1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заев ветува двојазичност за сите градови во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 17 септември 2016.

  1. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ова ти е чиста битка за гласови, Заев не е будала, знае дека само со помош на Албанците ако не друго може барем да се приближи на ВМРО - ДПМНЕ, па затоа ќе кажува и ветува се и сешто, а евентуално ако дојде на власт сигурен сум дека двојазичноста нема да се отствари бидејќи тоа би му било политичко самоубиство, ама 100% сум сигурен дека СДСМ и со помош на Албанците нема да победи, така да не ме загрижуваат многу неговите зборови.
     
    На srcence1607, PaLaVa и anakonda88 им се допаѓа ова.
  2. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Неписмени се во администрација, такви се јбг, добар дел се од претходно ама такви се. Добро е што добар дел од тие сигурна сум искуцан текст, готов текст да прочитаат и јбг не земаат од 3000 до 5000 евра плата. Не бе, не ги бива хаххаха
     
  3. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Ауф да добро е сега значи според тебе треба да се задоволиме што господин Грујо ни дал милост да имаме корка леб и да не бараме подобри услови??? До толку не се цениш себеси?? Секако дека не е добро и не треба да гледаме назад како било во историјата е имало и успони и падови ама сега не живееме во 18 ниту во 19 век живееме во 21 затоа треба да се стремиме кон подобро а не да се задоволуваме со корка леб...
    А и сите тие градења на споменици, патишта и триста чуда со што се изградени? Со позајмувани пари и потоа кога Гвујо ќе си оди тоа ќе остане на идните генерации да го враќаат секако ако успејат пред Македонија да банкротира.
     
    На iloveyou29, Gosh и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Aнаконда,знам ти зошто ги браниш Албанците.. а си Македонка.Сама ги кажуваш некои работи,затоа немој тие моабети,не ви е гајле за државата,дрн дрн.. :)
    Да! Се извинувам за погрешните набројани држави со најголеми даноци! Се поправам,и место тие кои ги набројав,ги кажувам Белгија,Германија,Франција.. Америка и Јапонија веќе ги кажав.Сега океј е?
    Еве ти од каде ги видов информациите,само немој да ми кажеш дека и Форбс ти се квази новинари и дека Грујо и нив ги контролира :D Како минатиот пат..
    http://www.forbes.com/sites/niallmc...the-most-income-tax-infographic/#5608a3d267f2
     
  5. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Имаш право, секој треба да си го добие заслуженото. Јас те уверувам дека ниеден нема на пратеничка листа, ти сакаш верувај сакаш не. Спремни се да ги казнат Вмро затоа што доста им е, никој не им го слушаше гласот се досега. За Сдсм што да ти кажам? Ниту ќе направат двојазичност ни нешто друго, само џабе скокате, им верувате на погрешни медиуми. За порано не коментирам, требало тогаш да излезат на протест ако им сметало, мене сега ми смета и сега излегов. :)
     
  6. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Си кажав јас па сега како сакате кога за x години ќе западне Македонија во криза и недај Боже ќе банкротира ќе ве видиме вас што го подржувате Грујо
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    А со Заев не за х години, туку за х дена ќе пропаднеме. :D
     
    На PaLaVa и Outlook им се допаѓа ова.
  8. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Тоа нема да се случи, а нема ни Заев да добие, тој и сам работи за да не ги добие зборите, то ане му го прави ВМРО. Заев сам си дава изјави по телевизии и муабети со амбасадори па, не го примаат овде онде, е, нема ... со него одредени кругови не сакаат ни контакт.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Добро бе човек што толку си запнал да се расправаш за политика ? Те плакаат ли или се бориш за работно место ? Не верувам дека Гвујо чита фемина и те гледа дека го браниш ....
    Патем кога ке ги набројуваш државите со најголеми даноци напиши ги и просечните плати таму колку се !
    И Зајко овој пат ке растури на избори , а ке растури најмногу со нас што имавме членски книшки од вмро и не видовме аир , па ги искинавме книшките и ке гласаме против криминалот !
    Сдсм е нова гарнитура ,Нова шанса !
     
    На iloveyou29, theowndemon и Love...music им се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Нема да пропаднеме туку ќе не нема како Македонија и Македонци.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Јас реков:
    А ова го пишав затоа што и јас и моето семејство живееме со толку примања.Ти мислиш јас сум Рокфелер па не знам како е да се живее со 7.000? Знам како е да живееш и без ич пари.. со месеци,и тоа сум го осетил во транзицијата кога живеев само со платата на татко ми.А како мене моето семејство ги имаше над 300.000...
    Затоа и СДСМ губи 10 години,затоа ќе изгуби и на овие.Место да се поправаат.. они гледај,тражат гласови од оние кои по стадиони викаат Илирида,Смрт за каури итн..
    Сигурно Заев не мисли да воведе Албански јазик на целата територија на РМ само за Албанците кои се професори и луѓе кои се високи бизнисмени.. :) Оние кои се мирољубиви,не се сепаратисти,команданти,кои со тероризмот раскрстиле..
     
