1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заев ветува двојазичност за сите градови во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 17 септември 2016.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Твојот збор не тежи повеќе од зборот на друг на форумот (чија намена е токму секој да изнесе свое мислење, а не да копира што му кажале дека е прикладно, добро е да знаеш).
    Дај линк во кој се побиени тврдењата за доделени државјанства. Од ВМРО-ДПМНЕ до ден денес јавно излегуваат со истите обвинувања, а не забележувам реакција или демант од спротивната страна. И не посочува само ДПМНЕ, туку во емисии сум гледала како се обработува таа тема, па никој ништо не одрекува.
    И зошто албански гласови би останувале верни на Бранко којшто удри на Албанци 97-ма година (ццц), кога можеле комотно да си легнуваат на контото на албанска партија... Размисли поубаво пред да пишуваш. Каков закон, каква ревизија, прашањето е во која држава живееш ти, или попрецизно, во која држава си живеел во 90-те.
    А и држи се до темата. Уште пред неколку постови ти одговорив тоа што праша, не знам што повторно убедуваш, како некој да ви верува.
     
    Последна измена: 19 април 2018
    На Rama, kikikikirika, Kolumbo и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Дај биди озбилна,11 години беа заедно на власт,кој спомнал такво нешто Грујо?Мијалков?Јанкуловска? Никој! Нема такво нешто!
    Еве ти убаво срочен текст во врска со пописот,бројките, миграциите на населението итн.
    http://mn.mk/komentari/5011-Prekinatiot-popis-otvora-mnogu-prasanja
     
  3. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @Mich prvo mene mi zalepi etiketa, potoa i na @sjdgo , deka sme sirele prikazni od necij komitet, kako da e pravilo, sekoj koj ne e privrzanik na pogubnive politiki na aktuelnava nenarodna vlast, da e necij clen na komitet, makar bil maalski, no O.K. e, ke preziveeme.

    Pred okolu dve nedeli gledav tv duel, na koj bea pokaneti profesorite Donev i Buckovski, Donev vo lice mu gi zalepi pasosite za koi tuka pisuvame, a Buckovski ne se ni obide da replicira, bidejki tie pasosi se realnost.

    Istoto se slucuva so godini, a zosto nikoj ne pokrenal postapka za nivno ponistuvanje, treba da znaes deka postojat dupki vo zakonot, za podobro" da funkcionira i se' da bide "legalno".

    Ne ti e jasno kako e izvedeno? Na primer kako prethodno diskutiranoto, vladata donesuva odluka za sistemsko resavanje na "fantomi" ziteli. Se ocekuva da se prijavat 3000 lugje, toa e samo ocekuvanje, a prijavenite mozat da bidat mnogu poveke.

    Na "zimi lanskiot sneg" se rodiv pred (na primer) 20 godini vo selo Feminino vo domasni uslovi, svedoci na moeto ragjanje bile Oliva i Popaj ziteli na seloto (istite ke se pojavat kako svedoci i ke potpisat izjava), se odreduva necij datum na ragjanje "pcenki berenje". Sleduva postepeno integriranje vo sistemot, a za konecno da se dojde do drzavjanstvo, potrebno e prijaveno zivealiste. Znaes li kolku kukji, stanovi, placevi bez ili so nekakva gradba se kupeni od Albanci koi voopsto ne ziveat tuka? Ogromen broj. Na nekoi od niv sopstvenici se bash ovie od Feminino, nekoi se vo brak so niv, nekoi se naznaceni za legalni naslednici, moze i po 50 da bidat na edna adresa i da ne bide nezakonski, ete im zivealiste. Lugjevo nemaat dokumenti, sega se pravat i moze da se nakalemi semejna loza kakva sakas. Ke im pravi nekoj DNK analiza dali se navistina rodnini? Ne, tuku se' ke pomine na "zimi lanskiot sneg".

    Kako sto za segasniot proces za resavanje na "fantomi" ke bide potrebno vreme, taka togas bile iskoristeni cetiri godini, za se' da se vklopi ubavo vo sistemot i zamisli se' ke bide po zakon.

    Zatoa i popisot postojano se odlozuva, bidejki treba da se nashtima soodvetna brojka.

    Za razlika od togas, sega budno ke se sledi situacijata, no koga vo se' e vmesan "cadorot", voopsto ne me cudi nikakvo iznenaduvanje, odnosno se' da se odigra preku nok, potocno veke se' da e podgotveno, samo treba da se vnese vo administracija niz zadna vrata.

    Da, tocno e deka so tie 250.000 pasosi se promeni demografskata slika, a zosto na Crvenkovski mu bil potreben takov cekor, treba da go prasas nego. Sekako deka ne se raboti za drzaven interes, kako sto ne e nitu segasniot zakon za jazici ili teritorijalnoto prekrojuvanje, poradi koe Buckovski so helikopter bese spasuvan od Struga.

    Ne se raboti za glasovi koi bi odele na smetka na SDS, nivnite glasovi odat na smetka na albanskite partii, no zatoa postoi koaliciranjeto kako mehanizam, a SDS imase koalicija i so PDP-NDP i postvoeno so DUI.

    Inaku, kolku za tvoja informacija, ova ne e edinstvena takva igra na SDS, nesto slicno se sluci so privatizacijata.

    Togas (zamisli) vo parlamentot se izglasa zakon za privatizacija, so koj se dozvoli direktorite da imaat prednost pri kupuvanje na fabrikite, a kako se raskrcmuvaa istite e druga tazna prikazna. Kako i da e, na toj nacin se sozdadoa golem broj novopeceni kapitalisti, koi potoa debelo ja finansiraa taa partija.
     
    Последна измена: 20 април 2018
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Kolumbo по кажувања,раскажувања како на Донев и др, БЦ делел државјанства од непознати неразјаснети причини на близу 250000 албанци?Пак заговори,чадори? Одма ке ти ја кажам онаа *Не ми е криво што лажете,криво ми е што мислите дека ви верувам!*

    Другар бе Исланд е државиште со 330000 жители! Имате ли претстава за колкава бројка на државјанства зборувате? И сето тоа изведено во една година,сега незнам точно кога 96 или 97 година. Не се делени етапно прикриено во приод од 5-10 години па да не се дига врева туку така како карти пред концерт?Такво нешто да се десило СДСМ немаше да постои, ке имаше жртви! За таква акција треба поголем апарат од луге,организација,вмешани органи за да се изведе,па до сега ке имавме детални информации во врска со целиот настан.Сите не се заљубени во БЦ!

    Го имаш пописот од 1994 и овој од 2002 година.Компарирај бројки,најди го тој абнормален прираст од 250000.Секогаш се движеле бројките во тие граници од 50тите години па наваму,околу 67- 70% македонци,20-25% албанци и останато.Имаш добар текст погоре прочитај.
    http://mn.mk/komentari/5011-Prekinatiot-popis-otvora-mnogu-prasanja

    За начинот на кој се *снаогаат* браката за државјанство со купување имот,мажење итн ти е точно со тоа што тоа највеќе е изразено во периодот после бегалската криза на Косово 1999 година.Тогашната влада на ЉуБчо направи огромна грешка и смести одприлика 300000 избеглици од Косово на Стенковец.Киро Глигоров(за мене Татко на нацијата) ја молеше владата на собраниска седница да организира кордон избеглиците да бидат возени и сместувани во Албанија.Љубчо не го послуша! Под таков притисок од 300000 бегалци на Стенковец,РМ едвај преживеа неколку месеци не па ли наеднаш да ја зголеми популацијата за 12% ? Многу од тие избеглици го направија баш тоа *се снајдоа* и тоа им го дозволувал можеби и законот а знам дека остана во Мк еден дел роми на кои не им беше дозволено да се вратат на Косово.

    Приватизација не дирај,одамна помина 1998 :tmi:
     
    Последна измена: 20 април 2018
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @Mich , da ne zboruvame za privatizacija, bidejki bila oddamna? Toa sto bese oddamna sprovedena, ne e pricina da zaboravime deka bese izvedena na apashki nacin.

    Kako sto ne treba da se zaboravi privatizacijata, ne treba da se zaboravat nitu pasosite, koi se od uste pooddamna 1994-1998-ma godina, a ne kako sto velis se snasle del od begalcite, ova e sedum godini pred vojnata.

    Citas i nedocituvas, ne edna godina tuku cetiri godini trael procesot.

    Ne se raboti za 250 gragjani, tuku za 250.000 gragjani koi se vsadeni vestacki vo drzavava i normalno deka administracija rabotela na predmetite, ne rabotev jas.

    Najgolemiot del od niv nikogas i ne ziveele tuka, no tuka se kako brojka koja se koristi za golemoalbanskite interesi i kako glasacka masinerija, koja odlicno funkcionirase, dodeka imaa potreba od toa. Za vreme na sekoi izbori doletuvaa bezbroj avioni, stignuvaa bezbroj avtobusi, prepolni so lugje na koi im bese plateno se', samo za da dojdat da glasaat.

    25,17% kako procent se pojavuva po vojnata, samo za da bidat izdrzani reformite koi se dogovaraa na zelena masa, a sega nema popis, bidejki dokolku ima, pak ke se sluci kako za prekinatiot popis, koga se javi "cadorot" i rece - pravete kako ke pravite, ama procentot na albansko naselenie da ne bide pod 25,17%. Sto trebase da bide popis ili cirkuzijada?
    Gruevski so pravo go prekina popisot.

    Ljupco gi primil begalcite, a Kiro baral koridor?

    Da, Ljupco gi primi, no ne bese toa negova zelba. Prviot bran begalci izvesno vreme bese cuvan na granica, bidejki tokmu Ljupco cekase da bide organiziran koridor od strana na EU i NATO koj nikogas ne se sluci, barem ne vo potrebna mera, tuku kolku da ne e bez ic. Ne mozes ti da organiziras koridor, ako istiot ne e megjunarodno dogovoren. Kako ti ke zemes od granica begalci i ke im gi odneses vo Tirana? Ne odat taka tie raboti.

    Koridorot malku profunkcionira, otkako Trajkovski na pres konferencija javno kaza da si gi zemat begalcite niz EU i NATO zemjite, no kako sto napisav, odnesoa neznacitelen broj, kolku da ne e bez ic.

    Da ne zaboravam, ne bea smesteni samo vo kampot Stenkovec, ogromen kamp imase i vo Chegrane gostivarsko.

    Kiro Gligorov tatko na nacijata?

    Onoj koj namesto da podnese baranje za priem vo ON, zaedno so svoite sopartijci dade avtogol, barajki priznavanje?

    Koj lazese pred cela javnost deka BJRM e samo za tri meseci?

    Koj sred Grcija rece - nie sme sloveni dojdeni od zad Karpatite?

    (Ne znam samo koj veruva vo prikaznata, deka dosle gazejki niz Dunav, disejki so trski?
    Ja videl li rekata Dunav toj sto ja smislil taa istoriska glupost?)

    Zatoa sega Albancite velat deka tie ne' primile i (zamisli) ne' "trpele" kako dojdenci, kade tie bile avtohtoni.

    Se' najdobro za pocinatite, no kolku i da imase dobri potezi, Gligorov tolku greski napravi.

    Sepak, za edno treba da mu se simne kapa, go vrati kuferceto so parite i ne go prodade ustavnoto ime.
     
    Последна измена: 21 април 2018
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Не сме се разбрале,ќе беше во твој прилог ако бевме 1998 година,бидејки само СДСМ би бил на власт до тој момент!
    .Ама ќе треба да пишуваш и за 1998-2002 за Високи Функционери на ДПКНЕ кои храбро побегнаа од МК како директорот на царина Даравелски и мин.за одбрана Пауновски со украдени милиони!Дали да спомнувам 2006-2017 година,најново О.Камчев најбогат македонец на Балканот за само 10 години? И сега нормално сака да се заштити како Бугарски конзул во Македонија!
    Тука е се јасно,ќе имаше илјада сведоци од таа*Администрација што работела на предметите*за таа случка!
    Па само на Саше Политико или Евфтов му дај такви сведочења и докази со нивно лаење
    Сами ќе ја срушат владата на СДСМ!
    Не си пукај во нога.Тоа се дешава со твоите со субвенционирање летови,делење лични карти,носење гласачи од Пустец.Како си промашил,тоа беше многу скоро?
    Мило ми е дека во нешто се сложуваме а тоа е дека Киро барал коридор! Факт! Можеби ќе било многу подобро за оваа државичка да го послушале стариот лисец.Немаше финансиски да бидеме исцрпени а потоа да молиме за пари на донаторски конференции.Немаше да останат албанци да се женат мажат,да купуваат имот па да вадат државјанства.
    Е сега понатаму ти објаснуваш дали можело неможело,што правел Љубчо?
    Сепак Искуството Мудроста е на страна на прецедателот Киро Глигоров,40 години на државнички функции до Тито кој е еден од највлијателните личности на сите времиња на овие простори(геополитички).Факт!
    Одма да ти кажам дека од соседите само ние и Албанија ако сместивме бегалци,Бугарија и Грција ни под разно! Како тоа го објаснил Љупчо? Еве јас ќе кажам,
    Му веруваше и го слушаше Војвода Мендух Тачи. ВЕРЕН ДО ГРОБ!
    1.ДА.Татко на Македонската нација.
    2.твое толкувње
    3.референца
    4.Тоа е и официјалната светската историја
    5.20000 миљи под морето,Жил Верн
    6.не подпагај под ступидни пропаганди
    7.The Greatest

    Колумбо предпоставувам дека ке реплицираш,ама биди краток прецизен,им здосадивме на сите овдека.
     
  7. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @Mich , da, vo moj prilog e, bidejki do 1998-ma SDS veke imase privatizirano poveke od 90% od fabrikite koi bea vo drzavna sopstvenost.

    Daravelski, Paunovski, Kamcev, no nema li takvi vo SDS? Ima.

    E ti go Zaev, koj samo za 10-te milioni za Global bese amnestiran, da ne zborime za evrata koi odele kaj Viceto, a koj znae kolku baranja za mito imalo i prethodno, vo tek na dolgogonisnoto gradonacalstvuvanje.

    Rada i Bobo so kiriite?

    Go zaboravi li Buckovski so delovite za tenkovi?

    Imai drugi, da ne vadam uste od tepih, dovolno se i ovie, posebno Zaev.

    Koj Sase koj Eftov, me citas li voopsto?

    Poentata e sto e iskoristena dupka vo zakonot i so odluka se formira identitet, na lugje koi se vodat kako fantomi, a ovie so iljadnicite pasosi ne se ni od tuka, od Kosovo se.

    Na ist nacin ke se pravi segasniot plan za vklucuvanje vo sistemot na novite "fantomi". Se davaat izjavi, dvajca svedoci i na kraj zivealiste, so toa zavrsuva prikaznata i nisto ne e nezakonski, edinstveno sto so tie pasosi se napravi vestacki priliv na Albanci.

    Ne slucajno ja spomnav privatizacijata, zatoa sto i taa po zakon e cista, a po sustina ne e.

    Jas si pukam vo noga? Sto zboruvas coveku? Koj Pustec? Ti svesen li si sto se slucuvase na sekoi izbori vo Kumanovo, Tetovo, Gostivar, Debar, Kicevo, Struga i Lisicani i Plasnica kicevsko? Kako se dobivaa izbori?

    Letovi i letovi polni so glasaci, avtobusi i avtobusi, polni so glasaci, lugje koi doagjaa od petok do nedela i vecerta zaminuvaa nazad.

    Pustec, sto moze da smeni Pustec, so smesna brojka na ziteli, vo odnos na cela dijaspora donesena da glasa?

    Ti si pukas vo noga, bidejki voopsto ne ti se poznati ovie raboti, koi gi znae sekoj, koj zivee vo sredina koja otide pod raka, so novata teritorijalna organizacija, odnosno decentralizacija, koja za da bide vo korist na Albancite, vo zapadna Makedonija bese centralizacija.

    Kiro baral koridor? Sto mislis, Ljupco ne barase? Trajkovski tuku taka li ja dade izjavata da gi zemat i da gi nosat kaj niv begalcite?

    Site baraa koridor, no EU i NATO ne dadoa. Namesto koridor vetija ogromna pomos, za na kraj da ne' izvisat.

    Ne e Ljupco vinoven sto nemase koridor, poentata e sto nikoj ne go dozvoli.

    Znaes li zosto? Zatoa sto koga pocna bombardiranjeto na Srbija, vo Skopje na protesti poddrzani od togasnata opozicija SDS bese zapaleno amerikansko zname.

    Takov chin moze da pomine so protestna nota, samo koga se raboti za zname na nevlijatelna drzava, no poradi toa sto znameto bese amerikansko, nie i deneska toa zname skapo go plakjame.

    Kiro ne e tatko na nasata nacija, kako takva postoi mnogu pred vremeto na Kiro.

    Ne e moe tolkuvanje toa sto go kazav, toa e tolkuvanje na site strucni lica od oblasta na megjunarodno pravo. Ima razlika megju baranje za priem i priznavanje, so baranjeto za priznavanje, dadovme moznost da bideme negirani.

    Referenca? Taa referenca spored nego trebase da bide samo za tri meseci. Presmetaj kolku godini pominaa?

    Svetska istorija? Znaes li deka istoricarite i arheolozite velat, deka na teritorijata kade se spekulira deka opstojuvala slovenskata civilizacija zad Karpati, nema istoriski pronajdoci postari od vremeto na raspad na aleksandrovata imperija? Procepkaj malku i doznaj od koga i kade se spomnuvaat sloveni i kade ziveele. Ne e nivniot pocetok zad Karpati, tuku maaalku pojuzno od nas.

    Ete da receme deka e tocna, a ne e tocna tezata za slovenite, nitu bile pobrojni od tukasnoto naselenie, nitu dosle tuka na brisan prostor. Se vklopile vo tukasnoto naselenie, sto znaci deka sepak nasite koreni ne se od pred 1300-1400 godini.

    Ostavi ti Zil Vern, ne zboruvame za naucna fantastika, tuku za lugje so kozuvcinja koi ja pregazile rekata Dunav. Sum ja videl i jasno mi e deka toa e samo prikazna.

    Stupidni propagandi? Samiot Kiro Gligorov vo dokumentarna emisija vo koja se zboruvase za novata nasa istorija, kaza deka mu odnele kuferce so pari, za da go prodade imeto. Koja propaganda, koga licno toj kaza, a mi se cini deka i kaj Eftov go kaza istoto.

    Ne, ne, izvini, moite repliki ke bidat onakvi kakvi sto treba da bidat, bez ogled dali ke se elaborirani na kratko ili ne.

    Dosadni? Ako nekomu mu e dosadno, ne se sekiraj, ke go "preskokne" objavenoto mislenje.
     
    Последна измена: 21 април 2018
  8. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Добро, Важи
    Ме убеди :clap:
     
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Еве извадок од официјално соопштение на ДПМНЕ, април 2015-та:

    Зоран Заев е претседателот на партијата која во 1994 година додели 150 000 државјанства само за да победи на избори.

    https://kumanovskimuabeti.mk/vmro-d...to-scenario-za-destabilizacija-na-makedonija/
    Демант од сдс не најдов никаде. Две децении им се зборува истото, ако е дезинформација или лага -- тужба некоја досега низ годините, било каква реакција...?

