1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Затнати уши

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од selly.gomez, 1 август 2011.

  1. Верче4

    Верче4 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Ај помош ако знаете како да го одзатнам увото? Бевме на планина и кога се враќавме толку ми се затна сега неможам никако да го средам. Ставав хидроген, го топлев и ништо. Од утре одам на лекар ама денес како да си помогнам? Подоцна сме и на гости а јас глува како ќе одам :|:|
     
  2. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Nemozev da najdam druga tema pa zatoa ke se obidam ovde. Mene uvoto ne mi e zatnato, tuku odreden period...od nekolku meseci,samo koga ke legnam na pernica, desnoto uvo pocnuva da mi buci...i dodeka ne ja pomrdnam glavata ne prestanuva. I taka celo vreme se povtoruva...duri i nemozam da zaspijam bideki celo vreme na nekolku sekundi pocnuva da buci...kako vibracii nekako..neznam kako da objasnam. Dali e od nekoj nerv ili mozebi mi e osteteno usnoto tapance, neznam. Dokolku nekoj imal vakov problem, bi mu bila blagodarna ako mi pomogne.
     
  3. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Машки
    Ти бучи или зуи, пишти?
     
  4. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    бучи...
     
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имав, кога ќе легнев бучеше пулсирачки. Кај мене проблем беше тапанчето, па кога крвта поминува го слушав пулсирачки како што лупа срцето. Се средува ама на доктор, ништо страшно.
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имаш проблем со тоа уво,пожелно е да одиш на лекар.
     
  7. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Bremena sum, i zaradi situacijava so virusov ne sakam da odam, no mnogu e nervozno..
     
  8. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    869
    Пол:
    Машки
    Препорака за добар аудиолог во Скопје? (Приватен)
     
  9. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Jas imav neprijatna situacija so uvoto, odednas mi se zatna. Ne bev nikade, doma si sedev, mislam deka se banjav.. i cuvstvoto bese kako od voda zatnato, bev da me pregleda doktorka posle nekolku dena, koja bese osobeno gruba zena, no i taa rece da, zatnato e i kako da imalo voda.. mi prepisa kortiko kapki koi gi staviv dva pati i pocnaa gradite da me bolat, odma gi frliv. Jas nosev proteza odamna i mi dadoa splint (toa e kako gumeno plasticna 'futrola' za zabite da gi drzi na mesto posle vadenjeto na protezata i mi tekna toa da go stavam. Posle 20 min mi istece vodata od uvoto i prestana da me boli glavata. Vi preporacuvam na tie sto imaat hronicna glavobolka ili problemi so usite i zatnuvanjeto da otidat na zabar (denta es se najdobri bidejki mi go resi problemot so glavobolka) tamu ke vi objasnat sto ustvari se slucuva so zglobot i nepravilno se zatvara vilicata i ete problemi. Cela drama bese doma, mislev deka ogluvev, a toa da bilo zglobot od vilicata.
     
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Дали е исто тоа со гумените футроли што ги прават за чкрипење и стегање на забите?
    Јас имам проблем од анксиозноста ја стегам постојано вилицата несвесно, особено во спиење и почнав да се будам со болка во тој дел кај увото баш кај што завршува вилицата. На допир е страшно болно и отрпнато местото. А и главоболки имам чести, ама од мигрената ги сметав дека се, а некогаш е баш таква болка како да ми е стегната цела глава во нешто.
     
  11. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    E toa e toa, sestra mi go imase istoto. Gi krckala zabite i i bea istroseni, doktorkata i pokaza slika od takov slucaj, so takvi zabi. I stavija proteza da ja sredat polozbata na zabote i zglobot i i stavija splint za navecer da ne krcka so zabite. Pomaga duri i ako napravis dooolga pauza od ne nosenje na toj splint. Sega go koristi samo ako pocne pak glavata da ja boli. Ona imase teski glavobolki, duri i ja nosea na snimanje mislevme deka e nekoj tumor...
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  12. crvec

    crvec Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво.Веќе две недели ми е затнатото десното уво.Ставав капки за одзатнување,ама не понага.Некој совет?
     
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Коритсаки да те прашам бидејќи одамна си пишала за повлечено тапанче.
    Имено, веќе околу 2-3 месеца на едното уво ( лево) осеќав како да има водичка внатре, како да течеше. Се решив да одам на доктор, го виде, а успат и ми провери синуси и грло, затоа што му кажав дека многу често почма да ме боли лев крајник од кога осеќам така на увото. Ми рече држи го понастрана од вода, ушното тапанче било повлечено и црвено. Ми даде да пијам Панцеф, и капки за нос. Сега увото не ми прави така, ама од време на време и тоа често знаат да ми се затнат како да сум во авион. Изгледа овој антибиотик не помага. Ми е страв више искрено..тебе како ти се среди ?
    Знам дека одамна си пишала, ама што се сеќаваш пиши :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски

    Dikinzi мене само ми помина т.е. се врати во нормала. Ааа тоа не се заборава :D
    Од премногу секнење на носот не само што не слушав ништо туку и болеше. Знам дека не ми даде ништо , за два дена се врати само назад. Туку па мене што ми се случува на моменти, ми се појавува зуење и се намалува слухот истовремено и за неколку секунди се враќа. Јас искрено треба да прашам лекар што е ова сега :(
     
  15. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Ми рече да дојдам по 10 дена ако сум имала уште мака, и ќе одам.
    Ми провери слух минатиот пат беше супер, ама и глава почнува да ме фаќа. Мене не ме болеше, и не ме боли, само ми правеше тк тк како вода, и ми се затнуваат, ама голем притисок.

    Оди, провери се, не чекај како мене со месеци.(facepalm)
     
  16. tasikike

    tasikike Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2017
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    Здраво,мене еве два дена ми бучат ушите,особено кога лежам ама можам слободно да кажам и преку цел ден,пред некој месец ми се случуваше ова ама се смири само од себе,мн грдо чуство
     
  17. SaraShehik

    SaraShehik Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски

    Kazi mi kako se cenite kaj denta es? Posledniot orl shto bev kaj nego mi rece deka najverojatno site problemi so usite mi se od vilicata i sa odam da mi izgotvat proteza pretpostavuvam toa e ova splint
     
  18. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Jas nosev proteza, poradi toa sto imav nepravilno zatvaranje na vilicata (problem so vilicniot zglob), ama pri kontrola ke vi kazat dali ke treba proteza ili moze so splint. Cenite se prilicno skapi, okolu 1000evra. Zakazete si kontrola pa ke ve pregledaat i ke vi kazat sto kako
     
  19. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Јас не најдов тема па тука ќе прашам може некоја да знае пред да одам на др.
    Не ми се затнати ушите, ама веќе подолг период кога и да се допрам вадам како лушпи, како сува кожа, секој ден ги чистам и секој ден вадам од нив кога повеќе кога помалце, битно ако се ставам прстот внатре обавезно како лушпа нешто вадам. Исто и од надвор на увото некогаш знае така.
    Гледав слики на гугл, не ми личи моето на егзема и псоријаза затоа го исклучив тоа, незнам, онака од надвор не се приметува ништо, малку е, но сепак штом го приметив и ме нервира значи е нешто непотребно и нешто што сум го немала досега... а овој проблем ми е штознам може од коронава кога почна за пред тоа не се сеќавам
     
  20. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Da, skoro site go imame toj problem, mene taka mi se pojavuva nekogas i si stavam krema malku i prestanuva. Kupuvam prirodna krema ili ke si napravam doma. Genetska lotarija e :)
     
    На Fontana му/ѝ се допаѓа ова.