Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Западнонилска треска

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од love23, 26 септември 2012.

 1. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  Птичји грип, свински грип, ха1ен1, западнонилска треска...
  Што е следно? Јас се прашувам што следно ќе измислат. Секое лето нас не’ напаѓа нов грип, нова болест. Не мислете ли дека е перење мозоци ова?
   
  На Monna.Monna, La.Reina.Del.Sur, la-chicka и 3 други им се допаѓа ова.
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.629
  Допаѓања:
  37.659
  Пол:
  Женски
  Не паничи одма, мислам дека само ако е заразен го пренесува, сигурна ли си дека не бил обичен комарец? Зашто јас на работа секојдневно гледам по стотина комарци кои се така мали ситни и имаат како ригички едвај забележливи, мислам дека тие се обичните комарци :?:
   
 3. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  па незнам дали сигурно беше тигрест незнам како точно изгледа тој вид,ама имаше риги,надвор бев на сијалица го видов,на рака ми стоеше го осетив кога ме боцна....лелее многу ми е страв :sweat:
   
 4. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  не разбирам, ги има посебно таквиот вид комарци што пренесуваат или може да пренесе и обичен комарец?
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.977
  Пол:
  Женски
  ^има посебен вид
   
 6. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  значи може да се познае комарецот што ја пренесува болеста а како изгледа го имаат ли откриено или постирајте слика некој :)
   
 7. SomeWhere

  SomeWhere Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Колку ме сакаат комарците тоа не е можно,многу ми е страв ама тоа е се мачкам со Аутан и добро е дај боже така и да остане.Навечер се ми е затворено и изгасено светло и плус намачкана. Кога бев на одмор со моите јас станувам како бумбар и преку пижамите имав убоди на стомак и на бутови,а на нив ништо не им беше,а јас сирота како магнет да имам за комарци...
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.977
  Пол:
  Женски
  Еве ги комарцита
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 9. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  221
  И што само тигрестите комарци ја пренесуваат болеста?!?! А како ќе го приметиш комарецот дали е тигрест или обичен, стварно не знам... толку се мали и ситни.
  А паника голема е крената низ Скопје, баш поради трескава и стомачен вирус кој во моментов е актуелен во Скопје. Сиптомите се многу слични.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.977
  Пол:
  Женски
  Лелеее луѓе паника ме фаќа. Не ноќеска, туку претходната ноќ ме касна комарец,ама дента само плик голем ми се појави. Сабајлево кога станав, пликот стана црвен и околу како модрица темно.
   

  Прикачени фајлови:

  • DSC00262.jpg
   DSC00262.jpg
   Големина на фајлот:
   130,3 KB
   Прегледи:
   203
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.181
  Пол:
  Женски
  Вчера видов еден, не сум сигурна каков беше, дали тигрест или обичен, битно го утепав, душата му ја извадив ]:) он мене ќе ми лета тука |( Не дека ми е страв, туку само претпазливост :D Туку јас мислам дека и нема врска шо кажуваат за трескава шо ја пренесувал, не се од сега комарците |( Може таа жената починала од нешто друго, па викаат дека е демек од ова.Ма, ајде, само да заплашуваат луѓе, така беше и со свинскиот грип, сигурна сум дека само заплашуваат.Којзнае дали воопшто ова има врска, никогаш не се знае што може да има позади тоа што ни го кажуваат.Затоа без паника.
   
 12. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Аман бре луѓе, ја па уште со ова не се замарав, сега кога ја видов темата и оваа фотографија :tmi: сабајле ќерка ми кога стана имаше исто такво до устата :o Аман од тие комарци, нека фати ладното да испоумрат веќе :envy:
   
 13. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  неможе да не го приметиш еве сликите сноу што ги постирала првиот е обичниот а другите се лошите значи разликата се гледа ќе приметиш бело а и доста се поголеми од обичните
   
 14. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  839
 15. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.530
  Допаѓања:
  164.307
  Болеста ја пренесуваат и обините комарци.
  Кај нас мислам дека кажаа дека го нема тигрестиот комарец, туку обичен, заразен комарец ја пренесува болеста.
  Сноу ако си го добила вирусот, симптоми ќе имаш најмалку за 3 дена, така да сега и да те каснал заразен комарец неможеш да знаеш. А и убодот не се разликува од останатите. Креваш непотребно паника.
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.977
  Пол:
  Женски
  ^ дали e потребно или не незнам.ама страв ме фаќа.
   
 17. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  276
  иии лелеее колку е полошо обичните комарци да неможеш да ги препознаеш кој се преносливи :worried: вака барем се тешев ај ќе го приметиш тигрестиот ама вака што да приметиш :(
   
 18. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  10.530
  Допаѓања:
  164.307
  И на мене ми е страв, ете се опремив со Аутан, се испрскав.
  Освен да се заштитиме друго нема. Со паничење нема да направиме ништо.
  И работете на имунитетот.
  Болеста може да мине и без симптоми ако имате јак имунитет. А може да помине и во форма на настинка.
  Јас летово бев целата искасана од комарци. Еден период дури имац диареа, малаксаност, поспаност, главоболки. Кој вели дека веќе не сум го прележала вирусот. Ова ми се случуваше кога бев надвор од земјава, на море.
  Или пак, сега го има, а летово кога вриеше од комарци го немаше вирусот. Ама летово се молчеше баш заради паниката која е неминовна, а честопати и непотребна и само создава потешкотии.
  Затоа купете си Аутан, овошје и зеленчук, па може и чајче ;) .
   
  На 1DeeDee1 и Gordana10 им се допаѓа ова.
 19. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  176
  луѓе само босилок во собата каде што седите и не се секирајте нема да се приближи ниту еден комарец.
  поздрав
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.629
  Допаѓања:
  37.659
  Пол:
  Женски
  Го има и кај нас тигрестиот комарец, читав во весник а и на вести кажаа, дека пронашле 11 легла на него, кај Смиљковко езеро, Топанско поле и пазарот во Чаир :( е браво бе од сите страни ја опкружена со него :devil: вечер и во наредните два дена ќе се прска ама не од воздух туку од земја за скрос да се уништи
  Јас денес утепав еден ама не го згмечив скрос, и видов дека имаше како ептен ситни црно-бели црти , па дали беше тој кој знае :?: мене ми делуваше како и сите други комарци :swear:
  Се прскам како ненормална на секој саат, корнам на тоа средството :puke: нека заладува веќе !!! :swear: