1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забни импланти

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zenska, 11 септември 2010.

  1. KireppsK

    KireppsK Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки

    Toa e procedurata koga se stava most. Okolnite dva zabi se strugaat, i posle se stava mostot, koj fakticki se koronka od 3 zabi i se lepi celava kompozicija na dvata zdrav zabi koi kje treba da se istrugaat kako silci da licat. I na toj nacin se "pokriva" prostorot od izvadeniot zab. Eve ti kratko youtube video da vidis bas kako izlgeda:

    Ja bi ti preporacal implant i toa od poskapite, dokolku si vo moznost se razbira. I most e ok ali zoso da strugas dva zabi skroz zdravi
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да знам. И јас сум за имплант, но ненам познавања за материјалите од кои се изработени. Не знам каков да изберам и на што да внимавам..
     
    На franca му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Јас ти препорачувам имплант, но најдобро е да се консултираш со матичниот стоматолог.
    Јас имам двојка имплант и тоа сама се одлучив, матичниот воопшто не ми излезе во пресрет ми велеше да стружам кец и тројка, како неее и еве веќе три години и си е супер имплантот....
    Инаку тоа е една постапка што трае подолго, оперативен зафат што не е ни малку лесен... Откако ке го стават имплантот се чека три месеци да се види дали непцето ке го прифати, ако да, ке стават абатмент и коронка, ако не ке го извадат имплантот и друг избор освен стружење немаш... :)
    Инаку мојот беше околу 350€ односно 21 илјада ги дадов после оперативниот зафат, а останатите за абатмент и коронка после финалната постапка односно после три месеци откако видоа дека имплантот си е веќе зараснат и прифатен..
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Стоматологот сам предложи да си одлучам јас како сакам, но греота било здрави заби да ми стругаат за една 6ка што ќе ја вадам.. Ми рече кога ќе направам снимка и ќе решам да отидам да го вадиме забот. Ако сакам имплант морало веднаш по вадењето. Се консултирав со друг стоматолог кој не работи со импланти, ми рече да внимавам да не ми стават некој израелски, не биле добри. И сега не знам јас каков е тој од 350 евра?
     
  5. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.073
    Епа барај од најскапите импланти, ваљда се најдобри.
    Мост за еден заб нема поента, и мене 2 шестки ми фалат одамна и ништо битно не се деси, пораснаа осмици, се пополни некако просторот.
     
    На kikkki и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  6. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Јас искрено го ставав во Бојо Андрески, прекрасен персонал, искусни хирурзи, не верувам дека би те зафркнале и сл.
    А за цената Србите како велат" Ако не знаш шта је добро, питај шта је скупо"
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Немам простор за осмици, а немам уште ниту снимка, најверојатно осмиците лошо се пораснати.. Ако тргнам шестка ќе ми се изместат другите заби, затоа не сум одлучна баш што да направам.
    Не да ме зафркнат, туку само цени кажуваат, а сакам и да знам што добивам..
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    На која нај рана возраст можи да се стават импланти??? Дали мора да се чека до 18години??
     
  9. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    175
    Пол:
    Женски
    Dali koga kje se izvadi zab moze da se stavi vednas implantant na mestoto kade e izvaden zabot ili treba da se poceka izvesen period za da zazdravi mestoto konkretno se raboti za 6 vo dolnata vilica @Annath kje ve molam za odgovor?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Тоа најдобро ќе ти го каже хирургот што го изведува зафатот, врз основа на снимката од коската и состојбата на забот што се вади.
     
    На gladiola37 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. d-m

    d-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ve molam za info kade imate stavano implanti. dali ima nekoj stavano vo sante plus i kako e zadovolen. ili drugo mesto kade sto e zadovolen. ... moram da stavam a mnogu mi e strav..ve molam za iskustva .vi blagodaram
     
  12. MacRazor

    MacRazor Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Kade vo Severen Severistan e najdobro da se turi implant. I dali ima nekoj popust ako odma se plaka se unapred?!
     
  13. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    1.985
    Да ми пише некој што има имплант ставено?
     
    На Bubce_bubi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. te0

    te0 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2022
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Дали некој има искуство со вадење на мост? Дали боли процедурата околу сечењето на мостот?