1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Запознавање и љубов преку интернет

Дискусија во 'Врски' започната од LAVICA81, 16 јануари 2010.

 1. LAVICA81

  LAVICA81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  19
  Дали сте доживеале таква љубов? Од едноставно запознавање до степен на љубовно лудило :)Верувате ли на сите тие големи зборови искажани уште пред да ја сретнете личноста во живо?Верувате ли на големите планови што се прават за иднината уште пред првата средба?Има ли тука нешто вистинско или се е резултат на моментален занес и идеализирање на некоја особа која успеала на некој начин да ви се пикне под кожа со долгочасовното внимание кое ви го посветила.Постои ли страв од непознато,дека можеби во живо тој/таа нема да биде истата личност каква вие сте ја замислувале?И што е најбитно за да таквата љубов опстане? :)
   
 2. MarinaR

  MarinaR Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  14
  Епа вака ке ти кажам.Јас и мојот сегашен сопруг се запознавме на интернет и сме во брак веќе две години и си ја имаме нашата девет месечна ќеркичка .Само и двајцата сме ја имале таа среќа да ја одбереме вистинската личност . Се беше случајно и заврши со среќен крај БРАК.Сепак треба да се внимава!!!...па СРЕЌНО!!!
   
  На sj *O*, Adam jones, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr и 3 други им се допаѓа ова.
 3. LAVICA81

  LAVICA81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  19
  MarinaR,bas sum srekna koga go procitav ova...Vi posakuvam mnogu sreka i ljubov ponatamu..a se slozuvam so tebe deka treba da se vnimava,donekade i toa mi bese celta za temava,da slusnam razlicni iskustva.Na site sto se pronaogaat tuka,vklucuvajki me i mene,im posakuvam vakov happy end kako vo tvojot slucaj :) pozzz
   
 4. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  LAVICA81 i jas mojot soprug go zapoznav preku internet.
  Nasata ljubovna prikazna mozes da ja procitas vo temata VRSKI-Kako se zapoznavte so Vasata ljubov!
  Ti posakuvam sreca!
   
 5. LAVICA81

  LAVICA81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  19
  babyketi,samo sto ja procitav vasata prikazna i dodeka ja citav pomisliv deka toa moze da go ima samo na filmovite :) Bas mi e milo za vasata sreka,ama od se srce..bidejki znam kako e,go imam oseteno toa..taa poezija po telefon...omilenata pesna po telefon..planovi za srekna idnina..cuvstvoto deka si go pronasla sovrsenstvoto za tebe...go osetiv na svoja koza.Prilep-Kumanovo i ne e nekoja relacija koja moze da smeta za da opstane taa ljubov,ako e vistinska se razbira,sto vo vasiot slucaj se pokazalo deka e taka.Kaj mene e druga malku situacijata..toj e daleku od mene 800 km so sekojdnevni obvrski..pa nasata ljubov seuste go nema doziveano denot na prvata sredba :( Pomalku se plasam deka so tek na vreme ljubovta ke splasne dodeka da se vidime..iako toj nikogas ne e rekol deka oseka deka se oladil ili deka saka da se otkaze,naprotiv sekogas e istiot-zbori deka mora da me vidi,deka me saka i ne moze nikogas da me zaboravi
   
 6. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Ako te saka i saka da t evidi ..organiziraj te sredba1
  Ako raboti ,znaci moze da plati,p aako nemoze toj ,odi TI!
  Treba da se vidite ,ne deka ljubovt ake splasne ili sl.,tuku za da se razgori uste poveke!
  Mnogu sreca!
   
 7. dolencana

  dolencana Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Najubavo neshto shto mi se slucilo!takva ljubov nikogash ne zamizluvav deka moze da se sluci so nekoj nepoznat.
  ne se plashete,samo pretpazlivo sepak nikogash ne znaeme so sigurnost koj e od drugata strana...
  I den denes ziveam so toj covek i sekogash se navrakame na prvite sredbi:)
   
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Se slozuvam deka mnogu treba da se bide pretpazlivi....
  Postojat i mnogu golemi "prevaranti" na internet.
  Sekogas treba da se ima rezerven plan i strategija,a na prvite sredbi ,po moznost,sekogas da se odi so uste nekoj...
  Iako ljubovite preku internet se mozni,MNOGU SE RETKI,mnogu pocesto na internet se naodjaat sekakov vid na "predatori" ,seksualni manijaci,ozeneti koi zaradi zabava lazat ,pedofili i uste kakvi ne,pa zatoa mnogu treba da se vnimavaaaa!!!!!
   
 9. MarinaR

  MarinaR Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  14
  Јас кога го закажував првиот состанок прво на што внимавав беше да биде на место каде има гужва и местото каде што седнавме беше место преполно со луѓе и беше во центарот на градот и ми беше блиску до дома така да бев опуштена и се однесував сосема природно и не ни помислував дека еден ден ке ми биде сопруг туку само уште едно пријателство сепак беше битно и тоа што бевме од ист град и тој имаше прекар по кој беше познат така да се распрашав и не ми беше проблем да се сретнам со него.А исто така имам уште едно искуство со момче од друг град се беше во ред и си останавме добри пријатели до ден денес.Можеби таква ми е среќата :D поздрав
   
 10. strumicanka21

  strumicanka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  3
  Ми ја погодивте темава :D Јас со мојот дечко пред една година се запознавме на една интернет страница... си разменивме мсн адреса и подоцна и телефонски броеви :mrgreen: Се слушавме по телефон и зборевме најобичен муабет (не дека сме сакале нешто да испадне). По 2-3 месеци пишување на мсн, пораки, јавувања... се договоривме да се видиме :oops: Никогаш дотогаш не сум била толку возбудена поради некоја средба, срцето ми играше :D Се сретнавме... цело време се гушкавме, зборевме нежно... И бидна што бидна :lol: Сега сме во врска веќе 9 месеци и најубаво ни е. Мислам дека го запознав човекот на мојот живот... :oops: го сакам бескрајно и се би дала за него... тој ми е на прво место ;)
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Hmmmm ovie vrski preku internet ke izlezat najromanticni :lol: :lol:
  Kako i da e na sekoj mu posakuvam da ja najde svojata ljubov,p ane e vazno kako!
   
 12. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  68
  Pa dragi moi, so ogled na toa sto pominuvame dosta dolgo vreme na internet, ne e ni cudno da se rodi takva ljubov!Navistina sum srekna za site uspesni vrski za koi procitav pred malku, pa morav da se nadovrzam i jas na temava.Znaci i jas sum na pocetok na edna takva vrska!So decko mi se zapoznav sosema slucajno na Facebook,i toa preku drugarka koja mi go predlozi dodeka prestojuvav letovo vo stranstvo(inaku i toj zivee vo zemjata kade sto bev i jas).Zapocna se najnormalno,do dusa toj bese malce poveke zagrean na pocetokot,ama so tekot na vreme mi vleze pod koza. 8) Ne za dzabe se veli "nikogas ne veli nikogas",ama ete dojde i moeto.Sekogas bev protiv vrskite i zapoznavanjata preku internet,ama ete,me snajde i mene.Iako dogovaravme sredba za vreme na mojot prestoj vo stranstvo letovo,sepak toa ne se sluci :( ....No kontaktite prodolzija i ponatamu-sms,javuvanja,skype(duri i kamera si kupiv samo za nego :lol: )
  Pred eden mesec toj se vrati i dojde pravo kaj mene-inaku ziveam sama vo Skopje,a toj e od drug grad od vnatresnosta.Duri i doma ne dojden,prvo dojde mene da me vidi! :) ...Vie ne znaete koe cuvstvo bese posle tolku meseci dopisuvanje,izjavuvanje ljubov,na kraj toa da stane realnost!!!Presrekna sum! :) Mislam deka ludo se zaljubuvam vo nego,a i toj vo mene!Preubavo mi e i ne bi sakala ova nikogas da zavrsi....
  Zatoa devojki,uzivajte,nikogas ne se znae sto ve ceka!Nekogas vredi da se rizikuva! ;)
   
  На Adam jones, crazylady и sweety90 им се допаѓа ова.
 13. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Многу пати имам слушнато за вакви врски кои потоа прераснале и во нешто повеќе. Секако таквото спојување е навистина интересна приказна! :)
  Јас лично многу пати имам комуницирано со разни луге, најчесто на Facebook. Веќе не ни бројам колку луѓе навистина ме заинтересирале но кога ќе дојде моментот да се видиме се некако се одложува а на крај и воопшто не се случува. Не сум срамежлива личност но баш деновиве помислив како би изгледало едно такво видување?! :?: Моментално комуницирам со еден навистина интересен тип и тој веднаш ме покани на кафе но го одбив со изговор дека не се ни знаеме. Јас знам "се" за него затоа што испадна дека живее блиску до мене, во исто средно сме завршиле итн. Но ете, сеуште не можам да се решам да излезам со него иако знам дека тој како личност е супер.
   
 14. gulabica

  gulabica Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  3
  [color#4000FF][/color]
  Jas i mojot decko isto taka se zapoznavme preku internet nekoe vreme se dopisuvavme pa si razmenivme tel.i otidovme na kafe se razbira ne ocekuvam nisto posebno samo kafe.No ispadna sosema sprotivno koga se vidovme prviot pat ne mozevme da se iznaprikazime kako da se poznavavne 100 god.i pocnavme prvo prijatelski pa posle to vrska i ete skoro 2 godini sme vo vrska i mnogu ni e ubavo i veke planirame za brak.Jas bev edna od onie koi ne veruvat vo zapoznavanje preku internet no se iznenadiv.No vnimavajte jas ja najdov vistinskata licnost. zapoznavajte se ali bidete i vnomatelni.
   
