1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на пушењето на јавни места

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Dijana, 25 ноември 2009.

?

Дали го одобрувате Законот за забрана на пушењето на јавни места, кој стапи во сила на 1 јануари?

  1. Да

    215 глас(а)
    51,1%
  2. Не

    206 глас(а)
    48,9%
  1. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Не сум пушач но не ми се допаѓа законот!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :worried:ilent: Најлошо е кога човек ќе изгуби рпаво да каже тоа што го сака... страшно е!!!! Ме плаши државава ,....
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па нели имаше еден закон според кој требаше локалите да бидат поделени на пушачи и не пушачи, ама кој го почитуваше?-Никој. Е затоа сега нигде нема да се пуши. И многу е убаво кога ќе излезеш од кафичот и нема да труеш на цигари. А од друга страна пак кога ќе отидам дома, прст пред око не можам да видам од чад, зашто мајка ми е страстен пушач(две и кусур кутии на ден :roll: )така да секако си смрдам на цигари, пушела или непушела :lol:
     
  3. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74


    Potpolno se soglasuvam so tebe, duri se plasam deka eden den ke mi zabranat i minic da nosam bidejki ke im steti na mazite (mnogu ke gi vozbudam?) napomenav i pogore sigurno i za mnogu kratko vreme ke zatvorat i fastfoodi bidejki brzata hrana e stetna za lugeto.
    Uste ednas ke povtoram: Dokolku im bese celta da se pocituva zakon mozea da napravat i prethodniot zakon da se pocituva i po toj zakon da ima silni kontroli i da se kaznat tie koi ne go pocituvaat i mislam deka toj zakon im davase pravo i na nepusacite i na pusacite slobdono da se dvizat i da gi uzivaat pravata a vaka ova e totalna diskriminacija.
    I uste nesto ke povtoram Me interesira dali na telohranitelite na Grujo, dali na Komandirite i direktorite im zabranija da pusat po kancelarii i dali vo republicko sobranie se pocituva ovoj zakon? 100% ve ubeduvam i sum sigurna deka NE!
     
  4. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70



    Неможе некој кој спие на пари да ми каже дали ќе пушам или нема да пушам знам само едно сите ние тука под небото македонско од денот кога ни се скратија рпавата станавме ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ ГЛУВЦИ!!!
    Сега кога ќе излезам од кафиќ не трујам на ништо ама во кафиќот ми смрди на зној нели?!
    И неможе да верувам на некој кој гледа назад АЛЕКСАДНАР МАКЕДОНСКИ НЕ ПУШЕЛ???? На митинзите постојано гго слушав името негово... а ние јаднимакедончиња патриоти не удара тоа во гради...Ах нас никој не не сака... верувајте европа со страсти нато со расчепатени нозе сигурно ја чекаат Македонија за вреееееел секс!!!!


    Пушење да!!!!!



    парола " Во овој кафиќ може да пушите марихуана да шмркате кокаин но никако НИКАКО да не палите цигара " :twisted:
     
  5. anastasija19

    anastasija19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    51
    го одобрувам овој закон во кафеаните е почисто, поубаво не ми мириса облеката супер се дише и дефинитивно законот е баш како што треба :)
     
  6. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    A sto znaci za tebe kako sto treba? Deka nekoj treba da bide diskriminiran a nekoj ne? Jas mislam deka treba da im se dade moznosta na ugostitelite dali vo nivniot lokal ke se dozvoli pusenje ili nema da se dozvoli, e togas ke ve vidam, :lol:
    Ova bese mala sala, sepak mislam deka treba da se najde resenie i za nas pusacite, navistina odkoga se donese zakonov ne sum sednala kafe da pijam, po dobo si sedam doma, si kanam prijatelki i za 25 denari i si pijam kafe i pusam cigari. I jas se soglasuvam za restoranite i mesta kade sto se jade da ne se dozvoluva pusenje, no po kafici mislam deka treba da ima prostor za pusacite. Pozdrav
     
  7. monikaa

    monikaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    Ova bese mala sala, sepak mislam deka treba da se najde resenie i za nas pusacite, navistina odkoga se donese zakonov ne sum sednala kafe da pijam, po dobo si sedam doma, si kanam prijatelki i za 25 denari i si pijam kafe i pusam cigari. I jas se soglasuvam za restoranite i mesta kade sto se jade da ne se dozvoluva pusenje, no po kafici mislam deka treba da ima prostor za pusacite.



    se soglasuvam so free..podobro vo kafici da mirisa na cigari otkolku na znoj :lol: :lol:
     
  8. maserkaTA

    maserkaTA Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2010
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    КАТАСТРОФААААААААААААААААААА!!!!До кога вака????Ц ц ц...СРАМОТААА!!!!
     
  9. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Nepusac sum i golem protivnik na cigarite.Zakonot mi se dopaga zosto sega poubavo mi e koga sum izlezena vo kafic,restoran i sl cisto e,ne se gusis a i koga ke se vratam doma oblekata i kosata mirisaat ubavo a ne na cigari
     
  10. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Јас го поддржувам законот. Сакам да ве прашам нешто сите: дали сметате дека во Америка, Велика Британија, Австралија и на други места каде законот одамна е во сила, зарем таму луѓето се дискриминирани??! Или само во Македонија ако ти го забранат еве конкретно пушењето тогаш е дискриминација? Напротив, дискриминиран е секој непушач кој мора да смрди на цигари, пасивно да пуши и да се гуши. Не гледам што се дискриминирани пушачите кога надвор им е дозволено да пушат? Па никој не им вика да се откажат, туку едноставно да излезат надвор кога сакаат да запалат, како што тоа го прават кога одат надвор од државава без да се бунат, или таму законот има поголема сила? Ќе има олеснителни околности, не се вознемирувајте, а во основа мислам дека се е навика, ќе помине и ова и по некое време ќе биде нормално кафичите да се полни и внатре и надвор/едноставно кога ќе биде топло ќе постават "греачи" и се ќе биде ок...
     
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    se slozuvam so ovoj post!
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    jas sum nepusac, no sepak ne mi se dopagja zakonot zasto site okolu mene se pusaci i gledam kako vlijae na niv. Vakviot zakon nema nikogo da go natera da se otkaze od pusenje, a uste pomalku pa nepusacite se nesto posebno zastiteni, zasto retko koj nema nieden pusac ni po doma :? Taka sto licno jas, iako sega sedam vo kafic bez cad, koga ke dojdam doma nadoknaduvam. Plus nervira-sedis na kafe i samo nekoj stanuva da odi na 5min nadvor da zapali cigara. Mora da se najde nekakvo resenie.
     
  13. Tinker-Bell

    Tinker-Bell Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Воопшто не го поддржувам
     
  14. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    vo celost go poddrzuvam zakonot..
    jas sum ne pusac..imam svetli oci i osetlivi disni patista...mozete da zamislite kako mi e koga ke izlezam vo kafic..ocite ne da me pecat tuku me gorat i moram na sekoi dve minuti da izleguvam nadvor za da zemam cist vozduh...mislam deka ne e fer neli?
    ako nekoj saka da go unistuva svoeto zdravje neka poveli, no nemojte da go unistuvate i moeto i na site nas koi sme odlucile da kazeme NE na POROKOT cigari!!!
     
  15. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Aма сепак мора да има некое посебно место и за пушачите. Порок или задоволство, болест или релаксирање, треба место и за нив.

    **Иначе.. ако сега во кафичите (навечер) не мириса на цигарети.. ооо само како мириса на пот!! :|
     
  16. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Јас го поддржувам донекаде затоа што секаде у светов односно во поголем дел е така па зашто да не биде и кај нас,а од друга страна ми смета еве јас сум пушач и ме фаќа нервоза кога ќе ми текне дека надвор треба да излезам не сум навикната али ваљда ќе се навикнам :D
     
  17. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    jas mislam vaka... sepak skoro site osven tie koi se neutralni, razmisluvame egoisticki... primer jas sum pusac i voopsto ne go podrzuvam zakonov bidejki neli ne mi odgovara... no razmisluvam egoisticki bidejki gi diskriminiram nepusacite... a i obratno tie koi go podrzuvaat zakonot gi diskriminiraat pusacite... Zatoa ke kazam deka zakonov ke go podrzam vo slucaj ako ima izmeni, so sto ke im se dade sansa i na pusacite da gi uzivaat svoite prava i da ne se cuvstvuvaat diskriminirani...
     
  18. iskri4ka

    iskri4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    13
    Пушач сум и не го поддржавам законов. Се измрзнав надвор, се разболев.... фала богу сеа се стопли времево.
     
  19. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    6.783
    Пол:
    Женски
    ДЕФИНИТВНО ПОДРЖАНО ОД МОЈА СТРАНА,ДА ПРЕСТАНАТ ДА НЕ ГУШАТ И ОСМРДУВААТ НАС НЕПУШАЧИТЕ!!!
     
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Неможам да зборувам за сите земји од ЕУ ама кога бев во Франција те уверувам дека НИКАДЕ не се пуши, во Шпанија пак се пуши и во ресторани кај сто се служи храна; секоја земја за себе