1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Завидливи луѓе

Дискусија во 'Психологија' започната од smiley22, 14 април 2012.

  1. Plamenka

    Plamenka Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Секогаш ги имало и ќе ги има...п.с без нив нема да се осеќаме толку '' обожувани '' бре бре завидувале па има на што ;)
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Секаде ги има, особено на работното место каде што сум. Ама не се замарам, не ни ги приметувам :lol:
     
    На Алек*** и mirandaa им се допаѓа ова.
  3. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Nazalost vo se pogolem broj se vo denesnicata.Sum imala vo zivotot dosta takvi licnosti,a fala bogu poveke ne.Ljubomorni,truli,prazni,zlobni,prosti.Pa i sega duri iako se von mojot zivot pak ne prestanuvaat da bidat ljubomorni.Ednostavno tolku od sto gi fatila taa bolest ne mozat da te gledaat,da gledaat sto si,kakov si,sto postignuvas vo zivotot,sto imas i red dr.raboti.Ne za dzabe kazale ljubomorata e bolest.Nemam sto poveke da kazam za takvi licnosti osven deka cuvstvuvam golema zalost sprema niv.
    8472670143_c399f0f009_z.jpg

    Jas licno nikogas ne sum pocuvstvuvala nekoja zavist sprema nekoj,nitu sprema blizok nitu sprema nekoj sto ne go znam tolku.Sekoj so svojot zivot,na site im posakuvam da imaat sto posakuvaat,prvenstveno zdravje,koe e najbitno,pa se drugo po red.I ne osekam nikakva omraza sprema nikoj,pa i sprema takvi,bidejki ne go zasluzuvaat ni toa.

    :D:party::makeup:
     
    На LadyInTheDark, Tanjamm и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    За жал, имало и ќе има такви персони за кои туѓата среќа и успеси секогаш ќе претставуваат фрустрација.
    Но, пред да дозволите нивната љубомора да допре до вас и да влијае на вашето расположение, сетете се дека токму со тие вечни споредби во нивните умови, во кои туѓото секогаш им изгледа послатко - си штетат највеќе на самите себеси и никогаш нема да бидат задоволни и исполнети со она што го поседуваат.
    Затоа... :)

    [​IMG]
     
    На Aleksandar1212, КикиМаус, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Синоќа на фб и пишав на една другарка и после се покајав што воопшто правев муабет. Толку негативна енергија ми пренесе. Таа сега е затрупана во проблеми и наместо да ги решава цел свет и е крив и таа совети ми делеше иако не и побарав совет. Се прави најпаметна. Тоа е злоба,завист.
     
    На mirandaa, akvarium и Rama им се допаѓа ова.
  6. endlesslove

    endlesslove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Факт е дека сите понекогаш сме биле љубоморни,но луѓе кои константно се љубоморни на вашиот усех,убавина,имиџ,среќа итн..да си ги избришете од животот.Љубомората може да направи свашта.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Офф..од тие завидливи луѓе нема живот! Незнам зошто сите другарки ми се скарани(не сум ги имала многу.. две-три и нив ги немам сега) поради завидливост на една гуска не ми зборат ни другите две..а ништо не сум и направила,само одеднаш почна да не ме вика со нив а потоа гледам ме делитнала на фб..А причина?Зошто?? ништо и немам направено, како бре така заради глупост да се уништи едно другарство неможам да сватам.Јас никогаш не сум навредила другарка секогаш и делам комплименти ова она...и секогаш сум тука за да ја охрабрам ако е во невоља(особено нејзе,таа ми беше и најблиска од нив..ама само се преправала лице ми правела а јас не знаев)..незнам што видоа лошо од мене а јас од нив видов згора на тоа уште тие на тој начин ми возвраќаат така?Епа не е фер.Епа ете сега сум сама немам никого нека се сити сега.Ја искористија мојата добрина.И сега моментално што ја имам една другарка почна сама да си признава дека е љубоморна(нејзе никој не ја фалел и се чуствувала најгрда:lol: глупости)и мене ми вели ако сите те фалат и те повикале во фото студио да те сликаат за на постер,не си совршена.Бог да чува како јас да реков дека сум(facepalm)А ако ме фалат други, е тоа е веќе друго,а јас сама да си се фалам како нејзе??нема теоретски шанси тоа за мене е понижење...( а да тоа вистина дека сум повикана на сликање во студио од фотограф:))После тоа,дојде таа кај мене со извиткана коса(ја виткала со витлери се познаваше а и нема таа виткана коса,ретка и права и е, и по некое време и се исправи:lol:)и почна да ми вели ма и мене ми е како твојата ПРИРОДНО ВИТКАНА само јас ја пеглам,а јас кога ја запознав за прв пат не и беше ни миена,не па уште пеглана,а се познава и пеглана коса, влакно да не ти штрчи, а не и е оштетена воопшто затоа што ја нема пипнато не па пеглано.. :lol:само ај си поќутев...Ама не е во ред тоа да ти го мисли и прави една другарка а најмалку пак да те лаже и да завидува,мајка ми запримети и после тоа ми рече.."Да си знаеш таа не ти е добра другарка и нека не те лаже многу и многу ти завидува" јас тоа го знам ама што да правам уште таа ми остана..ја сеќавам кога ме лаже,и се правам демек и верувам..всушност таа сис е лаже шо мисли дека и верувам..незнам до кога ќе издржам вака ама еден ден ќе ми пукне филмот и упм ќе ја отерам..нека не си мисли дека таа е поитра од мене само ми треба за сега да завршам една работа без нејзе неможам после тоа знам и сама,не ми треба она,понатака може да ми прави и други проблеми(а да заборавив да напоменам..и други филмови,шпански серии и незнам шо..измислуваше за еден професор,,ама јас ја фатив во тесно и незнаеше како да лаже повеќе и на крај самата си призна:!: :x) уште малку после..си знам:DЌе си бидам со дечко ми не ми е потребен никој друг!На нејзе нема ништо да и направам само лека полека лепо фино ќе си се одалечам од неа...А многу сум посакувала повеќе да имам другарки од колку дечко и се сум правела за нив(да не набројувам..дека и сум им цртала цртежи за оценка и англиски текстови раскажани,преведени,за фризури и шминка секогаш ме барале мене ама "само кога им требам" ,никогаш не ме викнале со нив да излезам да прошетаме).нека, немора јас да имам другарки а и не постојат денеска..за жал..:(Само си се прашувам каде им згрешив?:?:Барам, но гледам дека нема одговор за тоа прашање:shake:И не сакам од сега другарки доста се чуствувам искористено од нив а истовремено и навредено..јас машко не сум дозволила да ме искористи не па едни завидливи гуски што со сила сакаат да направат од НИШТО..НЕШТО:xама со сила не бидува убавина :) неможам да гледам таквии трагедии..АМА НЕ!!:!::@
     
  8. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.505
    Пол:
    Женски
    Да бидеме искрени сите им завидуваме на некој и си викаме блазе си и што има ова,она и сето тоа е нормално се додека е во нормални граници.И на некој начин тоа не претставува завидливост. Завидливост е кога некој стварно мисли како да ти го турне сандукот и тоа без причина, туку завидливост.За жал денеска таквите луѓе ги има премногу и затоа светот е ваков никаков :x
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    На другарката само сакав да и направам најнормален муабет, затоа што 2 години е без работа, дома седи, да не мисли дека сите сме ја запоставиле. Таа почна да мудрува, да збори негативно. Нон стоп ме наговара за еден богат дечко дека грешам што не почнам врска
    со него. Дечкото е богат, убав, ама себичен и скржав, плус постар 9 години од мене што не е баш малку. Таа збори како јас сум способна да го сменам. Абе живи глупости. И јас не мислам дека е во ред дечкото за Нова година сам да си отиде во ресторан и да не ја ни покани, ама па не и викам за да не ја разочарам. Таа си знае. Ми вика " Сликата на фб нова ти е? Па кај си шетала? Аха, добро. Јас мислам дека се фрустрации во прашање.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Heart *21*

