1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

  1. Да

    215 глас(а)
    51,1%
  2. Не

    206 глас(а)
    48,9%
  1. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Јас иако сум пушач (со моментален прекин во пушачкиот стаж поради бременост) го поддржувам овој закон. До сега ги дискриминиравме непушачите и не беше фер.

    Според тебе, подобро би било непушачите да си седат дома, за да не дишат чад, а пушачите да се трујат по кафичите за персоналот на кафичите да не остане без работа. Искрено не верувам дека ова ќе се случи, зашто се знае: "Секое чудо за три дена." Јас мислам дека луѓето и понатаму ќе сакаат да се дружат по кафичи и ќе се научат да пушат надвор од локалите.

    А тоа што непушачите кои коментираат на овој форум се млади и неискусни, им препорачувам такви и да останат - денес пушењето не е во мода. Во мода е здравиот живот.

    Искрено се надевам дека овој закон ќе успее, иако не верувам многу во тоа. Се согласувам со повеќето членови дека истиот е воведен за да се наполни буџетот од казни.
     
  2. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Да се надоврзам на мојот претходен пост зошто мислам дека нема да успее законот.

    Благица, јас верувам дека ќе се направат локали за пушачи и непушачи, со тоа што ќе се купуваат лиценци за пушење. Сакале нејќеле, сите локали ќе ги купат и на крај секаде ќе се пуши, а буџетот ќе си се полни. Ова ме потсеќа на периодот пред една година кога се воведоа книжните кеси, а најлонските демес не се користат (а ако ви требаат ќе си купите). Денес ретко кој дава книжни кеси, а најлонските, за разлика од порано, се наплаќаат (со што трговците извлекоа позитивен крај од сета оваа приказна). А овој закон беше донесен во име на екологијата.

    Е од вакви лицемерија ми се повраќа...
     
  3. annaja

    annaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Da isto se sluci i so pialocite, koj prodavnici da prodavaat i za toa se zemaa licenci i ......pak se prodava.Se e za paraaaa
     
  4. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Tocno zatoa pusi si doma, a za na javni mesta ocigledno postoi zakon :lol:
     
  5. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Вчера бев со моја другарка во кафич. Си порачавме кафе, имавме добар муабет за правење, а цигаре никаде. Жално. Сум се чуствувала чудно цело време, знам дека воздухот беше почист и слично ама кај мене не бива кафе без цигари. А на кој му се пушеше, си излеваше надвор пред кафичот на 0 степени. Значи човек треба да мрзни место да ужива во кафето и муабетот.
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Браво за законот!
    Пљук за тие што се вадат на економијата заради нивниот хедонизам!
    Прашање,природна средина е со или без чад од цигари?!Без!Молим лепо!Труј се по дома ако ти чини,мене ми пречи чадот!Заради хроничен пушач сум приморана да седам во пушачка зона,зошто,заради компромис и заради нечија неконтрола,ајде за атер!Вака нема потреба од компромис,закон си е закон!Нема изговори за нечии одвратни навики,демек јас си одлучувам,јас одлучувам да не пуштам,па исто ко да пушам заради тебе.Седи си дома!Ама немој,ти да седиш дома и цугај цигари колку ти душа сака ако за тебе е тоа нормално,здраво и природно!
    И да е дискриминирачки како што викаат некои,според мене не е,јас сметам дека сами си се дискриминираат и лишуваат од здравје,треба да постои затоа што и да има поделба на пушачки и непушачки зони,повторно ќе бидат пушачките преполни и тоа сооднос 1 спрема 5,ама сепак,заради тој едниот петорицава будали ќе се прават и ќе се гушат!И да пак нема да бидат максимално исполнети капацитетите на кафичите зошто нели сите ќе се потепаат да седат во пушачка зона,а непушачите иако процентуално би требало поголеми да бидат,ќе бидат празни.Тоа не ли влијае на економија исто?!Тој што нема три чисти од економија,бурек јаде без врска!Јаболки и круши да се мешаат,на битпазар,тука е јасно као суза!
    Едини добар закон што излезе од оваа квази влада!
    Ајт така!
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Ja sum pusac no mislam deka mn dobro napravi ja so zakonot sega koga ke sednes vo bilo koj kafic voopsto ne mirisa na cigari i ne e zaguslivo slobodno se disi i moram da priznaam poveke mi se doapaga vaka ...
     
  8. buba32

    buba32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ma glupost golema napravija so ovoj zakon,ne tretiraat kako zivotni nas pusacite.A sega naj verovatno ke pocnat so zakoni za zabrana za sluzenje hrana na debelite luge .ili pak za so sila da gi teraat slabite da jadat.SRAMOTA kade e naseto pravo na pusacite da sedime doma kako vo zatvot jas licno plukam na zakonot.
     
  9. sonjche

    sonjche Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Smetam deka zakonot e diskriminatorski! Kako vo site zemji vo EU, taka i kaj nas treba da ima prostorii/oddeleni mesta za pusaci. Duri ne se smeni noviov zakon, ne stapnuvam vo kafic! Ke odam na kafemat so drustvo i tamu ke pieme kafe so cigarka! :))) Taka i poeftino ke ne fati za 7 do 8 pati, neli?
     
