1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затворени хашките случаи

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Offspring, 19 јули 2011.

  1. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Актуелни политички настани

    Не, туку кога веќе пишуваш овде редовно по категоријава, да бидеш малку објективна. Бранко можел што сака да дава за да ги добие ДУИ, впрочем, никаде не беше јавно обелоденето со докази, немој да ги вртиш приказните и да го мешаш Бранко каде што нема потреба, зашто Бранко моментално не е на власт и не ги амнестираше тој, туку Грујо. Знаеше за се нешто овде да се убациш и да оправдуваш? Бујрум сега искритикувај ги да видиме. Немораш да глумиш лудило, признај си, гледам по фејсбук многу членчиња на вмро дпмне се разочараа од нив.
     
  2. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Актуелни политички настани

    Е значи дефинитивно се разочарав од Македонија. А бе нека градат нека крадат ама вакви ли работи да продаваатЧ

    БРАНКО- Затвори стотици фабрики, се наполни пари, јавна тајна е дека војната во Македонија е негово масло со цел ја да тргне од власт тогашната ВМРОвска влада која мора да признаеме дека беше на добар пат кон ЕУ и НАТО. Дури и една од причините за конфликтот беше да се сопне Македонија на тој пат. Ама на Бране не му беше доста тоа. Се налакоми на претседателската фотелја и не можеше да чека две години па заедно со педерите Французи го убија Борис Трајковски (еден прекрасен човек и политичар) точно пред да оди на Самит каде се разговараше за влез на Македонија во НАТО. Па кој им даде на Албанците државјанства преку ноќ ако не Бране?? Покрај тоа што е тешка пијница стана и опасен е**ч со тоа што го кажа на последната кампања за жените на стечјците.

    ГРУЈО- Почна како добар реформатор. Како Министер одлично ја водеше економијата. И покрај Светската економска криза тој спроведе многу реформи, изгради многу, направи многу. Го засакав човекот ама и тој се усра во последниве две години. Сведоци сме на многу немили работи, факултетски образовани кадри седат дома, а на нивни места луѓе со средно работат, казни имаме колку една плата натпросечна, ТУРСКО БИЛО ВАКА НЕ БИЛО... Ама ај си викам ке кради ке кради и толку ке биде. Бидејќи бев голем симпатизер на Груевски не сакав ни да поверувам дека така свирепо го сокрија убиството на Мартин. И ова деновиве на вести што го слушам ми ја зеде и послдната надеж што ја имам дека има шанси да огрее сонце и во оваа мала напатена земјичка.

    ПЛУКАМ НА ВЛАСТА ПЛУКАМ НА ОПОЗИЦИЈАТА... додека не си одат бране и грујо и додека Искендер Мијалков не си оди Македонија нема да гласам нема да бидам ничиј симпатизер и се надевам дека еден ден во Македонија ќе имаме вистински политичари на власт а не крадци, убијци, терористи, пијаници
     
    На Magnolija, Masnoli01 и zhap4e им се допаѓа ова.
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Актуелни политички настани

    kikikikirika имаш добри опции, секако сеуште не се докажале на политички план, но тука е Стојанче Ангелов :) Многу го поштувам човеков, секоја му чест, него го очекувам деновиве да видам што ќе каже за брукава што пукна...
     
    На inna89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Актуелни политички настани

    А бе шо ќе се борат сиротите кога веќе се е продадено. И тие што ке дојдат прво ке гледаат да си обезбедат џебот. Ама сами сме си криви таков народ сме мирен затоа со векови некој не’ работи. Само трпи, трпи ама веќе не бива .

    После ова деновиве, ако дојде до конфликт која будала ке ја брани Македонија не знам.
     
