1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зависност од капки за нос

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од PeachGirl, 5 септември 2011.

 1. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  2.066
  Пол:
  Женски
  Веќе неколку години непрекинато ставам капки за нос. Сакам да ги откажам, но не ми успева.
  Дали имате вакво искуство и како го надминавте?
   
 2. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Таткоми става исто така капки за нос секоја вечер многу одамна и тој исто така не може да се откаже . Ако успееш да се откажеш те молам пиши ми како си успеала.Јас му викам да проба со Аква марис наместо со капки бидејки тие се помалку штетни но тој не сака
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.412
  Пол:
  Женски
  PeachGirl да одиш да дадеш брис од нос, може имаш некоја бактерија. Јас така како наркоман бев со капките, паника кревав ако немам капки, во секоја ташна имав по едно шишенце, ама ми најдоа бактерија. Сега капки немам ставено со години.
   
 4. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.604
  Допаѓања:
  134.860
  Јас исто бев зависник, без капки од дома не излегував.
  Мене ми помогна инхалаторот, овие шо ги имат низ болници. Купивме и мислам дека тоа ми беше единствен спас. Мислам дека мајка ми внатре ставасе натриум хлориф и дексаметазон ама не сум сигурна , не ме држете за збор.
  А може и со свежо зовриена камилица, да ја дишете пареата, покријте се со нешто да не ви бега пареата и стојте така додека не испари целата. :)
   
 5. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  819
  Допаѓања:
  2.066
  Пол:
  Женски
  Имам проверно брис и не ми најдоа бактерија. Може со инхалации и спрејови ќе помине, но изгледа си бара упорност.Јас веднаш штом осетам дека ми е тешко, си ставам капки и решен случај. Во секој случај не смее ова да трае.Утре кога ќе бидам бремена, сакала, не сакала ќе мора да ги откажам.
  Ако има некој веќе поминато низ тој процес на откажување-нека се произнесе :)
   
 6. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Ова ме потсеќа на татко ми. Секаде, секогаш :D Дури ако ги заборави дома, ме терал ако идам натака кај што е обавезно да му ги однесам, а ако не си купува нови од аптека. Не знам колку пати на ден става, ама очигледно многу. Капките верувајте не се никакво решение, делуваат само моментално, а потоа уште повеќе ја сушат носната празнина па треба да ставате пак и пак и пак. Јас не сум ставила никогаш до сега , единствено со шприц млака солена вода ако ми се воспалат синусите.
   
 7. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  2.429
  Кога сум настината, мора, значи мора, да имам капки за нос до мене. Така да, зависна сум од нив тогаш, едно 5-6 дена по ред ги ставам. Сега не знам колку време ги немам ставено, не ми биле потребни изгледа, али што сум зависна од нив, сум :tmi:
   
 8. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Иста сум и јас! Кога сум настината задолжително си носам со мене и ме фаќа паника ако немам со мене капки за нос! И во сонот си ставам, спијам со капките под преница, буквално не мрдам никаде без капките во ташна оти мислам ќе се задушам ако ми е затнат носот! Не можам да го траам носо затнат, веднаш ме боли главата и затнетиот нос ме тера да дишам на уста а тоа уште повеќе ме нервира!
  Значи само кога сум настината ги користам неколку дена, но откако ќе ми пројде настинката немам мака, веднаш престанувам да ги користам се до наредната настинка!
   
  На makemewannadie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Arris

  Arris Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  22
  PeachGirl јас бев исто така зависна од капки за нос, неколку месеци непрекинато ги ставав бидејќи без нив неможев да дишам, се гушев, навечер неможев да заспијам и секогаш кога ќе настинам го имав истиот проблем, ќе почнев со капките и цел месец некогаш и два ги ставав. Не е убаво толку долго да се користат ја оштетуваат слузокожата во носот и мене ми се случи истото после долго користење веќе не ми делуваа. Јас бев на лекар, бидејќи имам и синуси и алергии и докторката ми препорача да порачам едни апчиња од грција затоа што кај нас ги нема, се викаат singular малце се поскапи али се стварно ефикасни, од мое лично искуство ти кажувам дека после 2пакетчиња сингулар немав потреба од капки за нос и ден денес кога ќе настинам немам потреба од капки за нос да ставам долго. :)
   
  На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.492
  Допаѓања:
  123.227
  Па да речеме дека од капки за нос можете да навлечете очен притисок...па сега,вие како сакате.
   
