1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

  1. Да

    215 глас(а)
    51,1%
  2. Не

    206 глас(а)
    48,9%
  1. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Da iako sum pusac gi razbiram i nepusacite, pa mislam deka najdobra opcija e sopstvenicite na lokalite samite da si odlucat dali vo nivniot lokal ke se pusi ili ne, i sekoj sam ke si odluci koj kaj da ide i konecno nepusacite belkim ke bidat zadovolni i nema poveke da gi npagaat pusacite deka gi truele i neznam sto im pravele. Pa neznam koj napisa ako sakat da pusat neka si sedat doma, pa aj nepusacite ako sakaat cisto da disat neka sedat doma, pa da vidat, se znae kafeterija i kafic za sto sluzat, ako nemozam tamu na raat da ispujam kafe so cigara , kade? na klupa pred kej ili pred bilo koj kafic kako maloumni kafeto vo edna raka cigarata vo druga i sto e ova na kafe bev , koga polovina od vremeto si pominal nadvor. Stvarno treba da se ima red ama ne vakov kako ova nasa vlada sto napravi :) znaci NE go podrzuvam noviot zakon.
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Значи не станува збор за тоа дека пушачите ги трујат непушачите, туку дека пушачите сами себе се трујат. Многу голем процент од населението пуши, а штетно е. Кога веќе не се намалува бројот на пушачи со други методи - зголемување на цената на цигарите, морбидните натписи на кутиите цигари и слично, мора да се превземат радикални мерки.

    Мене ми е жал за пушачите, не толку за по кафичите колку за оние што сакаат да пушат на работа - сериозни луѓе кои мора да излезат доле пред зграда ако сакаат да пушат, ме потсетуваат на деца што се кријат во школско ВЦ, ама за нивно добро е. А и самите велат дека го намалиле бројот на испушени цигари откако законот стапи на сила.
     
  3. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    види ако јас сакам да се трујам неможе никој да ми забрани... има луѓе што се трујат со алкохол па тој не е забранет.. и алкохолот е штетен да бидеме реални, има луѓе што се трујат со апчиња ( дијазепами на пример) кои можат да си ги купуваат до миле воље и исто така до миле воље да се трујат со нив...
    ајде да речеме дека ти си страстен обожавател на чоколада и им текне на дебилине во собрание да изгласаат закон со кој се забранува јадењето на чоколада или можеш да изедеш максимум една коцка чоколада неделно затоа што нацијата ни станала предебела а тоа не е здраво. и?
    од друга страна, кај нас се пуши од пред турско и останало кафе со цигара.. неможеш ти со еден закон да смениш нешто што веќе прераснало во обичај и традиција. оди забрани им на англичаните да пијат чај да те видам! тоа е традиција и обичај и не овој закон, незнам каков ти не закон да донесат нема да помине... немате појма колку тепачки се случија низ гостивар ( инаку од таму сум)меѓу газди и гости во локали токму ради тоа пушење... законот во гостивар е паднат, не се пуши само во кафулиња каде што излегуваат младите ( уште држи стравот за тие 300 евра ако ги фатат). ни јас, ни ти ни никој неможе да забрани на турчин од 60-70 години да не запали цигара во чајџилница коа си пие кафе... луѓе тоа е обичај и владата треба да знае дека обичаите се последно нешто кај што треба да чепка...
    Лично јас појќе се трујам коа на Бит Пазар ќе ми помине автобус и ке ме зачади со ауспухот него коа пушам цигари
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Па никој и не му забранува на тој што сака да се труе да го прави тоа, само не може да го прави тоа на секое место. И купувањето алкохол после 7 попладне е забрането кога сме веќе кај алкохолот. И дијазепамот оди на рецепта, така да не може до миле воље да се купува.

    Инаку реакции нормално е да има, секогаш кога на некој му се ускратува нешто што претходно му било дадено, не му е право. Со тек на време и ова ќе стане вообичаено.
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Разликата меѓу алкохолот или дијазепамот (како што спомна ти) и цигарите е што со алкохол и апчиња си наштетуваш само на себеси, а со цигарите сите околку тебе.
     
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    ABE NA KOJ MU E GAJLE ZA VAS DALI SE TRUETE ILI NE ....ZATVORI SE DOMA I ISPUSII EDNA STEKA CIGARI KOJ TI BRANI....NEMOZES DA PUSIS VO KAFICI ZATOA STO JAS I MNOGU DRUGI NE SME DOLZNI DA NE TRUES....NA SEKOI 4 ISPUSENI CIGARI OKOLU TEBE TI KAKO PASIVEN NEPUSAC SI ISPUSIL EDNA.....NEMOZE NIKOJ DA MI GO REMETI TOA STO JAS SUM GO ODLUCILA ...DA ZIVEAM ZDRAV ZIVOT.......JAS TEBE NE TI PRECAM NI SO ALKOHOL DA RECEME , NI SO COKOLADA NI SO NISTO....AMA TI SO CIGARATA DA....I AJ PREKINETE DA DAVATE GLUPI IZGOVORI, I DA PRAITE APSURDNI KOMPARACIII...I DA MISLITE DEKA NA NAS NI E DOJDENO VIE DA NE SE TRUTE....NA NIKOJ NE MU E GAJLE....KE SE POVTORAM......DOMA ISPUSETE I PO EDNA STEKA AKO DOJDE NEKOJ NESTO DA VI KAZE(osven domasnite vasi, ako ne ve izbrkaat) TOGAS TOJ E VINOVEN I IMATE PRAVO DA S E BUNITE....A DO TOGAS PRESTANETE SO SMESKIVE STO GI PISUVATE I STO NEMAAT AMA NIKAKVA VRSKA EDNA SO DRUGA....CIGARI I ALKOHOL I DIJAZEPAMI I COKOLADI.....APSURD
     
