Заштита на животната средина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Ariel, 12 март 2010.

 1. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  37.595
  Темава ја ставив тука бидејќи сметав дека треба да биде во живот. Е сега во политика не е, ама настани - може :D

  Сведоци сме на многу природни катастрофи во последниве години. Земјотреси, цунами, изумирање на голем број видови, озонски дупки итн. Претпоставката е дека тие се јавуваат како одговор на односот на човекот кон животната средина.

  Дали се плашите од природните катастрофи, и дали преземате мерки за заштита на животната средина?

  Јас се трудам да одам пешки кога можам, да не трошам многу хартија, иако морам да признаам дека ова ми оди мноогу тешко, да штедам електрична енергија, иако и ова не е лесно, ама колку - толку. Се трудам да не купувам пластика, ама ова е навистина тешко, би сакала да имам повеќе избор. Ги издвојувам пластичните шишиња од одпадот, за оние што ги собираат за рециклирање да можат полесно да дојдат со нив... Но сепак се чувствувам дека правам малку, треба многу повеќе.

  Во однос на стравот, малку ми е страв, но се восхитувам од моќта на природата. Колку само мал изгледа човекот пред природните катастрофи! Било кој земјотрес, или силни грмотевици ме воодушевуваат. Повеќе од тоа не сум искусила (среќа :D )
   
  На angelche16 и Peppermint им се допаѓа ова.
 2. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  92
  Мене ме воодушеви кога гледав на една документарна емисија како во Холандија 70% од населението возат велосипеди.
  Значи тие прават се што можат за да го спречат загадувањето. Во секоја друга земја се внимава на се, сите се раководат според некој критериуми и тоа се почитува, степенот на култура им е далеку на повисоко ниво од нашиот. Тие имаат посебни корпи за отпадоци за хартија, за пластика, за стакло, а кај нас има едни обични контејнери каде што се фрла се и сешто... но ајде не е тоа толку битно, колку култура на нашиот народ кога наместо во корпа или контејнер фрлаат до него, надвор од него, секаде освен таму каде што треба. И како ние би инвестирале во тоа да имаме здрав живот и здрава околина, кога немаме доволно култура...
   
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  37.595
  За велосипедите во Холандија алал да им е. Особено што многу често врне, а тоа не им претставува пречка...
  Тука нема шанси. Прво, нема каде да возиш од паркирани коли по тротоари и велосипедски патеки. Второ, кога ќе заврне лом ќе се направиш од кал...
  А тука излезот го гледам само во казните. Некои викаат дека казните се многу високи, ама што има да плукаш по улици или да фрлаш отпадоци?!? Море камшик само!
   
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  92
  Па да кај нас нема услови за да се спроведе такво нешто, а и да има, нашиов мрзлив народ попрво ќе се качи во тахи или кола отколку да вози велоспиед или па да пешачи. Казните се добри, еднаш ќе се изгориш следниот пат ќе внимаваш, но и казните не играат многу голема улога, ако имаш врски и казна ќе немаш..
   
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.965
  Да многу возат велосипеди и велосипедистите имаат предност пред пешаците и пред колите, во сите градиви низ земјата на секоја улица освен коловозна лента имаат и велосипетска патека напоредно со коловозот, но знаеш каде ги фрлаат старите велосипеди???.....во каналите низ градот, бидејќи имаат мрежа од канали еве конкретно во Амстердам и дното е полно со стари велосипеди и секоја година го чистат и вадат огромен број на велосипеди :lol: :lol: :lol:
  кај нас ситуацијата со заштита на животната средина е многу лоша, речиси и ја нема, а свеста на граѓаните е на најниско ниво :? ама секаде во светот има проблеми и пропусти, никаде не е идеално, само што некои земји успешно се справуваат со тоа и ги решаваат, а некои како на пример нашата земја НЕ :worried:ilent:
   
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.740
  Во Холандија, особено во Амстердам, побрзо можеш да настрадаш од велосипед отколку од автомобил. Таму, особено во помалите гратчиња и во предградијата ретко користат автомобили, дури и уличките им се толку тесни, автобус едвај може да заврти. И се е толку чисто, по улиците лисја од дрвјата не можеш да видиш, а камоли ѓубре. А не тука кај нас, секој фрла отпадоци и отпушоци кај ќе му текне. Иако откако почнаа со казниве поретко ги има, сепак се присутни. Еве на пример, пред некој ден одев по главна улица, и еден стар човек се за'ркал од километри да го слушаш и кога фати да плука едно два-три пати со ред, ми се згрози животов. Страшно!!
   
