1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за едно дете во Кина

Дискусија во 'Политика и настани' започната од teddybear, 29 октомври 2012.

 1. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.367
  Деновиве прочитав многу работи на оваа тема, па се решив да отворам и тука.
  Според насловот веќе сите знаеме за што се работи. Се изначитав многу приказни, животни стории, разни судбини...
  Ме интересира кое е вашето мислење на оваа тема.
  Мислам дека може да се развие добра дискусија.

  еве само една приказна, превземена од tvoebebe.com

  Ова сведоштво е извадок од изјавата на една жена со прекар Wujian од Кина, дадена пред Том Лантос Комисијата за човекови права на Претставничкиот дом на САД на 10 Ноември 2009 година.

  Потресна вистинска сторија на една од милионите жени во Кина, кои се соочуваат со присилен абортус во 7, 8, па и 9-ти месец од бременоста. Сето тоа е легализирано со кинеската политика на едно дете.

  Моето име е Wujian. Јас сум родена во мало село во северна Кина. ...
  Беше пролет 2004 година, кога дознав дека сум бремена. Беше убаво да се почувствува како овој живот расте во мене: какво чудо! Во исто време, јас бев и многу исплашена бидејќи немав дозвола за бременост или дозвола за раѓање, што значи дека според кинескиот закон, на ова бебе не му беше дозволено да се роди во овој свет... Набргу мојот стомак почна да расте. За да го заштитам моето бебе, морав да се сокријам во една многу стара куќа во оддалечена област. Внатре воопшто немаше електрична струја ... Секој ден ме исполнуваа страв и осаменост, но се додека можев да го имам моето бебе, можев да поднесам се. ...

  По некое време владините претставници за планирање на семејството дознаа за мојата бременост. Тие направиле целосен претрес во обидот да ме уапсат, и откако не можеле да ме најдат, наместо мене го фатија татко ми. Тие го однесоа татко ми во притворниот центар и го тепаа секојдневно. На четвртиот ден по фаќањето на татко ми, еден сосед дојде и ми рече дека татко ми умира: тие ќе продолжат да го тепаат - дури и до смрт - додека не отидам во локалната болница за да ми биде направен абортусот. ...

  Многу брзо по ова, се случи најлошото: неколку владини претставници од планирање на семејството провалија во куќата каде што се криев, и без зборови ме одвлечкаа во нивното комбе.

  Штом влегов во комбето, сфатив дека и друга мајка веќе беше таму. Таа ми кажа дека е бремена со нејзиното прво бебе и дека таа има 28 години. Таа немаше дозвола за бременост или дозвола за раѓање, а беше во 7-ми месец од бременоста. Толку многу сакаше да го задржи нејзиното бебе што почна да се бори со владините службеници во комбето. Одеднаш, еден од претставниците на владата (на негови 20-ти години) ја удри по лице и таа почна да крвари од устата. По таа навреда, таа извика како лав и продолжи да се бори со претставниците на планирање на семејството.

  Еден час подоцна, комбето застана во болницата. Откако ме извлекоа надвор од комбето, видов дека таму имаше стотици бремени жени - сите беа како само свињи во кланица. Веднаш ме одвлекоа во посебна просторија и без претходен медицински преглед, една медицинска сестра ми стави интравенска инекција окситоцин. Тогаш ме ставија во просторија со други мајки.

  Собата беше полна со мајки кои штотуку поминаа низ присилен абортус. Некои мајки плачеа, некои мајки тажеа, некои мајки вриштеа, а една мајка се виткаше од неподносливи болки на подот. ...
  Ме одвлекоа во друга помала соба. Една медицинска сестра извади голема игла, долга 8 инчи за интрамускулна инјекција. ... Во тој момент, само јас бев мајка во собата. Почнав да ја преколнувам медицинска сестра, плачејки,

  Јас веќе добив инекција со окситоцин, ве молам дозволете ми да одам, ќе отидам колку е можно подалеку, нема да кажам никому за она што го направивте за мене и ќе ви бидам благодарна до крајот на животот.
  Сестрата не одговори на моето преколнување - изгледаше како дрво. Потоа продолжив да и зборувам,

  Вие сте ангел - како медицинска сестра или лекар кој помага во спасување на животот на луѓето. Како би можеле да станете убиец со убивање на луѓе секојдневно? ...

