1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

 1. Да

  215 глас(а)
  51,1%
 2. Не

  206 глас(а)
  48,9%
 1. Dijana

  Dijana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2009
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Напишете што мислите за новиот Закон за забрана на пушењето на јавни места. Дали го оправдувате? Дали мислите дека тој ќе биде успешно спроведен?
   
 2. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  voop[to ne go opravduvam, a mislam deka na po;etok 'e kaznat nekolku du[i a potoa se 'e odi po staro
   
 3. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  јас го поддржувам законов....ама за жал неверувам дека ќе биде успешно спроведен :?
  едно не ми е јасно....како ќе забранат да се пуши во дискотеките??? :?:
   
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Јас не го одобрувам, иако е за општо добро на сите. Ама некои луѓе дефинитивно не се откажуваат од цигарите, па така мора да има места и за нив каде би пушеле без да бидат казнети.
   
 5. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  2.024
  Пол:
  Женски
  Иако сум пушач го одобрувам законот... Стварно не е фер да ги гушиме не пушачите... А можеби и ние пушачите ке се откажеме кога не ке можеме да запалиме цигара кога ке ни текне...
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.709
  Допаѓања:
  150.476
  Не мора туѓата навика да биде и моја навика.Со пушењето на јавни места сите се принудени да бидат пасивни пушачи кое е речиси еднакво,ако не и еднакво со активното пушење.За доброто на сите е!Да не ги редиме сега сите 100 причини зошто да се откажеме од пушење.
  Јас сум непушач,но не ми пречат цигарите,можам да бидам во такво друштво,но постојат луѓе кои им пречат и не ги поднесуваат,но се принудени да седат во такви простории заради пушачите.Негативни последици од пушењето по кафичи можеби инстант нема,но е непријатно,а од непушењето нема последици,нема непријатности,одговорот е прост.
  Го подджувам во целост за доброто на сите!
   
  На BlueWhite, passion.for.fashion, esperanca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Ми пречи да го вдишувам тоа. Ако сакам да вдишувам ќе пушам, затоа сум за законот. Кога ќе дојдам дома цела смрдам на цигари. На школо во цело студенило со отворени прозорци сме заради тие што пушат.
   
 8. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  dobar poteg , apsolutno sum za , inaku ne sum pusac ,ama mislam deka ke vi pomogne da se otkazite od cigarite , zasto voljata, zelabata i site kampanji protiv pusenje ocigledno ne se dovolni :| pusenjeto e stetno toa e jasno kako den , a sega vi dadoa dobra pricina da se otkazaete od ovoj porok
   
 9. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  392
  Пол:
  Женски
  Па појма немам колку би се држеле до законот ама времето ќе покаже,нели :?: Екс пушач сум, веќе 4 години не пушам, ама знам дека кај и да влезам ако е зачадено многу, за 15 мин. очи ме печат, и треба да излегувам надвор да поседам малку да ми се смират очите! "И шо! Вака ли ќе градиме држава?" -што би рекол Цацко!
  Не е праведно...тоа сакам да кажам ...секако ни зе едните ни за другите ...ама мислам поголема неправада е да седиш како непушач со пушачи околу тебе ...значи ти се пазиш ама некој друг те труе! 8) 8)
   
 10. mare.pet

  mare.pet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  8
  Iako sum pusac smetam deka ne treba da se pusi na javni mesta no isto taka treba da se obezbedat mesta kade sto nie pusacite ke moze da pusime! I mene mi preci koga ke vlezam vo zadimeni prostorii i zatoa kaj mene doma koj saka da pusi=na terasa! :lol:
   
 11. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Vo potpolnost go podrzuvam ovoj ZAKON am da se pocituva :x
  zatoa sto navistina ama navistina smeta na nepusacite.Jas sum golem protivnik na pusenjeto no nikako ne gledam resenie za toa.Zakonot e od 2008g. kolku sto se sekavam no NE SE POCITUVA, pa neznam dali i od 2010 ke bide taka.Neznam zosto im e tolku tesko na pusacite da pusat nadvor ako veke nemozat bez cigra.Nie i taka sme "otrueni" i od mnogu drugi raboti zosto pak i od cigarite?
   
 12. blanka

  blanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  KATASTROFA!!!! :x
   
 13. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  ..Jas ne sum pusac no, smetam deka e premnogu restriktivna zabranata za pusenje vo kafici diskoteki clubovi odnosno bilo kakvi javni prostorii..Eventualno barem da ima odredeni lokali kade sto nema da postoi taa zabrana..
   
 14. BlagicaTrajcevska

  BlagicaTrajcevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Voopsto ne go podrzuvam zakonot vaka rigorozen!!!!
  Pravo na sekoj e sam da si odlucuva za sebe si i za svoeto zdravje!!
  Neka ima podeleni lokali za pusaci i nepusaci,pa da vidime kaj ke odat i NEPUSACITE!!
  Sigurna sum deka i tie ke bidat vo lokalite za pusaci.
  A uzasno se iritiram od nivnite komentari.
  Pa nepusaci sedete si doma....
   
 15. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Не е убаво тоа што си го напишала, ако е така вие пушачите седете си дома и не терајте ги непушачите т.е. луѓето кои се грижат за своето здравје да го загрозуваат заради вас.
   
 16. Tin4ess

  Tin4ess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Go podrzuvam ovoj zakon i pokraj toa sto sum pusac, zasto treba da se ima respect i kon nepusacite i pusacite. Inaku ziveev edna godina vo stranstvo i znam kako e, pa duri ne smeev i vo sopstveniot stan da si zapalam cigara smesno... No vistinito i sfativ deka pocituvajki go zakonot, najpovekje se pocituvav sebesi.
   
 17. lili5

  lili5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  da,da treba da se ima red!
   
 18. aki

  aki Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zakonot ne go odobruvam.samo znam deka nema dolgo da se sprovede zatoa sto nema da ima mnogu izleguvanja i ke ima reakcii od lokalite,toa ke bide isto kako zakont da ne se dava alkohol i cigari na maloletnici
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Jas kako nepusac go poddrzuvam zakonot i se nadevam deka ke bide uspesno sproveden :)
   
 20. EMILI80

  EMILI80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  DA SEKAKO DEKA GO OPRAVDUVAM.PRED NEKOJA VECER BEV IZLEZENA VO RESTORANT.KOGA IZLEGOV OD RESTORANTOT JAS TOLKU SILNO POCNAV DA KASLAM STO NEMOZEV DA PRESTANAM CELA VECER.UTREDENTA KOGA STANAV GLASOT MI BESE ZARIPNAT I TAKA MI BESE VO NAREDNITE 2 DENA.ZATOA KAZAV DODEKA NE SE SPROVEDE ZAKONOT ZA ZABRANA NA PUSENJETO NA JAVNI MESTA JAS NE IZLEGUVAM.