 7. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  314
  Кај нас нема култура!!! А камоли, свест за заштита на средината...стварно е Ж :devil: ално
   
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  37.595
  Јас се трудам да правам мали работи кои можеби се занемарливи, ама ако секој тргне од себе, на глобално ниво промените би се почувствувале за кратко време.

  На пример, наместо гугл коритам блекл, кој ми е и хоум пејџ воедно:
  www.blackle.com

  Или кога купувам хартија за раце, купувам рецилкирана (колку што сум видела кај нас само од палома има). Дури и користењето вакви хартии го сведов на минимум, бидејќи се трудам да користам повеќе кујнски крпи.
  Се трудам и да не штампам се и сешто, туку само она што ми е навистина неопходно. Гледам дека и лани сум го напишала ова, и тогаш ми било тешко, ама сега веќе е многу полесно.

  Се е навика, само треба време и упорност да се создаде.
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  37.595
  Морам ка кажам дека ужас ме фати од мерачот на квалитет на воздухот во Скопје. Не знам што им требало да го постават, да го немаше може ќе се залажувавме дека ова што го дишиме е воздух, а не прашина.

  Информација за мерачот има на порталот на Град Скопје:
  http://www.skopje.gov.mk/DesktopDefault ... &tabid=574

  Линк до моменталните параметри:
  http://www.skopjecentar.ekoinformatika.mk/
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.014
  Допаѓања:
  4.393
  Заштита на животната средина е голем поим. Имаме Закони кои на жалост не почнале да функционираат сеуште. Сега гледам нешто ги малтретираат фирмите за Елаборати за заштита на животна средина, каде што нашиве умни се повржале со 2-3 фирми од Скопје и работат.
  Заштита не треба да се свати како поединец туку да се дигне на глобално ниво а пред се да се дигне свеста кај луѓето. Џабе што јас садам дрва (па и свети државен празник нека го направат) или делам ПВЦ отпад за рециклажа... кога тој таму газда му текнало да дига фабрика до населено место (за да не плаќа превоз на работници). Да не спомнувам само за индустриски зони кои се веднаш до населено место, е тука Урбанизам е крив, кој за мито се дозволува.
  Од 1,10,2011 имаме и нова давачка од Водовод 8% ако не се лажам + на сметка за прочистување на канализациската вода. Ок бе, ќе плаќаме така ви се може,а каде оди атмосферската вода ???, ѓубрето од улиците итн. се тоа оди во таа канализација и после закукани шахти од што ? и во која состојба е прочистелната станица.
  Точак. Неможам, можам само рекреативно. Како сабајле на -4 степени да ставам дете во корпа и да го носам во градинка па јас на работа или мм кој оди во др. град. Ок, палам авто а нафтата што ја сипувам само тој таму од Окта знае колку е чиста.
  Колку и да сум свесна јас како единка ништо не правам и не придонесувам. Денес дојде време да колку повеќе штедиш (сведуваш користење на ел. енергија на минимум, помалку возиш а повеќе пешачиш, користиш рециклирани производи...) толку повеќе се грижиш за животната средина
  Кога ќе почне нагло топење на мразот на Половите и се дигне нивото на водата и некои земји се поплават, е тогаш ќе биде ептен алармантна ситуацијата овака се уште се спие на увото ,,тоа е далеку не е кај нас,,. Реакции за глобално затоплување веќе почнавме и ние да ги чувствуваме.
   
 11. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.789
  Допаѓања:
  3.255
  Пол:
  Женски
  А како помага користење на Блекл наместо Гугл во заштита на животната средина? :)
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.314
  Допаѓања:
  37.595
  Објаснување има на следниот линк:
  http://www.blackle.com/about/
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  7.885
  Допаѓања:
  39.866
  Пол:
  Женски
  За каква заштита говориме кога сите дрвја ги испосекоа? И после воздухот загаден, епа загаден.
  Што се однесува до мене, не правам нешто многу освен што не го загадувам воздухот и не фрлам ѓубре наоколу.
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sara.Be

  Sara.Be Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  117
  Пол:
  Женски
  Воздухот загаден, дрвјата ги нема, кај и да поминам остатоци од цигари, хартии, шишиња, се шо ќе му текни то. Нема свест појќе!