babylove овошни кашички

Завидливи луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 14 април 2012.

 1. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  ...Што мислите за завидливите луѓе??
  Мислите дека завидливоста е добра или лоша особина??......
  Искрено јас многу мразам луѓе кои што им завидуваат на други луѓе односно со еден збор не ги поднесувам....
  Познавам една таква личност која што цело време само на некој му завидува.....како се справувате вие со вакви луѓе??
  ....ако има ваква тема или ако мислите дека е глупа клуч... :)
   
  На Alexandra-Stan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.619
  Опкружен сум со такви луѓе,ги има премногу,ги избегнувам таквите колку можам.
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.709
  Па не постои човек кој барем еднаш во животот не почувствувал завист. Колку и да им се радуваме на туѓите успеси, толку може и да не боли тоа. Нормална работа е, само не смееме да дозволиме зависта да ни го загорчи животот, или барем да се сведе на минимум, колку што може. Повеќе да си гледаме за себе, а не за другите. Или да се контролираме. Лоша работа е зависта, но нормално е некогаш да завидиме...
   
  На Savana93, Tanjamm, biggirlsdontcry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Искрено, мислам дека се многу бедни, греотка. Воопшто не е добра, барем за мене. Се справувам така што ги игнорирам и не разговарам со нив. Иначе, сметам дека љубомората (зависта) е болест, така да им посакувам што побрзо да оздрават. :*
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349

  се согласувам со тебе дека е болест,ама болест е кога постојано завидуваш на некој,а не ако еднаш во животот си завидувал на некој....а и навистина нема човек кој ни еднаш не почуствувал завист...
   
 6. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37
  Ги има многу, лоша особина :D
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Океј, секој има завидено барем еднаш во својот живот, што е и нормално. Меѓутоа, опкружена сум со луѓе кои толку многу се за греота што неможеш да претпоставиш. Ги мразам таквите и затоа колку што можам ги избегнувам. Иначе, да се навратам, си дадов мислење за тие што од тоа живеат, неможат без да љубоморат на некого и да трачарат, па затоа кажав дека тоа е болест. Мислам дека се разбравме :lol: ;)
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  160
  И јас се согласувам дека човечки е да се завидува.Тоа е карактерна особина на сите луѓе.Е сеа кај некои по развиена. :D Се додека се случува ретко и кратко трае не треба да се зима за озбилно.А завидливоста е и болест,луѓе се спремни неубави работи да прават затоа што им е криво за некој/нешто...
   
  На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Oпкружена сум со завидливи луѓе.
   
 10. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  142
  е таквите се обидуваат да ми наштетат али некако не им иде :)
   
 11. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Лоша особи на е .Јас ги мразам а е справувам со тоа што ги избегнувам со еден збор ги игнорирам
   
 12. AnimeHQ

  AnimeHQ Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  245
  Сакале ни или нејќеле неверувам дека на земјината топка постои човек кој што не му завидил на некој некогаш, свесно или потсвесно.
  Можеме да се правеме светци и што ти знам тамо, али реалноста е сосем поинаква.
  Понекогаш се чудам како само најдобрите, најпаметните, најбезгрешните луѓе сме се собрале на форумот? :D мислам навистина..

  Искрено и не се замарам дали некој ми завидува за нешто или не.
  Скарана сум со такви травијални работи. :!:
  Завидни резултати предизвикуваат завидливост кај луѓето. Ја знаете онаа народната - позелене од завист.

  Се додека оваа „болест„ е умерена и знаеме да ја контролираме е во ред, ама ако истата ни испадне од контрола тогаш не е.
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kikicat

  kikicat Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  За жал познавам многу вакви личности. Некои бареам умеат да се контролираат но некои се во состојба на секој можен начин да ти наштетат само затоа што си подобар од нив. Затоа најдобро на страна од ваквите. Никаква блискост не е пожелна. Ништо добро не те очекува од нив.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. antoanets

  antoanets Активен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Имам завидлива братуцетка која уште кога бевме мали во се ме имитираше. А можам да кажам дека и таа е убава, може и за нијанса повеќе од мене ;) . И никогаш не ми било јасно што е тоа што и прави таа да сака да има се што имам јас. Сака дури да ми украде некои работи, но никако нема да и дозволам. За мене таа е порасната во плитка и жална личност.
   
 15. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  сум приметила колку стануваш со некој поблизок толку повеќе станува завидливост,а ако се одалечиме полека од завидливиот се оладува ситуацијата се разбира ништо не знае за тебе незнае што правиш кај идеш исто и ти за него а кога си близок и си секој ден со него мора да се најде нешто за да се завиди тоа е |( најубаво контакти со луѓе од страна да не се дозволува да ни се дише во врат :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.388
  Уживам кога некој ми завидува тоа значи дека вредам многу повеќе од таа бедна особа,не завидувам бидејќи знам да се задоволам со она што го имам,завидливоста ја препуштам на закоравените тоа ним и им прилега
   
 17. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  79.570
  Пол:
  Женски
  Завист секогаш имало и ќе има меѓу луѓето, тоа е неизбежно. Мене само ми е најважно јас да бидам задоволна со тоа што го имам и да не завидувам никому за ништо. Некој можеби има нешто подобро од мене, можеби има повеќе пари или не знам што, но можеби нема нешто многу ценето што јас го имам, а не е материјално.
   
 18. Sartela

  Sartela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  24
  лугето секој ден се поке и поке станват завидливи да не речам и на болест
   
 19. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Такво стана денес времето завидливи луѓе има на секој чекор јас тоа го сметам дури и за болест да можат очите би ти ги извадиле ама тоа е што да се прави лично јас сум опколена со многу завидливи луѓе и тоа луѓето ми се подобро да кажам ми беа многу блиски ама сега веќе не ми шират многу негативна енергија и неможам да поднесам такви работи се што имам јас мора да имаат и тие во секоја прилика гледаат да ми наштетат ама не успеваат ме копираат никогаш не се радувам на туѓата несреќа ама луѓето кои ми завидуваат секогаш го прават тоа сум имала многу вакви случки затоа настрана од таквите личности никаква близина со нив денес луѓето се завидливи и на лебот што го јадеме ама тоа ти се личности без свое јас.
   
 20. Alexandra-Stan

  Alexandra-Stan Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  има многу такви луѓе аххаха