1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заев ветува двојазичност за сите градови во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 17 септември 2016.

  1. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Така е. Сега народот е богат и има пари да си дозволи два одмора. Лажи некој друг. Работат за мочани 8000 и дење и ноќе и во недела, оделе два пати на одмор, оф леле.
     
    На Priroden, Rama, christinnn и 4 други им се допаѓа ова.
  2. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Кажи ми од тие 150.000 колку не се партиски вработени? Тоа е доброто што го сакате, ние што не сме со вас да гладуваме? Барокот не отпуштил никого ама се дадоа ненормални пари кои можеа да се дадат за економски цели, и отварање уште повеќе работни места.
    Не знам што ќе види. Јас само сакам оваа власт да заврши во затвор, бидејќи сите слушнавме што правеле. Значи направиле ептен лоши работи кои не смеат да поминат неказнето, тоа го сакам јас, да не продолжат да не крадат и убиваат, да не вработуваат партиски. Ти не сакаш тоа?
    Заев никогаш не бил власт, не знам како ќе се однесува, ако го прави истото и ситуацијата остане непроменета, јас пак ќе излезам на протест против таа власт и ќе сакам да одат во затвор. Не може да не краде некој а ние да ќутиме. Мислам стварно, 10 години ќутење доста е, секој што згрешил треба да си плати. Моментално е Грујо тој кој треба да одговара за делата, за убивањето на сопствениот народ, во иднина ако е Заев таков и тој треба да одговара. Не одев јас на протест да го поддржам Заев, одев да му дадам до знаење што ќе му се случи на секој кој ќе го повтори тоа што го прави Грујо.
     
    На Priroden, Rama, Gosh и 3 други им се допаѓа ова.
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Еве зошто е помало зло. Мајка ми во 2000 или 2001 се вработи во МВР и платата и беше ОК. Кога дојдоа твоите симпатизери на власт,сите што се Македонци од Албанија беа на списокот за бркање,меѓу кои и мајка ми. А мајка ми работеше 10 часа и прва и втора смена и и’ ја намалија платата. И шефот беше еден од твоите симпатизери. А откако дојдоа тие што ги мразиш,не само што не ја избркаа,туку и ја унапредија и има супер плата. Не сме богати,ама фала Богу не сме ни сиромашни. И рабтното време и е сега 7 часа. Не сум партиски определена,ама не можам да бидам ни за твоите симпатизери кои за малку ќе ја избркаа мајка ми од работа и кои што и’ ја намалија платата.
     
    На Silver.E, PaLaVa, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
  6. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Прво не сум член на апсолутно ниедна партија и не невработен сум.Треба член да бидам на партија за да кажам дека е факт што во времето на СДСМ невработеноста беше над 40% а од кога дојде ДПМНЕ падна на 28%? Тоа е исто како да кажеш дека мора да сум дипломиран Хемиски инженер за да кажам дека постои кислород.. :)
    Никогаш не сум сакал да зависам од никого,но по убедување поблиски ми се десно ориентираните и Демохристијанските партии од колку овие со петокрака.

    Не знам колку се но дека се сите партиски тоа ти гарантирам дека не се.Имам пријателка која е електро-инженер и заврши со сите 10ки.Зема плата 40.000 месечно и апсолутно нема врска со партија нити некогаш имала.Знам и што работаат во високи државни инсистуции а не се партиски определени нити некогаш биле.
    Има не викам дека нема,ама дека се сите.. тоа не :)

    А за економските цели... знаеш колку лапна СДСМ од транзицијата со затворањето на 500 фабрики и отпуштање на над 300.000 луѓе? Заработа скоро 10 милијарди долари.Да беа они тие што ќе ја оправаат државата,со тие 10 милијарди можеа Македонија да ја направат Израел на Балканот.Ама не.. треба лидерот да има остров свој во Хрватска,треба бомбоната да воси глисери.. требаше Министерот за Здравство,Владо Димов тогаш да купува најскапи бисери за колешките доктори...
    Кошта тоа.. не ги бранам јас ДПМНЕ,ама па овие другиве...... квислинзи невидени :)
     
    Последна измена: 18 септември 2016
    На Silver.E, PaLaVa, Bitter-Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Вмро и Дуи ви се како маж и жена , а вие ми коментирате за тоа што сте слушнале од Шител за Зајко .
    Ма дај не зафркавајте
     
    На Anaxandra и Love...music им се допаѓа ова.
  8. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Исто и ние , татко ми во 2001 го затвори бизнисот заради икс причини ( заради криминалците на власт,кои рркетира) и што сега ? Ке подржаваш криминал само заради мајкати да работат ?
    Не можам да сватаМ дека подржувате криминал , изгледа немате читнато К.П.З
     
