1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За кого ќе гласате?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 9 декември 2016.

  1. dzeliii

    dzeliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    441
    Да сфатеа и другиве во подобра држава ќе живеевме..
    Ќе се редактирам, за частење сакам нешто благооо :rofl:
     
    На okcenzi, cresa-jagoda, *Amethyst* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Зошто?
    За двојазичност кажуваш?
    Сега нема двојазичност? Оставив видео во соодветната тема, оди види го... Слушни како Грујо со Али Ахмети договара двојазичност.
    Со печати, со документи средено е тоа одамна од страна на Николче... Не се секирај, нема да има драстична промена со Заев :)
     
    На honest girl, anaja1, Rama и 16 други им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Ако сакате да живеете во Албанија наместо Македонија, go for it. Ќе пишува за Македонија во учебници по историја дека постоела некогаш.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    А ти ако сакаш да живееш во земја кај што ти бараат книшка од вмро и за во вц да појдеш,... во земја кај што убиват млади деца за свои интереси... во земја кај што ти се закануваат ако не си од кај Грујо... во земја кај што прикриваат убиства и предизвикуваат граѓанска војна... Слободно гласај за 1...
    Во Албанија ќе сум живеела?
    Сметки ти стигнуваат дома од Евн? Една страна е на македонски пишана, а друга на албански... По улици на ознаки прво е на албански пишано, а после на македонски... Сега Заев е на власт па што направил така?
    Не туку Грујо тиа го направил... Епа, која е разликата?
     
    На honest girl, iloveyou29, calliope и 24 други им се допаѓа ова.
  5. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Плус Фросина од Крива Паланка што ја прегазија на Партизанска. Убиецот беше син на владин функционер кого власта го штитеше и уфрлија некое непостоечко име во новини као демек „го идентификувавме убиецот“, а нема врска, не е тој. Го проверував презимето на возачот на хондата, не постоеше никаде на интернет. Зарем е можно да возиш хонда, а никој од твојата фамилија да не бил спомнат никаде не интернет? Прочитајте овде за гневот на семејството на Фросина.

    Второ, каде беа снимките од безбедносните камери на Партизанска да ја видевме регистрацијата на хондата што ја прегази Фросина? И како тие камери „магично“ не работеа тогаш, а работеа кога Диме Спасов направи сообраќајка и избега? И тоа се случи токму на другата страна на Партизанска од местото каде што ја прегазија Фросина. И за Мартин Нешковски исто така беа тргнати безбедносните камери од плоштадот!

    Значи овде станува збор за организирана мафија во која директно е вклучена полицијата, онаа иста мафија што го држи и судството во мал прст. Мафија која сее страв и поделба меѓу луѓето, ја држи земјата во заложништво и ропство, апси неистомисленици, изнесе милијарди долари од земјава, последна земја сме во Европа, најзагадена земја во Европа.
     
    На iloveyou29, Jenniffer, calliope и 26 други им се допаѓа ова.
  6. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    :hai:Ќе гласам за еднооки контрабанда.8)
    Нема потреба од цитирање, напнување, убедување, секакво влијание е непотребно и никако не треба да се правдате за кого сте гласале.:!:
     
    На Dust, Victorian и theowndemon им се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Megu SDSM i VMRO nema podobar ili polos tuka. Dvete se podednakvo losi izbori, zaradi site ovie raboti sto gi nabrojavte gore. Zaev toa so dvojazicnosta go pravi transparentno, mnogu mu zbori muckata so nadez da pridobie glasovi, no ne e deka ni sega ne postoi, samo sto Grujo popametno igra i si go pravi ona "kjuti si dupi si". VMRO se pravat najgolemi patrioti i svetci, a gi pravat istite raboti sto gi zbori Zaev. Rabotata tuka e sto narodot e zaprepasten i iziritiran od bombasticnite izjavi na Zaev (i jas mozam da se najdam tuka) pa zatoa ke se svrtat nakaj VMRO. Ako izlezam da glasam, mojot izbor bi bil Levica najverojatno ili VMRO za Makedonija (vidis, jas prav patriot deka sum bila, a ne fejk ko Gujo :D)
     
