1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во фантазија

Дискусија во 'Психологија' започната од LoVeR, 15 септември 2010.

  1. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Уф, наслевот колку е само за мене. Фантазерка сум цела, по знак, по природа. Ама LoVeR, си забегала малце за на 19 години да сонуваш за бели принцови?
    Еве за мене, ја сум опседната со филмски сјај, гламур и раскош.. И тоа само од еден поглед на E! Entertainment Television. Oд тогаш, секојдневно дремам на каналов затоа што се зборува само за познати личности од Холивуд, и тоа ми стана опсесија. Од училиштето како приоритетно, на врв на листата замина збуткано негде долу. Сега и викам на мама: „Ама мене што ке ми е математика? Јас учам онака, за оценка, јас ке бидам глумица, ќе живеам во Холивуд и некој ден ќе ти мавнам со рака од преносот на Оскарите.“ Оваа кога ме погледна. Ме уби со поглед. После следеа ред лекции за да се освестам од магијата, да сватам дека постои еден свет, реален, во кој живеам во моментот. И дека сега не сум таму во Холивуд, туку дремам на креветот и плачам. Дека во МК нема аудиции за филм секој ден, дека шансите некогаш па макар да го посетам Холивуд се 1 во милион, дека животот не е розов туку ќе ме шамара додека да се разбудам, а тоа ќе боли, дека утре нема да има Венити Фер забава туку ќе одам на училиште, и мора да сум подготвена за придизвиците таму. Јас плачев, бев сосема црвена во лицето, и не можев да престанам. Ама колку толку ме освести. Сега уште имам страшна желба за тоа, ама си викам се во свое време. Ако требало да биде ке биде, а додека да биде ќе си седам во МК и ќе бидам задоволна од тоа. :)
     
  2. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Значи....цело време ги читам коментарите и девојката од првиот коментар ја направивте луда,ја праќате на психијатар и незнам што...но тука вие треба да посетите психијатар или психолог затоа што незнаете да фантазирате да сонувате,а животот без фантазија е осуден да умре...навистина сум воодушевена од фантазиите и тоа е сосем нормално,затоа што ништо не е невозможно во животот
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Во врска со темава. Фантазија ли е да замислуваш дека живееш живот од соништата а всушност се е лага и ти си несреќна? И страв ти е да појдеш да си ја бараш среќата за да не ги повредиш луѓето околу тебе.
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Треба да стремиш и да се трудиш да живееш живот каков што сакаш/посакуваш. Пиша дека всушност е лага и ти си несреќна, значи си се судрила со реалноста која тешко ја прифаќаш. Можеби малку си се изгубила во реалноста ама сега си свесна и тука настанува борбата. Можеби малку психолошки кризираш, али ништо страшно. Гази по патот по кој што сакаш да одиш и труди се за поубав живот.

    Зошто би ти било страв да си ја побараш својата среќа? Клучно прашање на кое самата треба да си одговориш и со тоа ќе го решиш проблемот. Со живеење на свој живот и уживање на своја среќа не ги повредуваш луѓето околу тебе. Тоа не е нанесување на зло.
    Без разлика која и да е причината за тоа што се така чувствуваш, дали разочарување во љубовта, најблиските...гледај како на уште еден удар што ти го создал животот и те направил посилна. Нема простор за очај, разочарување, страв. Соземи се и реши што сакаш и што ќе правиш во животот.
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Наместо „цитирај“, кликнав „ми се допаѓа“ :$

    Yeats, не мислам дека е фантазија во твојот случај, мислам дека е негирање на реалноста.....претпоставувам си се омажила, ама не си среќна како што сакаш и треба да си, а не можеш да се разведеш за да не ги повредиш сите околу тебе. Тоа е, или имаш друга мака?
     
  6. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Оваа како за мене напишано...
    Јас сум личност која не може да престане да фантазира :$ За се и сешто си фантазирам!! :) И искрено убаво ми е. :angel:
     
    На capricorn.m.gi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Koга ке легнам , пред заспивање . . . Неможам да заспијам без да пофантазирам . . . :lol: :lol:
     
  8. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    LoVeR, во овие години многу луѓе минуваат низ тежок период. Се соочуваш со свет на кој не те учеле како мала, сваќаш дека има зло и не секогаш победува доброто, дека луѓето можат да те повредат сакајќи или несакајќи. Затоа е тешко да прифатиш и бараш љубов, некој да дојде, некој кој ќе биде посебен, бараш свет во кој се ќе биде убаво. Сепак тоа е само сон, а сите сме имале такви сонови :) , не треба да го сваќаш тој сон премногу сериозно. Посвети се на себе, на она што сакаш да го работиш, на семејството пријателите.... излегувај, дружи се и остави го тој принц :) Друг принц ќе дојде тогаш кога нема да очекуваш, не треба да се заморуваш со тоа.
    Ќе видиш, околу нас има многу добри луѓе и не е се така како што изгледа. Се што треба е да излезеш да земеш длабок воздух и да почувствуваш како ти чука срцето, погледни околу себе, помисли на луѓето околу себе. Ова си ти, тука, сега.
    Мислам дека не си ваков или онаков човек, тоа е само суеверие, остави ги тие работи, не е вистина се што ќе ти кажат.
    И на крај, ако мислиш дека не чини тоа што го замислуваш и дека е во голема мера и ако ти треба помош, обрати се на психијатар. Побарај помош од твоите дома. Не е човек луд ( како што многумина мислат) ако оди на психијатар. Како што има доктори за други работи така има и психијатар-единствениот кој навистина може да те разбере и да ти каже што е тоа што го чувствуваш и зошто.
    Само опуштено ;) поздрав
     
  9. aprokovic

    aprokovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    45
    Па кукле порано и јас така, веројатно и тоа е фаза од животот, знаете она се во свое време.. Сега легнувам и мислам уф како би било добро да можам утре цел ден да си лежам само, ни да се измијам, ни да се облакам.. не па нешто друго. И си мислам ајде спи, утре како ќе станеш. :) Така да фантазиите се веројатно нормален дел од сечиј развој и самопронаоѓање.
     
  10. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.606
    Познавам мој близок другар што е таков.. живее само во фантазија, постојано си умислува дека цел свет се занимава со него, дека сите му сакаат лошо, многу е наивен све му се чини дека за него живот нема, живее во тој филм понекогаш дури му иде да се самоубие...
    Мислам он како човек не е лош но не знам зошто е така израснат. со тоа понашање ме оттргна од себеси заради тоа што не сакам негативни луѓе околу мене што постојано се занимаваат со тоа кој ги оговара..
    На фб пишува статуси како на него муе тешко па како никој не го разбира?! Мислам АЛО?! И така преку глава ми дојде више што дури не го ни забележувам, не можам посотојано да му објаснувам дека треба да биде среќен за животот што го има зошто реално ништо не му фали ама ете :|
     
  11. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    И ја познавам една жена.. 30 години, се плаши од се и сешто, И е страв да излезе некој нешто да не и направи. И е страв да збори на телефон пошто порано и вртеа со скриен број и сега упла фаќа од тоа.. Си седи само на пц на фб и тоа е.. И цело време оваа е лажен профил зошто ме додал што сака. Аман бе!
     
  12. Cloee

    Cloee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    35
    И јас живеам во фантазија,но тоа не ми попречува во учењето и обврските.Единствено многу ми пречи во спиењето,односно заспивам многу тешко.Ми се има случено да легнам во 23h,а во 6 саат уште да бидам будна,бидејќи цела вечер сум си фантазирала.Затоа многу често сум ненаспана на училиште.И само што јас не замислувам баш принц на бел коњ,туку си го замислувам мојот живот перфектен,како изгледам убаво како познатите фотомодели,сите ми се восхитуваат...Дури понекогаш сум излезена во некој кафич и си фантазирам.Толку ми е се перфектно во фантазијата што не сакам да ја прифатам реалноста :x
     
  13. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Верувај LoVeR не си сама. Секој сака да фантазира за еден совршен живот, за тоа како ќе им дојде принцот на белиот коњ и како ќе живеат happily ever after. И јас многу често фантазирам. Уживам во тоа. Незнам дали голем дел од тоа ми го налага хороскопскиот знак бидејќи сум Риба, а за рибите е познто дека се големи сонувачи. Убаво е да сонуваш за некои работи кои посакуваш да се случат иако можеби и нема шанси. Но секако тоа мора да е во граница на нормалата. Не се плаши од се и сешто. Не се плаши да излезеш и да покажеш која си и што си бидејќи само така ќе си ги оствариш фантазиите.
    After all knowing something won't happen doesn't make you want it any less.
    Надежта последна умира ;)
     
  14. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    мала фантазија е во ред се додека не премине во опсесија и бегање од реалноста
     
  15. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Боже како да читав мој коментар! Особено она со спиењето и кафичот! Мислам буквално! :lol: Но, никому тоа не му го кажувам, како да се срамам и си продолжувам, на сите им изгледа како да ми е досадно, но баш обратно, во фантазијата јас си уживам во совршено обликуваниот свет! И како да не сакам да се вратам во реалноста, таму е досадно! :lol: Шшшш! :!:
     
  16. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Неодамна дознав дека тоа е некоја психолошка состојба што се вика неадаптивно мечтаење (maladaptive daydreaming) и се карактеризира со прекумерно фантазирање за некој друг идеален живот, до тој степен што доаѓа до пречки во нормално функционирање во реалниот живот.
    Не знам дали ова е она на што мисли LoVeR, а веројатно не е ни веќе важно бидејќи поминале 6 години откако ја отворила темава...?
    Како и да е, прочитав дека има многу вакви луѓе и навистина не ми се верува бидејќи мислев дека сум само јас.
    И сега не мислам дека е чудно или лошо бидејќи без тоа не знам што правам со себе. Фантазирам скоро цел ден, што повеќе можам, а највеќе кога слушам музика. Поради тоа имам и зависност од слушање музика. Исто така и кога се возам или патувам некаде. Најчесто си замислувам како живеам на друго место со други луѓе за кои имам смислено и имиња и карактери и се до детали, и тоа е како филм или некоја книга што секој ден ја продолжувам. Исто така сум и приврзана за тие луѓе и се чувствувам како само тие да ме разбираат. Не ми е нешто многу убаво додека го правам тоа бидејќи и онака знам дека не е реално но сакам да го остварам и да го живеам тој живот. Затоа занемарувам се од реалниот живот. Единствено нешто, е тоа што некогаш учам за да имам добри оценки. Но само поради моите родители. А кога и да учам едвај чекам да завршам за да си продолжам. Не излегувам од дома освен за во училиште и кога треба да одам некаде со родителите. Многу често (скоро секој ден) барам да се возам за да заминам во мојот замислен свет. А доколку неможам, седам на мојот кревет во темница и никогаш не ми станува досадно. Мислев дека е нормално, но никој не го прави тоа, освен тие како мене. /:
    Немам ни пријатели, и мислев дека тоа е така поради мојата социјална анксиозност, но кога и да најдам некого покрај кого не се чувствувам лошо, пак сакам да се оттргнам и да продолжам да си фантазирам.
    Во последно време спијам многу малку бидејќи морам да станам рано а неможам да заспијам поради ова и затоа секогаш сум уморна.
    Незнам дали е полошо тоа што многу луѓе не знаат за ова, не го сфаќаат и не мислат дека е сериозно, или пак тоа што ме контролира и не знам како би можела да престанам кога сум толку цврсто решена дека го сакам само тој живот и ништо друго.
     
    На theowndemon и zhap4e им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.424
    Пол:
    Женски
    Хм, порано зависев од мојот свет, сега почнав да зависам од луѓето околу мене. Некогаш мислам дека подобро ми беше порано. Не мислам дека тоа моето беше ментална состојба ама често знаев да се „исклучам“ за да си бидам во некој мој свет, дури и таму не беше најсјајно ама беше подобро. Сега реално имам време за да го пуштам мозокот на пасење само кога слушам музика и кружам низ соба, си влегвам во филмче. Ова ми траеше цело основно (тогаш и почна, пред тоа бев океј, после тоа сменив училиште и ми се скина некоја жичка), до средината на средно (тогаш фантазијата ми беше побитна од реалниот свет, некогаш се каам за изгубеното време, не се надохнадва. Мислам кога ќе ми кажи некој што правел тој период, и потоа гледам што правев јас - слушав музика или гледав в таван, или пишев или цртав и си влегвав во филм - онака тешко ми паѓа, како да неможам да го надохнадам времето и работите кои можев да ги правам измеѓу). Многу се разочарував периодот зошто во мојот свет можев да бидам во Хогвортс, а на еден начин криво ми беше зошто тоа не е вистина.
    Тој период и интензивно пишував, незнам, зависев некако од другиот свет и не сакав да се изгуби па и во најглупи реченици го опишував колку да остани во било каква форма. Ми значеше.
    После почнав да се социјализирам некако и реално често ми треба време за себе и ова „бегање“ ми е еден вид на релаксација и во умерени количини малку фантазија е нормално и здраво, го држи мозокот, го регенерира ама ако си зависен во смисла не те интересира реалноста ради својот свет - тоа е веќе сериозен проблем. Мислам дека на секој му се има случено да се исклучи во различни ситуации - патување на пример, што поубаво да се исклучиш и да го остајш мозокот да кажи што „чувствува“ дури уживаш во разните слики кои се менуваат и да напрајш филмче околу нив.
     
    На ЈеленаЏиш и lonelyheartsclub им се допаѓа ова.
  18. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    абе исто и кај мене. Нема никакви теоретски шанси да се заспие без фантазирање. Некогаш тоа се некој романтични замисли со симпатијата, дури и случки си измислувам, дијалози до најмал детал хахахх. Мислам дека не е некоја си болест или нешто толку сериозно. Ако е лошо кажувајте број од психијатар
     
  19. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Covek bez sonista e osuden na propast.Sonistata ke ve odvedat sekade, a logikata od edna do druga tocka.I veruvaj mnogu e poubavo da fantaziras otkolku 100 pati da go preispitas terenot dali e dobro toa sto go pravis. Baska I budi ubavi cuvstva.Sigurno I psiholozite bi go kazale istoto, bidi srekna mozam da ti kazam nema tuka nisto patolosko, osven sto ti vlijae na ucenjeto,probaj da go sredis toa, odredi si period koga ke "fantaziras".
     
    На lonelyheartsclub му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    Се согласувам. Како што кажав јас најмногу си правам филмчиња пред да заспијам, а мислам дека така е најдобро. Од друга страна пак можеби и не е. Насместо да се преиспитам, да размислувам и слично, јас си режирам се и сешто. Ама сепак мислам дека полошо е да тупиш мозок со битни прашања пред спиење, отколку да се опуштиш фантазирајки.