1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Закон за забрана на сушење алишта

Дискусија во 'Политика и настани' започната од maca99, 6 април 2012.

  1. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Откако побуди секакви коментари и реакции, изјавија и соопштија по медиумите дека не е закон, туку само препорака, јас немав ништо против и да беше закон, покрај многуте глупави и празни- неиздржани квази закони нови, овој го оправдував. Пореално ми е да се плаќа казна за непочитување на истиов, т.е за сушење алишта по тераси, отколку да се плаќа данок за домашните миленичиња |(
    Пред се, би го оправдала законов ако ништо друго во главниот град. Скопје е метрополата и центарот на градов е смешен со виснати чаршави, маички и гаки, навистина не ја бива со таа слика.
    Ми се допаѓа и идејата за зградите, заклучување на вратите по 22 часот,одредување на претседател на кс, на место идеи и одлично би б ило да се спроведат.

    А што се однесува до законов-препорака, се надевам ќе согледаме сите и ќе бараме друго покомприсно решение за сушење алишта, дали во заедничките простории (кои патем не постојат во новите згради, јас живеам во нова зграда и немаме таква, ниту подрум) а и не ми се допаѓа таа идеја баш со заедничките простории, нема зашто секој да ми ја гледа долната облека.

    Ние дома ги сушиме на сушало извадено на терасата задна која не е на фрекфентната страна, и дури не се ни приметува дека имаме сушало.
     
  2. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Мене ми се допаѓа законов, сериозно. И така не сушам алишта надвор :) . Добро, малку се нарушува дома изгледот со сушара, ама секој што има балкон може да си купи од оние жичаните сушари и да си ги стави алиштата пак на балкон, ама да не се рекламираат. И тоа беше препораката, може на балкон, ама да не се видливи однадвор. И уште закон да се донесе да не се нагрдува изгледот на зградата. Мене црева ми се вртат кога ќе видам кој како варосувал дома, така си го обоил балконот, па еден е дреч жолт, друг розов, еден зелен како марсовец, друг зелен како бљувотина... и се тоа во една иста зграда. И плус гаќите и се друго наредено до пиперките везени и до старите работи кои не требаат дома, ама не им се фрлаат... Слика и прилика на македонскиот менталитет. Важно дома да не ми седи, а тоа што однадворе изгледа како африканско гето, друга работа.
    Патем, гледам неколку пати се спомнува дека во Македонија нема пералници за алишта. Има, и тоа многу. И (повеќето барем) вршат достава до дома на испраните работи.
     
    На Annath и femina90 им се допаѓа ова.
  3. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    heheheheheh na ova bi trebalo da se iznasmeeme mnogu slatko zasto nema drugo posmesno od ova hahahahahahahahahhahahhahahhahahahhah :)))))))))))))).
    mnogu se mizerni so ovie banalni zakoni hahahahahahahahaha
    ne mi e jasno kako mozat vakov zakon da donesat ova e smesno ne e zakon jas pomisliv deka e zafrkancija a toa stvarno bilo "zakon" hahahahahah. ne mozam da poveruvam kolku nisko padnaa ovaa vlada so ovie glupavi zakoni. hahah

    KAKO PRVO TERASITE SLUZAT ZA TOA DA SE PRUZUVAAT ALISTA NIKOJ NA TERASA NE SEDAL KAFE DA SI PIE ILI DA SE SUNCA ILI RED DRUGI RABOTI. A KAKO VTORO OD SEKOGAS ALISTA SE PRUZUVALE NA TERASI MISLAM SEKADE E TOA A NE SAMO KAJ NAS MENE OVA MI E MNOGU MIZERNA RABOPTA ZNACI OVA E NAJBANALNATA RABOTA ZA KOJA E DONESENO ZAKON. A DALI SE ZAPRASALE KADE DA GI SUSIME ALISTATA? POSTO NIKOJ DOMA NEMA MASINA ZA SUSENJE ALISTA A I DA IMA NE JA UPOTREBUVA POSTO MNOGU STRUJA TROSI A NASITE STANDARDI NE SE ZA TOA MISLAM ALO RAZBUDETESE SO OVIE GLUPAVI KOMENTARI STO GI CITAV POGORE NASATA MINIMALNA PLATA E 6000 DEN A NE 6000 EVRA MISLAM OVA E STVARNO KRAJNA RABOTA.
    I USTE EDNAS DA SE IZNASMEAM
    HAHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHA
     
  4. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    Сепак нема да има казни :D Од министерството соопштиле дека станува збор само за пример како треба да се однесуваме во зграда, а не и дека ако тоа не се почитува ќе има казни... :)
     
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Или ти си изрод или сите останати ние сме изроди |(
     
    На Alegriaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Законот ми е смешен ама и темава што е во кафе дискусии.
    Да не мрчам ама па неможеш да не искоментираш. Имале добра замисла ама како и секогаш се изгубиле во финишот. Можеле да наведат да не се суши само веш бидејќи за веш е непријатно да гледаш нечии гаќи како стојат на прозор, па уште ако и не се убаво испрани да видиш некоја црвена дамка, ќе ти се згрози животот, а сум видела и не ми беше ич пријатно :puke:
    Особено ние што живееме во згради на повисоки катови јас сум на 4ти и на тераса жиците ни се повнатре и никој ама буквални никој не ни ги гледа алиштата па таму пружиме.
    Несакам никој прслуците и гаќите да ни ги гледа.
    Инаку тоа на прозор на главна улица не чини, стварно е лошо за око.
    Сега незнам што направија, дали го укинаа законот или не, али сепак луди им се казните прелуди.
    Идеата би се сватила и со пониска сума, но нејсе убави ви се спомениците, епа ние ќе си ги плаќаме и одржуваме |(
     
  7. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    macigv напиша:KAKO PRVO TERASITE SLUZAT ZA TOA DA SE PRUZUVAAT ALISTA NIKOJ NA TERASA NE SEDAL KAFE DA SI PIE ILI DA SE SUNCA ILI RED DRUGI RABOTI.


    Или ти си изрод или сите останати ние сме изроди |(

    sto sakas da kazes so ova te molam objasni?
    sakas da kazes deka ti pies kafe na terasa, ili se suncas ili so pravis? a? za pienje kafe dosega bar jas kolku sto znam kafeto se pie doma ili vo dvor a za vo zgradite doma si pijat kafe retko nekoi na terasa, ili ti sakas da kafes deka kafe pies na terasa a? kolkava terasa imas kolku na jasmin i na savas? epa izvini nie sme mk nie sme posironmasen narod pa nemame tolkavi terasi pa da si priustime takvo zadovolstvo na terasa kafe da pieme, kaj so zimeam jas terasite se mali i nema mesto za takvi raboti. a ti ja vikas drugarkati doma i sednuvas na terasa kafe piete? a za drugo nezma so da ti kazam neznam samo posto izrod sum :)
     
  8. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Хахахахахахаххаха
    :D
    :D
    :D
    :rofl:
    :rofl:
    ...

    Ма што им е на нив мислам дека вакви препораки не треба да даваат туку нека изнесат решение.
     
  9. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163

    Боже боже ме изнасмеавте денеска :D :D :rofl:

    rossonerka,нема потреба од навреди,зашто навредуваш?
    А па и ти, macigv тарасата за што се гради? За да се издуваш малку,да испушиш цигара,да се напиаш кафе,да потрачариш со пријателките и ред други работи. Офф
     
  10. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    heheheheh
    covece mene mnogu mi e jasno sto sakate da kazete no ne zaboravajte nie sme MAKEDONIJA I nikoj makedonec osven nekoi isklucoci ne ja koristi terasata SAMO da pie kafe ili da sedne i da uziva vo prekrasniot pogled ok kako sto bese navedeno vo zakonot deka ne smeat da se pruzuvaat alista i deka ne smeat da se stavaat cvekinja na terasite ok. pa za sto ke ni sluzi terasata ? samo za da pijam kafe, kafe mozam da pijam i vo kafic ili doma ili vo dvor taka, a kade alistata da se pruzat? ne sme nie nekoi evropski drzavi kako sto e svajcarija koja vo zgradite si ima peralna i stanarite gi nosat alistata i tamu im gi perat i gi susat i im gi nosat zdipleni.
     
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Јас ионака алишта си сушам по дома, непријатно ми е во двор ама пак за тие што немаат услови, каде? А за во зграда и да има посебни простории не верувам дека со нашиот менталитет некој ќе си ги остава алиштата заедно со оние на комшивката со која веројатно се скарани или се гледаат попреку, па прво што паѓа на памет е дека ќе ти направат маѓии и триста чуда :D Крадењето башка. Да имаме услови и можности сите сме паметни и знаеме што треба а што не, што личи а што не, но кога се нема а веќе се мора, ќе глумиме лудило, а што друго?
     
    На imelda и eli25 им се допаѓа ова.
  12. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Е баш за кафе пиење се гради терасата бре! Најмерачки е. Поубаво кафе нема, од тоа што е испиено на тераса.
    За законов неможам да коментирам, живеам во куќа и пак внатре ги сушиме алиштата (да не ни ги гледаат комшиите :lol: ). Неправедно е да им се одземе можноста на граѓаните, без да им се врати некаков надомест (изградба на сушални и слично). Нереално е да очекува владата дека во двособен стан луѓето имаат можност да сушат алишта (каде бре, на лустер?). Всушност многу работи се нереални во нашава државичка, цени набиени, плати никакви, чкрипи од секаде, не се само алиштата.
    Од друга страна пак, страшно ме нервираат луѓето (има такви) кои си ги бесат алиштата од прозор надвор, па капе кај стигна. Мислиш врне, дигаш глава гледаш нечии мидери ти се цедат над глава :devil:
     
    На 1209, eli25, rossonerka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Живеам во куќа, но имаме дома сушална, бидејќи многу е загадено надвор, па се случува усмрдени да се алиштата од чад и сл. :|

    За Законов:

    - Она што ми падна в очи е дека построго ќе било во Центар, отколку во другите општини. Значи двојни аршини ќе има??? Навистина Центар е центар, ама треба за сите и во сите градови да биде исто. :!:

    - Како и каде ќе се сушат ќебиња, јамболии, теписи и слично? :tmi:

    - Јас со страв поминувам под зградите. Секогаш некој ти треси трошки, цеди алишта на тебе. Значи има луѓе без осет и култура. :fubar:

    - Мојата прва комшивка ги наличува гаќите од еден крај до другиот на жицата. Многу грдо и неугледно. Сите комшии збрани мајтап си играме гледајќи ги. :rofl:
     
  14. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Нека ми плати машина за сушење и нема да го замарам :lol:
    Ние во куќа живееме и нема на друго место освен на терасата да се сушат алиштата :!: Добро тие што живеат во центарот на градот,некако не иде :?:
     
  15. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.306
    Допаѓања:
    16.767
    Па и ја неам тераса како на Саваш и Јасмин, па седам надвор и пијам кафе/чај што год.Па си иам и тросед и шпорет и маса надовр. И поубаво кафе нема од она испиено на тераса. Инаку за законов, живеам во куќа и мајками ги постила на тераса, ама секако гаки и прслуци да не се гледаат. ;)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    macigv, замисли пак јас имам две тераси. Боље сум и од Саваш и Јасмин 8)
    Едната гледа кон исток, другата кон запад, па зависно од тоа каде е сонцето, таму пијам кафе.
    На задната тераса тато и лулашка ни стави, па да знаеш колку лета имам поминато на неа излежувајќи се и читајќи лектири.

    Јас не знам колкава тераса ти треба за да испиеш кафе...
    Сум седнала кафе да пијам, а не аеробик да вежбам па за да ми биде тесно.

    Инаку во однос на Законов, неутрална сум.
    Затоа што ни јас не би сушела алишта надвор.
    Колку пати ни се има случено да треба да ги собереме алиштата од тераса кои сеуште се недосушени, затоа што комшиите запалиле ѓубре надвор |(
    А да не зборам за тоа дека еднаш ми беа украдени чорапите од жица! :!:
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Мацигв,ти зезаш нели?
    Па јас ја обожавам мојата тераса,баш за пиење кафе.И летно време,да ,со гости исклучиво на тераса пиеме.Колку вечери имам поминато на удобна фотеља на тераса,уживајќи во вечерта,колку книги сум прочитала на неа,ма буквално се! Изгледа ТИ си единствена на која и служи за алишта :^)
    Е ме изнасмеа :D
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јас лично немам никаков проблем со законов затоа што си ги сушам на решетка внатре во ќошот од терасата. Госпожата над мене џоа надрилекар некој е, гаи милион билки и све цветчиња, ливчиња и грутчиња кал паѓаат таму каде што би стоеле жиците за пружање веш така да...ноу тенкс...и она хепи, и ја хепи и комшиите под мене хепи :D

    Сепак работава да дојде до забрана со закон пошо ти се ѕиркале гаќите на тераса е малце претерано според мене. Поарно нека си остане на препораката. :lol:
     
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Еве и јас имам две тераси. Една на која пружам алишта а друга на која пијам кафе. И има димензии скоро 6 квадрати. И си имам маса со 4 столици и си уживам со првите зраци на сонцето да си пијам кафе на сабајле , замисли на тераса!!!!
     
  20. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Јас сум пре да се забрани готвење на тераса и усмрдување на околината.
    Јас живеам во куќа не во зграда, ама бев пред некое време кај еден другар што живее во зграда и ајде да си седнеме на тераса сокче да се напиеме, се супер, се сместивме, си пирка ветерче, кога оп за 5 мин почна нешто да ми го чешка носот, некоја арома на загорена кромид запршка. Госпожата до него за да не си усмрди дома, или за да не и се стопли ептен, готви на тераса и ја усмрдува цела околина, а особено ако некој има алишта пружено на тераса, ќе се изненади кога ќе осети дека му копаат на кромид и покрај тоа што дал 230 денари за Ленор за да мирисаа убаво. Е тоа треба да се забрани!
    А конкретно за темава, ќе прекинам да пружам алишта на тераса кога господата од Влада ќе ми донесат машина за сушење на поклон. Во зима дома ги сушиме на онаква метална сушара или на печка и едвај се диши од влага, па во пролет, лето, есен да се гушам не планирам. И велите луѓето во Центар не требале да ги пружаат алиштата на тераса, а извинете
    у гз ако не да си ги набутаат?
    за вие на Рекорд да не мора да гледате алишта.
    Ама :!: се слагам дека може барем долна облека да се пружи најпозади и јас така ја пружам, не дека ми е гајле ако некој види какви гаќи носам, туку ете ради некоја си „култура“.
     
    На 1209, maca99 и Doozy им се допаѓа ова.