  9. OhSarcasm

    OhSarcasm Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Најблиски си имал во Арачиново,а татко ми се бореше во војната исто така,од Тетово сме,и точно знам какви наредби имало. Да живееме во минатото,затоа што СДСМ ја продаде земјата на планинари,што очекуваш ти,дека на власт ќе дојде некој отец што ќе биде толку чесен искрен и ќе гледа прво за народот па за себе ? Ајде бе мрш таму.Заев можеби не е виновен за 1996 и 2006 али што ќе кажеш за изјавите кој ти ги напишав?Абе подготвен е да не продаде и да не стави кај мтв за да не издупат само да дојде на власт.Што ти е тебе поважно ? Името и презимето,името на семејството,и домот твој или би прифатил да се викаш Петре Самоилов да ти ја одземат историјата на семејството како никогаш да не би постоело и да ти донесат луѓе кај тебе дома за да те тепаат? СДСМ ни одзеде се со кое се гордеевме како македонци.Дојдете во Тетово за да видите каква е ситуацијата и ќе сфатите зошто не простуваме.А народот нека клекне и нека му го испуши на Заев кога е глуп. Ти дадов непобедливи факти да видиш кој сторил повеќе зло на оваа држава. Не знам со кого имаме иднина,но сум сигурна дека не е со СДСМ.Можам да се кладам дека си дел од шарената револуција.Следен пат кога ќе убијат или прободат некое дете во Тетово,каде што е најризично,ве очекувам вас патриотите кои се борите за правата на народот и за ситни кражби,да дигнете револуција важи ? Затоа што ќе се дигнете и за покачување на бензинот и со тоа како демек ја браните државата и сопствениот народ,срамота,ради ваквите се гине.
    П.С Пред културниот дом во Тетово има споменик на Наим Фрашери,па да купиме боја и да ви поставиме црвен тепих за да ни го исшарате и него а? Затоа што САМО Македонската историја е исфарбана. ;)
     
    На Silver.E, the.vampire.girl, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
  10. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    И сега тие што не се со власта ги бркаат од работа. Што да кажат тие?
    Знам колку лапнаа. Ти знаеш колку лапна Грујо од провизијата за автопатот од кинезите, барокот, спомениците?
    Види вака сега. Од Тетово сум и јас, многу добро знам како е, немаат права Македонците, посебна држава си е Тетово. Ти не ме разбираш што пишувам, споредуваш со минатото за кое не е некој од сегашноста виновен, со сегашноста за која има докази дека е виновен сегашен лидер. Како второ, да протестирав пола година, фрлив пола тон боја кон барокот. Која историја е уништена? Тоа не го разбираш затоа имаш омраза, еве ќе ти појаснам. Се фарбаа само споменици од проектот Скопје 2014, проект со кој се украдоа ненормални суми на пари, а не видовме ништо добро. Се фарбаа институции кои замижуваа пред криминалите на власта.
    Ги знам спомениците во Тетово, ама тие не се од проектот Скопје 2014. Тие се дел од проектот на Грујо, тој можеше да го спречи тоа ама не го спречи. Точно е, дошол на власт бидејќи СДСМ работеле лошо, државата била за никаде имате право. Зошто не сме напреднати сеуште а поминале 10 години? Зошто не сме во ЕУ ако толку добро работеле? Минатото па минатото, нека го поправеле тоа, имале долго време шанса, зошто не ја искористиле?
     
    На Priroden, crimson, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Хах со овој барок,сакајќи да ги омаловажиш Грујо и ДПМНЕ,само покажуваш дека од Скопје немаш подалеку нигде отидено.
    Иди во Санкт Петерсбург и види во кој стил на градба се градени тамошните државни објекти и централното градско подрчје.Истото иди и види во Париз,Рим,Лондон,Венеција,Верона,Будимпешта...
    Цела Европа,каде и да отидеш,е градена во Барок :)
    Дури и надвор од Европа се гради во Барок.
    И не затоа што Грујо бил пред нив туку затоа што Барокот е најелегантен градежен стил,уште од времето кога државите биле империи.Но добро не ти замерувам... :D
    Сигурно не лапнал 10 милијарди.......... што автопат е тоа жити се? Да не е од злато и од смарагд па кошта милијарди а? Хахахахаха :D
    Добар си.. шегобиец низаеден :D
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Секој со своите причини. Јас си кажав зошто јас не ги поддржувам СДСМ, вие си кажавте зошто не ја поддржувате оваа власт и готово.
     
    На Victorian и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    9.459
    Пол:
    Женски
    Се е политика, он тоа мора да го вети. Инаку како би добил симпатизери и од кај Албанците? Он ке вети и на ромите нешто, и на власите. Мора секој од секоја партија тоа да го направи јер треба да се добијат симпатизери и гласови. А дали после изборите навистина ке се случи тоа, останува на времето да видиме. Мене не ме плаши конкретно тоа што ветуваат, јер многумина се и сешто ветуваа па на крај ништо.
     
