1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Живот во фантазија

Дискусија во 'Психологија' започната од LoVeR, 15 септември 2010.

  1. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Во твоите зборови не.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Некои повеќе некои помалку живеат живот во фантазија.
    Дали ќе живееш во фантазија или ќе бидеш оптимист по мене е едно исто.
    Верувам во тоа какви ти се мислите таков ти е животот.
    За да имаш поубав живот и да бидеш подобра личност во секој случај прво е потребно да си поставиш цел, потоа да си одредиш начин на постигнување на истата и на крај успешна реализација ќе се постигне само ако дејствуваш. Но и енергијата која ја поттикнуваш и си ја носиш во себе паралелно дејствува со реално поставените цели и мисли.
    А кој не сонува за поубав живот со отворени очи, кој не сонува за посета на луксузни места, кој не сонува за љубов, семејство, дечиња?
    Реално сонувам до последна капка надеж, копнеам и верувам дека еден ден ќе имам се што сум посакувам, само е потребно време.
     
    На Осе, hermosa, eta и 2 други им се допаѓа ова.
  3. lonelyheartsclub

    lonelyheartsclub Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Да не си ја згрешила темата..:^)
     
    На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Dokolku nekoj ima vakov problem - cesto fantaziranje, iako e bitno sto i kako se fantazira, sepak ubavo kazale povekjeto clenovi - treba da se poseti najprvin psiholog.
    Moze da navlezes predlaboko vo fantazijata i da ne razlikuvas ponatamu realnost ili fantazija. Zatoa e potrebno strucno lice. Jas cesto navleguvav vo fantazii, najmnogu od knigi koi sum gi procitala.
     
  5. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Фантазијата е потребна на секој човек. Но, секако до одредени граници. Бидејќи така барем на неколку минутно време го одмараш мозокот и мируваш и имаш внатрешно исполнување.
     
  6. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Има реална фантазија и нереална фантазија.
    Реалната фантазија сите ја имаме и мене ми е сосем океј. Си фантазираш да бидеш нешто повеке од она што си, да успееш да створиш нешто, или да си исполниш своја желба некоја и работиш на тоа до крај.

    Јас си имам свои фантазии и речиси досега сите ми се исполнувале. Си ги знам своите можности и квалитети и фантазирам за работи кои би се оствариле со даден труд. Толку многу си влегувам во филмот што правам се за фантазијата да ми се оствари. Сепак ако не ми се оствари не се разочарувам, но искрено досега и не се случило нешто да не ми се остварило па да се разочарам.

    А тоа како што рече Витамина погоре, да си прави некој нереални филмови за нешто е дефинтивно болест.
     
    На kikkki и Амиго им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Порано многу повеќе фантазирав, сега знам да си направам некој филм во глава, но реален. Некогаш тоа е нешто што го замислувам во иднина и сакам да го остварам, нешто што го очекувам, некогаш е онака нешто што размислувам дека би можело да се случи а не дека го сакам или планирам тоа. Се сметам себеси за реалист и никогаш не отстапувам од тие рамки било кога размислувам за нешто, планирам нешто или очекувам нешто.
     
  8. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Нaјмaчнoтo нештo сo кoе сум се бoрел дa се спрaвaм, мнoгу е пoлoшo oд фaнтaзирaње би кaжaл се зaменувa реaлниoт живoт сo фиктивни мисли, вo кoмбинaцијa сo други пoтешкoтии билo ужaс.
    Нo имa спaс, требa сaмo сaмите дa избoриме кaкo и се другo, дa се зaпре сo лoшите нaвики, oвa е зaвист зa кoјa мoрaме дa бидеме сaмoсвесни и дa јa кoнтрoлирaме, зa се имa решение. :sun:
     
    На eliesaab и jasbi им се допаѓа ова.
  9. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Realni ili nerealni fantazii, seedno e za mene. Nekako si sporeduvam so ubav i neubav son. Moze da se cuvstvuvam ubavo ako si sonam ubav son ili si fantaziram za nesto ubavo, kolku i da e nedostizno. Ne se razocaruvam lesno, sakam planovi da si krojam, koi ponekogas se moze nedostizni no ete me pravat srekna. Sakam da fantaziram-zamisluvam licnosti koi se vo moeto minato i nivniot miris, pregratka.. Mi go razubavuvale zivotot, ubav e momentot koga na moeto lice ke se pojavi nasmevka...Toa e onoj ubav del koga sakam da fantaziram za nekoi luge koi bile vo mojot zivot, a i za nekoi slucki i desavki vo mojata idnina koi silno posakuvam da se ostvarat.
     