  Набрзо таа многу се налути од она што го реков и ми рече дека премногу зборувам. Исто така ми кажа дека за неа нема ништо сериозно во врска со целата оваа работа. Таа го работела тоа цела година. Исто така ми кажа и дека имало над 10.000 присилни абортуси во нашата област [област, а не земја] само во таа година, и мојот беше само еден од нив. Бев вчудоневидена од нејзините зборови и сфатив дека јас и моето бебе бевме како јагне на даска за сечење. Конечно, ја стави долгата игла во главата на моето бебе, во утробата. Во тој момент беше крај на светот за мене, чувствував како дури и времето да застана. ...

  По инекцијата, моето бебе беше многу тивко во текот на целиот ден. Бев толку наивна, што мислев дека можев да ја напуштам болницата, бидејки завршив со принудната инјекција. Се прашував дали можеби моето бебе имеше доволно среќа за да може да преживее.

  На мое големо изненадување, следниот ден ме одвлекоа во хируршка сала. Побараа да легнам на хируршката маса, тоа беше гилотината за мене и моето бебе. Додека лежев на хируршката маса открив дека имаше крвави отпечатоци од прсти на ѕидот, оставени од страна на други мајки при операцијата на присилен абортус.  Еден доктор ми кажа дека јас веќе им предизвикав премногу проблеми, бидејќи моето бебе требаше само да излезе по инјекцијата. Но не се случи како што се очекуваше, тие одлучија да го исечат моето бебе со ножици на парчиња во мојата матка, а потоа ги вшмукаа деловите со посебна машина.

  Што сторив во мојот живот со што го заслужувив овој вид на казна? Какво зло беше сето тоа? Дури и диво животно, како тигар, ќе го даде својот живот да го спаси сопственото бебе тигар. Како мајка и човечко суштество, не можев ли јас дури и да го заштитам животот на моето бебе?

  Немав време да размислувам, со сила почна таа најстравотна операција. Можев да го слушнам звукот на ножиците како го сечат моето бебе во мојата матка Можев да почувствувам како малку по малку моето бебе беше сечено на делови. Беше одвоено од моето тело. Тоа беше месо од моето месо, коска од мојата коска, дел од моето тело. Тој вид на болка не само што го уби моето тело, туку ги уби моите емоции и чувства.

  Како можев да бидам мајка? Што не беше во ред со мене? Плачев додека му зборував на моето бебе и сакав да умрам заедно со моето бебе во тој момент. За мене ништо веќе во овој свет немаше значење. Всушност дел од мене веќе умре, дел од мене веќе беше заминат, заминат засекогаш. По некое време патувањето во пеколот - операцијата, беше завршена, и една медицинска сестра држејки со пинцети ми покажа дел од крваво стопало. Низ моите солзи, сликата на крвавото стопало беше врежана во моите очи и во моето срце, и толку јасно можев да ги видам петте мали крвави прстиња. Веднаш бебето беше фрлено во корпата за отпадоци. ...

  Конечно, ми беше дозволено да се вратам дома од болница. Не јадев ништо, па дури не пиев ни вода неколку дена. Едвај зборував со некого. Од време на време, го слушав жалењето на татко ми. Тој беше ослободен откако мене ме фатија, но беше страшно тепан, му требаше повеќе од еден месец за да се опорави физички. Гледајки го татко ми, размислувајки за моето мртво бебе, плачев и дење и ноќе, и во мојот ум постојано доаѓање сликата на малото крваво стопало. Физички се опоравив по околу еден месец, но психички и духовно - никогаш! ...

  Додека го пишував ова кратко сведоштво, повече пати плачев и не можев да продолжам да пишувам. Знев дека има милиони кинески сестри кои страдаат и ќе страдаат од истото од кое пострадав и јас. Кој може да им помогне? Кој може да ги спаси? Политиката на едно дете и присилен абортус убија милиони невини животи во Кина. Како може овој нехуман криминал да се запре? Кога може овој нехуман криминал да се запре?


  [​IMG]

  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... jtuBcJUsjY

  За мене ова е ужасно нешто... мајката во деветти месец, и на таков брутален начин, со сила и пред нејзини очи да и зе изврши убиство на нешто што и е свето не можам да поддржам.

  Еве и една страна, каде што има интернационална петиција на која можете да се потпишете доколку сте против и сакате истото да запре.

  http://www.womensrightswithoutfrontiers ... r_petition
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Абе, јас како што знам имаа закон за две деца,т.е не смееше една жена да роди поише од 2 деца и тој им беше стар закон, веќе со години го имаа.
  Но ова што го читам е грозно,монструозно, невидено и нечуено.
  Дали нешто погрешно прочитале нашиве сајтови па лошо и пренеле.
  Инаку мораа да имаатнекој начин да го спречат тој огоромен нарталитет и пренаселеност која ја имаат, ама на ваков начин-никако.
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Го прочитав целиот текст и сум шокирана. :x

  Знаев за законот за едно дете во Кина , но не ни претпоставував дека работите стигнале до ова. 21 век сме, време во кое (барем мислев дека) човечките права се издигнати на повисок степен, дека има почитување на човечкиот живот и луѓето не се третираат како да се животни.
  Разбирам дека Кина има проблем со пренаселеност, но ова е нечовечки и сигурно може да се најде друг похуман начин овој проблем да се реши (пример мислам дека негде прочитав за повеќе од едно дете се плаќале многу високи казни).
  Јас не знам зошто сеуште нема поагресивни реакции од пошироката јавност. Секој ден гледаме протести против луѓето кои носат крзно, против луѓето кои сечат шуми. Што е со ова? Да не бидам погрешно разбрана, не дека не ги поддржувам овие протести, но се работи за човечки животи, зошто да се молчи во врска со ова што се случува во Кина?

  А искрено петицијава не знам колку ќе смени нешто :worried:
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 4. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  277
  јас го прочитав целиот текст и искрено да ви кажам се почувствував исто како да го читам Хитлер ,ова е страшно нешто присилен абортус е нечовечност нешто против наша волја исто како да ми дошол некој дома и да ми го заклал детето без разлика дали е бебе неродено или дете кога го читав со касапењето :x страшно нешто не е ова решение ;( многу грозно се чувствувам во моментот
   
 5. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  Имам слушнато за ова, што да се очекува од Кинези?
  Најгрозна нација ми се.
   
  На anabel-a, kate21, sweet-star и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  Информацијава е точна, баш прогуглав и најдов милион страни и статии за законов.
  Јас сум била грешка, законот за две деца им бил стар, тој бил од 70тете години,и набрзо го замениле со овој.
  Искрено не ме чуди не мене ништо за Кина, имам полагано предмет комапративно право, и кинеското право беше еден голем дел од материјалот, баш и спремав семинарска за него и барав и дополнителни информации, се изначитав глупости, грозни и страшни работи. Aма сепак вооошто не помислив на ова,мислев дека ги казуваат парично тие што го кршат законот, не дека им ги убиваат децата :x
  Никаква права и демократија не важи кај нив, додуша сеуште се социјалистичка држва, ама сепак се прават многу модерни и успешни, ама всушност се најзатуцана нација.
  Само се прашаувам што ако се родат близнаци, или надај боже тројка?
  Гледајте го видеово, убаво ги објаснува правилата како и кога може да се има едно или 2 деца.
  http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-19677676
  http://en.wikipedia.org/wiki/One-child_policy
  http://www.nytimes.com/2012/07/23/world ... d=all&_r=0
  http://factsanddetails.com/china.php?it ... ubcatid=15
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  30.876
  Абе ајде нездрави, да бараш дозвола од државата за да имаш дете, да оставиш потомство! :o :fubar: Па постојат начини поинаку да се реши пренаселеноста, не мора вака ;(

  Знаев дека се шлакнати ова Кинезиве, ама не знаев дека до тој степен отишле :x Срамота е тоа што се прави, тоа се човечки животи бре, не се кукли за играње ;( Како можат само да ги убиваат бебињата, со која совест после одат дома и се појавуваат пред нивното сопствено дете? :x

  Не знам, што и да се каже излишно е. Мислев дека завршивме со фазата „пештерски луѓе“, ама изгледа одиме ретроградно со „напредокот на човештвото“ :worried: Напредуваме, ама наназад.
   
  На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Ја прочитав приказната до крај,а морам да признаам ме шокира,и не ме остави рамнодушна.Леле бе што племе ке беа овие,па да барам од државата дозвола за да имам дете во приказната како што сватив девојката тоа и било прво дете,но бидејки немала дозвола од државата и го одзеле.Како и да е не е праведно на мајката присилно да и го убијат детето ова е вистинско убиство во 9 или осми месец едно невино суштество да го исечам на парчиња,па уште потрагично да и ги покажувам на мајката сечените делови од телото.Катастрофа невидена.
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Го прочитав текстот, премногу лошо е тоа што го прават :x :( Напредок? Не, светов наместо кон врвот, оди кон дното.Човек да не е во кожата на тие жени, на кои им се случува такво нешто, таму :x Не разбирам, со каква душа го прават тоа злосторство кинезине? :( Поради некаков си закон |( , па ако толку ги бива за се, нека измислат нешто подобро, а не на ваков начин.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.007
  Пол:
  Женски
  Како што знам,законот е едно дете.Но доколку родиш второ државата не ти плаќала ништо, за разлика за првото дете апсолутно се ти е обезбедено.
  Како и да е,не е убав законот.
   
