1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрани

Дискусија во 'Врски' започната од black-angel, 2 декември 2010.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    И јас имаше еден ваков психо ама за среќа е бивши, јас мислам дека многу треба да си несреќен, ограничен, огорчен од работа, околина, родители за да најдеш жртва што нема мноу самодоверба и искуство во животот и да и ги срушиш соништата за да се осеќаш како победник...
     
    На teaiva, Mantub и hermosa им се допаѓа ова.
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.310
    Пол:
    Женски
    Сум доживеала да ме ограничи дечко,а јас на него не оти мислев дека е глупаво да правам роб некој ,а за љубомора сум љубоморна ама никој не е наша сопственост ако самиот сака нешто нема да му забранувам не сум му родител .незрело е и е глупаво посебно девојка да трпи таква тортура сум осетила на своја кожа
     
    На teaiva, nevermet18 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  3. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Не знам колку треба некој да е со ниска самодоверба и што се вика заостанат па да го слуша дечкото.
    Значи имаше една со мене учеше средно.
    Дечко и го прашуваше дури и на кафе да иде и овој ако кажеше не може тогаш тоа беше не може.
    Ако и кажеше избегај од час ќе идеме негде она бегаше.
    За се го слушаше него како да нема глава да мисли.
    Ама јас мислам дека секој си е човек сам за себе и не треба да прашуваме никој вака и да зависиме од некој.
    Еве мене поранешниот дечко ми рече цигари дека не смеам да пушам ама јас му реков јас ако сакам нешто ќе направам не мораш ти ништо да ми кажуваш..
    Ми рече ама јас за твое добро.
    Викам за мое добро сама што ќе си правам тоа е не мораш да ми кажуваш и беше како океј добро.
    Се уште си стојам на ставот дека дечко не е никаков фактор или репер во животот на една девојка да и кажува што и како да прави.
    Денес може да го има утре веќе не.
     
    На Snowflake97, teaiva, raww и 6 други им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Сосема се согласувам со коментарот . Инаку , да се надоврзам , имав и јас еден со цигарите истиот муабет , ама јас си пушев и гајле си немав . Ден денес пушам цигари . Ако го слушав него , никаде немаше да догурам . Не смееш ова , не смееш она , ај сиктер брат не ми треба уште една мајка |( веќе имам една .
     
    На CharmedGirl и нина122 им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Глупости.
    Ниту нешто ми забранува, ниту би трпела такво нешто. Исто е и од моја страна.
    Прекраток е животот за да слушам нечиви забрани и да трпам таква токсичност.
     
    На Snowflake97, teaiva, raww и 5 други им се допаѓа ова.
  6. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Во здрава врска забраните и ограничувањата не постојат. Во ред е да се даде совет, пример: не пиј многу, облечи се ладно е итн... Бидејќи се грижи за вас ама забрана не оправдувам во никој случај.
     
    На Tanjamm, teaiva, CharmedGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Темава прави да се ежам :puke: Не сум најсоодветна личност да зборувам на тема забрани зашто во ниедна од досегашните врски не сум доживеала такво нешто. Можеби зашто од старт сум покажала дека имам цврсти ставови за многу нешта и не би ги сменила освен ако некој сериозно и аргументирано не ме разубеди. За лични работи, посебно поврзани со моето тело, се знаело отсекогаш дека мојот збор важи - мое тело, мој избор. Имав дечко што не сакаше да се тетовирам, ама никогаш не ми забранил и не сме се карале за тоа и до денес не знам зошто имаше таков став. Ама ужасно ми смета кога гледам како им забрануваат работи на моите другарки и дури и неколку пати и јас сум се судрила со нивните дечковци на темава. Ако другарките мои си дозволуваат некој да ги контролира, јас сигурно пред мои очи нема да дозволам да се случува тоа. За жал, најголем дел од жените не се ни свесни што им се случува и не го гледаат тоа како проблем, па со тек на време овие забрани предизвикуваат и физичко насилство....
     