    На мкд98, Rama, allaround и 3 други им се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    СДСМ нема да ја претвори Македонија во Албанија. Тоа е пропаганда на ВМРО со цел да ги прелаже и исплаши граѓаните за да не гласаат за СДСМ. Посочете ми едно интервју на Заев каде што вели дека ќе воведе двојазичност и/или федерализација?
    Македонија ќе си остане меѓуетничка земја на сите граѓани во неа, а тоа ги вклучува и македонците и албанците и турците и власите и ромите итн. Национализмот и етнофилетизмот немаат врска со патриотизмот. Патриотизам значи да си ја сакаш својата земја и луѓето што живеат во неа, додека национализмот и етнофилитизмот значат еклузивно да ја сакаш само својата нација и етникум, а сите останати да ги мразиш и деградираш. Тоа се негативни појави што ја уназадуваат една земја и развиените земји ги имаат надминато овие појави одамна.

    Ниту една од мерките на програмата на СДСМ не зборува за проширување на употребата на јазиците на заедниците. Она ,,да одиме преку Рамковниот договор'' има сосема друго значење од она што Сител се обидува да го прикаже. Имено, надминувањето на Рамковниот значи враќање на граѓанскиот концепт на уставноста, односно враќање на решенијата од Уставот од 1991. Со тоа единствени носители на суверенитетот би биле ГРАЃАНИТЕ, а не етничките заедници (како што е во пост-2001 Македонија).

    Доколку ВМРО продолжи на власт и продолжи со својот национализам и етнофилетизам, да не ги почитува одредбите од Рамковниот договор, кога тогаш војна пак ќе се појави. Треба да се работи на соживот со албанците, а не да се подгрева национализмот и меѓуетничката нетрпеливост.

    Да не ме разберете погрешко, не сум член на партијата на СДСМ, ниту го фаворизирам Заев. Само мразам кога се шират невистини и неетичка пропаганда и некој при здрав памет сака да не прави глупи. Сфаќам дека можеби станува збор за бирање помеѓу „две зла“, ама убеден сум дека од ова тековно зло тешко дека ќе има полошо. Треба да се даде шанса за промена. Па ако не ги бива, пак ќе ги смениме :) Не чини толку да се заседнат некои на власт, така настанува диктатурата.
     
    На iloveyou29, Adi888, Tan4ence и 19 други им се допаѓа ова.
  9. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    5.357
    Пол:
    Женски
    Guys што се случи со гласањето е тајно ова-она?! :rofl:

    Мислам јас овде можам да кажам дека ќе гласам за Дуи/Дпа/Вмро/Сдсм ама никој нема да знае како ќе гласам утре!!!
    Мој глас мое право!

    И за џабе сега се убедувате и ја носите темата у оф топик, ако досега не се одлучиле за 24 часа ич нема да се одлучат :)

    Битно е да излезете и да гласате, ако прадедо ми од 88 години ќе оди да гласа, можете и вие! Небитно е за кој ќе гласате, ваш глас е!
     
