1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Задоцнет развој кај децата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од I-Z-I-S-S, 19 ноември 2012.

 1. I-Z-I-S-S

  I-Z-I-S-S Активен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Се работи за 6 годишно девојче , констатирана е хормозомска абнормалност без конкретна дијагноза. Детето се разбира со гестови, но сеуште нема развиен говор. Присутна е лицева дизморфија, моториката е уредна. Неможе да се сконцентрира и видно повремено е вознемирена .
  Се вршат контроли од доктори во детската клиника во Скопје , но сеуште нема некој виден напредок .
  Ве Молиме за ваше мислење, И доколку знаете за некои специјалисти , клиники или нешто друго, па и надвор од Македонија , ве молиме за помош.
  Ви благодарам,