    На Snowflake97, teaiva, raww и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Unicornus

    Unicornus Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би била со некој што ќе се осмели да ми забранува нешто. Тоа не е здрава врска.
    Здрава врска се базира на доверба. Океј е мала љубомора, дури и кјут ми е, ама да се осмели да ми забрани да искачам или да ми кажува како да се облекувам, дали да постирам слики и да се дружам со другари. :x
    Вакво понашање за мене е црвено светло и веднаш штом приметам нешто вакво прекинувам комуникација.
    Животот е прекраток за да го живеам под стрес и константна потреба од правдање некому.
    Јас и дм сме многу лабави на тоа поле, никогаш си немаме преречено за било што вакво, имаме меѓусебна доверба и ако има нешто што нè прави несигурни одма се прашуваме еден со друг и отворено зборуваме. Јас имам повеќе машки другари од женски, најдобрите другари ми се машки и не можам да замислам дм да ми рече да не искачам или да се гледам со нив. На почеток дур не се знаевме добро знаеше онака ко на шала да ме зеза за тоа, ама сме збореле и никогаш не направил драма од тоа. Исто и јас не се оптеретувам со негови другарки и другари, искача кога сака и со кој сака. За фб и инста да не збориме, и двајцата сме претежно социјални особи и цело време сме во комуникација со луѓе, никогаш сме немале вакви силни испади на љубомора.
    Битно е да се збори за вакви работи, нормална е мала доза на сомневање и љубомора, особено на почеток од врската кога не ја знаеш многу добро личноста, ама ако и двајцата се зрели особи не постои нешто што не може да се реши со отворен и искрен разговор. :)
     
    На teaiva, raww и nevermet18 им се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Мрзам забрани.
    Кога би имала дечко ( дали сеа дали за година, две, три) никогаш не би му забранила нешто освен некои работи кои за мене се скроз дно и неморални.
    Фала Богу не сакам ни да проба па да ми забрани нешто.
    Нека си праи што сака слободно само да не ме лаже и да не ме вара.
    Не барам многу :wasntme: не знам зашто уште сум сингл :lol:
     
    На edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Забрани може на неговите дома,мене не,а нека и не пробува јер нема да ме види никад.
     
  11. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    Мене не ми забранува да излегувам, дозволено ми е но да знам со кој излегувам, што правам, до колку ке бидам излезена и многу битно да не носам кратки фустанчиња, блузички и сл:wasntme: искрено не ми смета ова, па и не некој што ми забранува. Освен ова што го кажав погоре:D
     
  12. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Мене ми изгледа како контрола и забрана, поготово тоа со блузите и фустанчињата. Ама океј, како сакаш, ако не ти смета терајте си. :?:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Ова како родител да ти е.Не е многу смешно.
     
    На Jana06, cresa-jagoda и Fantasy33 им се допаѓа ова.
  14. flawless.

    flawless. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    1.139
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе да забранува и контролира? Ова е токсично.
    Кој е тој да ти кажува што да носиш?
     
    На tinka-mace, SURF, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Никогаш и од никого.
     
  16. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    Ако ова не е забранување тогаш што е само се мислам.
    Ете баш ова е проблемот што не сте ни свесни дека некој ви наметнува нешто и ви забранува.
     
    На SURF, Elf, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  17. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Заради такви забрани и примитивизам изгубив 3 другарки од детство бидејки нивните дечковци не и даваа да се дружат со мене бидејки јас повеке пиеше, пушеше, лошо сум и влијаела а се дружевме пред тоа 12 години (wtf)
     
    На SURF и Elf им се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Во помлади години забраниве често се мешаат со љубов. Као ме сака па ми се секира.
    Од старт треба да да се поставиш. Никој на никого не може ништо да му брани.
    Без разлика дали е начин на облекување, забрана за искачање или дружење со одредени личности, контролирање на телефон.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Во ред се забрани од типот:
    - немој да земаш тешка дрога
    - не се пијанчи до бесвест нон-стоп
    - не му ја пали колата на комшиите
    - не ставај отров во кафето на колегите на работа
    - не ги гаѓај со камења животните во зоолошка
     
  20. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    За среќа до сега не сум налетала на таква будала да ми забранува нешто, можеби дека не сум си дозволила некој да ми врши притисок и контрола на мојот живот, затоа што за мојот живот одлучувам лично јас, неможе да ми се меша ниту мајка ми, а камо ли па дечко (или моментално и мм).

    Нормално сега со мм за се одлучуваме и се договараме заедно, ама до сега никогаш не се осмелил да ми рече не може да излезеш со другарките, или не можеш ова или она. Секогаш ми дава совет како пример не претеруј со кафето да не ти е лошо, и тоа е во ред, ама да си дозволи и да ми рече не може да пиеш кафе тоа ми е ван сваке памети.

    И некогаш кога гледам како девојчињава кога ќе фатат дечко и го слушаат за се, дури бараат и дозвола за нешто од него, се чудам а искрено и жал ми е како е можно една личност да нема свој став и карактер во сопствениот живот, па чека некој друг да и каже што да прави.
     
    На cresa-jagoda и piksooki им се допаѓа ова.