Запознавање и љубов преку интернет

Дискусија во 'Врски' започната од LAVICA81, 16 јануари 2010.

 1. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Не !
   
  На stetoskop и buba4e89 им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  2.876
  Допаѓања:
  11.477
  Пол:
  Женски
  Зошто не ?
   
 3. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  3.006
  Затоа што ти си создаваш лажна слика за него, по твоја мера и затоа мислиш дека си заљубена. Во таа твоја слика тој е совршен. Зошто ти си го направила со твојата фантазија таков, совршен. Реалноста може да биде сосема нешто друго. Освести се. Не дозволувај да те лаже твојата фантазија. Мисли трезвено. Не си заљубена, само сакаш да дознаеш повеќе за него.
   
  На Milobebence, bebaa, Dentina и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.908
  Допаѓања:
  158.853
  Пол:
  Женски
  Да, се разбира :) И тоа е вид комуникација, во која може да се споделат многу заеднички нешта, интереси, искуства, да се покаже емпатија, интелигенција - посебно во подолг период допишување... па така и да се развијат чувства.
  А идеализирање и фантазија се случува и кога од почеток луѓе се запознаваат во живо, само вака е поширока предрасуда. Времето би покажало ениуеј. Ама дека е нешто ненормално, па и несекојдневно во денешно време - нонсенс.
   
  На Emy867, Justicija, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.930
  Допаѓања:
  41.177
  Си се заљубила во тој дел од себе што тој ти го прикажал. 90% се шансите дека имаш погрешна слика за него, дека ќе се разочараш и ќе си паднеш на газ, многу помали се дека твојата слика за него е реална. Не избрзувај, дај си време да го запознаеш поубаво.
   
  На Milobebence, Justicija и stetoskop им се допаѓа ова.
 6. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Кај мене 100% се беше исто како што очекував. Сликата која ми ја создаде за себе беше реална и истото се испостави и во живо. Така да нема правила.

  @Justicija не би рекла заљубена, но дека се вродиле некои почетни чувства, тоа да. Ти оставил впечаток, прикажал нешто што ти го бараш. Ако така продолжи и во живо, тогаш уште при првите состаноци ќе знаеш дали заљубеноста ќе се зајакнува. :)
   
  Последна измена: 14 април 2019
  На Milobebence, Justicija, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  6.855
  Пол:
  Женски
  Нормално е.
   
  На Justicija и Someonespecial им се допаѓа ова.
 8. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Истото што ти го кажа @kolovoz ќе ти го кажев и јас, баш од таа причина.
  Плус на интернет секој може да се претстави како сака.
  Не верувам дека си заљубена, само ти има станато навика секојдневното допишување, имаш развиено некој чувства што не мора да значи дека си се заљубила.
  Најдобро ќе го знаеш тоа кога ќе се видите, можеби ќе биде исто како што си го замислила па тогаш ќе почнеш да се заљубуваш вистински.
   
  На Milobebence, Justicija, kolovoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. neo

  neo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  160
  Интернетот е добар за воспоставување на првиот контакт, се разбира потоа мора да следува запознавање во живо, а не да се одогловнекува средбата за да не си го губите времето. А и да се разочарате од личноста кога ќе се сретнете, не е крај на светот. Едно искуство плус, не знам од каде тие предрасуди за запознавање преку интернет, демек ако е поинаку не може да следува разочарување.
   
  На Milobebence, Justicija, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.723
  Допаѓања:
  99.028
  Пол:
  Женски
  И кај мене исто, само што не бев заљубена преку нет туку решив да излеземе, па да одлучам дали ќе ми остане пријател или ќе прерасне во нешто друго, па со тек на време љубовта се зголемуваше. Сепак не избрзувај, видете се прво. :) Кај мене беше истата личност од интернет, истиот карактер, муабети и се потполно. :)
   
  На buba4e89, Justicija, IM.TMKQ и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.781
  Допаѓања:
  30.445
  Пол:
  Женски
  Нормално е. :)
  Се имаш заљубено во личноста каква ти се претставил, иако може или не да е исто со реалноста. Не е ништо ненормално, сите си имаме одредена претстава за личности што ги знаеме само преку нет.

  Јас имав "пеперутки" уште кога се допишувавме со дм, пред да се видиме. И не се разочарав воопшто кога се видовме, значи реално ми се претставил.
  На Инстаграм се запознавме инаку (иако од исто место сме не го знаев баш). :)
   
  На IM.TMKQ, Someonespecial и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 12. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.535
  Допаѓања:
  2.650
  Пол:
  Машки
  Зошто категорично не? Јас првата љубов ја запознав на интернет и после долги години се видовме во живо. Претходно само еднаш на скајп и само на слики, и пак ми беше доволно за да ја видам убавината што ја поседува т.е карактерот и душата. :)

  Секако постои ризик, ама сепак..
   
  На Pea и Justicija им се допаѓа ова.
 13. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.223
  Допаѓања:
  9.486
  Пол:
  Женски
  Не ми е потребен интернет за ова.:lol:
   
  На MarigoldA, neo, Justicija и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.908
  Допаѓања:
  158.853
  Пол:
  Женски
  Низ светот има куп парови во врска, па и брак - кои на почеток се запознале на разни апликации, ги споило место за обична дискусија пример за бенд, серија и слично. Секако не е океј пред да се запознаеш, во умот да се сметаш како да си веќе во врска и да се опседнуваш, ама за симпатија и заљубеност од која сѐ почнува - не треба човек ни да се прашува дали е нормално во 21 век. :)

  Каква гаранција имате дека не правите лажна слика кога ќе развиете чувства, на пример, за некој колега од факултет? За мене еве гарантирам дека било кој од малкуте машки колеги што ме гледаат во живо секој ден 4 години, би имал сосема утната претстава :D, за разлика од тоа што го пишувам тука или го споделувам со некој што особено ќе се поврзам во длабок и долг муабет со некој на ваков начин.
  Имам скроз тесен круг на поблиски пријатели, и можам слободно да речам дека од останатите, добри две третини од луѓето што ме познаваат лично во животов имаат барем некомплетна слика за мене. Немаат поим за моите чувства и дилеми, семејни проблеми, видувања за религии и политики итн.
  Ама нели, битно знаете со 100% сигурност дека личноста изгледа така, има толку и толку години, живее таму и таму како што знаете за него. :D

  Луѓето уште во глобала повеќе се стремат да веруваат во филмска љубов на прв поглед со потчукнување и кревање книги што ќе му паднат на другиот при истото, отколку ова - да се заљубиш примарно поради долг квалитетен разговор со некого, само што не е пред тебе.
  Жални се вакви предрасуди...
   
  На Emy867, Justicija, XstrongerX и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Па добро и јас сум запознала доста луѓе од интернет, дел од нив биле какви што биле и додека сме пишувале, дел тотална спротивност од тоа каков впечаток ми оставиле додека само сме пишувале.
  Мене лично некако не ми е логично да се заљубиш во некој без да го видиш и запознаеш во живо.

  Исто и јас пред една година така долго пишував со еден дечко, и многу ми се свиѓаше, дури мислев дека почнувам да се 'заљубувам', кога излеговме беше како сосема друга личност, не беше толку комуникативен и опуштен како додека пишувавме, само 'дремеше' и многу се разочарав некако после тоа, ми се изгуби цела желба да имам нешто со него. Од тогаш до ден денес сеуште комуницираме и излегуваме понекогаш, но му реков подобро да останеме само другари.
   
 16. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  5.756
  Пол:
  Женски
  Јас маж ми го запознав на тиндер. Претходната долга врска на времето на мирц. И двајцата ми испаднаа комшии ама официјално биле запознавање на интернет.

  И пре би да се запознаам на нет со некого отколку во диско да ми го праќа другар му: " На дечконо онде му се свиѓаш..."

  Секогаш бидете безбедни. Не знаете какви будали има од другата страна. Ама само затоа што сте се запознале на интернет не значи дека некој некого ќе злоупотреби. Битно е дали ќе кликнете во живо. Преку тастатура нема љубов.
   
  На Emy867, IM.TMKQ, MarigoldA и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.535
  Допаѓања:
  2.650
  Пол:
  Машки

  Mozebi ne si barala takov, prvata sredba brv takov pa nikomu nisto, ushte pointeresen i bev :D
   
 18. DenaM

  DenaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  226
  Пол:
  Женски
  ne veruvam I samo ke kazam pazete I bidete mnogu mnogu vnimatelni posto sekakvi budali ima na net neznaete so koj zboruvate I koj stoi od drugata strana, I jas kako nekoj od tuka mislev deka ima sekade dobri I po nekoj zalutan ko mene ama ne, od iskustvo ova go kazuvam imav dolgo vreme problemi so covek od net. I bi vi preporacala vo zivo. sepak decko od net ne se bara.
   
 19. Кирил.ск

  Кирил.ск Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Машки
  Можна е и може да има HAPPY END!!!
   
 20. Bratot

  Bratot Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2019
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  1.337
  Пол:
  Машки
  И запознавање и се останато8),што да не! ;)