1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Задолжително носење на маски

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Iguanaboy, 18 март 2020.

  1. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Никој несака да му кашлаат у фаца, нити накај некого свртен. Разбирам дека имаме работа и одат и болни, ама има и слободни денови. Маската е сепак 70% ефикасна за да не ти кашла некој у фаца или на крај сам ќе имаш проблеми со дишењето поради предолго/константно носење.
     
  2. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Маските KN95 и FFP2, 99% штитат од корона, не се лажете дека не штитат. Да не беше маската до сега кој знае колку пати ќе се заразев со оглед на тоа што постојано сум во контакт со луѓе, ама маската не сум ја тргнала од лице.
     
    На cresa-jagoda, crimson и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  3. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Вечен проблем е тоа што тука никој не држи дистанца, и пред короната. Тоа посебно ме вади од такт кога старици и тетки ќе ми се потпираат на ташната или со корпата ме буткаат суптилно. И обавезно има некоја што се доближува и кашла. Гајле ми е дали носи маска или не се додека не си ја стави раката на уста и нека одјебе 3 чекори назад, подалеку.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  4. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Нити јас не сум се заразила веќе 2 години. Со обична маска.
     
  5. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Не знам за 90%, тоа е се знак ???. Еве од 4 души дома, двајца немаме прележано. Во фамилија најблиска, повеќе од пола не се заразиле досега.
    Па нормално дека имаат сите продукти и храна бактерии и вируси (во нас ги имаме ко прво), и нормално дека можеме да се заштитиме. Затоа постои сапун и вода и затоа постои термичка обработка на храната. И нормално дека внимавам од кај купувам храна. Има места во кои не влегувам да купам храна, а се прилично извикани и познати. Ако не сум видела со очи како работат, стомакот ќе ми каже, тука нема мамење. Па друг пат нема да им отидам.
    Разликата е во тоа што она што го носат рацете на луѓето околку нас, што ги пипкаат продуктите од продавница и храната се вируси и бактерии со кои веќе сум дошла во контакт од најрана возраст и телото ми научило да реагира на нив. Генерации пред мене моите претци биле во контакт со истите тие бацили и реагирале на нив. Ковидот досега не бил во контакт со мене, ниту со моите предци, ниту со човечкиот вид воопшто.
    Немам илузии дека е лудо да мислиш дека можеш да се заштитиш 100%, ама лудо е и да му оставиш се на твоето тело да сработи за тебе (или на Господ ко што му остава колешкава моја), треба малку и ти да му помогнеш.
     
  6. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Било каква да е маската штити колку толку, а KN95 и FFP2 маските се одлични, среќа што ги има.
     
    На cresa-jagoda, FridaodaMk и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  7. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.729
    Пол:
    Женски
    Дај боже така и да остане. И дистанцата те штити, да знаеш. И пред пандемијава избегнував болни. Видам ли некој да кива, шмрка, на размак!
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Истоо и јас пред коронава секогаш избегнував грипосани. Подобро да спречиш отколку да лечиш.
     
    На Cosmic Girl и AndyRad им се допаѓа ова.
  9. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Нормално дека никој не седи со скрстени раце, ама преку храната и те како влијае здравјето. Факт е дека незнаеме каков и патот на храната до маркети, пазарчиња, кујна (градски take out). Има луѓе мораат да ручаат во град. Храната е екстра ама пак не им стоиш над глава кога ја готват, ти гледаш од таму кај што плаќаш. Ти си ги миеш рацете, тој не или којзнае. Ти носиш маска тој до тебе ти кашла... идат пензионери и пипаат се и сешто. Нормално ќе си се грижам за мојот организам, здрава храна, суплементи, вежбање, има што да се прави. Од нашиот организам зависиме, бидејќи тој ја врши целта работа. Полни беа болниците со албанки (пред корона) и една од докторките ми кажа дека само леб меселе и грав јаделе, само тоа секој ден. И после неухранети, лош имунитет и на крај дајте лек некој, докторке..
     
  10. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Дистанцата е господска работа. И онака ми се згадуваше од гужви и некој да ми се лепи до мене и да ме бутка, дури и пред короната. Отсекогаш сум држела дистанца и само во тоа уживам, дека неморам да ги мирисам гадните, измочаните старци итн
     
  11. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Абе нели кажав ние сме најмудриот народ. Само што за жал на последниве анализи котираме најдолу. Со просек од IQ 80
     
  12. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Можеби сега од вакцините ќе рипне IQ :)
     
    На Grimlinko му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Grimlinko

    Grimlinko Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    375
    IMG_20211128_130323.jpg
    B iden Nantucket
     
    На AndyRad му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Grimlinko

    Grimlinko Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2021
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    375
    Не носете маски со графен, сепак се штетни, бидејќи графенот предизвикува оштетување на белите дробови при вдишување.

    https://www.euroweeklynews.com/2021/04/16/warnings-over-masks-that-contain-graphene/

    Јас не ни знаев дека маски со графен произведувале. :puke:
    Пред да дадат одобрение за употреба на нов производ треба да го проверат, а не вака после одреден период да го повлечат само. После се чудат
    зошто луѓето имаат сомнежи во вак
    цините.
    IMG_20211206_133952.jpg