1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрани

Дискусија во 'Врски' започната од black-angel, 2 декември 2010.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.255
    Какви забрани. Имав дечко кој ми велеше „можеш да одиш кај сакаш, можеш да правиш што сакаш, знам дека не правиш ништо лошо, имам целосна доверба во тебе“. Непроценливо е ова. Навистина ми годеше да го чујам.
     
    На Laufinam, Принцезичка1, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  2. wildone

    wildone Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Истото го доживувам сега и најискрено преубаво е кога ќе си со некој во љубов, доверба и хармонија. Во претходната врска затоа ми беше пекол, не излегував воопшто, понекогаш само до кај него на кафе. Ме оддели ид другарките, беше страшно љубоморен и стана насилен. И сето тоа го правеше промислено, подло, секогаш тој глумејќи жртва. Другаркиве мои како да сетија дека се дешаваат срања со мене и ми помогнаа. Брзо после тоа собрав сила и храброст и раскинав. Сега сум среќна со човек кој ме почитува и ми верува.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.255
    Многу е глупаво тоа, кога маж или дечко и брани на девојката да се гледа со другарките. Имало случаи кога другарка сум ја сретнала на улица, и ме откачува што поскоро не сака да прави муабет. Или друга „ајде да прекинам со пишување, уште од прееска дечкото ми рече да се исклучам“. На најдобрата другарка мажот и викал „ де бе па ти само некаде одиш со другарките“, ама ова додека не беа во брак. Оттогаш не ја викам за шетање, но одиме на кафе, за тоа не ја брани. Но, таа само со мене остана во контакт, со други не. Овие забрани се непотребни. Лошо е сето тоа.
     
    На wildone му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wildone

    wildone Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Мислам дека зборот лошо е премногу благ за да се опише колку е одвратна таа ситуација. Не дека се правдам, сум имала среќа со другаркиве што ми дале втора шанса, ама ситуацијава никад не ми била директна забрана. Ми требаше време да се освестам што уствари се случува, зашто се беше умствена манипулација и игра. Така подмолно успеа да ми го помати умот.. Среќа на време се разбудив..
     
    На tina2018 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Чекајте, вас ви треба некој да ви го каже тоа "Можеш да правиш што сакаш...", да го чуете од друг, за да знаете и верувате дека можете да правите што ќе посакате? Било кога? Без ничија дозвола?

    Во тој случај, проблемот не е во партнерот, туку кај вас. Свесни сте барем за ова, нели?
     
    На Zavisnaodblago му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Забрани од типот за излегување, облекување, дружење со други немаме.
    Ама некои други за посериозни работи, имаме.
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.255
    Не ми треба да ми каже, но ми кажал, кога сме зборувале за девојки кои трпат забрани од дечковци, мажи...
     
    На Laufinam му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wildone

    wildone Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Не, немам потреба никој да ми каже. Мојот случај беше психичка тортура, во која што јас не ни забележував дека имам некои забрани. Кратко кажано ми беше перен мозокот. Јас си бев посветена на факултетот, а он беше посветен на врската и знаеш јас бев онака, на 20то место ми беше врската. И после кога се свртев да видам уствари што правам со животов,сфатив дека сум се изолирала малку повеќе што нему му одговарало. Е кога почнав да си ги правам работите што ги сакам он си го покажа правото лице. Фала богу после тоа го пратив од кај што дошол пред 25години. Уште еднаш, сфаќам дека имам кривица што не сум се разбунтувала уште на почеток, ама побитно ми беше да учам и да положам, него да одлучам каде, кога и со кое друшто ќе излезам и слично.
     
    На Tanjamm и tina2018 им се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ти дозволува да дишиш ? Кај и да е и тоа ќе ти забрани . Кратки фустанчиња и разголени блузи да не носиш ? Ролка ли треба да носиш во сред лето на 30+ степени ? Ок , се согласувам дека може да ти рече да не пиеш многу алкохол , и да кажеш каде и со кого си излезена ( особено ноќе ) бидејќи секогаш може да се случи нешто неочекувано , да знае каде да те бара ( какви времиња се бабе , дрога клавет во пијањето , или не дај боже на некој му се случило нешто лошо , а ти не се јавуваш да те извести по телефон ) , ама за облека да ми се меша , е нече мочи . Никогаш не ми се мешале никој за тоа . Ниту мајка ми . Едноставно јас не сакам прекратки фустанчиња и преразголени блузи ( а на свадба еднаш имам носено фустанче скроз до под задник и со длабоко деколте , страшно неудобна работа , затоа и не ги сакам ) , а ако маж ми се обиде да ми забрани , а јас сум љубител , ќе го отерам у три леле и ќе му кажам и тој да не носи блузи залепени за него , да не се парфемише многу ( дезодоранс му е сосема доволен , што потреба има од парфем :?: ) и одење на кафе со другар никако .
     
    На edna_malecka, marija305, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Ама ти не ја разбираш членката,он ја сака неа,затоа и сите овие забрани за нејзино добро :wasntme::rofl:
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.108
    Допаѓања:
    5.290
    Пол:
    Женски
    Абе мене мајка ми и татко ми не ми забраниле, тој ќе ми забранувал. Не му сум јас роб, негова сопственост, за да ми забранува. Во една врска, треба сам да се има осет за некои работи, но никој, ама никој нема право да ти брани да излезеш, да одиш некаде, или да облечеш нешто. Кој е тој за од него да бараш дозвола да отидеш на кафе со друштво? Кој е тој и од каде си зема за право да ти каже “нема да го носиш ова”? Кој е тој да ти го команда тебе животот?
     
    На edna_malecka и raww им се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    На пример? :?:
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Другарка моја идеше со еден таков и на крај се омажи за него. Ене ја сега....не смее да му писне. Он бил маж во куќа. Сама си е крива.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. arabella_

    arabella_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Како трпите забрани свака част. Јас ако ми забрани било кој нешто обавезно го правам :D
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Пушење цигари или пијанчење.
    Он не пуши, ниту јас, ама да почне да пуши прво би пробала да го предомислам, ако не иде, ќе го оставам. За второто - тотално ми е незрело.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Да и рече " немој многу да претеруваш со пиење , ќе ти биде лошо подоцна " ќе разберам дека е за нејзино добро ( ама сепак е контрадикторна нејзината самоконтрола и самоодговорност , ако ги има тогаш секако знае кога е доста ) , или " кажи ми каде ќе бидеш за да знам , за секој случај " ( при тоа мислам на пример ако девојката е премногу пијана за да вози ( ако вози ) или за друга недајбоже ситуација ) тогаш ќе речам " еј ова е за мое добро " . Ама некој да ми забранува да носам тоа што ми се допаѓа , да се шминкам или да излезам на кафе со друштво .. е тука не можам да сфатам . Тоа е веќе премногу . Ако јас не сакам длабоко деколте - тоа е затоа што ми е неудобно . Исто важи и за прекратко фустанче или шорцеви од тие со пола задник надвор ( беа во тренд пред години ) што искрено ги сметам за убави за на плажа на пример , и би ги носела на плажа . Ама затоа што јас така сакам . Ако ти или некоја друга смета дека и е удобно со длабоко деколте , прекратко фустанче или шорцеви со пола задник надвор и сака да носи , тогаш зошто да не носи ? Поради некој си тип таму ? Не бре бато , нече мочи :D . Јас би го откачила , колку и да тврди дека тоа е за мое добро .
     
    На cresa-jagoda, noteforself, Veta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Иначе мојот коментар беше саркастичен :rofl:
    Никој не смее да ми кажува што треба и како треба да правам / понашам / зборам / носам.
    Финито
     
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Приметив :D . И мојот е донекаде ( делот со немој да пиеш многу :D ) .
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    нишо нема граница во животот сите се обични пролазни луѓе за да и даваш отчет.
     
  20. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Пардон?