1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Жолта минута

Дискусија во 'Психологија' започната од I I, 12 април 2017.

  1. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Како успеваш?
     
  2. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Точно, а слабоста се гледа во тоа што личноста не е доволно стабилна во психичка смисла на зборот да ги контролира чувствата и емоциите.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Години и искуство од разни непромислени испади.
    Сум трпела поради испади и жути минути.
    Сега...цел еден ден сама со себе..и добар разговор со близок.
    А..не сум била секогаш во право.Факт.
     
    На cresa-jagoda, КикиМаус, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Иако можеби изгледа како тежок процес за некои луѓе, сепак може да се постигне контрола на чувствата. Во тоа помагаат следниве постапки:

    1. Соочување со чувството
    - за да може да се управува со чувство, човекот пред се, мора да си го признае постоењето на чувството

    2. Одбегнување ситуации кои предизвикуваат силни емоции
    - наједноставно е човекот да не се изложува на ситуации кои му предизвикуваат непријатни чувства

    3. Ангажирање со активност
    -вишокот енергија создадена со силно чувство треба да се насочи или искористи за друга и полесна активност

    4. Оптимизам и хумор
    - човек се брани од непријатни чувства со откривање на ведрата и смешната страна на непријатниот настан

    5. Физичка релаксација
    - бидејќи чувствителната напнатост е секогаш проследена со физичката напнатост на одредена група мускули, вежбите за физичка релаксација доведуваат до чувствителна релаксација како автоген тренинг и медитација
     
    На cresa-jagoda, КикиМаус, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  5. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.714
    Здраво Дечко со теми :)

    Не ме спукала жолта минута или жута тачка што би рекла јас, мнооогу одамна.
    Долго време медитирам и тие вежби многу ми имаат помогнато во дадени моменти да се самоисконтролирам, без разлика колку нечија постапка или збор да ме погодил.

    Топло Ви препорачувам редовни вежби за медитација.
    На тој начин ќе си го намалите стресот, на многу поедноставен начин ќе ги решавате проблемите и што е најважно, многу поубаво ќе се чувствувате.

    Ај сега чао :D
     
    На theowndemon, Mishela, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    Не можам да ти напишам лп па тука ќе те прашам (се извинувам што не е во склоп на темата).
    Кои вежби за медитација ги практикуваш и ти се покажале како ефикасни ?
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  7. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.341
    Пол:
    Женски
    Леле секој ден имам барем по една жолта минута :rofl:
    Не можам да се контролирам :wasntme: Често ми се спојуваат жичките :lol:
    Многу брзо избувнувам и знам да направам хаос :clap: Ама во вистинска смисла на зборот :rofl:
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Прв пат ја гледам темава, а баш ко за мене е :D
    Сум имала порано неколку ,,жолти минути” кога ми се спојувале сите жички во главата и сум реагирала импулсивно и во афект.
    Ама како што растам и созревам и се замарам само за позначајни работи одамна не сум имала среќа жолта минута.Последно имав во јули мислам, кога фатив да боксувам се што ми дојде при рака (освен луѓе :rofl: ).
    Сега и да имам жолта минута, не рипам одма да удрам некој или да викам.Пробувам колку можам да се исконтролирам, да земам воздух длабоко и да се фрлам на работа -> feedback.
    Место физички, ги повредувам луѓето на поболниот начин-психички.
    Ако некој многу ми згреши или ми ги спои нервите, место да го удрам или ќе се изнавикам или ќе му го загорчувам животот додека не ми се наполни душичката.
    И реално психичката болка, не е ништо во спротивност со физичката.Поефективно е :devil:
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Сум ги имала доста во последниве 4 години.
    Имам пишувано по темите дека порано немав самоконтрола ич ама ич, се гасев тотално и ништо живо не ме спречуваше после.
    Лупам негде, шутирам викам ( и до ден денес ама поретко ) и се празнам за да не прснам скроз :@
    Некогаш и од малце нервоза се гасам и пукам.
    Ама подобра сум од пред 2-2ипол години :D
    Помирна сум.
     