  7. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    ти ако си одлучила да си водиш здрав живот седи си дома.. и пиењето кафе е штетно... поздраво од седење во парк или дома нема... башка со законот ми се ускратуваат основните слободи и права, се осеќам дискриминирано и кај да е ќе падне на Уставен или ќе има измени па тие што се за здрав живот ќе мора да се откажат од кафето
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Види, дека ќе падне на Уставен - ќе падне, ама од политички причини, а не затоа што ти се ускратуваат основните права и слободи, затоа што тоа апсолутно не е точно. Би ти се ускратувале ако не можеше никаде да пушиш.
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    JAS NEMA DA SEDAM DOMA TUKU TI KE PUSIS PRED KAFIC I PO TOALETI KAKO 13- GODISNO DETE I NE TROPAJ GLUPOSTI....TI SAMA SE DISKRIMINIRAS I DOVOLNO ZBORI ZA TEBE TOA STO SI GO NAPISALA
     
  10. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    ќе видиме кој ќе седи пред кафуле
     
  11. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    NEMA DA VIDIME GLEDAME...........
     
  12. magi85

    magi85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    jas sum primer na pusac koj gi ostavi cigarite so voveduvanjeto na zakonot i moram da priznaam deka dobro mi odi....
    jeeeee za zakonot :lol: :lol: :lol:
     
    На al-vik му/ѝ се допаѓа ова.
  13. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    BRAVOOOOOO!!!!!!!!!!!!!! :lol: GOLEMO BRAVO I PODRSKA... :lol: IMAME PAMETNI MLADI LUGE VO DRZAVAVA USTE :lol: .....POZZZZ
     
  14. stefanova

    stefanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1

    I so toa bi ostetila 17000 familii vo Makedonija koi ziveat od odgleduvanje na tutun
     
  15. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    а би им помогнала на сите останати фамилии...кои месечно трошат од семејниот буџет по 50 евра....секако по нивен избор, но сепак во тој случај, би се помогнало на сите останати фамилии
     
  16. myself

    myself Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Го оправдувам законот! Јас сум пушач и искрено добро ми дојди законот со оглед на тоа што не пушам кај ке помослам и кога ке помислам,сеште не сум успеала да ги откажам цигарите меѓутоа секоја чест на оние кои успеале во тоа! И пред се сакам да му покажеме на светот дека можеме да направиме нешто убаво за нашата земја бидејќи во многу европски земји законот не успеал,се надевам дека кај нас ке биде успешен овој пат!
     
  17. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Jas voopsto ne go podrzuvam zakonot. Ovie sto se na vlast uste malku ke pocnat da mi zabranat i kafe da ne pijam, ni alkohol, ni sokce, ni kaloricno a mozno e da im tekne i mc donalds da go zatvorat so obrazlozenie deka brzata hrana e stetna za covekoviot organizam... C c c c do kaj stignavme... e bas me interesira dali tie vo parlamentot si zabranija da si pusat vo bife, vo restoran i po kancelarii, dali im zabranija na komandiri i generali po kancelarii da pusat ili na partiskite vojnici, ili na nivnite svalerki... phuuuu sram da im e, sekogas lupaat po djebot na obicniot narod i sekogas nie go jademe stapot.
    Uuuuuuuuuuuuu i jas ke protestiram zaedno so ugostitelite, mislam deka prethodniot zakon bese po ok i dokolku sakas da se pocituva toj zakon togas napravi toj da se pocituva a ne sekoj mesec da menuvame zakoni.
     
  18. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што законов до некоја мера се спроведува. Конечно може да се седне ко човек и да се испие кафе на раат. Среќа и дечко ми е непушач па си уживаме. Иако си ги запоставив другарките зашо сите пушат па не ми се мрзне со нива на ладново...
     
  19. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Законот за забрана е дискриминација. Ако јас сум пушач не треба да одам да испијам кафе за мои пари или пиво на раат!!! Тоа е срање од кое владата само пере пари . Друго мислам дека е сувишно да донесуваат нови закони нели им се доставилите што ги имааат. Воздухот во Македонија се плаќа само доколку е чист. И строго носење на вржани коси...абе ајде претераа... Срање прават луѓе немаат леб да јадат они закони ставааат... и незнам што ти не... има милијарди нарокомани на пушачите им бранат да пушат!!! А наркоманите не ги дираат зашто они ја дилаат дрогата... јеботе така се прават пари. И што сакав да кажам уште...


    да..

    ми се свиѓаше паролата демократија е право на избор. Се чуствувам како да сум во фашистичка држава... жално.
     
  20. Karma

    Karma Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    I jas sum za toa deka ne treba da gi gusime nepusaci, no bi trebalo da se najde nekoe racionalno resenie, sto ke bide prifatlivo i za pusacite i za nepusacite, kako na pr da bidat odvoeni mestata za pusaci i mesta za ne pusaci taka da nepusacite da nemaat nikakov kontakt so dimot od cigarite, a mnogu e poloso za zdravjeto da mrznes na -7 stepeni nadvor za da pusis cigara, otkolku taa cigara sto ke ja ispusis .. So ovoj zakon se zagrozuva pravo na sloboda, koj saka da se true neka se true, toa e negov izbor ...