1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забни импланти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zenska, 11 септември 2010.

 1. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  339
  Многу стоматолози ми имаат кажано дека проблемот е во гените што забите не ми остануваат цврсти. Заб на кој е ставена плобма, истиот се расипува за неколку месеци, смачено ми е више :(
  Е сега, сакам да ставам да извадам неколку заби ама оние што не се гледаат како 6-ки, 7-ци и 8-ци и да ги заменам со импланти. Оние импланти што се вградуваат со штрафче (знам дека звучи страшно :D ) не оние со навлака.
  Ако знае некој добра стоматолошка ординација каде што го прават ова и колкава им е цената на имплантите(отприлика) би ви била многу бладогарна... ;)
   
 2. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Јас да ти кажам да не вадиш заби, колку што можеш да ги лекуваш твоите, зошто не е исто твој заб и имплант. Секој заб, е еден орган, немој така брзо да ги фрлаш. Јас имам еден имплант ставено на 6ка долу, мислам дека беше некаде 70 евра, не сум сигурна зошто пред неколку години беше, и болки невидени си видов додека ми зарасна местото. И сега не ми е погодено, рефлексно џвакам на другата страна, не знам подруго е некако.
   
 3. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Цената на имплантите е околу 600 - 700 евра еден.
  Освен тоа што се скапи постапката за имплантирање на заб не е воопшто едноставна, најпрвин треба да се направат испитувања за општата здравствена состојба на пациентот, зошто самата постапка се смета како оперативен зафат. По поставувањето на имплантот се остава период од 3-4 месеци за да се види дали организмот ќе го прифати имплантот. Се на се, доста комплицирана работа се имплантите, јас таков заклучок добив читајќи на нет и слушајќи мислења од стручни лица.
   
  На franca му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crticka

  crticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека има други начини да се реши твојот проблем,сега технологијата е до тој степен развиена што не дека имплантите не се добро решение меѓутоа за наш стандард се сеуште премногу скапи.Консултирај се со некој забен техничар или збоувај со стоматологот да ти објасни за например цирконија,тоа е многу цврста конструкција и идеално решение за таков тип на проблем,цената му е макс. до 200 евра од заб,или пробај со класична метал-керамичка конструкција таа е најефтина варијанта,има доста добри техники во Скопје.
   
 5. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.515
  Јaс морам да вградам 6-ка долу. Е сакав да прашам дали знаете колку се цените на клиника?
   
 6. abcde

  abcde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  13
  јас ќе ставам импант долу на забот. 2 -та е инфецирана правев операција и не ми помогна. едниствен начин е да ставам имплант...се плашам малку оти е долга процедура и се надевам дека огранизмот ќе го прифати импалнтот. цената е околу 500/600 евра...немам избор инаку се плашам ептен...откако ќе ставам ќе ви пишам шо како е.....инаку читам дека е најдобар начин за кај луѓе што им фали заби. знам 2/3 што ставиле импанти и никако не се каат за тоа баш напортив велат дека била една од најдобрите одлуки во својот живот....
   
 7. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.515
  Мојот забар ми кажа ги спуштиле цените на клиника околу 300 евраа гледав во Бугарија има и за 250 =)
   
 8. abcde

  abcde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  13
  феминка .јас сум во ендомак , толку им е цената
  распрашај се од каде ги земаат имплантите, знам дека најдобрите се доагаат од Израел, Америка и Германија....
   
 9. presiosaP

  presiosaP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  2.207
  девојки ај некој што има искуство со ставање навлаки на забите дали се добри ..што како?
   
 10. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.712
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  Колку е цена на еден имплант ?
   
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.231
  Допаѓања:
  33.418
  Пол:
  Женски
  Од 300 евра па нагоре. Јас наместо импланти ставив навлаки.
   
 12. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  19.176
  Пол:
  Женски
  Имам порцелански навлаки но сакам да ги сменам но не за порцелан туку за нешто потрајно што нема да смени боја ...
  Ве молам за препорака , и нешто цена ако знаете :)
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.231
  Допаѓања:
  33.418
  Пол:
  Женски
  Како така ти смениле боја? Јас скоро 13 години ги имам навлаките и бојата е иста.
   
 14. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  19.176
  Пол:
  Женски
  Ми се познаваат дека ми се порцелан , порано не ми се познаваа
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.090
  Допаѓања:
  199.364
  Пол:
  Женски
  Или не се порцелани, или немаш добри хигиенски навики.
  Цирконија навлаки ти се добар избор, безметални порцелански коронки, од 120 евра нагоре по заб, зависно каде ги правиш, може и да достигнат цена до 180 па и 200 евра по заб. Препорака немам, оти е битно да имаш стоматолог што има одлична соработка со техничар, а толку детали не знам.
   
 16. Dreamer_Girl

  Dreamer_Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Сакам да Ве прашам дали некој знае колку се сега цените на инплант и дали кога е процесот на прифаќање на имплантот од страна на организмот на тоа место ќе има празнина?
   
 17. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.416
  Допаѓања:
  5.855
  И мене ме занима скоро дали некој е ставал забен имплант или да знае цена?

  А и за забен мост?
   
 18. KireppsK

  KireppsK Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Машки
  660 EUR, straumann implant. Da, ima praznina ama se stava kako kapacka na implantot


  650 EUR postapkata za stavanje implant, i po 3 meseci koronkata (5000mkd) znaci 660 EUR. Denes ja namestiv koronkata. Straumann e implantot, najdobri se vo svetot.

  Zaben most e upola cena, t.e 80 eur od zab ( pr 3 zabi, x 80 eur = 240, zavisno kolku zabi treba da se obrabotat)
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2019
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  2.614
  Пол:
  Женски
  Колку се сега имплантите? Уште држат цена? И колку импланти може да трпи вилицата/непцето?
   
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.874
  Јас имам проблем со еден заб. Горна 6-ка. Има до него како топче и ќе правам панорамска снимка. Најверојатно ќе биде забот за вадење, ми препорачуваат да ставам имплант за да не ми ги стругаат околните заби за да добијам мост. Имплантите биле од 350 € најефтините па се до 750€. Ако сум сакала мост наместо имплант ќе ме коштало околу 200 евра.. Но зошто би ми стругале здрави заби ? И онака кога ќе остарам ќе сакам импланти да ставам, па може и не е лош избор уште сега на 22 години да ставам имплант. Не сакам празен простор да ми остане, а стоматологот вели дека не ми препорачува да го оставам така да стои забот, морам да го вадам и со нешто да го пополниме просторот за да не ми се изместат и останатите заби со тек на време. Е сега уште да знаев каков е тој имплант од 350€ ..