Запознавање со родителите на дечкото, но и со вашите

Дискусија во 'Врски' започната од rossonerka, 14 октомври 2010.

 1. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.310
  Допаѓања:
  17.021
  Пол:
  Женски
  Не знам како до сега не сум пишала во темава :D јас со родителите на мм се запознав на прилично смешен начин . Тогаш мм држеше билијард клуб а јас и бивша другарка бевме на спиење кај мајка и во станот . Додека попраќавме другарка која живее во соседството на мм , не пречека тој пред дуќан ( на недоговорено беше ) . И си направивме муабет и вели ај ќе пиеме кафе . Викам да ја испратиме другаркава и за назад ќе застанеме и така досадно е дома . Така и би . Кога се враќавме , сеуште имаше батковци во дуќанот кои играа билијард па поседовме малку и одигравме партија и ние со другарката , потоа тие си заминаа ( поточно мм им рече затварам , ми дојде женска ми ајде утре ќе продолжите :D културно ги избрка :^) ) . Останавме 4-ица . Тогаш се јави на мајка му да стави 3 благи кафиња и едно средно . И рече да му ѕвони кога ќе бидат готови за да ги земе , ама свеки љубопитна да види за кого толку кафиња , слезе ни ги донесе сама . Потонав во земја :$ овој без гајле и вели жена ми , нејзина другарка .. јас се препотувам , срамежливо се представувам , и велам не требало да се мачите да ги носите кафињата вие до овде .. вика а нема проблем , сакав да видам за кого се :D . Седенката се оддолжи . Смеење до немај каде и после кафето се фрливме на пиво :lol: и доаѓа свекорот :| бидејќи тој вози такси , како што се паркираше , светлата право на нас во очи :sweat: вика мм а еве го и чале :D и вика стари ( со ова сакаше да се напрае фраер пред нас :rofl: ) дај клуч од колава да купим нешто .. и он иди со скутерот |( и на нас здраво деца .. јас пак се препотувам и едно срамежливо здраво кажав . После му се јавува на мм на тел и му вели кој са дејчињава и мм па смеѓата ми е женска а другата и е школска .. ја го помодрев од штипење :tmi: доста викам ме испосрами :$ на мајка ти и велиш жена ми на татко ти женска ми .. речи им другарка смотан еден (facepalm) вика а ти се срамиш :wasntme: е не бе само потонав :tmi: со сестра му се сретнавме во двор . Требаше да гледаме филм и се разминавме таа за у школо јас за горе :wasntme: исто и со баба му :lol: дедо му никогаш не го запознав . Тој период бил тешко болен , а потоа и почина ..

  Тој со мојте се запозна на културен начин :D дојде кај нас и се запозна со мајка ми и сестра ми таа вечер пиевме кафе во двор и муабетевме . Со татко ми се сретнале по улица во 5 ипол наутро и си кажале добро утро дури :lol:
   
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.474
  Допаѓања:
  21.897
  Пол:
  Женски
  Мојот партнер дојде кај мене на гости после десетина дена откако почнавме со врската и така се запознаа со моите. По неколку дена и јас отидов кај него и така ги запознав неговите.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Не сум носела дома дечковци, нити ги познавала со моите.
  Порано имав малку поразличен став на оваа тема, сметав дека е сосема непотребно да се запознаваат родители ама со тек на време секако го сменив мислењето.
  Ако со дечкото планирате сериозно, иднина, брак деца и те како е битно да го запознаете неговото поблиско семејство, без разлика дали ќе живеете заедно или не.
  Знаете како велат "крушата под круша паѓа". Секако дека секаде има исклучоци ама тие се еден во милион.
  На еден мој бивши, неговите родители беа премногу културни, пристојни, фини, мирни, добри луѓе. Па и самиот тој беше таков. Мирен, повлечен, никогаш не навредуваше ниту пцуеше. Ама раскинавме од сосема трети причини, небитно.
  На друг бивши пак одевме неколку месеци и навистина не забележував ништо чудно во неговото однесување. Една вечер ме запозна со неговите, па после тоа ги видов уште неколку пати. Самиот ми призна и се отвори дека татко му бил алхоколичар и порано кога тој и брат му биле мали многу ја малтретирал мајка му. Иако истиот тој дечко не го оправдување однесувањето на татко му, сепак со одењето кај него сфатив дека тој (можеби несвесно) се однесува исто ко татко му. Тоа ми беше доволно за да ја преќинам и таа врска.
  Запознавања и одења по гости кај вујковци, тетки, стрини не ми се допаѓаат ниту мене и сметам дека се сосема непотребни. Мојот љубовен живот не сакам и не планирам да го делам со никого ама сметам дека поблиската фамилија (татко, мајка и брат/сестра ако има) е важно да се запознаат.
   
  На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Cinderfakinrella

  Cinderfakinrella Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2016
  Пораки:
  942
  Допаѓања:
  7.403
  Пол:
  Женски
  Офф... Кога ќе ми текне...
  Целиот дејт асоцираше на one night stand, само што знаевме дека тоа е тоа и сме еден за друг, али секако кој би знаел кон што води?
  Во дејтот што се состоеше од рекордни 19 саати, нормално вечерта ја преспав кај него спонтано (ради некои причини кои ќе ги спомнам у друга прилика)...
  Нејсе, станавме и ми направи кафе. Пред да ме однесе на работа, отидов да ги поздравам неговите. Кучето лаеше (и ден-денес не ме сака), па не ни им ги слушав имињата.
  После веќе се е историја, хаха... Од гајле ми е до: Како реагираа твоите на оноа?

  Он со мајка ми се запозна после некоја недела ми се чини, со татко ми после година и пол на автобуска. Официјално го запозна на денот на свадбата на брат ми пред 2 месеци... :D
   
 5. Tejjy

  Tejjy Активен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2018
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  168
  Пол:
  Женски
  Само на сегашниов дечко ги имам запознаено родителите, а и тој ги има запознаено моите. Се запознавме кога сфативме дека врската ни е сериозна и дека имаме заеднички планови. Ден за паметење е кога ги запознав неговите, јас црвенеам, тие уште повеќе. :$ Ама сега еве јас одам на гости кај нив, тој доаѓа кај мене, исто како дома си сме.
   
 6. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  1.750
  Не сме се запознале со родителите сеуште.
  Не знам како ќе го преживеам тој момент, ден, година :D
   
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.066
  Допаѓања:
  17.076
  Пол:
  Женски
  Се имам запознаено со 2-3 мајки на бифшите.Сосема случајно.
  Ама доста од нив ме знаат дека постојам, која сум и што сум.
   
 8. Roxy1991

  Roxy1991 Активен член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Vaka nz vise kaj koj i za voa da ve prasam jas spored mene mislam deka zapoznavanjeto so roditelite okey e samo zaradi pocit no kajmene se sluci nes mn cudno so bi napraile vie da ste na moe mesto se gledavme so eden decko kratko vreme koa go zapoznav so moite se bese okey no po razgovorot so moite roditeli otkriv deka negovata sestra e mazena za moj vtor bratucet dali nie sme vo nekakva rodninska vrska ili nema precka sa takvo nesto ?
   
 9. FireSagittarius

  FireSagittarius Нов член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Колку ми е тешко од темава.
  Имав дечко со кој што раскинав заради неговите родители.Не секогаш запознавањето гарантира успех на врската.
   
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  9.790
  Допаѓања:
  109.429
  Пол:
  Женски
  Веќе 1г скоро сме заедно, ни он има упознаено мој член од семејство, ни ја од неговото семејство. Шознам, не сметам дека имам потреба од тоа, плус не е ни тип што би се допаднал на моите, па нејќам да си комплицирам животот со глупости сега. Мајка ми знае дека постои, неговите знаат дека постојам и толку е засега скроз доволно. Дечко би упознала со родители и ја со негови кога ептен ќе сум сигурна во врската и кога би терале да ја однесеме врската на повисоко ниво, до тогаш сметам дека е сувишно упознавање со фамилии, ручеци, одење по дома. Дури чудни ми се тие што уште по 2-3мес одма со родителите на партнерот седат фамилијарно собрани. Ама секој си знае како му е најдобро.
   
  На MrenaRiba, SummerGirl, piksooki и 10 други им се допаѓа ова.
 11. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  6 i pol godinu vo vrska, se imam zapoznaeno so negovite i toj so moite, uste na pocetok, sega skoro so celata familija sw imame zapoznaeno i toj i jas.
   
 12. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  8.677
  Пол:
  Женски
  Моите го имаат запознаено поради тоа што беа "присилени". Дојде кај мене бидејќи ми беше партнер за матура, а јас кај него сум често. Де на поминување, де да однесам нешто, де да сликаме. И пријатно ми е таму. И јас сметав дека е апсурдно да се запознаваат фамилии, да се оди дома и сл. ама како што врват годините сфаќам дека самото си доаѓа, а и кога почнавме, тој имаше сериозни намери па и на тој пат ја доведовме врската, а јас бев скептична. Сега можам да кажам дека станав посигурна во нас и нашата иднина, повеќе од тоа што беше тој некогаш.
  Инаку...моите се со конзервативно мислење дека треба да го земеш само тој што ќе им го донесеш дома и со тој со кого ќе те виделе луѓето, онака официјализирано да речам. Според мене, чиста глупост. Ама затоа не го носам дома, а и не кажувам за моите посети кај него. Со двојниве стандарди, машкото може да си носи дома и пет различни, ама женското мора да е чесно, глупости.
  Само, оставам резерва, да не биде после дека сум избрзала.
   
  На T.e.d.d.y и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. Feminka88

  Feminka88 Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2019
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  87
  Пол:
  Женски
  Оф топик..
  Дали ги носите дечковците на свадба кај роднини, братучеди пред целото семејство?
  Малку е незгодно..:$
   
  На Packka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  4.717
  Пол:
  Женски
  Ако е поканет, секако.
   
 15. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.969
  Допаѓања:
  7.330
  Пол:
  Женски
  Имав дечко од 8 години, кај другарки бил на свадба, кај роднини не. Исто и јас само кај негови другари.
  Со маж ми, кога сеуште беше дечко, бев на свадба кај брат му, ама се веривме 4 месеца после таа свадба, така да во тој момент бевме доста сериозни во врската и затоа прифатив да одам.
  Иначе сум против носење дечковци по дешавки кај роднини.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  7.463
  Пол:
  Женски
  Јас со неговите се имам запознаено. Бев против зближување, но постојано сум кај него и нема смисла да ги одминувам луѓето и здраво да не им кажам. Тој со моите се нема. Од причина што никогаш дома не сум го донела.
  Ме канеле и на родендени, слави, матурска на брат му.. ама не сакам баш на тапет да бидам пред сите гости. Кога ќе биде време за тоа, радо бих.:D
   
 17. Ljubopitnataa77

  Ljubopitnataa77 Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Со дечкоми сум во врска не повеќе од 3 месеци. За овој период се запознав со мајка му и баба му... Кога се запознавме кафенцее,муабетии, па случки ми раскажуваа од ко бил мал, и така многу ги засакав а мислам дека и тие мене. Со татко му така само еднаш оддалеку се видовме и ништо. Инаку со мајкаму сум родена во ист ден и ист месец :D.... е сега ко станува збор за моиве :whew::worried:.... Вака значи таткото и мајата на мојот дечко се разведени. Семејството од страната на таткому се роми а мајкаму православни христијани. Е сега ко требало да се венчаат мајка му и татко му татко му ја пригатил христијанската вера, а и дечкоми е крстен во црква така да и тој е православен христијанин. Ноо кога моите дознале за тоаа почнаа да ми викаат остави го додека е рано, тој е друга вера, и уште што не... А јас толку многу го сакам. Дечкоми вели дека ќе им објаснел декаа не е така ко шо мислат и дрка не е друга вера, само сега било уште рано. И сега тие знаат дека имам дечко но повторно треба да се кријам кога се гледам со него. Дајте ми некој совет? Како би постапиле вие да сте на мое место??? Дали мислите дека со време ќе прифатат??? ;(;(;(;(:(
   
 18. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  8.236
  Пол:
  Женски
  Со што си ги губиме луѓето.Како прво тој не е од друга вера.И покрај тоа што јас имам дечко од друга вера ги сваќам тие кои не сакаат.Не ги сваќам само тие кои навредуваат.Луѓето умираат,се губат незнаеш до кога си тука и ќе ти дојде некој ваков.Абе...остави тоа дете да биде среќно.Зошто си родител ако не можеш да бидеш?
   
  На anggell и Ljubopitnataa77 им се допаѓа ова.
 19. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  4.291
  Пол:
  Женски
  Речиси 2 години сме заедно. Ги има запознаено и моите братучеди, и кумови, и брат ми, сестра ми, и мајка ми, само со татко ми уште се немаат запознаено. Не би го запознала со татко ми бидејќи е доста строг и заштитнички настроен спрема мене, па може да го исплаше хаха.:worried: Инаку тој знае и нема ништо против дечко ми, напротив, многу го сакаат сите дека многу се грижи за мене и секогаш е тука за шо и да е. Со мајка ми и брат ми буквално најдобри другари се, брат ми цело време сака да доаѓа за да се дружи со него, ја небитна. :^):D
  Јас со неговите се немам запознаено, додуша само баба му знае дека сме во врска, ама не ми пречи тоа.
   
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.422
  Допаѓања:
  123.157
  После 2 месеци врска, од прилика, прв пат го однесов дома.
  Пошто бевме од различни градови и до тогаш, исклучиво тој идеше за викенди, па спиеше во хотел... еден ден ги седнав моите и им реков: Ова нема смисла! Не може секој викенд да труска пари за хотели. Од сега, кај нас ќе спие.

  Кога одевме накај куќата, 50 пати направи тргни-застани.
  Умре од срам, кутриот :lol:

  Иначе, не правев драми за запознавање со родители.
  И претходни дечковци сум носела и ме носеле дома. Најнормално, ко другар/ка да иде.
   
  На Dust и Milobebence им се допаѓа ова.