Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

 1. Да

  213 глас(а)
  50,8%
 2. Не

  206 глас(а)
  49,2%
 1. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  285
  gluposti zivi sve sredivme u drzaviceto uste ova ni falese
   
 2. Tin4ess

  Tin4ess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Pa mora od nekade da se pocne
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.609
  Јас како пушач не сакам да се стави закон за забрана на пушење на јавни места, може нешто како на 1 спрат да биде за пушачите, а на 2 за непушачите. А и пак да се стави незнам колку ќе се почитува.
   
 4. marija11

  marija11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  jas go podrzuvam zakonov iako sum pusa4 ama tesko deka ke go provedat ali ke vidime heheeh :D
   
 5. HristinaRM

  HristinaRM Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Јас не сум пушач ама не го подржувам воопшто овој закон, точно е дека пушењето е штетно за сите меѓутоа секој има право на избор и овој закон е нарушување на човековите права.Добро е да се ограничат местата за пушачите а не во целост да се укинат иако и за тоа е мала веројатноста дека ќе се почитува.
   
 6. mitkovskazane

  mitkovskazane Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zosto sekogas koga ke ve spore policija proveruva alkohol vo krfta ne nikotin ko krfta a koga ke se zabrani alkoholot sto e poopasen za zdravjeto
   
 7. deluxe

  deluxe Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  ova e fijasko od zakon ,i ovoj ke padne ko i site drugi.Moe e pravoto dali ke pusam ili ne za toa ne postoi zakon!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.517
  Допаѓања:
  42.916
  Zasto nikotinot ne vlijae na razumot i ne go pomatuva sudot kako alkoholot.Alkoholot ne e steten po zdravjeto ako se vnesuva vo umereni dozi i nema stetno vlijanie na okolinata kako sto ima nikotinot.
   
 9. vesnaat

  vesnaat Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  8
  preterano e ova, pa nie pusacite sme totalno diskriminirani
   
 10. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  51
  i ja se slozuvam, pa mozeme da se nadevame, belki ima nadez !!
   
 11. spirovskajasminka

  spirovskajasminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Jas da donesuvam zakon bi donela zabrana na proizvodstvo na cigari i voopsto zabraneto pusenje duri i doma.
   
 12. Tin4ess

  Tin4ess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  A zosto vsu6nost gi izmislile cigarite :) :)
   
 13. drkusica

  drkusica Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  7
  Sekoj ima pravo na izbor.No, ne i pravo na diskriminacija.
   
 14. billyy

  billyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  15
  Ептен го поддржувам законов, ама нека не биде само на хартија, туку и да се спроведува. Мене навистина ми пречи пушењето на јавни места. Многу се нервирам кога ќе се вратам дома од испаѓање и кога мирисам цела на цигари, а бидејќи кај мене дома никој не пуши тоа многу се чувствува. Исто така мразам и пушење во ресторани, средства за јавен превоз - и покрај тоа што беше забрането во возовите секогаш се наоѓа по некој паметен што пали цигара во купе, како прво тоа не е културно, а како второ не ни прашуваат дали на некој му смета - со чест на исклучоците.
   
 15. annaja

  annaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Уште да ни забранат да дишеме....и таман, на некого може да му штети и туѓото дишење.
   
 16. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  31
  Ne go odobruvam i mislam deka e golema diskriminacija za pusacite.
  Slusam deka vo drugite sosedni drzavi ima poliberalni zakoni koi moze i kaj nas da se preminat. Ednostavno moze da ima podeleni mesta za pusaci i za nepusaci, pa koj nesaka da se true neka ne odi na tie mesta. Razbiram vo kancelarija da ne se pusi ama vo disko, vo restorani isl.....
  Mislam deeka ova e samo za da se soberat pari od kazni, a kolku ke funkcionira ke vidime.
  Zosto se prodavaat togas cigari, logicno e da se zabrani prodazbata vo celost.
  Pozdrav
   
 17. wiccan

  wiccan Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Se slozuvam so Bright, mislam deka treba da e fer zakonot kon pusacite, a se nadevam deka kje bida izvrsnata vlast uporna, mislam deka kje e ok samo nekoi lokali da bidat zadimeni a ne site, toa mi preci
   
 18. iskusna

  iskusna Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  SE SLOZUVAM SO TEBE.PA NELI SME DEMOKRATSKA DRZAVA.A TOA STO GO ZBORAT NEPUSACITE DEKA GO PODDRZUVAAT OVOJ ZAKON SIGURNO SE MLADI I NE RAZMISLUVAAT PODLABOKO.SO OVOJ ZAKON NE SAMO STO KE SE SPRECI PUSENJETO NA JAVNI MESTA KE SE DOBIE I SPOREDEN NESAKAN EFEKT-KE IMA MNOGU OTPUSTANJA ZASTO KE NEMA TOLKU RABOTA VO KAFEANITE, KAFICITE,KAFULINJATA,DISKOTEKITE....... A OSOBENO KE BIDE KATASTROFALNO ZA POMALITE VAKVI OBJEKTI. STO ZNACI SUMA-SUMARUM OVOJ ZAKON IM E SAMO ZA POLNENJE NA BUDZETOT.A I SO VAKVA DIKRIMINACIJA NE SE IDE U EVROPA!!!
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.744
  Јас сум среќна што барем кога ќе си дојдам дома капутот и косата нема да ми смрдат на цигари. иначе немам ништо против пушењето: кој сака нека повели слободно
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.517
  Допаѓања:
  42.916
  Jas bi sakala da moze da zabranat i po doma da ne se pusi :):):) majka mi pusi nenormalno mnogu i kukata non stop na cigari mirisa sto mene mi smeta i me nervira... A vaka sega e meraci na kafe da si sednes,so cist vozduh:)