Зајакнување на имунитетот во време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од jacqueline.s, 26 март 2020.

 1. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.737
  Amen sister. Прееска се објаснував за ова со другарка. Значи, витаминот Ц НЕ СЕ СКЛАДИРА ВО ТЕЛОТО. Витамин Ц е растворлив во вода што значи телото може да ви апсорбира само одредена количина на витамин Ц. Што му е вишок, како да ви кажам, ќе си го измочате. Не се клукајте со големи количини витамин Ц, во било која форма, дали суплементи, дали лимони. И олабавете со лимоните, пиперки имаат многу повеќе од лимони витамин Ц. Ќе си направите проблеми со желудник, посебно и на мали дечиња многу ако им давате.

  Дополнително, само витамин Ц не ви гради имунитет. Треба избаланзиран внес на витамини и минерали кој како што веќе рекоа, треба време да се изгради. Клукање со суплементи сега како да нема утре, посебно ако не сте упатени во тоа што ви треба може лошо да ви направи.
   
  На Alisa22, Mr. Right, duffi и 10 други им се допаѓа ова.
 2. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.788
  Допаѓања:
  5.391
  Јас си јадам нормално со витамините што си ги клукате незнам колку е добро,трееба на природен начин преку исхрана.
   
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.447
  Допаѓања:
  42.232
  Јајцето го викаат мултивитамин на природата, и не за џабе. Жолчката содржи се' што му е потребно на имунитетот за да биде во ,,најдобра форма''.
  Секој ден по две до три жолчки. Идеално е ако е варено јајцето, нормално. И онака оди со се', можете да ги додавате во салатите.

  Црвеното месо е богато со цинк (клучен за имунитетот) и железо. Растителните извори на железо не ве спасуваат (на пример, грав, леќа). Потешко се апсорбираат.

  Б-12 имате само во производи од животинско потекло. Витамин Д исто така (освен во печурките). Затоа не се согласувам со @buba4e89 за вегетаријанството. Ај тоа и ќе помине некако, ако консумирате јајца, сирење итн. Ама веганство никако.

  Избегнувајте растителни масла и користете путер или свинска маст за готвење.

  @Doozy, и мене не ми е јасна манијата по лимоните. Пиперката, зелката и јагодите (за кои, за жал е уште рано) се шампиони за витамин Ц.
   
  На cresa-jagoda, Mr. Right, sanjaeva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.491
  Допаѓања:
  10.796
  Пол:
  Женски
  Точно.... Ете колку витамин ц содржат 100 грама пиперки:
  Capture.PNG
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.551
  Допаѓања:
  94.670
  Пол:
  Женски
  Сирење не можам тука да најдам. Има ама не е тоа тоа, не е кравјо она што јас си го јадам. Јадам се освен месо,некогаш ако ме фати криза отворам туна конзерва. Веќе месеци наназад сум вегетаријанец. Веганството е убава работа, јадеш здраво,се храниш здраво. Исто не пијам чисто млеко,пијам од соја.

  Прво и немав намера да станам вегетаријанец се почна од кога купував месо и имаш рок една недела да го зготвиш а јас и немав време да зготвам и така престанав да купувам.

  Ќе напоменам никого не терам нешто да станува.

  Сега да речам мајка ми да ми стави на маса кокошка јас ем од жал ќе се мислам дали да ја јадам од почит кон животното,ем ќе ја изедам сигурно. Ама друго ми е кога знам дека татко ми правилно ја избрал во продаавница во ек на пандемија,а друго е кога јас овде ќе ја купам од Лидл со потекло од Италија.
   
 6. Mr. Right

  Mr. Right Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.226
  Пол:
  Машки
  Не го разбирам феноменот да се клукаш со "витамини" кои веројатно имаат солена цена кога со истите пари ќе изнакупиш витамини и ќе си ги конзумираш како храна.
   