  5. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218

    Кој ти рече бре жута петокрака и црвено цветче да ставиш? Сама кажуваш тоа што сите го зборат тука и сегде- дека партиските интереси се пред се затоа тапкаме во место-гладеј и сама што пишуваш - Грујо ти бил пред Бране!!! А да се ставиш еднаш сама ти себе си пред Грујо нема да е лошо оти како што гледам Грујо ти е пред се.....НЕ скорпионке тоа сите ти го зборат и Офи и јас И сите кои те спомнале....Стави се еднаш ти на прво место пред таа гнасна партија и пред тој Пајо Паторот..и ти исите вие...никој не може да биде пред мене. Е тој проблем го имате вие- ГРУЈО И ДПМНЕ ПРЕД СВЕ ПА ДУРИ И ПРЕД ВАШАТА СВЕСТ РАЗУМ ПАМЕТ И ЛИЧНОСТ! Тоа ти зборат сите..... не да ја смениш партијата него да не го губиш и тоа малку како што гледам достоинство што ти останало оти ништо не е повредно осопственото ЈАС!
     
    На nesa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    ...
     

    Прикачени фајлови:

    На Masnoli01 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    ^^^

    Е ова ти се вика ЦРНО НА БЕЛО како изгледа болен мозок!
     
  8. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Ми се гади.
    Ми се гади од власта, ми се гади од државава.
    Ми се гади од сите „патриоти“ кои за власт ја продадоа татковината, без ронка срам и почит кон оние кои загинаа за нив.
    Па како имаат сила да го направат ова? Не поседуваат ли нешто што се вика СОВЕСТ?
    Ете Македонијо, изгласавте - сега седете и гледајте.
    Како може да се прости ваков крвнички чин? Имаат ли тие семејства? Деца?
    Во каква држава треба да живеам?

    Не, не. Гледам што поскоро да заминам, за да не ме стега срцево кога ќе има нешто вакво пак.
    И не се тешете дека нема, ќе има - и те како ќе има.
     
    На esperanca и Masnoli01 им се допаѓа ова.
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Се прашувам да беше обратна ситуацијата - дали албанската популација некогаш ќе дозволеше да се амнестираат македонците кои хипотетички напаѓале и крволочно убивале?
    Или ќе гниеја по затвори се' уште?

    Не, одговорот си го знам - ќе беа сите до еден веќе мртви, око за око, заб за заб, како што умеат да пресудуваат и расудуваат браќата албанци.

    Се срамам, но повеќе од се' ме боли тоа што татко ми беше во Танушевци, наши блиски пријатели се бореа заедно со него, но денеска нивните деца се веќе вработени со партиска книшка, па родителиве мора да подголтнуваат и да се правдаат - да заборавиме, за го оставиме минатото зад себе, омразата и одмаздата не ветуваат ништо продуктивно.

    Не ветува, ма немој.
    Јас не заборавам.
    Не простувам.

    Татко ми се' уште има навечер кошмари.
    Моите роднини од Тетово насилно избркани од дома, дојдоа со по една ќеса.
    Нема да заборавам како чекавме да се јави и дали ќе си дојде дома жив и здрав.
    Нема да си ја заборавам урнатата викендичка на Шапка.
    Лешочкиот манастир.

    Кога мене ме боли за вакви навидум помали работи, како им е на семејствата на масакрираните?
    Каде е сега правдата?
    И гордоста патриотска?

    Се продадоа за фотелја и едно посрано работно место, па уште читам како ги поддржуваат.
    Тоа била правилна одлука.
    Да аплаудирам на некој што мижи, лиже гз и заборава на историјата?
    НЕМА.
     
    На esperanca, JuLleE, Offspring и 5 други им се допаѓа ова.
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Од мене поддршка за штрајкот на сите затвореници во земјава, кои бараат и тие да бидат амнестирани, воедно и предлог до цела меѓународна заедница на чело со САД, да ја укине казната затвор и да ги ослободи сите убијци, крадци, силувачи.... за да, , како што впрочем нам ни беше порачано од американската амбасада: „ја надминат болката од минатото во правец на помирување ... кон една посилна и пообединета..“, што, сметам, а верувам ќе се согласите е, особено важен елемент за зачувување на мирот, посебно во услови во кои, нивниот мир е загрозен поради појава на обезправени :?: христијани терористи во земјите кои отсекогаш претставуваа пример за демократско функционирање.

    Упс!
    Заборавив.
    Всушност ние бевме држава Заморче... кај нас се’ се решава според меѓународно „двојни аршини“ право :wasntme: .
    Туку, драги мои, придобивките од ваквите дејствија се немерливи за еден нормален човечки мозок, а пак, ако овој модел на градење на меѓуетнички соживот успее, наслушнав дека истиов модел ќе биде спроведен и на Марс, дури и ќе именуваат една колонија по нас... сега само чекаат да видат како да не крстат :nod: .
     
    На Masnoli01 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Значи ако веќе збориме за политика треба да одберам страна...Јас би се одбрала сама себе пред другите но не гледам дека некако би и помогнала на Македонијава и граѓаните во неа, затоа избирам партија, како и многумина други кои гледаат макар малку повеќе квалитети на едните од другите...Киксови има, глупости такоѓе (како овој случај конкретно), не сум претплатена јас да ја бранам секоја одлука на оние кои ги подржувам, но дека одбирам страна-одбирам, оти не гледам многу фајде да кажам дека за никаде се сите, по ѓаволите и држава и се, се селам странство па вие што сакате...
     
  12. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    ^^^^

    Зашо да одбереш страна? Кај пишува тоа? Зарем во оваа држава не смее да има неопределени и независни поединци? Зашто не бидеш објективна како Жапчето да речеме? Она е неопределена и едните ги пердаши и другите и тоа со право..... јас никогаш немам речено дека СДСМ се цвеќиња за мирисање..... и тие имаат грешки гафови ехеее колку сакаш. Ама реално Скорпионке овие направија повеќе штета од сите до сега и остај тоа историјава од 20 години независност цела им ја прапишуваат на опозицијата и на Бранко....не го бранам човекот ама факт е дека цели 20 години не бил на власт тој....и сега за овие случувања ете можеш и сама да видиш симпатизерите на ВМРО се бранат со тоа и Бранко да беше исто ќе напраеше...ама разликата е во тоа што не е Бранко него Никола и тоа што никој не гледаме на грав па да знаеме кеко би било нели....значи реално гледано.
    Така да јас те разбирам тебе и имам разбирање за сите ама барем биди реална и објективна, не ти замерувам што си за ВМРО биди си тоа е твој избор ама дека ова ВМРО кое што ви е составено од бивши комунисти ( читај бивши СДСМ овци) и тоа на чело, а вие ( ако си стара ВМРО вка) секогаш им аплаудирате и ги подржувате...вие сте автоматски подржувачи на СДСМ! Знам дека не ги сакате, јас на пример за разлика од тебе почитувам партиска определба и почитувам тоа што си ВМРО и дебатирам со тебе...ти во пракса како што го прават тоа сегашново ВМРО- во недостаток на аргументи или кога веќе нема каде - вреѓаш! Зарем во оваа земја не смее некој да има поразличен став од власта? Зарем власта се исправно прави? Биди искрена тука!? Кој и да се побуни одговорот од ДПМНЕ е дека тоа е продолжена рака на опозицијата....е па претераа нели!? И ЗНМ и СОРОС и еден куп невладини организации и било кој синдикат да се побуни против некоја одлука на владата одма се СДСМ и значи фактички излегува дека цела држава е СДСМ.....
    Ти се молам...!!!?
     
    На DivineChaos му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не ти требаат гравчиња за гледање за да се види како би се одвивале работите, таа партија не е од вчера па да ние не знаеме со кој во какви односи е и за што се залага, и повеќе од јасно е како би било...И те молам немој со фалење
    Па дали треба да ти ги цитирам сите твои реченици каде ги нарекуваш оние што се за вмро ѓубриња, овци, простаци...Немој да мешаш старо ново вмро, комунисти и сдсм...Јас ја подржувам оваа влада што е моментално со овој состав, а за старо вмро-не, фала...ЗНМ и СОРОС-ако добро пратиш вести, новини, не од сега туку од поодамна ќе знаеш добро како е формирано и ЗНМ и СОРОС, кои се главните и како се дојдени до тие позиции, и ќе знаеш дека нивната сдсм-овска жичка не е измислена сега од Грујо.
    Вмро ги подржувам за тоа што мене ми одговара-ми се допаѓа Скопје 2014, ми се допаѓаат новите реформи, ми се допаѓа нивниот начин на работа, не ми се допаѓа крајот со Хашките случаеви, и тоа што уште го чекаме главното-економски раст и развој, но за разлика од некои други со овие имам надеж дека и тоа ќе биде...
    поздрав
     
  14. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    ^^^

    Оф мори Скорпионке! Добро твое право што ти се допаѓа се што прааи владава никој не ти го оспорува тоа ( освен за хашките случаи оти знам дека ќе се фатиш за тоа), ѓубриња се оние кои што седат во тоа фотељите и безобразните нивни платеници кои што немаат грам човечност и морал во себе и дрдорат се и сешто и што било и што не било а и предвидувачи на иднина се значи знаат што би било кога би било- не народот општо!!!
    ВМРО- цела моја фамилија е ВМРО и ти сега ми кажуваш тие старите ВМРО не чинат овие се супер ми дава за право да се сомневам дека си бивши член или симпатизер на СДСМ оти стар ВМРО вец.... не ја милува многу оваа гарнитура а има и зашто од идеолошка гледна точка прво после на даље.
    И молим те прекини со вреѓање стварно не ти личи не за друго- родител си што морални вредности и каков пример му даваш на детето- ако некој не ја сака владава сине отерај го мајчина му Бог простува за тоа оти Бог е со нас!?!?!?!
    И секаде каде што имам малку побурно изреагирано имам напишано - се извинувам-.
    Така да никој не ти брани да си ВМРО ама прво биди човек. Толку!
    Поздрав и до тебе!
    Преиспитај се ти!
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па добро, сигурно и ова стоеше под некој реден број на барања од Албанците за голема коалиција.
     
  16. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Само ќе кажам овој Грујо за пуста фотеља си ја продаде државата на албанците :x. Сега крај ќе е со нас Македонците така ми се чини мене :@ .
     
  17. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    :clap: Баш знаат кога и што да направат. Во екот на сета еуфорија и прослава кога целиот народ само кошарката го интересираше, го опростија Непроштено. Невидени стратези, немам речи. Се обложувам дека 50% од народот поима си нема за ова.
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден слушам емисија на радио за хашките случаи и 90% од тие што се јавија го оправдуваат заварањето на случаите. Останав вака :o и си мислам море на овој народ малку му е и ова, уште треба кога сме такви. И така замислена слушам се јавува албанец и вика вие македонците никогаш нема да имате држава, зошо газот за фотељи си го давате. Кога може толку многу луѓе да се јават и да правдаат убијци кои убивале цивили на кои гробот не им го знаете за пуста фотеља и работно место, па најискрено не ни заслужувате држава. После неговото јавување останав :@ Да, да бесна за тоа колку проклет и продаден народ сме. А верувам дека сите тие што се јавиле се од редовите на оние громогласните ,,патриоти,, кои немаат ни П од патриотизам, ама нели сите сме ,,патриоти,, на зборови.

    Инаку за темата, сега чекаме некоја наредна прослава или нешто слично за да можат вака нечујно и скришно и пензии да им доделат на борците на ОНА. Да, да, тоа е следно, за жал.
     
    На esperanca и Offspring им се допаѓа ова.