1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Западнонилска треска

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од love23, 26 септември 2012.

  1. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Птичји грип, свински грип, ха1ен1, западнонилска треска...
    Што е следно? Јас се прашувам што следно ќе измислат. Секое лето нас не’ напаѓа нов грип, нова болест. Не мислете ли дека е перење мозоци ова?
     
    На Monna.Monna, La.Reina.Del.Sur, la-chicka и 3 други им се допаѓа ова.
  2. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Не паничи одма, мислам дека само ако е заразен го пренесува, сигурна ли си дека не бил обичен комарец? Зашто јас на работа секојдневно гледам по стотина комарци кои се така мали ситни и имаат како ригички едвај забележливи, мислам дека тие се обичните комарци :?:
     
  3. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    па незнам дали сигурно беше тигрест незнам како точно изгледа тој вид,ама имаше риги,надвор бев на сијалица го видов,на рака ми стоеше го осетив кога ме боцна....лелее многу ми е страв :sweat:
     
  4. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    не разбирам, ги има посебно таквиот вид комарци што пренесуваат или може да пренесе и обичен комарец?
     
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^има посебен вид
     
  6. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    значи може да се познае комарецот што ја пренесува болеста а како изгледа го имаат ли откриено или постирајте слика некој :)
     
  7. SomeWhere

    SomeWhere Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Колку ме сакаат комарците тоа не е можно,многу ми е страв ама тоа е се мачкам со Аутан и добро е дај боже така и да остане.Навечер се ми е затворено и изгасено светло и плус намачкана. Кога бев на одмор со моите јас станувам како бумбар и преку пижамите имав убоди на стомак и на бутови,а на нив ништо не им беше,а јас сирота како магнет да имам за комарци...
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Еве ги комарцита
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
  9. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    И што само тигрестите комарци ја пренесуваат болеста?!?! А како ќе го приметиш комарецот дали е тигрест или обичен, стварно не знам... толку се мали и ситни.
    А паника голема е крената низ Скопје, баш поради трескава и стомачен вирус кој во моментов е актуелен во Скопје. Сиптомите се многу слични.
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Лелеее луѓе паника ме фаќа. Не ноќеска, туку претходната ноќ ме касна комарец,ама дента само плик голем ми се појави. Сабајлево кога станав, пликот стана црвен и околу како модрица темно.
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC00262.jpg
      DSC00262.jpg
      Големина на фајлот:
      130,3 KB
      Прегледи:
      204
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Вчера видов еден, не сум сигурна каков беше, дали тигрест или обичен, битно го утепав, душата му ја извадив ]:) он мене ќе ми лета тука |( Не дека ми е страв, туку само претпазливост :D Туку јас мислам дека и нема врска шо кажуваат за трескава шо ја пренесувал, не се од сега комарците |( Може таа жената починала од нешто друго, па викаат дека е демек од ова.Ма, ајде, само да заплашуваат луѓе, така беше и со свинскиот грип, сигурна сум дека само заплашуваат.Којзнае дали воопшто ова има врска, никогаш не се знае што може да има позади тоа што ни го кажуваат.Затоа без паника.
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Аман бре луѓе, ја па уште со ова не се замарав, сега кога ја видов темата и оваа фотографија :tmi: сабајле ќерка ми кога стана имаше исто такво до устата :o Аман од тие комарци, нека фати ладното да испоумрат веќе :envy:
     
  13. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    неможе да не го приметиш еве сликите сноу што ги постирала првиот е обичниот а другите се лошите значи разликата се гледа ќе приметиш бело а и доста се поголеми од обичните
     
  14. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.008
    Болеста ја пренесуваат и обините комарци.
    Кај нас мислам дека кажаа дека го нема тигрестиот комарец, туку обичен, заразен комарец ја пренесува болеста.
    Сноу ако си го добила вирусот, симптоми ќе имаш најмалку за 3 дена, така да сега и да те каснал заразен комарец неможеш да знаеш. А и убодот не се разликува од останатите. Креваш непотребно паника.
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^ дали e потребно или не незнам.ама страв ме фаќа.
     
  17. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    иии лелеее колку е полошо обичните комарци да неможеш да ги препознаеш кој се преносливи :worried: вака барем се тешев ај ќе го приметиш тигрестиот ама вака што да приметиш :(
     
  18. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.172
    Допаѓања:
    235.008
    И на мене ми е страв, ете се опремив со Аутан, се испрскав.
    Освен да се заштитиме друго нема. Со паничење нема да направиме ништо.
    И работете на имунитетот.
    Болеста може да мине и без симптоми ако имате јак имунитет. А може да помине и во форма на настинка.
    Јас летово бев целата искасана од комарци. Еден период дури имац диареа, малаксаност, поспаност, главоболки. Кој вели дека веќе не сум го прележала вирусот. Ова ми се случуваше кога бев надвор од земјава, на море.
    Или пак, сега го има, а летово кога вриеше од комарци го немаше вирусот. Ама летово се молчеше баш заради паниката која е неминовна, а честопати и непотребна и само создава потешкотии.
    Затоа купете си Аутан, овошје и зеленчук, па може и чајче ;) .
     
    На 1DeeDee1 и Gordana10 им се допаѓа ова.
  19. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    луѓе само босилок во собата каде што седите и не се секирајте нема да се приближи ниту еден комарец.
    поздрав
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Го има и кај нас тигрестиот комарец, читав во весник а и на вести кажаа, дека пронашле 11 легла на него, кај Смиљковко езеро, Топанско поле и пазарот во Чаир :( е браво бе од сите страни ја опкружена со него :devil: вечер и во наредните два дена ќе се прска ама не од воздух туку од земја за скрос да се уништи
    Јас денес утепав еден ама не го згмечив скрос, и видов дека имаше како ептен ситни црно-бели црти , па дали беше тој кој знае :?: мене ми делуваше како и сите други комарци :swear:
    Се прскам како ненормална на секој саат, корнам на тоа средството :puke: нека заладува веќе !!! :swear: