1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

  1. Да

    215 глас(а)
    51,1%
  2. Не

    206 глас(а)
    48,9%
  1. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Aбе нема овде што да се каже. На непушачите и те како им се свиѓа, на пушачите па ич. Овие од едната, оние од другата страна, вечна дискусија. Да си ги сменат местата, тогаш ќе се разберат. Мене лично многу ми одговара зошто сум непушач иако навикната сум постојано во чадлива атмосфера во цигари, ама да бев пушач ќе умрев од нервози :D

    Едно е јасно, пушачите и покрај овој закон пак ќе излагаат во кафичи, дискотеки, кафани и слично, пак ќе пушат цигари, ќе мрзнат на ладново ама од цигара не се откажуваат. А па замислете во друштво сите пушачи ти непушач, сите овие излагаат на цигара ти остануваш сама, или идеш мрзнеш и ти покрај нив. Како беше она кога гори сувото, ќе гори и суровото :^) :lol: важно горат, а не дека има некој ефект. А ако за ефект сметаат почиста атмосфера во локалот, пааааа до негде, зависи.
     
  2. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    4.206
    Пол:
    Женски
    Поштувам. Кога ќе отидев на кафе или кога ќе излезев пред да се воведе законот, труев на цигари кога ќе си дојдев дома.
    А се знае, кога некој друг пуши ни смета. И + не беше убава атмосферата. Целото место такво учадено, како магла да има. :^)
    Сега си е чисто и убаво и кога ќе дојдам дома мирисам убаво. Инаку, ме прашуваа дома дали јас пушам.
    И јас палам понекогаш ама ретко е, а и да бев активен пушач би го сметала законот за добар.
     
  3. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Уф колку ми беше тешко кога се воведе законот.Чудно беше и глупаво.Тогаш :!:
    Сега веќе е друго,подобро е вака,а не сите мирисавме на цигари.
    Па има и луѓе на кои навистина им сметаат цигарите,па зарем тие да не излегуваат поради тоа.
    Но знам дека постојат одредени места каде не се почитува тоа,се надевам дека и нив ке ги доведат во ред.
    Ако ваши законот за сите,така и нека биде!
     
  4. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    јас сум 100% против цигарите ќе се отрујам од чадот еден ден :D
     
    На hrcace му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Ова е убедливо најдобриот закон што оваа Влада го донесе!!! Огромно БРАВО за нив!!! :clap:
    Сега конечно можам да си седам на работа и да си работам 8 саати во чист воздух.
    Конечно можам да си седам во кафич, диско, ресторан без целата да се умирисам на цигари.
    Браво за Владата што не попушти пред барањата на оние газди на кафичи и ресторани кои бараа смена на Законот. :!:
     
  6. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски

    Taka e!!!