1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За кого ќе гласате?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Gosh, 9 декември 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Сте ја погледнале програмата на Левица? Они од помалите партии ми стојат интересни и баш би сакал Димитар Апасиев и Мариглен Демири да влезат у парламент. Со нив ќе биде доста конструктивно и интересно. Убаво е да имаш гласна опозиција и во самото собрание.
    Башка Мариглен е бивш кајганџија и јаки дискусии сме имале со него таму :)
     
    На fallenangel, LivingGlam, Someonespecial и 10 други им се допаѓа ова.
  2. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.308
    Пол:
    Женски
    Jas sum neopredelena,samo sto od se sto vidov i zakluchiv vmro so kradenjeto i lazenje preteraa,realno napredok vo zemjata nema.sum i protiv dvojazicnost,ama za promeni vo zemjata moze e poarno sdsm da pobedi,bar na izborive nikoj ne se obide da me potkupi i laze od sdsm ,kako sto go pravat ova vmro,so kartata za protiv dvojazicnosta.Inaku sum od Strumica,Zaev licno go znam onaka po nekoi humanitarni organizacii,vreme e da se opravat rabotite po moe ubeduvanje i dvete partii sakaat samo da dojdat na vlast i go vrtkat kutriov makedonski narod,koga ke pocnat vistinski da se posvetat na narodot i drzavata ,togas ke glasam obavezno
     
    На EvAngelos, biGirl и LollySky им се допаѓа ова.
  3. veteruska

    veteruska Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    1.977
    Допаѓања:
    5.798
  4. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    ubistvo.jpg

    Убаво размислете :)
     
    На Someonespecial, deskarada, calliope и 19 други им се допаѓа ова.
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не можев да редактирам,па затоа се самоцитирам. Овде ќе речам да се заклучи темава зашто очи се вадат тука. Реално никој не можете да убедите кој за кого да гласа.
     
    На girl-miri и LollySky им се допаѓа ова.
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Гласајте си за пастирот пак, па кога ќе дојде време да се вратат сите овие кредити ќе ви мафне и ќе ве поздрави тој некаде од Бахамите.
     
    На iloveyou29, anaja1, Читател и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Ќе гласам за бр.4
    Не се поарни, ама барем надеж даваат дека може подобро, поинакво.
    Досегашниве го достигнаа врвот, доста е.
     
    На iloveyou29, deskarada, Adi888 и 13 други им се допаѓа ова.
  8. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Jas si kazav :D na 1va ili na 2ra strana e postot :D
     
    На LadyC и EvAngelos им се допаѓа ова.
  9. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Вчера ги сонував рекламиве по телевизија за Вмро и Сдсм и кога станав се прашувам цел ден дали да се убијам или самоубијам
     
    На elimkd, LollySky и biGirl им се допаѓа ова.
  10. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Hahahahaha :rofl:
    jas sabajle se uspav trebase rano da stanam da ucam i takva ripam i vikam lele ke go propustam glasanjeto se potresov hahahaha :D ne mi bese gajle sto imav 50 strani da naucam nego da glasam :D
     
    На InWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    ВМРО ги опседна сите телевизиски медиуми, ама за нивна несреќа се појави експанзија на Фејсбук и твитер. Нив не можат да ги контролираат и цензураат. Младите преку нив можат да ја дознаат и другата страна на вестите. Но пензионерите за жал не. До пред некое време младите ги мрзеше да излезат да гласаат, ама тоа се промени. Сега и младите гласаат. Јас сум оптимист.
     
    На Someonespecial, Читател, theowndemon и 7 други им се допаѓа ова.
  12. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Против Д(Р)ПМНЕ а за кого сеуште не одлучив, веројатно за СДСМ.
     
    На deskarada, anaja1, Читател и 7 други им се допаѓа ова.
  13. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Нема да гласам..Политиката ми е најглупавото нешто што постои во мојот "нашиот" живот!
     
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Се мислам помеѓу опозициската и Левица.
    Точно е дека опозициската немаше многу светли денови во периодот на своето време. Но, од друга страна, ДПМНЕ беше доволно долго на власт за да сведочиме за некадарноста, дупките во здравството, образованието, администрацијата, судството итн.