    На minne992 и Rioers им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Фантазијата у глава ме тера да продужам да живеам и кога ми е најтешко, не сакам да комуницирам со луѓе без фантазија, визија и со луѓе кај кои се и е невозможна мисија, што тераат работа-дома, работа-дома
     
    На eliesaab, hermosa и jasbi им се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека реалност непостое една секој си има своја реалност на случки, гледишта, мотиви и слично пример ја сакам да сум пилот а комшиката домаќинка со 4 деца за неа тоа секако дека не е реално и нормално мојто исто така и од моја гледна точка нејзиното. Секој си има своја реалност неможе секој на исто ниво да размислува и исти работи да сака. А веке ако збореме за шизофренија каде лицето не е ни свесно како се вика нит каде се наоѓа е тогаш психијатар.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Порано во основно и во средно често си фантазирав и многу пубо и попродуктивно функционирав. Од ко пораснав, почнав да живеам строго во реалноста и во моментот, мислејќи така дека треба и се негативно гледам на животот.

    Не те остава денешницата да останиш сам со мислите, да контемплираш, да сонуваш.... по цело време опкружен со настани и новости и други луѓе, кој кај бил, откај се чекирал, какви екстензии има Ким, колкава куќа имал Роналдо, колку умреле од корона.... наместо секој себе и фамилијата да се гледа, секој на секого гледа да се наметни, види ме мене, прај муабет со мене....и не те оставаат сам да си го креираш светот....
     
    На eliesaab, hermosa, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Едно е разумна фантазија, друго е некој цел живот во фантазија да си го живее и да не е присутен во реалните настани. Додуша не верувам дека и некој си допушта да фантазира во ова време.
     
  14. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    По голем фантазијаџија од мене нема. Секако здрава фантазија, не нешто нереално. :D
     
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Многу фантазирам и сакам да си правам „филмови“ и за нереални работи (или ајде да речеме тешко остварливи). Тоа што го нуди реалноста понекогаш ми е премногу и сакам да избегам во светот на фантазијата за момент. Секако, знам да ги разграничам двете нешта. Фантазијата ми е начин за релаксација. :)
     
    На Bezobrazna01, AriLangdon и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  16. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    Фантазирав порано но сега не.
    Мислам дека тоа се случува кога човек е премногу осамен и нема на кој да си ја отвори душата, или пак ако реалниот живот не му е како што тој сака па му останува да ужива во фантазиите.
     
  17. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Од секогаш фантазирав да си најдам партнер кој ќе ме сака и почитува и ете се случи. Фантазирав за дечиња да имам на помлади години, а не како што сега е модерно да се мажиш со 35+ и ете и тоа се случи. Сега следна фантазија ми е свој сопствен дом да изградиме со мм, работиме на тоа. Исто фантазирам дека еден ден нема да треба да одам на работа и ќе имаме свој бизнис со сопругот. Исто работиме на тоа. Фантазирам за подобрување на линијата и на целокупниот изглед. Значи, се на се можеш да фантазираш за нешто реално и достижно. Е сега, на пример не можам да фантазирам, ма колку и да сакам дека ќе отидам на некоја плажа со бел песок, или дека ќе возам некоја скапа кола, или дека се ќе ми биде мед и млеко во животот.... Сепак реалноста е сурова и не треба да леташ ептен во облаци, за да не биде она ' Кој високо лета, ниско паѓа!' Потребно е да има човек оптимизам за да може да функционира во животот, ама се во граници на нормала.
     
    На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Твојот живот е мнг скапоцен дар. Животот во фантазија ти ја ублажува болката и неугодноста на секојдневието, но и ти ги сокрива вистинските моменти на растење и развивање. Самата викаш не го сфаќаш сериозно животот а со тоа и самата себе... Кога ќе дојдат моменти на тешки одлуки како ќе се потпреш на својата перцепција ако не си во допир со реалноста?... Сеуште си млада но гледам дека знаеш за подобро (мислам дека сум доволно возрасна...) Имаш голем избор на книги на оваа тема и секако муабет со професионално лице може само добро да ти донесе :) фантазијата може да ти донесе голем успех во работата, во креативноста итн но мнг важно е да живееме во реалноста.
     
  19. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Како дете многу фантазирав, си замислував разни сценарија (нереални) во мојата глава и уживав во нив, како растев моето фантазирање стануваше се по реално, може да се каже тоа беше фантазирање за остварување на некој реални цели. Сега воопшто не фантазирам, суровиот свет во кој живееме ми ја уништи секоја желба за фантазија.
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.448
    Пол:
    Женски
    Фантазирам повремено, иако се трудам секогаш да останам приземна и со ниски очекувања, така сум посреќна. :)
     
    На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.