1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Завидливи луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 14 април 2012.

  1. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    ...Што мислите за завидливите луѓе??
    Мислите дека завидливоста е добра или лоша особина??......
    Искрено јас многу мразам луѓе кои што им завидуваат на други луѓе односно со еден збор не ги поднесувам....
    Познавам една таква личност која што цело време само на некој му завидува.....како се справувате вие со вакви луѓе??
    ....ако има ваква тема или ако мислите дека е глупа клуч... :)
     
    На Alexandra-Stan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Опкружен сум со такви луѓе,ги има премногу,ги избегнувам таквите колку можам.
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Па не постои човек кој барем еднаш во животот не почувствувал завист. Колку и да им се радуваме на туѓите успеси, толку може и да не боли тоа. Нормална работа е, само не смееме да дозволиме зависта да ни го загорчи животот, или барем да се сведе на минимум, колку што може. Повеќе да си гледаме за себе, а не за другите. Или да се контролираме. Лоша работа е зависта, но нормално е некогаш да завидиме...
     
    На Savana93, Tanjamm, biggirlsdontcry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Искрено, мислам дека се многу бедни, греотка. Воопшто не е добра, барем за мене. Се справувам така што ги игнорирам и не разговарам со нив. Иначе, сметам дека љубомората (зависта) е болест, така да им посакувам што побрзо да оздрават. :*
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350

    се согласувам со тебе дека е болест,ама болест е кога постојано завидуваш на некој,а не ако еднаш во животот си завидувал на некој....а и навистина нема човек кој ни еднаш не почуствувал завист...
     
  6. Saani

    Saani Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    37
    Ги има многу, лоша особина :D
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Океј, секој има завидено барем еднаш во својот живот, што е и нормално. Меѓутоа, опкружена сум со луѓе кои толку многу се за греота што неможеш да претпоставиш. Ги мразам таквите и затоа колку што можам ги избегнувам. Иначе, да се навратам, си дадов мислење за тие што од тоа живеат, неможат без да љубоморат на некого и да трачарат, па затоа кажав дека тоа е болест. Мислам дека се разбравме :lol: ;)
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    И јас се согласувам дека човечки е да се завидува.Тоа е карактерна особина на сите луѓе.Е сеа кај некои по развиена. :D Се додека се случува ретко и кратко трае не треба да се зима за озбилно.А завидливоста е и болест,луѓе се спремни неубави работи да прават затоа што им е криво за некој/нешто...
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Oпкружена сум со завидливи луѓе.
     
  10. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    е таквите се обидуваат да ми наштетат али некако не им иде :)
     
  11. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Лоша особи на е .Јас ги мразам а е справувам со тоа што ги избегнувам со еден збор ги игнорирам
     
  12. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Сакале ни или нејќеле неверувам дека на земјината топка постои човек кој што не му завидил на некој некогаш, свесно или потсвесно.
    Можеме да се правеме светци и што ти знам тамо, али реалноста е сосем поинаква.
    Понекогаш се чудам како само најдобрите, најпаметните, најбезгрешните луѓе сме се собрале на форумот? :D мислам навистина..

    Искрено и не се замарам дали некој ми завидува за нешто или не.
    Скарана сум со такви травијални работи. :!:
    Завидни резултати предизвикуваат завидливост кај луѓето. Ја знаете онаа народната - позелене од завист.

    Се додека оваа „болест„ е умерена и знаеме да ја контролираме е во ред, ама ако истата ни испадне од контрола тогаш не е.
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikicat

    kikicat Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    За жал познавам многу вакви личности. Некои бареам умеат да се контролираат но некои се во состојба на секој можен начин да ти наштетат само затоа што си подобар од нив. Затоа најдобро на страна од ваквите. Никаква блискост не е пожелна. Ништо добро не те очекува од нив.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. antoanets

    antoanets Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Имам завидлива братуцетка која уште кога бевме мали во се ме имитираше. А можам да кажам дека и таа е убава, може и за нијанса повеќе од мене ;) . И никогаш не ми било јасно што е тоа што и прави таа да сака да има се што имам јас. Сака дури да ми украде некои работи, но никако нема да и дозволам. За мене таа е порасната во плитка и жална личност.
     
  15. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    сум приметила колку стануваш со некој поблизок толку повеќе станува завидливост,а ако се одалечиме полека од завидливиот се оладува ситуацијата се разбира ништо не знае за тебе незнае што правиш кај идеш исто и ти за него а кога си близок и си секој ден со него мора да се најде нешто за да се завиди тоа е |( најубаво контакти со луѓе од страна да не се дозволува да ни се дише во врат :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Уживам кога некој ми завидува тоа значи дека вредам многу повеќе од таа бедна особа,не завидувам бидејќи знам да се задоволам со она што го имам,завидливоста ја препуштам на закоравените тоа ним и им прилега
     
  17. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Завист секогаш имало и ќе има меѓу луѓето, тоа е неизбежно. Мене само ми е најважно јас да бидам задоволна со тоа што го имам и да не завидувам никому за ништо. Некој можеби има нешто подобро од мене, можеби има повеќе пари или не знам што, но можеби нема нешто многу ценето што јас го имам, а не е материјално.
     
  18. Sartela

    Sartela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    24
    лугето секој ден се поке и поке станват завидливи да не речам и на болест
     
  19. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Такво стана денес времето завидливи луѓе има на секој чекор јас тоа го сметам дури и за болест да можат очите би ти ги извадиле ама тоа е што да се прави лично јас сум опколена со многу завидливи луѓе и тоа луѓето ми се подобро да кажам ми беа многу блиски ама сега веќе не ми шират многу негативна енергија и неможам да поднесам такви работи се што имам јас мора да имаат и тие во секоја прилика гледаат да ми наштетат ама не успеваат ме копираат никогаш не се радувам на туѓата несреќа ама луѓето кои ми завидуваат секогаш го прават тоа сум имала многу вакви случки затоа настрана од таквите личности никаква близина со нив денес луѓето се завидливи и на лебот што го јадеме ама тоа ти се личности без свое јас.
     
  20. Alexandra-Stan

    Alexandra-Stan Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    има многу такви луѓе аххаха