    На Gosh и anakonda88 им се допаѓа ова.
  14. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Знам како се гради не се секирај, тоа е вистински барок. Ова кај нас е стиропор од кнауф. Не ти смета тебе тоа? Што некој ти вика дека прави барок, а ти става стиропор и ти вика дека кошта колку барок? Да не зборувам што тие што ги наброја имаат барок од порано, а не во 21ви век да се прави барок.
     
    На Gosh, theowndemon, anaja1 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Добро кажа во другите е градено барок , а заборави да кажеш само овде е градено од гипс .
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. OhSarcasm

    OhSarcasm Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски

    Злато ти изгледа не ми ја разбираш поентава а ? Абе не бидете пички бе ало,протестирале Грујо ги крадел,абе протестирајте за убиствата што ги прават ова шиптариве,протестирајте за тепањата и малтретирањата.Што ако ги исфарбавте бе ? Сега ќе ви бидат украдени уште толку за да се поправи таа штета,имате ли вие мозок ? И да,имам омраза,зошто? Затоа што секоја вечер идам накај дома и се плашам дали можеби некој со курот сечен ќе ме силува,или можеби ќе ми убие некој од фамилија.Ако тебе повеќе те интересираат парите и слично а не туѓи животи,историјата наша и името наше тогаш wtf ? Абе сте добиле право големо бе дечки,ајде иди ти у New York и фрлај боја и сери против држава ако можеш,пичка ви матер продадена педерска.Ме вадиш од такт да пцујам овдека.Ама ако,кога ќе ти ебат сестра или мајка или не е важно кој што ти е женско,или ќе ти убијат некој од фамилија, тогаш ти излези и дигај револуција за крадењето и биди херој кој се бори за народот океј ?

    П.С Фала што кажа дека си член на шарена револуција,ете може Заев ќе те награди па ќе те стави кандидат за пратеничка листа,многу е лесно денеска да фарбаш споменици,да тепаш полиција,да упаѓаш во институција и како награда да лапаш 1000 евра месечно од оваа диктаторска држава и власт. ИМА ПРАВДА,ИМА МИР !!!!
     
    На Silver.E, the.vampire.girl, PaLaVa и 2 други им се допаѓа ова.
  17. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Јас сум работал со градежни материјали,другар ми има фирма за тоа и еве тебе те прашувам каков гипс и стиропор е тој што издржува земјотрес од 5 степени? Ете,последниот земјотрес од 5 степени беше на само 5,6 км од центарот на Ск + цела недела имаше земјотреси во Ск.Може да ми кажеш кај има таков стиропор и гипс? За другар ми прашувам :)

    Викаш не се гради? Еве Виена пред некое време правеше реставрација на објектите и фасадите во нивното централно градско подрачје,знаеш во кој стил беше правено тоа? :)
    Плус ако не се лажам,имаат дури и со закон одредба дека во друг стил не смее да се гради во одредени делови на градовите освен во Барок.

    Не ми е тешко да ти објаснувам за уметности и градежни работи,ама идеме офтопик па затоа би предложил да продолжиме со темата :)

    @anakonda88 што се задржа толку да ме цитираш? Одговорот и за тебе е во овој пост.И прашањето каде може да најдам таков материјал слободно одговори го,за да не идеме офтопик можеш и во порака :)
     
    На OhSarcasm и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Што не излезеш ти да протестираш против убиствата? Еве земи најди истомисленици и излезете. Мислиш дека ќе најдеш? Нема да најдеш, џабе само скокаш. Никој нема да излезе да протестира против Албанци, затоа што едните не сакаат, а другите не смеат затоа што така им е кажано. Тепањата и малтретирањата во Тетово што не ги сопрел Грујо. Нека и каже на таа Албанката да ги најде сторителите. Финтата е што не му е гајле за вас во Тетово, ниту за другите градови. Продадени сме викаш? Ми е гајле што мислиш, ниту земал некој пари за протестот ниту го има на листа. Тоа што другите ќутите и се плашите не е мој проблем, јас не се плашам, излегов протестирав. Ти ако имаш против, излези и ти не ти брани никој.
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  19. OhSarcasm

    OhSarcasm Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Јас излегов да протестирам за убиството на Ангел САМА! Јас имав муда да им се спротиставам на шиптарите а не ти што си се сликнал со знамето нивно. ;)
     
    На baba Rada и HUNK им се допаѓа ова.
  20. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Чудна работа, и јас бев на тој протест, и на протестот за Мартин. Сум бил на толку протести и толку имам плаќано што ти во живот немаш. Продадена душа на друг викај му, на оние кои се тепаа за сендвичи по митинзи, нив речи им да дојдат да протестираат, да видам дали ќе те послушаат. Полицијата тепаше се пред себе на тие протести за Ангел и Мартин, а ти ги браниш.
     
    На iloveyou29, Gosh, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.