1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заедно на летен одмор

Дискусија во 'Врски' започната од LaChiquita, 12 јули 2010.

  1. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.166
    Допаѓања:
    2.745
    Пол:
    Женски
    Да ги прашаш. Треба да знаат каде и со кого си.
    Би требало да ти дозволат, зошто да не. Сепак ти ги знаеш најдобро и тие тебе.
    Еве пример мене во денешно време посигурно би ми било девојче да оди со дечко на одмор него ли со другарки.
     
    На sj *O* и selenophile11 им се допаѓа ова.
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Здраво и добредојде. Искреноста ќе ја ценат повеќе, а и порано или подоцна се дознава. Ќе си го пројдеш целиот одмор во стрес и внимавање, наместо да се опуштиш и да уживаш. Штом веќе знаат за него тогаш пола работа е завршена. А и они ќе очекуваат дека би оделе заедно, без разлика дали сами или со друштво.
     
    На Elf и selenophile11 им се допаѓа ова.
  3. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Секако.
    Треба да знаат каде и со кого си.
    Првенствено за не дај Боже ситуација нели, а второ не дека нема да дознаат.
    Замисли колку глупо и во колку проблеми можеш да влезеш ако дознаат од друг.
     
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ако одиш надвор од државава секако ќе мораш да ги прашаш пошто си малолетна.
     
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    @selenophile11 штом знаат за дечкото и врската ви е одобрена , зошто да не одиш со него . На страна што ќе бидеш во глупава ситуација ако дознаат од други луѓе , засекогаш ќе ја изгубиш довербата од твоите родители , која ја имаат кон тебе . Подобро е да ги прашаш ти лично , отколку да ја изгубиш довербата на родител , верувај . Многу тешко е да ја добиеш повторно , а дури и ако ја добиеш , никогаш нема да е иста .
     
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто сите ја сфативте членката дека сака да отиде на одмор со дечкото без да им каже дома. А и не е еден ден во прашање па да може да скрие.
    Јас колку што ја сфатив членката прашува дали да побара дозвола од родителите да оди со дечкото, затоа што се плаши како да ги праша нејзините и не знае дали ќе и дозволат или да не ги прашува и да си седи дома.
    Јас мислам дека штом нејзините знаат за дечко и и ја одобруваат нивната врска дека не треба да и биде страв или срам да ги праша да ја пуштат на одмор со него, ете тој е полнолетен, а таа за 1 година ќе биде полнолетна, не се мали.
     
    На Milkiway, sj *O*, ivon.93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Хм. Може да не сум ја сфатила. Па како и да е, пак истиот одговор би и го дала.
    Инаку да, за една година ќе биде полнолетна, но реално сеуште не е.
     
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Зошто има напишано "не знам дали воопшто да ги прашам".
     
    На sj *O*, Glowy и Elence93 им се допаѓа ова.
  9. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    Кога некој ќе пише „не знам воопшто дали да ги прашам моите дома, дали би ми дозволиле“, најчесто секој помислува на тоа дека ќе го направи тоа тајно без да знаат домашните, ретко некој на прво читање помислува дека или ќе ги праша или дома ќе седи.
    Сега кога читам и мене повеќе втората опција ми оди.
    Во секој случај сите убаво ја советуваа, без разлика каков и бил планот.
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас помислив дека ќе си седи дома, ако не ги праша :D Зашто никако не ми иде како ќе го скрие одморот толку дена :?: Не е ова еднодневна прошетка негде...
     
    На Milkiway и Glowy им се допаѓа ова.
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Може да рече со другарки ќе одам, што според мене не е паметно :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ама ако ја пуштаат со другарки и со дечко би ја пуштиле, барем јас така размислувам :D
     
    На Glowy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    И јас така мислам.
    И со другарки да рече, ќе ја прашаат сигурно со кои, како, што.
    Не е нешто што лесно може да се скрие.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Па , обично голем дел од тинејџерите во тие години , би заминале на одмор со " друштвото " но таму на пример , цел ден би биле со дечкото/девојката ( бидејќи и најчесто се оди на исто место ) , затоа и му реков на девојчето " подобро е да ги прашаш за дозвола , отколку да дознаат од други " . Да не бидам погрешно сфатена , можеби девојчето е една од ретките што би седела дома доколку не добие дозвола од родителите , но поголем дел би ја сокриле таа информација од родителите .

    Секако би го дала истиот одговор . Подобро е да се каже вистината , бидејќи на лагата и се кратки нозете . Доколку не добие дозвола , ништо страшно . Ќе седи дома и тоа е , ќе поминува време на базени , читајќи дома некоја добра книга , гледајќи филмови итн .
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. selenophile11

    selenophile11 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите за советите и мислењата, ми помогнавте. ❤ Инаку, знам дека не се изразив добро и бев погрешно сфатена, јас не би криела и не би рекла дека ќе одам со другарки на одмор а таму да бидам со дечкото, туку многу размислував дали да ги прашам или не бидејќи се плашев од нивниот одговор од типот "мала си" и слично. Инаку нема да одиме надвор од државата па мислам дека не би ми направиле проблем. Ако не ми дозволат ќе останам дома оваа година па здравје наредната..
    Позз
     
    На CrazyGirl15 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Вака реално нема зошто да не те пуштат, 17 имаш, не 13. Е сега ти си знаеш какви се, ако не ти правеле проблем за други работи прашај ги најотворено и готово.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Нема на што . Мое мислење е дека ќе ти дозволат бидејќи делуваш како искрена личност и мислам дека твоите немаат причина да немаат доверба во тебе . Среќно :) .
     
    На selenophile11 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. selenophile11

    selenophile11 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2022
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Епа повеќе среќа наредната година, оваа не ми дозволија бидејќи не сум била полнолетна, барем се надевав...
     
    На Milkiway, nevermet18 и Boya3e им се допаѓа ова.
  19. Lana Babe

    Lana Babe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2020
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Helouu.
    Imam 23 godini,do sega site vrski so sum gi imala bile neseriozni,kratko trajni ,bez nadezhni...nieden nemam oficijalno zapoznaeno doma ,megjutoa sega sum vo vrska,seuste sme taze,za razlika od prethodnite gledam nadezh ,majka mi znae za deckoto t.e cela familija vishe dozna....no seuste se nemaat zapoznaeno,bidejki nie uste megju sebe se zapoznavame.Bidejki od slednata nedela e na godishen odmor,saka da odime na vikend nekade tuka vo Makedonija,no problemot e sto majka mi ne mi dozvoluva.Toj ne se luti sto go odbivam megjutoa mene mi e glupo ,znam deka saka ama ne reagira na nacin sto bi me navredil ili iznerviral,t.e ne izrazuva burno nezadovolstvo od toa,kao okej e za nego (iako osekjam deka ne e).Kako da ja ubedam majka mi da me pusti? (malce e so staromodni sfakjanja).Taa dozvoluva samo na eden den da idem e i da se vratime,no ne doagja u predvid samo za 1 den.Ve molam za sovet.
     
  20. AlinaT

    AlinaT Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2022
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    И моите се такви. Со години сме заедно со дечко ми ама не сме биле никогаш на одмор, моите не ми дозволуваат.
     
    На Bonisumer и Lana Babe им се допаѓа ова.