    На cresa-jagoda и flawless_ им се допаѓа ова.
  10. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Сум имала многу " жути минути " . Последната во трета средно , кога за малку не истепав еден бивш дечко . Одвај ме спречија . Ме освести фактот што , после таа жута минута , бев во фокусот на вниманието на целото училиште , дури и на професорите и директорот . А воопшто не сакам да сум во фокусот на вниманието . Оттогаш решив да си ги смирувам страстите на друг начин .
     
  11. Iva9612

    Iva9612 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Жолта линија кај мене автоматски се активира кога некој ќе ме гибне кај што најмногу ме боли, односно кај што и самата сум свесна дека не чинам и се трудам да се подобрам и ако некој ме гибне се рушам одвнатре, можам да го навредам и да се расплачам во една секунда, пример последно беше кога ми рекоа зошто не работам? во смисла зошто не сум барала работа. а тој период бев нервозна останата на огласи и по интервјуа и фирми, се распрашував ама ете тој период не бидна и ми фалеше само некој неинформиран да ме потсети, ВРИЕВ
     
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Имам многу жолти моменти.
    Се контролирам многу ама има и моменти кај што не можам да се исконтролирам и лупам по нешто кршам нешто за да се смирам.
     
  13. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Жолатата минута ја имав пред некој ден,кога во ист ден ми се исподешаваа разни грди ствари и на крајот на денот ми се јави особата која најмн.ме сака и во тие моменти он наеба,му се истурив нему. Среќа ме знае карактер па не се скаравме.
     
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.734
    Пол:
    Женски
    Жолта минута еднаш во животот, пред неколку години. И никаква самоконтрола, сосема заслужено и немам никаква грижа на совест. Највеќе ме вреѓа кога не можам да разговарам смирено и другата страна е свесна за тоа, па ми се сили и ми става долни провокации - намерно додава масло на огнот. Онаа ем шуто, ем боде.

    Сум имала многу ситуации близу жолта минута, успешно сум ги надминала и сум си ја пренасочила енергијата. Сепак, не заборавам и ако ептен ме погоди ќе најдам начин да се расчистам.
     
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Во последно време се многу чести. Лошото е што се каам после тоа. За жал, изговорените зборови не се враќаат. Ми треба начин за канализирање на бесот и лутината, но не можам да најдам. Се обидувам да ја чувам нервозата во себе, со надеж дека ќе спласне, но не е така. Како ефектот на снежна топка е, се тркала надолу и расте.
     
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Zolta minuta....
    Pa... sega...porano gi imav mnogu i mn loso me svakaa lugeto poradi toa, svativ deka dzabe ke se zamaram so nesto sto mislam samo jas deka bi bilo bitno, a ocigledno na nekoj drug ne mu e dovolno za da si ja trosi nervozata i zivcite, taka so tek na vreme ja oladiv i jas glavata.
    Se nerviram premnogu nekogas i za banalni raboti ke mi se napolnat ocite za sekunda, no si gi cuvam za sebe.
    Koga veke se prelila casata mm si go krka najmnogu ali zivot, me odbral ke me trpi:sweat:;(:inlove:;):*, (ne deka e pravilno toa, ednostavno e vistina, a i obratno), pa od ko ke zavrsi burata sekogas drugiot prasuva za kogo go krkal stapot:x8-|:mm: i taka..
    Da imam zolti minuti no se kontroliram se dodeka ne prepuknam eden den, mozi ke dojde ssoonn!
     
    На poenta и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Жута минута сум имала 2 или 3 пати во животов, и единствено ми е жал што не била баш жута, повеќе накај крем :rofl:
    Требало некои луѓе да ги отерам у три лепе ама многу сум била културна.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Исто, сега сфаќам дека требало да си се изнавикам. А јас будала бирам зборови, пазам пф.. И кога избувнувам и откачувам ќе пазам, демек некој пазел ли на мене?


    Има ми се случено 3 пати, еднаш ќе загинев, возев и откачив. Од тогаш малку посмирено терам.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Мене никогаш ми се нема случено такво нешто. Мислам ми се има случено да не знам што зборувам, да не знам што правам. Но да почнам да кршам да удирам ми се нема случено такво нешто.
     
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    Ми се случило, ама успевам да се исконтролирам. Поготово пред некој ден со една колешка, друга приказна ќе беше ако лично ми ги кажеше тие зборови а не преку фб. Имаше сама документи да си подигне од факс и да не и текне да се врати во Скопје :D.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.