  10. RebelRiot

    RebelRiot Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Бизнис чоек! :) :)
     
  11. RebelRiot

    RebelRiot Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Знаете дека е штетно но сепак пушите, тоа е во ред но не труете и нас! Тоа веќе не е во ред. Вие не ги почитувате нашите права, мислам правото на живот а од друга страна пак вие го немате тоа право на живот. Ова е голема дилема, но сепак 90% го подржувам законот. А слабите да се тераат да јадат или дебелите да не јадат.. па тоа е бесмислено... ;)
     
  12. RebelRiot

    RebelRiot Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Да ужива во кафето и муабетот.. Можеш да уживаш во тоа но секако без цигарче.. Не разбирам кое е уживањето во пушење цигари? :roll: И како може човек да ужива во нешто за кое знае дека му го скратува животот..? Луѓе ако сакате да се убиете сторете го тоа :) Но, без да ни го скратувате нашиот живот. Всушност имаш уште една опција да уживаш во кафето и муабетот со цигарчето а тоа е секако да си седиш дома или кај другарката или каде и да е но не на јавно место :) Факт е дека не ги разбирам пушачите... :)
     
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Tolku bev za zakonov da se ostvari,ama nekako mi se vrati :worried: sega i jas moram da iskacam nadvor so drigite dodeka pusat za da ne sedam vnatre sama ko debil :@
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Па тоа е проблем за нас непушачите. Дури и да има посебни простории за пушачи, посебни за непушачи, ние пак ќе одиме во оние за пушачи заради двајца-тројца во друштвото кои не можат да издржат сат-два без цигара. А за тоа дека законов ги дискриминира пушачите: ЗАРЕМ ДОСЕГА ПУШАЧИТЕ НЕ НЕ ДИСКРИМИНИРАА НАС ДА МОРАМЕ ДА ГО ТРПИМЕ ТОЈ ЧАД И ДА СМРДИМЕ КАКО И НИЕ ДА СМЕ ПУШЕЛЕ САМО ЗА ТИЕ ДА СИ ЈА ЗАДОВОЛАТ „ЖИВОТНАТА ПОТРЕБА„ :?: :!:
     
  15. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Не сум пушач, ама не ми пречи да сум во просторија во која има пушачи, секако доколку постои вентилација и може да се дише...
     
  16. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Според мене добро е што се спроведе законот за забрана на пушењето на јавни места.Воздухот е почист и на нас непушачите ни е супер.Но во нашата држава е проблем што нема демократија.Како што кажаја претходно и други членови на форумов првите месеци ќе казнуваат и после се ќе тргне по старо.И после сакаат Македонија да влезе во Европска Унија.Се додека не се воведе ред во државава ништо со влезот во Европската Унија
     
  17. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    NEMOJ DA PUSIS ZOSTO ME GUSIS

    Go podrzuvam zakonot no skeptik sum kolku t.e do koga ke bide uspesen .Nemam nisto proti pusacite neka si pusat kolku si sakaat no sto sum dolzna jas toa da go vdisuvam zarem dosega nie nepusacite bevme diskriminirani kako sega sto vikaat tie deka se , nesakajki neveruvam deka se svesni tie se sebicni luge mislat samo kako da ja zadovaolat nivnata zelba bez da razmislat dali precat nekomu.Zosto koga si vo nekoj restoran dodeka ima ubava vecera nekoj da mi cadi vo oci toa e slucaj i so moi bliski ne se prasuvaat dali ti si zavrsil so vecerata si pravat odmor za vreme jadenje i vikaat te molam kutijata so cigari podadimi ja bez ni troska sram zarem toa e fer jas da se custvuvam kako da treba da si stanam zosto jas ne sum pusac.
    Sto se odnesuva do diskoteki bi se soglasila golem prostor pa neka bide nas izbor na nepusacite dali ke se trueme ili ne ama restorani kade sto se sluzi hrana ne nikako .
     
  18. MissMarsh

    MissMarsh Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    3
    Мене ми одговара :D Се навикнав веќе на пушачи така да единствено ми сметаше кога ќе се умирисав од цигарите. Сега ми е супер, иако законот е можеби престрог.
     
  19. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    SUPER E...KONECNOOOOOOOOOOOOOOO...........BAS MI E MILO.I NE MI E GAJLE KAKO SE CUVSTVUVAAT PUSACITE..NA NIV NE IM BESE GAJLE ZA NAS KOGA NE TRUEA......JUPIIIIIIIIIIIII
     
  20. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    кафе без цигара е као врска без секс- не штима...
    државава све си среди за да влезе во еу уште пушачите останаа... работата е што законот се почитува селективно... во нашиот вајлд вест има места каде што пушат и каде што не смее да се пуши али нејсе тоа

    ако пушам имам лепра? сида? свински грип??? Прво ќе кажуваат гачки да нема дискриминација, а после директно те дискриминираат... незнам како може да ми забранат да правам нешто што ме прави задоволна... како и да е, се надевам дека ќе падне на уставен... ако некој губи во случајов е државата: саботата бев излезена на место каде што за викенд има преку 100 луѓе, вечерта имаше само 10 души. од 5 келнери сега работат само 3ца поради намален промет и? кој губи?
    што мислите дека вака помалку се пуши? нема врска... порано си знаев, ќе излезам на кафе, ќе запалам цигара-две-три и ќе сум раат цел ден, а вака секоја можност ја користам да запалам цигара пош знам дека коа ќе излезам нема пушење...

    најдобра опција е измена на законот каде што секој сопственик ќе си одлучи дали ќе се пуши или не и тоа видно да го истакне.. пушачите ќе си одат да си пијат кафе со цигари, а непушачите нека шетаат кај сакаат