1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заедничкиот дом- заедничка инвестиција или?

Дискусија во 'Брак' започната од LaBella, 19 август 2012.

 1. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  1.082
  Пол:
  Женски
  Уште од минатото се практикува домот да биде од страна на машкото, па нели и од таму оди делбата помеѓу братот и сестрата да на братот припадне домот или пак да му се изгради дом, а сестрата е невестата па таа ќе си оди во куќата на мажот.
  Денес се менува тоа мислење и иако сеуште има такви мажи на кои им се нарушува егото ако отидат во домот на сопругата, се почесто се практикува тоа.
  Баш денес дискутиравме на таа тема и слушнав коментар од типот на: "Девојката кога ќе се омажи нема ништо освен ако не и остават наследство и оди во домот на мажот и иако таа е домаќинка на тој дом, не е нејзина куќата (имотот), а ако плателе по пола демек е друг муабет".

  Како размилувате вие на таа тема? Дали мислите дека не е важно чив е домот, важно е да имате кров над глава или пак мислите дека тоа сепак треба да биде од страна на мажот? Дали си се чувствувате како во свој дом или никогаш нема да го имате она чувство на свое (доколку сте во дом во кој не сте инвестирале во купувањето или градењето)?

  Не сретнав ваква тема, доколку има - канта :)
   
 2. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Кога сум под ист покрив со онај што го сакам,тогаш не е важно дали јас сум инвестирала во него или пак обратно доколку тој дојде да живее во мојата куќа.Јас не сум сеуште во брак,но во мојата 5 годишна врска уште од нејзиниот почеток не сме делеле ништо и знам дека во иднина ќе е така.Се што е мое е и негово и обратно.Бидејќи тој е од друг град најверојатно ќе живееме таму бидејќи имаме повеќе перспектива,а доколу живеевме во мојот град секако дека ќе живеевме во мојата куќа.Значи тоа не е дискутабилно во на кого куќата ќе се живее туку најбитна е слогата,разбирањето,љубовта кои што всушност го преставуваат домот.
   
 3. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Нешто слично opsti-diskusii/podelba-na-imotot-pomegu-decata-vo-semejstvoto-t13419/,но ова е посебно на некој начин.Сепак сме љубопитни за мислењата на заеднички дом на партнерите .
   
 4. Ognenija

  Ognenija Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  586
  Јас иако имам уште многу додека дојде време да живеам заедно со некој мислам дека треба домот треба да биде заедничка инвестиција.
  Јас лично би се осеќала како да живеам кај него а не кај нас.
  И постојано би била под штрек. Што ако се скараме, може слободно да ме испартали од куќата а вака ако и јас имам удел во домот подруго би било.
   
  На AURUA и Palchica им се допаѓа ова.
 5. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Камо среќа да живееме во средена држава и сите да имаме работа па да можеме да се договараме за заедничко купување стан или правење куќа.
  За жал ако мама и тато не помогнат-малкумина се тие што можат да си го решат станбеното прашање.
  И после-тука се и најголемите проблеми подоцна, снаа-свекрва, јатрви, золви.
  Многу полесни се работите кога се живее одделено од старите. Но кој може?!?
  Во ова време да земеш кредит за стан е страшно, да заработиш пак пари до 30-40 години-уште потешко. Денес работите и двајцата, утре може да останете на улица и двајцата. Да, ќе рече некој, ке си најдете работа?!? Ама и со 2 плати од 10 000 денари-тешко ке платиш кредит од 200 евра месечно, сметки и се останато.
  Ние имавме среќа. Родителите на маж-от ми имаа уште еден стан, па ние се преселивме во него. Секако и двајцата вложивме во негово реновирање, но на почетокот посебно ми беше многу чудно, бидејки ова не беше НАШ стан. Како и да е со тек на време стана мој дом. Сепак, ако некогаш се разделиме-станот е негов и јас останувам со ништо.
  Од друга страна пак, во домот на моите веќе има нова фамилија. Да не се лажеме, моите секогаш со отворени раце би ме примиле назад, но страшно ми е дури и за размислувам за такви сценарија...
  Затоа, ако некој има шанса, би било одлично кога заедничкиот дом ќе биде инвестиција на двајцата. Нашите родители имале шанса за тоа, но НИЕ, многу тешко.
   
 6. Palchica

  Palchica Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  90
  Јас во овој случај би уплатила за гарсоњера некаде - било каде. И би ја издавала под кирија па дел од ратата на кредитот ќе ја покријам со киријата што ќе ја зимам. Не за друго, утре за не дај боже... А дај боже се да е ок...тогаш нека остане за детето/децата :)
   
 7. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.557
  Интересна тема, ама слабо активна, а сега ја забележав
  Парите и имотот од мм се напи, а моите се само мои :) мала шала.
   
  На Selest, cresa-jagoda, tarantula и 5 други им се допаѓа ова.
 8. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.424
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  100% se soglasuvam so tebe sto e negovo i e moe,a sto e moe e samo moe :D
   
  На stefanija70 и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.607
  Пол:
  Женски
  Кога ќе си создадеш свое тогаш е по твоја мерка.:lol:
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. stefanija70

  stefanija70 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2014
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  950
  Posle svadbata kratko ziveevme kaj nego so starite i ne se osetiv doma vo nitu eden moment. Za sreka, brgu se oddelivme, investiravme zaednicki i plus otplakame kredit. Ova e mojot dom i go cuvstvuvam poveke doma otkolku onamu kade sto porasnav. Mnogu mi e glupavo vo denesno vreme da se razmisluva kako baba mi sto velese, mazot ostanuva vo kukata, a zenskoto si odi. Vo denesno neizvesno vreme, a od atrana i djoamiti navidum sovremeno idealno bi bilo dvajca mladi isklucivo sami. Ama bidejki toa e cesto nevoznozno, togas jas bi rekla domot da im bide tamu kade sto ke imaat podobri uslovi za start. E arno ama, tesko se iskorwnuvaat obicai i pak se vrakame na istoto od pred 50 god, ba moja golema zal.
   
 11. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Ние живееме во сопствен стан, кој моите ни го подарија, неговите го опремија цел.

  Претходно сме живееле и под кирии, и кај моите но не е тоа тоа. Имавме среќа што нашиве родители ( и неговите и моите) се злато од луѓе. Им благодарам до бесконечност! :l:

  И да, овој дом го чуствувам баш како свое местенце, повеќе дома од сите доми претходно. :lol:
   
  На CameliaMiller, cresa-jagoda, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 12. JoyJoy

  JoyJoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  4.347
  Допаѓања:
  26.400
  Пол:
  Женски
  Ние имаме наш заеднички стан. Заедно го купивме, си отплаќаме кредит и мнгоу ни е убаво. Помогнаа кој колку може моите и неговите ама ние најмногу си инвестиравме. Вака сме си свои на своето и не сум размислувала ич како би било да е поинаку.
   
  На cresa-jagoda и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 13. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.776
  Пол:
  Машки
  Нашите социјално опшествени уредувања (од претходниот век) ни ја имаат интегрирано таа перцепција по ортодоксен принцип во однос на домот како институција.
  Апсолутно е точно дека заедничкиот дом е заедничка инвестиција во било која смисла.
  И двајцата по еднакво треба да придонесат за домот, матријално релативно и повеќе со синхронизација во партнерството за изградба на такво нешто.
   
  На CameliaMiller, cresa-jagoda, Glasna и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  4.343
  Ние инвестираме заеднички, вереникот во мајсторските работи, а јас во мебел. Се си порачав и си е баш по мој вкус. Добивме и подарок во пари од најблиските како фрижидер, машина за перење, телевизор иако до свадбата има уште неколку месеци. За секој млад брачен пар ова е од преголема помош и премногу им сум благодарна и едвај чекам да се досреди се и да си легниме во свој кревет. :D
   
  На Lolipop23 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.188
  Допаѓања:
  30.793
  Пол:
  Женски
  Според мене нема правило. Не е важно дали домот ќе го обезбеди едниот од партнерите или пак заеднички. Само важно е работите да бидат јасни и чисти и да се знае кое на кого е. Никогаш не се знае што ќе ни донесе иднината.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Точно. Не се знае утре што ќе биде и треба да се мисли навреме. Знам постар човек кој на ќерка си купи стан за да не оди кај зетот во село, туку него го донесоа во град. Но, станот го купи непосредно пред да се омажи и стапи во брак. Сепак не е фер утре да се дели се на пола како стекнато во брак, ако некој не дал денар и затоа човек подобро да се заштити навреме отколку после да се треска.
   
  На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.410
  Допаѓања:
  47.160
  Пол:
  Женски
  Па нема да се дели нејзин си е станот не е стекнат во брак. Наследство и поклон не се делат, ако заедно купувале и ги пишува на имотен лист заедно како сопственици тогаш ќе се дели.
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.678
  Допаѓања:
  322.110
  Нема трескање.
  Си има Закон..се што е стекнато ВО БРАК се дели.
  Се што е дадено ПОКЛОН од родител иако си во брак,не подлежи на делба.
   
  На Glasna и joy1 им се допаѓа ова.
 19. sanka63

  sanka63 Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Пишав пред некое време во тема Снаи и свекрви за една другарка што направија со мажот надградба кај нејзините..Таму брат и веќе живееја посебно од нејзините на другиот кат. Иако братот доби готов кат, сепак имаа вложено во реноворање доста, бидејќи беше стара куќата..Другаркава направија трет кат, односно дел од катот беше претходно изграден, а тие само го доградија и го уредија. Сума сумарум значи, другаркава со мажот и вложија нешто повеќе од брат и со снаата. И што се случи? Другаркава почна да се понаша нефер кон снаата, и го оставаше детето на чување нон стоп, нон стоп и се трупнуваа со мајка и на снаата на ручеци и кафиња и не пропуштаа прилика да и напоменат на снаата дека она била дојдена тука, куќата не била нејзина...бла бла...На братот и снаата им пукнал филмот и решиле да се одделат да си купат стан...арно ама, старците ко старци го наговориле синот да остане доколку сака да му го препишат катот. Синов ги послушал, ама од препишувањето ништо. И така до развод стигнаа со жена му. Кога преценил ситуација се вклучил и зетот, мажот на другаркава и им барал на старците да им го препишат на нив нивниот кат, ама ништо и од тоа. И они со другаркава се разведуваат сега. И? Останува куќа, реновирана, со три ката, да си биде на име на старците, а праена и со туѓи пари. И снаата и зетот со прстот во уста си остануваат...
  Ајде сега некој правник нека каже што во вакви ситуации? Верувам дека на форумот има многу во слични ситуации, луѓе кои живеат во имот сопственост на старите, но во кој вложуваат за негово реновирање и одржување, па ќе им биде од помош одговорот на некој правник-како во случај на развод да си го добијат својот дел?
   
 20. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.323
  Допаѓања:
  51.663
  Пол:
  Женски
  На пријателка блиски имаат водено спор - за отплата од доградување или инвестирање на место кое се води на туѓо. Жената изгуби на суд.
  Не е во ред и правилно (иако законот е на страна на сопственикот на имотниот лист) пр.некоја шупа да се направи достојно место на живеење и притоа воопшто да се земе во предвид дека и некој друг учествувал во создавање.
  Треба да се направи измена во Законот за имотно правни односи - кој отстапува сопствен простор на доградба од друг - син, снаа, ќерка да е должен да исплати половина од вредноста на доградбата или инвестицијата доколку дојде до спор. Сигурно никој без согласност не почнува да доградува и секој е свесен дека тоа во иднина може да се злоупотреби. Да се завери на нотар некој меѓесебен договор и тогаш да почне да се инвестира. Многу родители на таков начи ги уценуваат своите деца.
  На оние брачни парови пр. до 30 г. кои сакаат да купат земјиште или ново место на живеење да има поволности, пр. да не плаќаат комуналии на земјиште, други намалени давачки, државата да ги подбутне со "поволни" кредити, не такви со плаќање рата од 900 евра месечно итн...Многу повеќе ќе добие државата од домаќинство плус во секој поглед.