    @Mich, што ја спомнуваш 98-ма? Љубчо Георгиевски беше сменет од лидерското место на партијата брзо откако падна од власт. Потоа настана раскол и тој формираше своја партија, значи горе-долу расчистија ДПМНЕ со Георгиевски одамна. Што не беше случај во сдс чие кормило остана под Бранко над 20 години и покрај криминални приватизации, транзиции како и бројни афери и останати црни дамки. Па го наследија негови некогаш верни чираци со кои е се уште во добри односи. Пет години откако се повлече, сдсовци од 7-97 години како гревчиња го величат ликот и му се восхитуваат кога и да се спомене. Не знам само со кој образ им посочуваат пастири на други и им се смеат, кога тие други редовно менуваат лидери кои се соочиле со недоверба од народот.
     
    На Rama, blonde_supergirl и Kolumbo им се допаѓа ова.
  10. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Дај не ме терај за глупости да пишувам. ООфицијално Соопштение на Партијата???
    Кој го пишвал Бичиклиски? Котевски? Злате од Сител телевизија?
    ДПКНЕ не е државен орган,институција.Ја знам дека е партија која вие сакате да ја изедначите со државата.
    Таквиот сомнеж/спрдачина по слово на законот во РМ треба да го ИСТРАЖИ ДРЖАВНИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ како Зврлевски! А вие си мислевте дека Зврле е тука да иде по ромски балови со Гујо,Сале Орце,грешите.А намената на Партиските соопштенија е да ви ги пере мозоците катадневно.
    Поентата е многу јасна,на неколку пати пишав а ке почнам и да ви цртам. Имаше приватизација/чист грабеж 98-2002 а премиер беше ЉуБчо од ДПКНЕ, а за периодот 2006-2017 кога владееше Фамилијата тоа беше Грабеж на столетието!
     
  11. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па ти ништо друго освен глупости и не пишуваш откако се појави на подфорумот, а тоа кој те тера знаат сите отприлика, како што знаат дека сигурно не сум јас.
    Оти го спомна Ефтов, баш он направи емисија за државјанствата, каде имаше интервју со Насер Зибери, министер од редовите на ПДП 1994-98 (бранково време) кој потврди дека постојат десетици илјади релативно нови државјани на Р.М. со потекло од Косово и јужна Србија за кои била олеснета процедурата (притоа нагласи дека со тоа право не се стекнале одеднаш како што се пласира, туку етапно). Но добро, нека остане забележано дека конечно пристигна реакција на сдс... од трол на женски форум.

    А немаше грабеж на столетието 2006-2017 бидејќи периодот 2006-2017-та не виде 200.000 стечајци. Јасно, или треба да ти се црта?
     
    На Rama и Kolumbo им се допаѓа ова.
  12. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Јас ти пишувам постојано дека постојат/има Институции кои МОЖЕЛЕ и се уште МОЖАТ да го расчистат вашето спрдачење а и бевте на ВЛАСТ 11 години,
    Ти ми пишуваш како Ефтов величината емисија спастрил,кој што кажал на партиски пресс?? Дај дете порасни и не замарај!
    А за Бранко
    https://www.facebook.com/seir2017/videos/805224906308917/
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не напишав јас дека Ефтов е величина, тоа твојот ум е склон да гради култови на личности :D (за Бранко си имаш посебна тема на форумот https://forum.femina.mk/threads/Бранко-Црвенковски.8908/page-13). Пораснав одамна, не сум како тоа децата ваши сопартијци што хистеризираа у пленуми пред некоја година, а немаат не возраст туку развиен интелект да запаметиле нешто пред 2006-та. Овде не замарам јас, ти мене ме замараше да влезам во дискусија за државјанствата. Епа сега ќе ме читаш.
    Еве ја најдов и емисијата, ако нешто не пренесов прецизно, повели тука од 40. минута натаму, слушни што има Албанецот да каже (пред 20+ години министер за труд и социјална политика)

    Иако претходно во интервјуто се обидува да одведе во поинаков правец, на крај вели дека најголем дел државјанства се доделени средина на 90-те и тоа било законски уредено. Какви истраги бараш? По 14. март годинава кога се изгласа законот за јазиците и секој излезе да толкува устав и деловници по свое убедување, белки е јасно колку е саат.
    Пак и овде ќе напишам по не знам кој пат дека ги иам критикувано Вмро, од причина што претходниците ги оставиja неказнети, така да, постои голема разлика меѓу мене и вас чипираните кои барате идоли и татковски фигури во Бранко и Киро, од најсиромашното и најкриминалното доба. Ама што има тоа врска, и онака сите се со испран мозок освен вие.
     
    На Rama, Kolumbo и carangigia им се допаѓа ова.
  14. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @Mich , sto da crtas i komu? :D
    Kako mozes da sporedis privatizacija 1998-2002-ra i 1994-1998-ma, koga do 1998-ma bese privatizirano mozebi poveke od 90% od se' sto bese drzaven kapital.

    Kako mozes da sporedis "proizvodstvo" na stotici iljadi stecajci koi SDS gi ostavi bez korka leb?

    Ako ne se sekavas na toj SDS-ovski grabez, togas barem seti se za kolku pari se privatizirase ESM, toa ne bese oddamna i ne si bil tolku mlad kako za prvoto vladeenje na SDS i ke ti bide pojasno.

    So zakon koj sami si go izglasaa, nivni proceniteli gi procenuvaa so smesni vrednosti fabrikite, koi so pomos na zakonot bea prodadeni na togasnite direktori, na koi "zakonski" im bese dadena prednost da gi kupat.

    Imas li pretstava sto znaci fabrika i kolku pari se potrebni bez ogled na obezvrednuvanje od strana na proceniteli, za da se kupi fabrika? Od kade tolku pari kaj direktorite? Ili treba da ti crtame?

    Ajde tie se zastitija so zakonot, a za ovie od Gruevski velis se slucil grabez, ajde da vidime kolku lugje i za sto ke bidat osudeni.

    Da receme deka kradele, sepak imase i za kradenje i za gradenje i za plati i za penzii i za stipendii i za subvencii i za...

    Sto do sega napravi SDS? Eden avtopat Gostivar-Tetovo i branata Kozjak. Nitu edno uciliste izgradeno ili obnoveno, nitu gradinka, nitu...

    Znaes li sto rece Branko? Ako gi zgolemime penziite, Makedonija ke potone kako bro

    Za razlika od nego, vo periodot 2006-2017-ta vladite na VMRO-DPMNE gi pokacija penziite za 100%, se pokacija platite vo skolstvo, zdravstvo, policija, vojska..., a drzavava ne potona kako brod.

    Sto pravel Zvrlevski? Kako da podnese obvinenie, za nesto sto e napraveno so koristenje na dupki vo zakonot, za da izgleda zakonski iako site znaeme deka ne e, nesto kako ona sto @sjdgo go kaza za zakonot za jazici.

    Ako te zagrizuva obvinitel, treba da te zagrizuvaat trite kokoni od SJO, koja od koja pobeter, na celo so Katica.

    Gruevski obvinet za steknuvanje protivpravna korist, koja ne se izrazuvala vo paricni sredstva, tuku dobil prednost pred izbori, zatoa sto ke gradel avtopat.

    Za "Tenk" ic ne sakam ni da zboruvam, bidejki kako drzava zakonski i moralno odgovarame za bezbednosta na drzavnicite koi doagjaat vo poseta na zemjava. Da ne treba vo obicno neblindirano vozilo da se vozat? Voopsto nema mesto za diskusija.

    Se gleda kako rabotat, koga tenderot za opremuvanje na kabineti predvreme go "lapna" Angjusev. Znaes deka mebelot bese izraboten od negova firma? Ako ne znaes prasaj, nema koj ne znae.

    Nema sto da se crta, se' e na uvid na javnosta, ama za zal na javnosta i' bea povazni 190 denari RTD, koi veke skapo gi plakame.
     
