Запознавање и љубов преку интернет

Дискусија во 'Врски' започната од LAVICA81, 16 јануари 2010.

 1. xxdolcevita

  xxdolcevita Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2

  jas i mojot segasen soprug se zapoznavme preku interenet .. bese preubavo bese neopisivo mislam deka nekogas mi falat tie momenti i custva zatoa sto kolku i da e ludo i nesvatlivo se zaljubuvuvas vo tie momenti iako ne ste se videle nikogas .. koga se vidovme prv pat bese nesto preubavo vozbudlivo .. i sega go sakam mojot soprug no ne se custvuvam kako sto se custvuvav vo tie momenti .. mislam deka so vremeto strasta se namaluva ostanuva postovanjeto iskrenosta i kompromisot sekako i ljubov no ne taa ljubov sto se custvuva na pocetokot na vrskata ..
   
 2. Milena-111

  Milena-111 Активен член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  12
  pred nekolku godini imav kriza vo mojata dolgogodisna vrska i slucajno na fb potocno na poker zapoznav eden tip koj izgledase sosema normalno...pocnavme da se dopisuvame skoro sekoj den potocno po celi noki sedev so nego na chat i razgovaravme za se i sesto..po nekoe vreme pocnavme da se slusame i na telefon megutoa toj nikako da dojde da se vidime..po negoe vreme jas otidov (bidejki bese od drug grad) da se vidime..mislev deka go najdov sovrseniot covek...pominaa nekolku meseci pocnavme vrska..megutoa lugeto ne se takvi kako sto se pretstavuvaat na net i na fb...ispadna deka toj covek zad sebe kriel mn mracno minato i pravel mn losi rab koi prodolzil daa gi pravi i dodeka bevme vo vrska...posle nekoe vreme raskinavme..moeto iskustvo bese loso se nadevam deka nikoj nema da go dozivee toa sto jas go preziveav...
  [mod-kirilica:36kne703][/mod-kirilica:36kne703]
   
 3. lindalove

  lindalove Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  23
  Хм.. баш инетересна тема :) Јас се запознав на strangers со еден дечко, многу љубезен и културен. Уште од првиот пат кога започнавме да пишеме беше тоа како цел живот да се знаеме. Набргу си разменавме фб а веднаш потоа почнавме да се гледаме на камера, беше тоа прекрасно и искрено другарство, се додека еден ден и двајцата не сфативме дека еден во друг сме го нашле она што толку долго сме го барале. Без да забележеме се вљубивме еден во друг. Еве веќе една година помина како копнееме еден за друг но нашата средба изгледа невозможна бидејќи тој е од другиот крај на светот.. Но јас сеуште се надевам и секогаш му велам дека љубовта прави чуда. Someday, somehow.. :)
   
  На martina98 и prettyrockgirl им се допаѓа ова.
 4. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.550
  Допаѓања:
  5.833
  Пол:
  Женски
  И јас се запознав со љубовта преку интернет, ама тоа апсолутно нема врска со врската што можеш да ја имаш со некого. Откако ќе се видите лично и ќе поминете време заедно, само тогаш може да одлучите дали тоа е човекот за вас. Јас прифатив да се запознаам со него затоа што навистина ми се допагаше како се постави со мене, и како размислуваше, ама беше уште 2 месеци откако лично се запознавме кога почнав романтично да се интересирам за него. Не можеш искрено да се заљубиш во некој преку комјутерот зошто имаат време да размислат пред да ви одговорат, или едноставно да се исклучат ако се во лошо расположение. Во живо тие работи се неизбежни, и само така сосема можеш да ја запознаеш личноста.
   
 5. lindalove

  lindalove Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2012
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  23
  Се согласувам со тебе Spidy :) Но ова што се случува помеѓу мене и него е многу тешко да се објасне. Се трудев исто да им објаснам и моите пријателки, но и тие не можат потполно да ме сфатат. Само јас си знам како ми е.. И не се трудам повеќе на никого да објаснувам зошто разбирам дека тешко е да се сфати :)
   
 6. rabushka89

  rabushka89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Здраво феминки!! сметам дека не е офф топик ова што ќе ве прашам. сакам да прашам какво е вашето размислување за онлајн дејтинг како што се ехармони и слично. или сеуште е тоа табу тема кај нас ? :x :x дали вие би пробале такво нешто ? јас искрено да ако можеме да аднуваме на фејсбук некого што не го познаваме и да четуваме со него зошто да не можеме и ова ? па валјда иди истото да е ? вие што мислите ?
   
 7. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.550
  Допаѓања:
  5.833
  Пол:
  Женски
  За мене поголем проблем би било стројници да ти наоѓаат партнер. Зарем они повеќе те познаваат од ти што се познаваш себеси, па ќе ти најдат подобар дечко? Вака сама ќе си направиш муабет со потенцијалниот човек, и сама ќе си видиш дали ти одговара или не. Нема ништо табу во тоа. Ако таму ти е среќата, слободно таму и побарај си ја ;)
   
 8. mlad-bitola

  mlad-bitola Нов член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  6
  ehh pa oti da ne i toa e nekoj vid zapoznavanje isto kako i drugite samo sto ne znaeme fizicki kako izgleda partnerot.. :)
  [mod-kirilica:3b3n8of6][/mod-kirilica:3b3n8of6]
   
 9. martina98

  martina98 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  9
  Јас почнав да комуницирам со дечко мноооогууу далеку од мене...Дечкото е црнец,веке неколку месеци комуницираме.Сега за сега ми се допага а за понатака незнам како ке биде.Никогаш и јас не мислев дека еден ден ке комуницирам со таков човек ама ете се случи...и сега веке тој има намера да дојде тука и да поминеме некое време заедно.СЕга ке видиме како ке биде...здравје искрено оставам се на ГОСПОД ако треба да биде нека биде ако не здравје...само едно знам дека ми го разубавува секој ден,секој ден ми го прави посебен :inlove:
   
 10. Iztrq

  Iztrq Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  19
  колку време комуницирате? навистина имаш доверба во него? :?: Да и јас сум комуницирала со странци ама не до тој степен. Сепак мило ми е за вас :)
   
 11. martina98

  martina98 Активен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  9
  колку време комуницирате? навистина имаш доверба во него? :?: Да и јас сум комуницирала со странци ама не до тој степен. Сепак мило ми е за вас :)[/quote

  Не дека имам доверба едноставно убава ми е комуникацијата со него...лугево тука зборат дека тој само сака да дојде тука за да излезе од неговата земја,што можеби е и вистина незнам ама сепак осекам нешто некоја топлина кога разговарам со него убаво ми е...јас му правам само некои тестови да видам како ке реагира на некои работи и искрено до сега се ми се допага...па сега здравје за понатака нисто не се знае :?: поздравче :)
   
 12. richgirl998

  richgirl998 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  286
  Ние се запознавме преку интернет и досега се оди во најдобар ред :rock:
   
 13. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Едно е да се запознаете преку интернет и како да кажам врската да ви продолжи посебно ако сте од истиот град да се продолжите да се гледате и така натаму.
  Но да се запознаете со некого преку интернет, мислам со некој кој е од одалечен град и таа врска да ја одржувате преку интернет мислам дека нема да успее. И тоа не е љубов туку некоја привлечност. Како може да се заљуби човек вонекој кој никогаш не го видел?
   
 14. maggiesimpson

  maggiesimpson Нов член

  Се зачлени на:
  13 август 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Daj kazete nekoj sajt za zapoznavanje, ne sum vo tek so toa :)
   
 15. Bokchee

  Bokchee Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  818
  Пол:
  Машки
  Nekako polesno e vaka preku net,nekoj luge im e neprijatno da im priogaat, shto istoto go ima i na net. No, poinaku e, najtragicno e ako se pogodite vo razlicni gradovi. Na kraj kraeva
  Ne e vazno kade i kako ste se zapoznaele. Dve edinstveni ''vrski '' mi bile so zenski od net. Sea sum zagrean za edna:) se nadevam iam barem mala sansa
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  5.958
  Пол:
  Женски
  Девојка се запознала на Омигл (Omegle) со еден 15 годишен од Словенија,таа 13 години од Македонија.Биле во „врска“,си размениле броеви и овој и раскинал бидејќи не и идело.Оваа паметната земала да си сече вени.Според мене има до некаде бенефиции од запознавање и љубов преку интернет.Епа оваквите случаеви неможам да ги разберам :fubar: .Како тој да е единствен,па и да си сече вени како врв на се.
   
 17. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.854
  Познавам неколку парови кои се запознале преку нет и веќе се во брак неколку години.
  Конкретно мислам двата пара преку фб, едни преку скајп сосема случајно се адднале и започнале муабет, познавам еден пар уште на времето се запознале преку смс, па се на крај и земали.
  Нема ништо лошо во тоа, ризик е се на крај краева, ама па со постепено запознавање, малку мудрост, малку разум, може да се роди нешто што ќе функционира.

  Од друга страна па малку ми е иритантно бидејќи тоа е земало се повеќе замав. Како луѓето да не излегуваат од дома, па се запознаваат виртуелно, и само на тој начин комуницираат.
  Сепак нема ништо поубаво од запознавање очи во очи, ама други времиња дојдоа :D
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 18. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Според мене ризик е тоа.
  На интернет има секакви манијаци, се и сешто, има и културни луѓе таман работа ама никогаш неможеш да знаеш на што ќе налеташ. Посебно ако дечкото е од друг град и те вика таму или пак сака да дојде тука. Колку случаи имаше така излажани од лажни профили. Човекот кој пред неколку години го ограбија со се кола на фб направиле лажен профил со слика од девојка и вечера му закажале демек во нејзиниот стан тој коа отишол некои двајца го удрила по главата и клуч од кола и незнам уште што не му зеле. А девојчето што се запознала со некој преку фб па се договориле ја одвел во некоја болница па ја терал да се допираат во вецето, така нешто беше тоа. Има и бракови добро во ред прифаќам ама јас лично не би иако никогаш не се знае што носи животот. Посебно ако човекот е од некој си друг град и не го познава ниту пак некој мој близок. Од каде да знам може да налетам на секаков. И освен тоа во што да се вљубам? Во неговите слики на фб кои ги сликал со незнам какви апарати и ставил незнам какви ефекти? НА фб може е некој фин а во живо да незнае два зборе да сврзе.
   
  На eliesaab, LadyInTheDark и H.VAGA им се допаѓа ова.
 19. Bokchee

  Bokchee Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  818
  Пол:
  Машки


  Zosto mislis deka istite takvi luge duri i beter mozes da gi zapoznaes vo zivo? Sekoj moze da ima mracna strana toa kako kje ja doznaes e dr
   
 20. eloves

  eloves Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  2.662
  Допаѓања:
  7.592
  Пол:
  Женски
  Да ти си машко и затоа мислиш така. Но јас сум девојче и си зборам лично за себе и не мора секој да се согласи со мене. Јас лично не би била во врска со некој кој у живото не сум го видел и го знам само од фб или на телефон што си збореме. А уште помалку да одам и да се видам со него насамо оти сме во врска секако. Неможам да знам каков човек е тој навистина и какви намери има. А во живо е сосем друга работа сум го видела еднаш или два пати ако не ми чини повеќе нема да контактирам со него и тоа е тоа.