 11. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.990
  Читам и не им верувам на очиве ;( .Знаев за овај закон и дека е ригорозно,но не до толку :x Ова е страшно нешто за една мајка која што своето дете го држела во својат утроба,имала надеж дека ќе го виде,одгледува и ќе го расте.Можам само да замислам какви трауми секоја од нив има доживеано,па дури и се закануваатсо нивното семејство :worried: .Ох бре каде оди овај свет,се само надолу и надолу како што кажа Гордето.Нема никакво оправдување за тоа што го прават,тие се бездушници,па нека оди по ѓаволите таков закон никаков.Каде се овде човековите права,правата на едно дете да порасне во своја личност,правото на свој сопствен живот? Иако ја кудиме нашата држава и законот за наталитет,сепак треба да сме среќни што нашите деца не одат на колење туку ќе се родат по наша волја.
   
  На bride2012, green.eyes и Gordana10 им се допаѓа ова.
 12. bride2012

  bride2012 Активен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Жалосно, тоа го прават само монструми(и овој збор е преблаг)кои не знаат за зборот ДЕТЕ, кои не знаат дека таа мачна душа цели 9 месеци мечтае и си замислува кога ќе дојде големиот ден, ќе донджесе на свет здраво дете, нејзино поколение,тие не знаат за убавината на радоста на тоа невино суштество, првиот негов плач.
  Не знам до каде ќе оди оваа НЕчовечка бездушност, каде се сите КОнвенции за заштита на правата на живот, на правата на децата а посебно на правата на жените?
  Не сакам ни да помислам како им било тогаш на овие кутри души, и како што вика во изјавата една о жените, не да и корнат од месото, туку парче од срцето и сечат.
  Гревота, бесна сум во вакви ситуации...
   
 13. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.341
  А дали знаете дека поради овој закон за едно дете, во урбаните места повеќе родители решаваат на абортус на првата бременост ако фетусот се покаже женско, или едноставно ги оставаат сирачиња, а во руралните области на Кина некои родители си ги фрлаат живи бебињата во ѓубре или си ги убиваат бебињата ако се родат женски за да имаат можност тоа едно што ќе го имаат да им биде машко? Каква држава таков народ, и обратно.

  Колку за инфо, има доста артикли инаку на интернет.

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-p ... 506469.stm
   
 14. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.450
  Hе само тоа, тие и јадат бебешки фетуси, не сите ама, јадат.
  Tаму цвета црниот маркет, на продавање на човечки органи од мртви луѓе, за љубителите на човечко месо :puke:

  http://www.youtube.com/watch?v=WHi3I7M85eA

  Eве видео дека навистина некои од нив јадат фетуси.
  Mислам дека е HE легално, ама самата помисла, дека некој човек може да јаде бебе :puke:

  Tие со слабо срце нека не го гледаат видеово!
  инаку да, убаво си пиша Имелда, се тоа е вистина!

  Дали дека се толку броен народ, па човечкиот живот го множат со 0, не знам, битно, не ги можам...
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 15. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  277
  ма све јадат и мачки и кучиња и инсекти све што се движи бе цццц и ова што го прочитав за фетусот ноу комент им остана уште растенија да јадат |(
   
 16. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Леле грозно.
  Се згрозив од Кинезиве, одвратни ми се бре.
  И добро, на што личи сега законов? Кои трауми ги преживуваат жениве, јака им душа, не сакам да сум на нивно место. Многу криво ми паѓа што постојат вакви болни и монструозно настроени умови, подготвени да егзекутираат нечиј живот по било која цена. Жално, многу жално.

  Уф, се наежив по стоти пат!
   
 17. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  А бе ај ова кинезиве што се ненромални нема збор али ова со Русиве никако да го разберам .Па христијанството не влијае ли таму малце Црквата за ова .

  http://www.time.mk/read/b2e898d436/e51369b5c8/index.html
   
 18. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.191
  Денес прочитав дека до 2015 ќе го укинат законов, којзнае???
  А мислам, не сум сигурна, дека ако и мажот и жената се единци имаат право на две деца и плу со руралните области кои не се пренаселени имаат исто така право на второ дете.
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  абе ајде заков е без врска....толку да не е без ништо тава се вика...кој знае како и е натие жени...
  (смајлиштосекрсти) ова ти се вика глупост во боја....
   
 20. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  Подобро е да им забранат,отколку да ги оставаат сираци или да ги јадат :puke: