Запознавање со родителите на дечкото, но и со вашите

Дискусија во 'Врски' започната од rossonerka, 14 октомври 2010.

  1. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.263
    Допаѓања:
    11.330
    Пол:
    Женски
    Еднаш на мајка ми кога и кажав дека сакам да ја запознаам со сега бившиот дечко ама тоа беше пред славата наша некој ден.
    И она ми кажа нека дојде ама со овие другарките твој дека имав само 15 години тогаш и она не сакаше така сите да ме знаат дека имам дечко, мислам свесна беше дека тоа нема да трае долго.
    И така ми вика со другарките заедно нека дојде, до нив нека си седне и немој да кажеш дека ти е дечко на некој.
    Не го викнав, и никогаш после тоа немам дечко донесено дома.
     
  2. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.341
    Допаѓања:
    20.891
    Пол:
    Женски
    Ух најосетлива сум на темава :D.

    Прво, премногу сум срамежлива мислам ќе умрам кога ќе дојде денот да ги запознаам неговите родители.
    Второ, океј е запознавање и потоа да сте на добар ден, како сме ама "дружења" од типот вечери кај нив, кај мене или надвор со родителите ми е ту мач и тоа би го правела пред брак ако дојде, вака дур е лабава врска нема шанси.
     
  3. wildone

    wildone Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    81
    Мене ми е многу чудна темава кога сме во прашање ние двајца..Пред се' ја сум човек кој зборува отворено за се', а он целосна моја спротивност.Ама кога доаѓало во прашање запознавање со родители некако ми станува чуден дури како малку исплашен и не напнувам.Во секој случај подобро е да бидеме ние двајцата во фокусот на врската нели :) Ама најискрено не знам више како да се однесувам .Имам претходна врска ,воедно моја прва озбилна врска и тогаш се запознав со родителите после 2 месеца од врската, а запознавањето со моите беше на матурата моја, неизбежно, после 8 месеци врска.Сега сум во озбилна врска година ипол, и воопшто немам отидено кај него, ниту тој кај мене.Еднаш се случи да дојдат неговите у Ск ,додека ние бевме заедно у Рамстор и буквално си отиде сам со мајка му да се види, а мене не ми кажа да одам со него па си останав да пазарам сама. Наши пријатели покасно од нас што стапија во врска ги гледам си идат еден кај друг.Ние не.Битен фактор ми е ова некако ваљда дека сме од различни градови и додека не сме на факс у Ск, нема видување.Секогаш кога ќе спомнеме нешто такво у фазон запознавање со родители ,гости ау бау, он вика има време.Не дека е нешто најбитно на свет, ама онака кога веќе неговите прашуваат како сум, до каде со испитите и слично зашто да не?Дај кажете, у мене е грешката, јас од погрешен аспект ги гледам стварите или ?
     
  4. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    2.501
    Пол:
    Женски
    Сосема е во ред и немој да се замараш со ова прашање. Јас со мм и двата имавме предходна долга врска и тогаш еве лично јас сметам дека направив грешка со тоа што се запознав со родителите и семејството на бившиот исто и тој со моите, тука нормално имаше идење кај него, тој кај мене.
    Со родителите на мм се запознав пред просидбата после 2 год. врска сосема случајно се сретнавме низ град и не поканија да не почастат негде пијачка. Кај него дома отидов недела дена пред запросувањето заедно со неговите брачеди. Тој кај мене дојде после запросувањето наредниот ден, до тогаш се познаваше со моите но беа само на едно културно добар ден и како сте,а исто и јас до тој ден само добар ден, убав ден и секогаш му се обраќав со Вие. Јас уште кога врската стана на некој начин посерозна му кажав дека запознавање, кафиња, гушкање и слично со неговата мајка, баба, татко и останати не сакам.Тој прифати и бевме на исто размислување. Ги почитував како негови родители до денот кога ме побара за жена, сега е друго веќе ми се семејство. Инаку и неговите избегнуваа таков близок однос со мене и тоа го почитував, не ми беше чудно ниту се лутев,дека имав и јас исто мислење. Има време за дружби со идните свекор, свекрва и неговата фамилија. Сега уживајте вие во вашата врска заедно со другари, другарки. Штом се решите за следен чекор тие работи спонтано ќе си дојдат.:*
     
    На wildone и LadyR им се допаѓа ова.
  5. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Јас неговата мајка ја запознав така што додека седевме на кафе се јави мајка му да ја земе од болница за да си дојде дома па морав и јас со него
    Он со татко ми се запозна поради тоа што на тато му требаа празни шишиња за ракија а дечко ми работи во кафич и се сретнаа за да ги земе хахахах
     
    На Elf и Liu им се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.341
    Допаѓања:
    20.891
    Пол:
    Женски
    Ако ги сретнеме некаде моите или неговите додека сме надвор ќе се поздравиме и толку.
    Повеќе нити сакам нити планирам во скоро време.
     
  7. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.751
    Допаѓања:
    9.817
    Пол:
    Женски
    Сега за месец дена ке се запознам со неговите :$ со татко му се видовме на кратко ама вака фамилијарно ке биде во декември, и ме пукаат срамови уште од сега :lol:
    Ја не знам дали ке го запознам со баба ми и дедо ми, не верувам дека ке дојде до тој чин. :|
     
  8. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    7.583
    Пол:
    Женски
    Мајка му ја запознав пред да го запознаам него ...така да немаше некои специјални запознавања. А тој со моите се запозна кога решивме да поживееме заедно некое време.
     
  9. Kremcetooo

    Kremcetooo Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Zdravo. Izleguvam so edno masko vejke edna nedela i za edna nedela vejke znaat negovite za mene. Dali smetate deka e vo red toa za tolku kratko vreme da znaat negovite za mene. Licno se uste se nemame zapozneno
     
  10. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    2.501
    Пол:
    Женски
    Во ред е да знаат, можеби тој споделува со нив приватност и секако секој родител сака да знае со кој е нивното дете. За запознавање јас би ти препорачала ако врската оди со текот на времето кон нешто поголемо значи после неколку години. Излегувајте и не се преоптоварувајте со такви работи (fingers)
     
  11. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ај ако може совет ве молааам. Значи ја упознав мајка му и он ја упозна мајка ми пред месец мислам? Мајка ми е онака премека жена и сака да ги посвои сите што се на моја возраст буквално. Дури почна да му готви и да ме тера јадења да му носам кога одам кај него дома зашо живее сам :wasntme: али татко ми е друга приказна. Го нема запознаено уште, и е построг така, но од моето кажување вика дека звучи ко фин дечко. Што ги прашаа прво татковците вашите дечковци? Го имаше ли тој "што сакаш од ќерка ми" момент? Татко ми е воено лице и од оние типови на луѓе што цело време се слика со пушки па можам да разберам зашо дечко ми би се плашел хахах
     
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.721
    Допаѓања:
    35.351
    Пол:
    Женски
    Па прашањево најдобро е на татко ти да му го поставиш.
    Според мене не се прашува туку онака се разговара. Посебно не се прашува што сакаш од ќерка ми. Што треба да му каже? Од ќерка ти сакам да е дама на улица, домаќинка дома и жешка во кревет?
    Не се прашува за плата и колку плаќа кирија на пример. Онака некои бош муабети ,пробај од скарава, ,леле ама е вкусна, и така натаму.
    И што има да се плаши дечко ти од татко ти? Не е мало дете.
     
    На honey.11 и BabyCakes им се допаѓа ова.
  13. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Јас кога ја запознав мајка му, тоа беше многу лежерно. Жената не викна кај неа и се однесуваше како веќе да ме познава, правевме муабетче за факултет, музика, шо работат твоите и сл. Исто брше и он коа ја запозна мајка ми, седнавме на кафе карши она кај шо работи па зеде да му објаснува што работи како е досадни отн. Баш беше fun. Се надевам исто е кај скоро сите ма да татко на другарка буквално распит му правеше на дечкото нејзин (али ок тој човек е мнооогу по конзервативен од татко ми)
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.721
    Допаѓања:
    35.351
    Пол:
    Женски
    Ти предупреди го татко ти на време да не му прави распит.
    Без стресови, природно што дојде тоа ќе си правите муабет.
     
    На BabyCakes му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.721
    Допаѓања:
    35.351
    Пол:
    Женски
    @BabyCakes Како помина запознавањето?
     
  16. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    супер беше, сите беа чил :$
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво девојкии бо голем проблем суммм имамм дечко но не знам како да кажам домааа,ве молам помогнете ми
     
    На Ivka~ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Како што е, мамо, тато имам дечко
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ayton

    ayton Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2021
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    444
    Пол:
    Машки
    Nisto strasno kazi im zaljubena sum
     
  20. Kremcetooo

    Kremcetooo Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    11
    Zdravo. So decko mi odime ne celi 2 meseci negovata majka insistira da pojdam kaj nego doma da sme se zapoznaele a isto i decko mi premnogu insistira. Jas smetam deka e mnogu rano da pojdam doma a od druga strana na tolku insistiranje pa me fajka i sram da ne pojdam. Sto mislite vie