 15. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  20
  Мене ми беше малку глупаво такво запознавање преку нет а камо ли па излегување со некој таков.
  И баш така како што се вика „никогаш не вели никогаш“ и мене ми се случи тоа.
  Комуницирав со дечкото преку Skype, беше странец, беше крајно културен, воспитан, внимателен, со многу добра и постојана работа, беше пилот.
  По многу долго комуницирање ме покани кај него, и јас незнам што ми стана фатив авионот и отидов.
  Беше баш таков како што мислев и каков што изгледаше на сиките што ми ги имаше пратено.
  Тогаш си поминав прекрасен викенд.
  Продолживме да се допишуваме што преку Skype, што преку SMS, меѓутоа тој отиде уште подалеку, на дообука, на 2 години.
  Продолживме да комуницираме, ама секој со своите обврски и комуникацијата се намали.
  Сепак далечината и времето си го направија своето.
  Јас за тие две години најдов сродна душа тука, во меѓувреме тој си се врати во својата земја и заврши се.
  Сепак имав среќа што надвори далеку од дома не ми се случи ништо лошо и секогаш тоа ќе ми остане во убаво сеќавање и едно искуство плус.
   
 16. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  150
  и мене ми се има случено таква љубов, прво неколку месеци пишувавме на нет па пораки и на крај кафе и бидна тоа со бидна, идевме некое време ама некои работи едноставно it`s not meant to be...
   
 17. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  запознавање да но љубов не ми се случило, но имам другарка која се запозна преку нет, па љубов и сега во брак :?:
   
  На riki1234 и SpoiledBaby им се допаѓа ова.
 18. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  И јас со него се запознав преку интернет...
  И еве веќе неколку месеци сме заедно и среќни ! :)
  А и најромантичната врска што сум ја имала досега е токму оваа. Ех, да не беше интернетов немаше ни да го знам :/ :D
   
 19. nate1993

  nate1993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  I jas vo momentov sum vo takva vrska decko mi e od Srbija a jas od Makedonija.Se zapocna onaka drugarski se zapoznavme na facebook i sekoj den se dopisuvavme i dvajcata se naogavme vo teska situacija stotuku bevme raskinale so nasite partneri i na dvajcata ni bese mnogu tesko poradi toa i nekako se tesevme megu sebe so razgovorite i sekogas uspevase da mi go razubavi denot so nekoja pesna posvetena za mene na facebook isto kako sto i jas nego mu go razubavuvav denot so pesni.Se zblizivme mnogu eden so drug nemase den da ne razgovarame i se bese onaka drugarski ne ni planiravme deka moze da ima nesto poveke od drugarstvo bidejki sepak Srbija-Makedonija ne e bas blisku seto toa traese mesec ipol a nie kako da se poznavavme cel zivot takvo custvo imavme....po nekoe vreme jas morav da zaminam na 1 nedela kaj baba mi i dedo mi i so tesko srce se razdeliv od facebookot odnosno nebese toa radi facebookot tuku radi mojot veke segasen decko :).....za tie denovi dodeka bev kaj baba mi i dedo mi svativ deka sepak custvuvam nesto poveke za nego mislev deka ke poludam celo vreme mislev na nego i uzasno mi falese :( odvaj cekav da si dojdam doma a koga se vrativ vednas sednav na facebook a tamu sto da vidam kaj mene na zid posvetuvani pesni za mene od nego i toa site ubavi i romanticni a kaj nego na zid na status imase napisano deka mnogu mu falam i toj za toa vreme svatil deka ima tuka nesto poveke od drugarstvo. Dolgo vreme ne se osmeluvase da mi kaze deka me saka bidejki se plasel kako ke reagiram na toa,no po nekoe vreme mi prizna i me prasa dali sakam da mu bidam devojka i jas toa go prifativ vednas. sega sme mesec ipol vo vrska se sakame mnogu. Na site rodnini i prijateli im kaza za mene a i jas im kazav na site za nego,a otkako sme vo vrska mnogu raboti se smenija nieden od nas veke neizleguva po celo vreme se dopisuvame na net a dodeka e na rabota a jas na praksa se slusame na mobilen i si pisuvame poraki mozebi e rano da se kaze ama jas sum luda za nego i nemozam nieden moment bez nego :inlove: a istoto se slucuva i so nego,a za 7 dena go ocekuvam vo Skopje ke dojde da se vidime odvaj go cekam toj moment :inlove: :inlove: :inlove:
   
 20. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  739
  И јас сум за тука :) Се запознавме случајно на фб, па се префрливме на мсн, па скајп, па камери, телефони, за после 4 месеци и официјално да се запознаеме. Тој дојде во Ск и буквално бев сосема збунета, а се гледаше дека и тој е во иста ситуација. А баш се сеќавам кога им се смеев на другарки кои ми раскажуваа дека на нет запознале некој, буквално ги исмејував. А јас се најдов во ситуација кога една недела пред да дојди имав пеперутки од самата помисла и паничев што да облечам и дали ќе биде исто во живо како и на нет.
  Од денот кога прв пат во живо се видовме има скоро 2 години. И ден денес имам пепрутки во стомачето денот кога доаѓа или кога јас одам кај него :inlove: