1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зарем не можеме да живееме според ова „упатство“?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Lady-Sweet, 5 септември 2010.

 1. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  „Упатство“ за среќен живот

  Сакате да бидете среќни, исполнети, задоволни од својот живот?
  Постои изрека дека никогаш не се знае што ни носи утрешниот ден – затоа научете да уживате и да го цените секој момент кој нема никогаш да се врати назад.
  Ова се неколку кратки “упатства“ за подобар живот:
  *
  1. Секој ден шетајте 10 до 30 минути.

  2. Седете во тишина најмалку 10 минути.

  3. Спијте 7 часа.

  4. Живејте со полна енергија.

  5. Прочитајте повеќе книги од минатата година.

  6. Појадувајте како крал, ручајте како принц, а вечерајте како питач. ;)

  7. Повеќе сонувајте будни.

  8. Обидете се секој ден да насмеете барем тројца.

  9. Не ја трошете енергијата на трачарење. :P

  10. Не размислувајте негативно и за работи кои не можете да ги контролирате. Наместо тоа вложете ја енергијата во позитивните моменти и сегашноста.

  11. Поминете повеќе време со луѓето постари од 70 и помлади од 6 години.

  12. Животот е прекраток за да го поминете мразејќи некого. :)

  13. Заборавете на минатото. Не го потсетувајте партнерот на неговите/нејзините грешки во минатото. Тоа ќе ве направи среќни во сегашноста.

  14. Сфатете дека животот е училиште и сите сме тука да учиме. Проблемите се едноставно дел од тоа учење кои се појавуваат и исчезнуваат исто како учењето алгебра. Но, лекциите кои ќе ги научите ќе траат цел живот.

  15. Не се споредувајте со другите. Не знаете каков е нивниот животен пат! Не го споредувајте својот партнер со друг.

  16. Вашата работа нема да се грижи за вас кога ќе се разболите. Вашите пријатели и најблиски ќе го прават тоа. Бидете во контакт со нив.

  17. Што другите мислат за вас – не е ваша грижа.

  18. Заборавете на се' што не е корисно, убаво или забавно.

  19. Без оглед на тоа како се чувствувате – станете, облечете се и излезете.

  20. Најдоброто допрва доаѓа! :inlove: :rofl:
   
  На Alex.T, No Makeup, Rioers и 46 други им се допаѓа ова.
 2. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  :clap: добро кажано.
   
 3. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  :up: :clap: ladysweet, prekrasen tekst :x
   
 4. Lady-Sweet

  Lady-Sweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  90
  Се си мислам дека ние луѓево се однопаку правиме... :P
  и затоа после се каеме :?:
   
  На Name му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Чиста вистина... :)
   
 6. slatkoto-malenko

  slatkoto-malenko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  8
  супер кажено !
   
 7. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  4.495
  Допаѓања:
  10.547
  Пол:
  Женски
  Убави препораки за добар и среќен живот.

  Највеќе ми се допадна " Вашата работа нема да се грижи за вас кога ќе се разболите.Вашите најблиски и пријатели ќе го прават тоа.Бидете во контакт со нив". И навистина,не смеме да дозволиме заради работата и обврските да ги занемариме семејството и пријателите.

  "Што другите мислат за вас - не е ваша грижа". Точно.Се` што си мислат и зборуваат е нивна работа.Јас тука не се мешам и не се замарам. :)
   
  На Lady-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 8. WildAngel

  WildAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  108
 9. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Да,да, супер...само ова заборавете на минатото тешко ми иде некако :$
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Многу убаво напишано. Фала ЛејдиСуит што го сподели ова со нас :) :*
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Прекрасен текст,точен за се што е напишано во него и се согласувам со напишаното,но само ќе додадам нешто,ние луѓето забораваме на многу работи,се мешаме секаде каде што не треба,се споредуваме итн.Можеме да направиме така како што е напишано,иако тоа се знае,но се заборава и пак си тераме по свое,но секој може некому,а и на себе си да го направи животот поубав и да заборави на сите негативни работи што ги носи животот.
   
 12. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  срц многу добро кажано. Почнувам да се придржувасм на овие совети од денеска :)
   
  На Lady-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Супер упатство , ќе гледам да го применувам :)
   
 14. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  супер текст .. а и точен, ова треба 100% да се применува..лејдисуит многу убаво кажано, браво за тебе :clap: :*
   
  На Lady-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  630
  Допаѓања:
  776
  Убаво кажано - но тешко се исполнува ако не си го организираме животот :)
   
 16. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  9, 12, 17, моментално најлајк од мене!!! :clap: :clap: :clap: :up: :up: :up: :handshake: :handshake: :handshake:
   
 17. dusicka.musicka

  dusicka.musicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  8
  Ми се допаѓа !
  Тешко ќе е да се изведат(лично за мене)
  5.
  11.
  12.
  Ќе се потрудам,а некој веќе ги применувам
  1.
  2.
  3.
  4.
  6.
  7.
  8.(дури и повеќе)
  9.
  10.
  13.
  14.
  15.
  16
  17.(веќе го применувам)
  18.
  19.
  20.
  :D
   
 18. Isidora-Veles

  Isidora-Veles Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  124
  добро кажано ;)
   
 19. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Одлично кажано!
   
 20. od-samrak-do-zori

  od-samrak-do-zori Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  58