    На Rama, biGirl, fallenangel и 4 други им се допаѓа ова.
  10. monibejbi

    monibejbi Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    1.836
    Допаѓања:
    2.073
    ЛУЊЕ ДА СЕ ОСВЕСТИМЕ ВЕКЈЕ СУДБИНАТА ДА ЈА СМЕНИМЕ.ИМАШЕ ПРОТЕСТИ ВО СКОПЈЕ ОД ОВАА МАФИЈАШКА ВЛАСТ. ШТО СЕ СЛУЧИ СО МАТРИН НЕСКОВСКИ? СО СМИЛКОВСО ЕЗЕРО? ТОА Е ДОГОВОР МЕЊУ ВМРО И ДУИ. ЕТЕ КОЛКУ СЕ ЧЕСНИ, СО ДИВО НАСЕЉЕ, УБИСТВОТО НА НИКОЛА МЛАДЕНОВ. ДА НЕ ИМ СЕ ДАВА ВЕКЈЕ АПСОЛУТНА ВЛАСТ ДА ПРАВАТ СТО САКААТ И ДА ГИ ЗЛОУПОТРЕБУВААТ ЗАКОНИТЕ И НАРОДОТ ВО НЕГО. ДА НЕЗАБОРАВИМЕ И СЕГА ИМА ДВОЈАЗИЧНОСТ СЕКАДЕ КАДЕ ШТО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ, СИ ЗБОРАТ НА НИВНИОТ МАЈЧИН ЈАЗИК ТОАЕ НИВНО ПРАВО. ДАСЕ ОСВЕСТЕМЕ ВЕЌЕ ЕДНАШ ДА НЕ НЕ СТРИЖАТ КАКО ОВЦИ.
     
    Последна измена: 10 декември 2016
    На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    4 SDSM :)
     
    На Читател и dzeliii им се допаѓа ова.
  12. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    2.869
    Пол:
    Женски
    vote.jpg
     
    На Gosh, biGirl, blond.bunny и 6 други им се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Мој глас никогаш нема да добијат СДСМ па што сакаат нека ветуваат едноставно не ги можам. Ќе ми кажуваат тука двојазичност тоа на што личи :envy: за 24 часа ќе не продадат.
     
    На okcenzi, girl-miri и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  14. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Добро бе,мора ли вие што сте за СДСМ да го навредувајте секој што е за ВМРО и обратно? Да му кажувате дека е прост и што уште не? Јас не сум партиски определена,ама кажав зошто не сум за СДСМ во друга тема и некој ме нападна со изјава од типот „Ти поддржуваш криминалци за да работат родителите?“ Секој одлучува за кој ќе гласа,без навредување.Јас нема да гласам зашто за речиси 2 месеци ќе полнам 18 години,ама и кога ќе го добијам правото на глас,одлуката за кој ќе гласам си е само МОЈА и на никој друг. А дали ќе бидам за ВМРО,са СДСМ или за кој било друг си е само МОЕ право. Како што јас на сите го почитувам мислењето и не ве напаѓам вас што мислите спротивно од мене,ама не сакам да бидам нападната.
     
    На ivana--aerodrom, girl-miri и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Тоа со кампањата на вмро за двојазичност и федерализација е чисто да се направи природна селекција за да се види колку уште глупи и наивни луѓе има да поверуваат во такви срања.


    Пак ќе кажам , нека набројат 10 причини зашто вмро да остане на власт. Причините како двојазичност се идиотски и смешни бидејќи веќе има двојазичност насекаде.
    Мислам као не им смета тоа што Грујо помилува и стави терористи кој убиваа Македонци за министри да раководат држава, ама им сметало тоа што Латас кажал дека наводно ќе имало федерализација и остало.

    Највероватно бидејќи веќе неможат да лажат дека странски служби сакале уништување па ај сеа Албанците се на ред.
    Ебате тоа глупите луѓе.
     
    На calliope, Kitten, black-angel и 10 други им се допаѓа ова.
  17. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Јас сум партиски НЕопределена :)
     
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    I vo vreme na predizboren molk OCI SI VADITE.


    Alal da vi e, treba i pehar za ova(facepalm)
     
    На Victorian, fallenangel, LadyC и 2 други им се допаѓа ова.
  19. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    ЧЕк за кој да гласам не ми е јасно ?:wasntme: :D
    Не ми се верува дека уште се тепаат и гласаат ех
     
    На dzeliii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.331
    Пол:
    Женски
    има некој кој ќе каже уствари за кој ќе гласа?
     
    На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.