Задоцнет развој кај децата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од I-Z-I-S-S, 19 ноември 2012.

 1. I-Z-I-S-S

  I-Z-I-S-S Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Се работи за 6 годишно девојче , констатирана е хормозомска абнормалност без конкретна дијагноза. Детето се разбира со гестови, но сеуште нема развиен говор. Присутна е лицева дизморфија, моториката е уредна. Неможе да се сконцентрира и видно повремено е вознемирена .
  Се вршат контроли од доктори во детската клиника во Скопје , но сеуште нема некој виден напредок .
  Ве Молиме за ваше мислење, И доколку знаете за некои специјалисти , клиники или нешто друго, па и надвор од Македонија , ве молиме за помош.
  Ви благодарам,