    Последна измена: 18 септември 2016
    На PaLaVa и korisnichka им се допаѓа ова.
  12. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Не би рекла Заев не се занаса да граде триста чуда фабрики дрн мрн и да ја задолжува државата. А на кој начин мислиш дека со Заев ќе пропаднеме?
     
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Заев би ја дал државава и гратис, не за пари. Дотолку е мрднат. Не знае ни самиот што сака и кај тера.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Нема да пропаднеме, ќе не нема на недна мапа. Прашање е форумите дали ќе ни останат како средство за револт. Тек тогаш Македонија ќе види што е ДИКТАТУРА. Освестете се со време кој го води СДСМ сега.
     
  15. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Што е,ја кажав вистината за тебе па почна да ме напаѓаш кој ме плаќа? Абееее.. за вас во Македонија нема некој што не е член на ДПМНЕ така? Секој што ќе ја каже вистината,колку милијарди украде СДСМ,колку криминали направија,како 2 тона кокаин во нивно време од сред Министерство за Внатрешни Работи исчезна.... секој што ќе го каже тоа,за вас го плаќа Грујо така?
    Твојата партија направи и прави во Политиката апсурди,што ни во Сомалија,ни во Северна Кореја ни ниеден друг меридијан го нема на планетава земја :)
    Јас ја кажувам вистината и фактите.И не ме плаќа Гурјо,ме плаќа вујко ви Сорос,гледаш.. ем невработен ем интернет имам,од каде што мислиш?
    Хаха :D
     
    На PaLaVa и Outlook им се допаѓа ова.
  16. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    А јас реков:
    Не ми е јасно како Заев може да помисли дека со ова ќе добие нешто? Да ќе ги добие гласовите на албанците но гласовите на македонците ќе ги изгуби а знаеме дека македонците се малцинство...
    Албанците ниту се третирани како граѓани од втор ред, ниту се угнетувани...ги уживаат сите права како македонците и лично немам ништо против албанците, но луѓе чекајте малку не може јас што живеам во источна Македонија да учам албански а во овој дел нема албанци, неможе они со помалку од 20% од населението во Македонија да го прават албанскиот јазик задолжителен се знае македонците се малцинство во оваа држава и затоа македонскиот јазик е службен јазик, ако сакаат албанците да се разберат со нас ќе треба да го научат нашиот јазик. Ова му доаѓа слично како сега некој Американец да учи македонски јазик за да се разбере со мене место јас на нему да му зборувам на англиски...

    Значи ни јас не велам дека Заев е цветка ама сигурно нема да ја задолжи државава до банкрот како Грујо а ако гледаме така никој не е невин сите вршат криминал и чист човек на власт никогаш нема да има!
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Која вистина ја кажа бе за мене ?
    Овие 18 годишниве што имаат годинава право на глас не знаат што зборуваш , не знаат што пред 15 години се случувало , а не знам ни јас , тогаш бев мала , јас сум за промена , не ме интересира што се случувало пред 20 години . Сакам државава да оди напред , али не со криминалци.
    КОЈА Е ТАА ВИСТИНА ШТО ЈА КАЖА ЗА МЕНЕ ?
     
    На theowndemon и crimson им се допаѓа ова.
  18. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски

    Не можеш во тие води да опстанеш ако си цвеќе, факт. Само се знае кој на која позиција е и чии интереси треба да штити, за што зема плата.
     
    На Love...music му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Ти од политика Поим немаш. Кога можеше да прашаш кој бил потписник на рамковниот,(facepalm) па уште изиграва штабски суфлер на секој втор пост. Од Заев ќе пропаднела државава, мисловна именка е он и капиталот што го створил сам, за вас.
    Плус јазик може да ти помогне за побогато СиВи и да ти отвори можности за повеќе работи. Нема невроните сигурно да ти се намалат од тоа.
    Ама само националистички олош како Н.Г е за ваква држава, не заслужувате ништо повеќе.
     
    На Priroden, Bella.04, iloveyou29 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Бидејќи Грујо не ја даде гратис нели. Окта најголемата рафинерија кај нас на кого е? Аеродромот на кого е? Кој рече дека ќе му удоволи на султанот Ердоган се што бара?
    Така е. Сега сме слободни како птици.
     
    На Gosh и Love...music им се допаѓа ова.