  На SnowWhite8 и Cka им се допаѓа ова.
 7. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Најисправно е кој има чист мед дома или ако може да набави од некој пчелар што го познава да си земе некоја тегла.Медот е најздравото нешѕо во него има се витамини минерали се што е потребно за добар имунитет ;
   
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.180
  Допаѓања:
  10.373
  Пол:
  Женски
  се сложувам мед маџун цедени портокали лимони се идеални за имунизација. Од синтетички витамини всушност јас консумирам минерали. Магнезиумот Селенот и цинкот се клучни за здравјето.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Да можеш од есен или од пролет да измешаш тазе коприви и мед една тегла и да отседат.После доволно е по една лажица на ден да јадеш и имунитет многу јак ;)
   
  Последна измена: 28 март 2020
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.499
  Допаѓања:
  65.428
  Чорби скоро секој ден. Вчера правев од телешка коска, со сите зеленчуци и повеќе лук. Н амалата толку и се бендиса што и за вечера слапа една чинија плус.
  Секој ден смути - една банана еден портокал едно јаболко, лажица мед.
  Пред спиење компот од сливи и вишни со мед и линекс.
  Појадок јајца, варени, пржени... со многу краставица, патлиџан, маслинка, сирење.
  Д3 пред спиење.
  За ужинка по едно јаболко зелено. Или портокал.
  Секако месено, брашно 5 кила, мора да се троши, скоро секој ден месам, па се трудам да е со месо и тоа и зеленчук. Или десерт со овошје.
  За вит Ц само зелка. Пиперот е прескап, лимонот исто, макар цедам сокче повремено од пола лимон.

  Вештачко ништо. Само мнооогу е лошо сонце што немаме :( тоа крева имунитет многу.

  Теоријата за вештачките имуно стимулатори и витамини ми е следна - телото не ги прима витамините повеќе од што му требаат, а телото не создава клетки за борба и не создава имунитет оти си има вештачки. После без нив... тешко на телото, нема извежбан имунитет.

  Лошо... дома сме цело време и ќе се здебелиме. Затоа симнав видео и вежаме по 15тина минути заедно... да не станеме слонови у јули... ако одиме на плажа и преживееме.
   
  На Doozy и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. Корнелија

  Корнелија Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  874
  Пол:
  Женски
  Мие секое сабајле пиеме свежо цеден сок, портокал, лимон, мандарина, киви, компот пд кајсија ими праска. Во сокот ставаме мед, и пиеме вит Ц. Се храниме строго дома, и свежо зготвено. Јадиме супа, сезонска салата. Вака е веќе со години, не само овој период.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.264
  Допаѓања:
  102.798
  Здрава исхрана + витамини. Ние дома зимски период пиеме или Олигосел, или Бета глукан ќесички од Натура велт + витамин Ц настрана, или сите наеднаш јбг некогаш се мора. Така да ви препорачувам барем Олигосел да земате (микс од антиоксиданси е), и нормално ќе се согласам со @Doozy - зеленчук. Сега одма можи и нема да фати ама према мене подобро е да земате него да не земате воопшто макар и покасно ако е. Зимно време се осеќам како стара жена со ќесе апчиња кога ќе излезам ама па сериозно за добро е.
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.180
  Допаѓања:
  10.373
  Пол:
  Женски
  за таков начин на комбинација мед со коприва исто имам слушнато за семе од коприва со мед. Семе има во билни аптеки.
  Ние и чај пиеме. Зимно време многу добро ни користи.
  Денес читав дека седењето во затворена просторија го намалува имунитетот. Значи излегување во двор-тераса е многу препорачливо
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  12.570
  Допаѓања:
  124.563
  Прво и основно, колку сакаш имај јак имунитет, за короната-немаш, пошто е нов вирус... а и ништо поврзано од фамилијата САРС немаме прележано.
  Што значи, конкретните леукоцити кои се потребни, ги немаме.

  Од друга страна, проблемот со белите дробови е што кога телото пушта наплив од бели крвни клетки, со нив и вода се полнат авеолите.
  Тоа е она што ги колабрира плуќата, па после има потреба од респиратори.

  Добар имунитет ќе ти помогне да не се искомплицира проблемот со други инфекции, кои би се развиле паралелно, а за самата корона, додека си заразен телото 'ќе учи' РНК-код и ќе прави тогаш соодветни леукоцити.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 15. makedon81

  makedon81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2019
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Машки
  Најдобро е сега да се соберат коприби по што почнати се да излегуваат тазе млади..Само треба да се соберат од некое чисто место каде што нема загаденост...;)
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.