    На sjdgo и ADOKI им се допаѓа ова.
  15. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    Kolumbo не те читам друже, многу растргаш армоники.
    Сега незнам дали да ти одговарам sjdgo во врска со видеото на ценетиот аналитичар Васко Ефтов ( не е проблем ако сакаш) или заедно ќе си седнете со kolumbo и ќе си ја прочитате Анализата во која се собрани податоци од Заводот за Статистика и Попис на население!
    Screenshot_20180423-005627.png Screenshot_20180423-005655.png
    Еве ви цел линк прочитајте нешто, не тресите зелени
    https://www.researchgate.net/public...ISTIKI_NA_NASELENIETO_VO_REPUBLIKA_MAKEDONIJA
     
  16. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    САКАМ ДА СТАНАМ МИЛИОНЕР

    Прашање
    Колку државјанства се поделени 1994-98 година?

    a. 250000 според sjdgo и kolumbo и трулата кампања на ДПКНЕ
    b. 150000 според ‘видеото на Васко Ефтов и sjdgo
    c. Ништо од a и b според податоците од Државниот Завод за Статистика и Пописот на населението!

    [​IMG]
    Мој конечен одговор е C
    Фала пријатно.:rock:
     
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    1994-2002, 67.000 Албанци повеќе, машала :clap: Дали знаеш дека доколку те нема во државата во период од само една година пред пописот, нема да фигурираш во него, без разлика што си државјанин? Дали знаеш дека странци кои престојувале во државата во времетраење од една година пред пописот ќе бидат попишани, иако не се државјани на Р.М? Луѓето од Македонија кои се бугарски државјани, по дифолт ги попишуваат во Бугарија? Размисли и почни да ги разграничуваш работите.
     
    На ADOKI и Kolumbo им се допаѓа ова.
  18. Kolumbo

    Kolumbo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2015
    Пораки:
    761
    Допаѓања:
    2.365
    Пол:
    Машки
    @sjdgo , ti da ne mi citas misli? :)

    Ubavo kazano, no problem e sto @Mich ne cita, zboruva za "harmoniki" iako i negovite "harmoniki" voopsto ne mi izgledaat pomali.

    Sepak problemot e vo toa, sto toj bi sakal da mu kazeme nesto koe saka da go slusne, za zal se slucuva sprotivnoto.

    Dovolno e da se sledi stapkata za prirast na albanskoto naselenie, a vtoroto koe treba da se znae e deka lugjeto koi dobija pasosi, ne se site vo Makedonija. Sekoj, apsolutno sekoj koj e zapoznat so ovoj slucaj, zboruva deka tie pasosi bile dodeleni na lugje od Kosovo. Kako brojka si postojat tuka, no taa brojka (ubavo ti objasni @sjdgo ) ne mora da se sovpagja so popisnite podatoci, tokmu poradi pravilata koi vazat za popisuvanje na lugje koi imaat makedonsko drzavjanstvo, no ne ziveat vo drzavata.

    Ti otide "milionot". ;) :)
     
    Последна измена: 23 април 2018
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски

    Интересно е што тој остави линк до податоците за наглиот пораст на Албанци, а содржината без да ја прочита ни кажува да ја читаме. Благодарност до членот, инаку ќе ми беше досадно да пребарувам.

    И само да одговорам на спиновите. Не прецизирав бројка за колку косовари со стекнати македонски државјанства станува збор, единствено пренесувам тврдења на релевантни субјекти. Самиот побара да наведам извори, сега истите не сака да ги чита и слуша, зашто информации со кои располага најголема партија, и изјави на лице кое било министер за социјала во периодот за кој се работи, не му ги исполнуват критериумите, попрво ќе се раководи според кооперациски муабети.
     
    На Kolumbo и ADOKI им се допаѓа ова.
  20. Mich

    Mich Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2017
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Машки
    САКАМ ДА СТАНАМ МИЛИОНЕР

    Прашање
    Колку државјанства се поделени 1994-98 година?

    a. 250000 според sjdgo и kolumbo и трулата кампања на ДПКНЕ
    b. 150000 според ‘видеото на Васко Ефтов и sjdgo
    c. податоците од Државниот Завод за Статистика и Пописот на населението
    20180423_200834.png
    Извор, Државен завод за статистика и Попис на население.
    Официјални податоци од ДРЖАВНИ институции.
    Што не е јасно?