    Heart *21* Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Во денешно време завидливоста го достигна својот максимум, секаде е присутна дали кога станува збор за работа, образование,љубов. Кога ќе постигнеш нешто повеќе од нив одма почнуваат да зборуваат се најлошо за тебе. Денес е тешко да веруваш во некого оти не знаеш кој ќе ти забие нож. ПоПоздрав
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    Со другарки со кои сум блиска и пијам кафе често, не ги распрашувам за дечковци, што, како, кој е , од каде е, што работи, сами ако кажат добро, ако не глупо ми е да распрашувам. А таа кај си има свои проблеми, нашла мене да ми се меша и постојано да ми збори како дечкото е богат итн. Љубоморна е на дечкото бидејќи си излегува често, неа не ја рецка. Како што кажав за Нова година не ја поканил со него во друштво, и се гледаат само кога таа ќе отиде во неговиот град (еднаш во 3 недели). Лошото е што самата пред мене го измеваше како е грд, ќелав. И сега ми се први идеално среќна и ми дели совети како јас треба да излезам со богатиот и да го сменам да не биде скржавец. Инаку типот добро заработува, купува брендирана облека, се шета, троши по кафани, ама само за себе, другар ретко кога ќе почасти. Ако и кажам некоја убава вест се прави како да не чула.
     
  12. Heart *21*

    Heart *21* Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2015
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Тоа се луѓе кои повеќе сакаат да го гледаат и конторлираат животот на другите отколку својот. Тие за на другите проблемите секогаш имаат решение а за нивните проблеми никогаш. А кога станува збор за среќата на другите тие паѓаат во депресија и гледаат како да ти наштетат. затоа што тие не се сречни односно незнаат да бидат затоа што повеќе ги ценат материјалните работи...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.558
    Пол:
    Женски
    Завидливоста не само што е лоша особина која ни создава само немир, туку е и грев од кој треба да стоиме настрана. И која корист од тоа? Никоја. Затоа завидливите луѓе се и несреќни со својата затруена душа. Вечно незадоволни, намќорести луѓе.
     
    На КикиМаус и LadyInTheDark им се допаѓа ова.
  14. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Имам завидлива другарка која нонстоп е нервозна и ми се нафрла башка и само лаже се фали,срварно незнам шо и е ама ми се гади од неа :puke:
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Очигледно сака да има нешто што го имаш ти. Таков беше случајот со мојата екс-другарка.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Завидливи луѓе да повеќето жени.
    Не сум некоја грда , шетам со керками сегде каде можам , имам супер работа и везден слушам муабети како сум трошела пари , како нивните пари да ги трошам. Можам и ке трошам.

    Никогаш не сум била љубоморна и не ме интересира кои што прави , незнам што сакаат да постигнат со озборуванјето и љубомората.
    Јас пак си живеам.

    Ми се гади од таквите луѓе.
     
  17. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Да,башка оваа и како да не видела маж сама се пика(а тие убо и го спопикаа ја искористил секој втор)а таа не се сеќава шо и се дешава.Јас еднаш се обидов да и ги отворам малку очите и викав пази се немој така ќе си наштеѕиш едноставно гледај си за тебе варди се незнаеш кој што ти мисли и таа знаеш шо ми рече? -Аа пак ти ако не се глупираш мислиш 100год ќе живееш? (од ова само се гледа дека нема мозок) Јас и возвратив-небитно колку и да живеам зошто па да се влечам по земја. :)
     
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.714
    Не можам да ги разберам завидливите луѓе иако постојано сум опкружена со такви и навистина им имам посветено доста време за да ги анализирам...

    Мене ме исполнува и прави среќна било каков напредок на било кои животно поле на луѓето кои ме опкружуваат. Кога околината моја е среќна и задоволна, среќна сум и јас.
     
    На Згодно Момче, Aleksandar1212 и EminemsGirl им се допаѓа ова.
  19. Change.

    Change. Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    426
    Пол:
    Женски
    Јас лично не сум завидлива, секогаш се радувам на туѓите успеси и постигнувања.
    Оние кои што не се изреализирале на некое поле па кога ќе го видат другиот на истото успешен стануваат завидливи. Да, кај секого може да се јави во одреден степен но секогаш треба да се работи на себеси и да се дознае подлабоката суштина зошто се јавила зависта и да се искорени.
    Не ги оправдувам оние што продолжуваат да живеат со неа, и секојдневно си лепат нова.
     
    На PrettyDramaQueen и Outlook им се допаѓа ова.
  20. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    Не сум завидлива на туѓите успеси.Тие уште толку ме мотивираат да станам и да направам нешто во врска со моите лични достигнувања.На некој начин ..Може да се јави кај секој..али тоа треба да се види/размисли зошто и од која причина ..Се согласувам со Change. Треба да се искорени тоа.