1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во фантазија

Дискусија во 'Психологија' започната од LoVeR, 15 септември 2010.

  1. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797

    Мислам дека и кај мене е сличната состојба. Тоа е нешто како идеален живот во кој сакаш да живееш. Јас дури и сум член на музичка група, заедно со уште некој пријатели, но на нив им го немам кажано тоа. Дури и сум на друга возраст од она што сум навистина. Убаво ми е додека мечтаам бидејќи тогаш се оддалечувам од вистинскиот свет, не мислам на проблемите, се опуштам, но некогаш сум навистина загрижена, дури мислам и дека претерувам.
     
  2. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    И јас сум на различна возраст! Инаку не мислев дека е сериозно или пак дека претерувам се додека не дознав дека не е во ред но не можам да престанам.
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Случајно налетав на темава, а пред некое време имам читано дека личностите кои имаат вакви РЕАЛНИ ( добро замислени) животи се премногу интелегентни. Не се во можност да повредат човек, а најмалку животно. Ја сакаат природата и океанот. Имаат висока емотивна интелегенција, па поради самозаштита, нивниот мозок сам си го прави овој замислен живот да го доживеат како висстински. До толку се интелегентни што не само што си имаат замислени цели сцени, туку и може да почувствуваат длабоки емоции па дури и мириси, кои во реалноста ги нема, туку ги има во нивната глава. Ете до толку многу им е развиен мозокот. Овие личности мислат дека се во депресија, но не се, туку се навистина срекни, но активниот ум го користат помалку ( тој што им кажува дека се срекни), а реактивниот повеке ( оној што го користат за т.н совршен живот)

    Ви објаснувам накратно и попросто ви кажав како што запамтив. Многу ме заинтересира тогаш ваквиот психолошки текст и ми остана во мисли. Ете добро е што денес налетав на темава, па да споделам.


    Така да не се плашете, се е во ред со вас, а ние не сме во ред што ве пракаме на психолози, зошто не сме на иста емотивна интелигенција.

    Знаете дека постои IQ и EQ, кај некои едното е поизразено од другото, некои се просечни, а овие личности се и со двете повисоки од нас останатите.
     
    На Аliсe, fallenangel, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  4. ЕДНА убавица

    ЕДНА убавица Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    797
    уффф фала ти ми олесни премногуу...proud of myself...:lol::*
     
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Супер е се додека само замислуваш идеален свет-живот. Страшно е кога ке почнеш да гледаш личности кои не постојат и да слушаш гласови кои ги нема- тоа е шизофренија.
    Да нема забуни. Вие не сте луди.
     
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    За време на патувањето низ средна европа затекнав графит со многу јака порака:

    "Instead of dreaming about better future you better start creating it!"

    „Наместо мечтаење за подобра иднина, подобро ќе биде да започнеш да ја создаваш (подобрата иднина)!„.
     
    На Cacii123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Тоа нема врска со ова.
     
    На okcenzi и theowndemon им се допаѓа ова.
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Има многу врска. Фантазирајќи за принцот на белиот коњ (од воведниот пост) се пропушта времето и се троши енергијата на фантазирање наместо вложување во тоа да се стане принцеза која еден ден ќе ја запроси принцот на белиот коњ (симбол за успешен живот, идеален партнер и тн.) .
     
  9. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ова ти е исто како на депресивна личност да и кажеш дека со депресијата ги испушта убавите моменти од животот и едноставно да престане да биде тажен/а. Никој не кажа дека времето се губи, можеби баш се вложува во тоа замисленото. А можеби и баш ова време не е вистинското за да се вложи во станување на вистинска принцеза која еден ден ќе ја запроси принцот на белиот коњ, но се планира во иднината. We're not that stupid. :)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Тоа е планирање и тоа е паметна работа. Тука зборуваме за фантазирање, и живеење во фантазија. Прочитај го воведниот пост.
     
  11. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Да, го прочитав, многу убав пост. Не забележав дека се спомнува губење на време и сл. Ниту пак дека се планира. Значи не знаеме дали планира или си го губи времето затоа што не кажува. Инаку да планираш и да живееш во фантазија се работи кои што можеш да ги правиш истовремено.
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Се согласувам. Фантазијата може даде добра појдовна насока, вид вовед во нашиот план што сакаме да постигнеме во блиска или далечна иднина. Но не е пожелно доколку човек остане да живее во светот на своите фантазии седејќи со скрстени раце во реалноста бидејќи така ги остава деновите неискористени кои во спротивно би можеле постепено да ја променат реалноста од неубава во убава или поубава :)
     
  13. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Gurl thats some wisdom u got there honestly likee i had no idea about it im literally like blinded by ur gleaming knowledge woww r u a psychologist or sth bcs that was reeeally good
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Додека ние мислевме дека овие луѓе се забегани и седат со скрстени раце и си го трошат животот за фантазија, некоја жена со исто таква фантазија го напиша Хари Потер и од очајна домакинка падната во тешка депресија, стана успешна бизнис жена, со пари за следните 7 животи.
    Никогаш не знаеш кога овие високоинтелегентни личности ке го потегнат конецот и ке извадат од нив, за нас нешто незамисливо нешто што ке ги подобри следните генерации.
     
    На galapce, theowndemon, ЕДНА убавица и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Токму тоа сакам да речам. Таа домаќинка ја искористила својата фантазија да стане „принцеза„ (богата и успешна де). Значи својата фантазија ја искористила (седнала, напишала, искуцала понудила кај издавачи, се заангажирала и тн.) а не се седела со скрстени раце чекајќи дека само од фантазирање ќе ѝ се подобри состојбата.
     
    На lonelyheartsclub му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    А кој рече дека ние седиме со скрстени раце...?
     
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Никој. Јас коментирав во врска со темата, а не во врска со вас.
     
  18. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Обично тие што седат со скрстени раце, нормално не буквално, не живеат во фантазија туку само си имаат нешто што сакаат да се оствари (i mean every other person out there) но не превземаат ништо во врска со тоа и така си го губат времето. Но не зборуваме за такви. Тие што живеат во фантазија сакаат таа да стане реалност и не седат со скрстени раце.
     
  19. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ние сме во врска со темата
     
  20. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Ако некој се препознал, тоа е веќе друга работа... :D