 11. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.343
  Капките за нос ептен се штетни.
  Слузокожата одма отекува, зошто клетките се навикнати на секојдневни дози на капки по којзнае колку. Очен притисок само едно е последиците, ужас се останатите работи,а да не зборувам дека секаде во светот се забранети, а кај нас како мастики се продаваат и трошат, и многу случаи знам со овој проблем.
  И јас бев иста, но со Тафен и Фликсоназе ми се подобри состојбата. Има сега едни капки за нос, се викаат Нозетал, комбинација на тафен и бенил, па потоа после нив се продолжува со тафен.
  Резултатите од Тафен и Фликсоназе треба да се дочекаат, значи не делуваат одма, по еден месец некаде може да се види подобрување во дишење (постепено), така да издржливот и упорност, и дишење на уста.
  Аква марис од оние стронг што се пред спиење, и тоа од прилика. Само трпение треба.
   
 12. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  27
  И јас ставам нон стоп капки пошто неможам да дишам...Имав алергија од липите и тогаш користев едни други специјални за алергија меѓутоа не помагаат сега веќе нема липи..Имав бактерија пред 2 години пиев едни апчиња ама ништо пак ми е затнат носот незнам веќе што да правам, :envy:
   
 13. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.364
  Девојки, прочитајте ја темата за синуси може ќе ви помогне :).
   
 14. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  31.548
  Пол:
  Женски
  Од чести настинки и разболувања, станав секојдневно зависна од капки за нос, еве подолг период повеќе од година ипол сигурно, ако не и повеќе.
  Имам користено и Нафагал, Назопас капки и еве последно што користам е Мералис спреј (комбинација на морска вода и Xylometazoline Hydrochloride). Се префрлив на спрејов, зашто има морска вода. А ми сметаа капките, бидејќи ми се слеваа во грло и ми го иритираа и воспалуваа грлото. Освен овој спреј моментално го користам спрејот Aqua Maris Plus (морска вода и д-пантенол), за регенерација на носната слузница. Читав дека се препорачува на лица со оштетена слузница, на лица кои долго користеле назални кортикостероиди, на лица со хронично затнат нос. Овој спреј го ставам по употребата на Мералис спрејот. Зашто ако не ставам Мералис, овој спреј не ми помага за да ми го отвори носот.
  Претходно имам пробано и многу други спрејови само со морска вода или и со други природни додатоци. Ама нема резултат. Или само малку ќе ми го подотворат носот или ако е премногу затворен ич не ми го отвараа.
  Знам дека е штетно да се користат капки или спрејови кои не се на природна база, ама еве не знам како да си помогнам да не бидам повеќе ко наркоман со капкиве и спрејовиве за нос.
  Ги жалам и парите што ги давам значи, а и смачено ми е да не можам нормално да дишам.
   
  На Deva Path и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
 15. Deva Path

  Deva Path Активен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2020
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Машки
  И јас секојдневно користам капки за нос и тоа повеке од 12 години. Сите можни спрејови и други лекови имам купувано, но не ми помогнале, купував од тука, па од Србија нарачував, па потоа од Швајцарија, но ниту едни ми немаат помогнато и затоа си користам капки за нос секоја вечер пред заспивање, во спротива не можам да заспијам поради затнатоста на носот.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  31.548
  Пол:
  Женски
  Преку ден не ти се затвора?
   
 17. Deva Path

  Deva Path Активен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2020
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Машки
  Носот ми се затнува значително само кога сум во лежечка позиција. Кога сум исправен целосно и кога седам немам проблем. Токму и затоа имав проблеми кога правев испитувања некои преку носот седејќи, ми кажуваат се е во ред, нема затнатост т.е. има доволна проодност. Јас им објаснував дека само во лежечка позиција ми се затнува, тие викаат "Уредот е фиксен, неможе да те легнуваме тука."
   
  Последна измена: 6 март 2021
  На cresa-jagoda и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 18. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.297
  Пол:
  Женски
  Си била ли на лекар за ова? И јас имам затнат нос, особено летно време и тоа навечер кога спијам ми се затнува и користам тогаш септаназал и тоа трае додека е летниот период. Сум била на орл за ова и тоа двапати, но ништо не ми најдоа, алергија на полен прав и слични работи, на преглед се нормално, а носот затнат и се откажав од тоа да одам по доктори.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.773
  Допаѓања:
  55.951
  Пол:
  Женски
  Како бе така со години ставате капки за нос? :|
   
  На christinnn, Angie1432, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.856
  Допаѓања:
  31.548
  Пол:
  Женски
  Не сум била. Еве сега со Коронава ич не ми се оди по лекари :|