа е тоа. А сепак повеќе сакам да пркосам на љубопитството да знам,зошто мојот живот е мој,а може и да дознаам нешто што можеби ќе ме повреди. Поубаво функционирам кога не ме интересираат туѓите животи. Ми ја терети душата,особено на личности кои емотивно ме инволвираат.
     
    На JonyBravo, ilipili, La.Reina.Del.Sur и 2 други им се допаѓа ова.
  2. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    Како тоа мислиш дали сме нормални? Па Боже чувај не има секакви, не е упат за на нервно ако му го разлисташ фб профилот на бившиот. Мислам дека темава е за оние примитивни човечки чувства и инстинкти, за супра-рационалните....другпат :D Сеа јас колку шо разбрав,ноу хард филингс еј?
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    ^ Ај препрочитај ме убоо. ;)
    Не го осудив никаде. Живи луѓе, чак што више познавам и такви што имаат и лажни профили за да манијачат поширока јавност што не треба да ја занима,не па бивши. Па некако како веќе да ми доаѓа ко нормално штом сите го прават. Тоа се тие некои нови вредности,мене ме растеа постари родители, па така чудно се понашам,а и денес све нешто ме забезекаат дека нешо со мене не е у реду пошо неопраштам декаденција.

    Ама не,не осудувам,тотално нормално е да те занима што прави некој со кој си бил емотивно инволвирана, ма да за мене е поприфатливо ако е возможно да се воспостави човечки однос него ли тињање на јадната душа. Ето...
     
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Бившите.. тие се дел од нашиот живот и нормално е понекогаш да се запрашаме што е со нив? Како се, дали имаат некоја во нивниот живот или пак се сами.
     
    На crazylady и wonderful1 им се допаѓа ова.
  5. milinna

    milinna Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    27
    Не се разбираме...васпитање ти нема никаква врска со односот што ќе го има одредена личност со бивши патрнер,според мене. Мојот бивш дечко ми е многу драг. Арно ама знаејќи му го темпото на живот знам дека нема баш и многу многу време да си чатоваме, па не го замарам. И од она малку слободно што му е, не се ни осмелувам да побарам. Така да јас отворам негов профил од време на време да видам кај шетнал,си ја довршил ли тетоважата, можеби стапил во нова врска па објавил....Такви работи....Не збораме за стокинг или нешто...А ако некогаш му потребам како пријател,знае каде да ме најде човекот. :!:
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    секако дека ме интересира...тоа биле личности кои сум ги сакала и со кои сум поминала одреден период заедно.... ниту една моја врска не завршила ''лошо'' ( не сме се варале или навредувале), па затоа и немам некоја причина да ги мразам или да нејќам да ги видам. гледам да одржам некој нормален,пријателски и минимален однос со сите бивши. и пазам да не претерувам со муабети и слушања по телефони и кафиња за да не бидам погрешно сфатена....баш некој минимален и кратok муабет, колку да дознаам што им се случува а и они да дознаат за мене :)
     
  7. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Ма шта ме брига, јебеш бивше.
    Озбилно. Не се замарам со тоа. Има кој да се замара со нив :D
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  8. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Бившите.. мислам бившиот бидејќи е еден, засега. Па често проверувам што се случува на неговиот профил. Пред две години кога бевме во врска, дури го манијачев профилот на неговата бивша и си правев филмчиња. Потоа кога раскинавме повторно го манијачев на фб, правев лажни профили и такви слични глупости. И тој ми пишуваше од триста лажни профили и на крајот ми призна дека бил тој. Деца.. Сто пати го имав избришано од фб. Ги следам на фб сите негови бивши. Каков манијак сум! Ама сега конечно прекинав со тие глупости и дури не сум во никаков контакт со него, затоа што дознав дека кажувал некои глупости за мене. И мислев дека е крајно време да прекинеме со детските игри. А онака си бевме другарчиња, демек. Секогаш постоеле чувства и вака ми е подобро да не зборувам со него воопшто. А што е уште поиронично, во исто друштво сме и морам да го гледам секој ден. Да можев да исчезнам..и да заминам на друга планета! :(
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Не сум опседната ама ретко некогаш ми текнува да видам што прават, чисто онака не дека нешто ми значи..
    Кон сите имам неутрални чувства, а и не одржувам активен контакт со ниеден, па кога ќе ми текне некогаш интересно ми е да ѕирнам што им се дешава во сегашниот живот на бившите. Кој отишол во странство, се вработил, се верил, се оженил...и тако даље :D
    Се прашува ли некој од нив што правам јас? :lol: :?:
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Беше одамна кога раскинав со бившиот пред 5 и пол години,а тогаш фејсбук сеуште беше во подем,па немав ни јас,а ни тој.Откако си направив еднаш само сакав да видам дали си направил и тој, ѕирнав во неговиот профил и го видов само тоа што му пишуваше на профилот,ниту направив лажен профил,ниту пак го мањачев секој ден и не бевме пријатели н афб за да го правам тоа.Убаво е ако си се разделил на мирен начин даостаниш во добри односи со него,но ако е спротивно тогаш подобро е да не се замарам со него и со неговиот живот.Секој по свој пат и завршена приказната.
     
  11. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    на еден прилично така му ѕирнувам по профил еднаш - два пати дневно :?: ама ме интересира бе! сеа јес да си има женска, ама тоа ѕиркање е стриктно без никакви траги, лајкови коментари, како и да е...
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Веќе одамна не се замарам со тоа. Откако раскинавме, неколку месеци размислував за тоа, но ја затворив таа книга.
     
  13. toxincitylies

    toxincitylies Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    45
    Si imam svoj zivot:D. Nemam zasto za se zamaram so tugj, pogotovo na bivshi.
     
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Се случува чат - пат да проверам кој до кај стигнал у животот. Срека моја доста ствари им се public па успевам да дознаам со кој што се дешава.
     
    На Ekstaza и BoyL им се допаѓа ова.
  15. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ахах бившите што сакаат нека прават :)
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Се случува понекогаш да се запрашам што прават. Знам дека сите се женети (преку фб дознав). Не сум опседната со тоа што прават они.
     
    На Goddest и crazylady им се допаѓа ова.
  17. Goddest

    Goddest Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    42
    Воопште не ми е битно. Секој си оди по својот пат, си го тера својот живот. Ако се било како што треба, немало да бидат бивши и затоа воопшто не ме ни интересират. Не сум ни размислувала да ги барам на фб. Еден од нив дури го имам блокирано секаде, дури и забрана за повици му имам ставено, така да... 8)
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Ene go,ja veril devojkata so prstenot sto mu go odbiv..Da go smenese barem,drug da zemese..A taa gordo si ja slika rakata:party:
    Inaku znam ponekogas od dosada da cepkam i po simpatii od osnovno,ne deka me interesira,tuku onaka :wasntme:
     
    На mami blue, anakonda88 и mila1111 им се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Воопшто.
    Сега пред некој ден имав отворено на профило на бившиот и тоа без задни намери туку зошто ми излезе отстрана на чат најгоре, а го немам ни за пријател па ме јади љубопитноста мене па отворив да прочепкам да не има нешто и не се изненадив кога видов дека нема ништо и исклучив. На никој друг со кој имам излезено му немам буричкано по профил едноставно не ме интересира.
    Ако треба да знам тие сами ќе ми кажат :)
     
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Некои се оженија, двајца добија дете, други конечно си почнаа врска за озбилно.
    Што да кажам, им носам бериќет на сите.:sun: Сум ѕирнала од љубопитност, без никакви задни намери или некаков посебен интерес.
    Чисто да видиш до каде е со животот некој со којшто порано си делел "ванземска љубав", некакви си животни планови и идеи, и сте си имале какво-такво значење еден за друг. :)
     
    На eloves, sugarlips, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.