    Мнозината се на страна на двете најдоминантни партии. Коментиравте и претходно, и се согласувам, потребно е многу време дур народот сфати дека не мора се да биде обоено во црвено - син спектар. Таа колективна свест ќе се менува постепено, генерациски. Кога сме веќе кај потенцијалот, факт е дека ЛЕВИЦА е една од партиите која дефинитивно ИМА потенцијал! Чув неколку нивни интервјуа, и дојдов до заклучок дека дечките се устав! Умеат концизно да ги приложат и аргументираат своите ставови, а тогаш кога дебатата станува жестока да се повлечат на културен начин, оставајќи простор на соговорникот да се изјасни. :)

    Но ретроспективно гледано, стартот им беше лизгав. Тие, пред да се формираат и обединат под ова име, парадираа со шарените по улиците, подржувајќи идентична идеологија со опозицијата. Можеа да изнајдат поинакви стратегии за туркање на режимот, а не да стојат рамо до рамо со опозицијата или сорос, за потоа да се декларираат како ,,независна" партија, а во суштина да бидат луѓе кои само не биле прифатени онаму каде првенствено целеле. Јасно е дека се бараше единство против режимот, но од овде народот може да добие погрешна слика за нивната агенда, иако повторувам - ги имаат сите нишани бар за да добијат неколку пратенички места, ако не може повеќе.

    И единствено поради оваа причина мислам дека овој пат мојот глас ќе оди за СДСМ, иако не ми е сеедно доколку се спроведе планот за двојазичност, бидејќи тоа со себе ќе повлече многу реперкусии и незадоволства, но се тешам дека е подобар избор од двете зла поради ветувањето за подобра економска формација.

    Бај д уеј, Заев вети дека случајот со Смилковското езеро ќе го расветли независно или зависно од резултатите на овие избори?
     
    На Читател, anaja1, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Он топик, не гласам ни за СДСМ зашто искрено не верувам дека ќе променат нешто значајно во државава, секој ветува дур не седне на фотеља.Мојот глас најверојатно ќе оди за Левица (и мајка ми ја убедив да ми се придружи:rofl:)
     
    На Someonespecial, Rama, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Срцка денес на никого не може да му се верува. Моите еднаш кога беа на гласање имаше еден брачен пар со мало дете и двајцата се договориле да гласаат за СДСМ,арно ама мажов бил за ВМРО и детево ги гледало за кого гласаат и татково не си го испочитувал договорот,а детево извикало на цел глас:„ТАТО НЕ ГЛАСАЛ ЗА ТОЈ ШТО СЕ ДОГОВОРИВМЕ!“:lol::D
     
  17. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Штом се мислиш помеѓу левица и сдсм тогаш размисли на кому повеќе ќе му помогне гласот.
    Зависи во која изборна единица гласаш. Ако во твојата изборна единица слаби се шансите за левица, тогаш барем рационално искористи го гласот за сдсм.

    Најмногу шанси левица имаат во прва изборна единица (барем еден пратеник да влезе и тоа под знак прашалник) инаку не баш...
     
    На crimson, Читател, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ме лаже, пошто е изгорена и од едните и од другите, евентуално може да поништи ливче.
    Инаку, како е поделбава со изборни единици, што спаѓа во која?
     
  19. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    @Gosh, ме натера да си го прекршам ветувањето за предизборен молк. :D

    Во другана тема веќе реков дека ќе гласам за Левица - и тоа, не гласам толку за партијата, колку за човекот - Димитар Апасиев ми е сигурен и проверен дечко, чиј стручен бекграунд и мотивација се добро познати, да не го фалам пак и овде. :D Иако, и Левица како партија реално ми се најсолидни на овие избори, конечно нешто ново на нашава трула и бајата политичка сцена.

    Со должна почит до СДСМ и луѓето кои решиле да гласаат за нив, мене лично ми се нешто „веќе видено“ - без некои нови и интересни ликови и без јасни идеи и насоки за тоа што понатаму. Главниот адут за победа им е што „не се ВМРО“ - е, простете, ама мене тоа не ми е доволно за да ви го дадам гласот. :)

    Макар што не се надевам на некое чудо со Левица, мислам дека ќе е доволно ако у мојава изборна единица добијат и само едно пратеничко место. Ни требаат поише луѓе како Апасиев у собранието - а не само ликови кои ќе тепаат дневници, копаат нос, подместуваат ѕиври, играат на мобилен и сл. и само да гласаат како што ќе им се нареди од партијата. Потребни се луѓе кои знаат како да дискутираат и имаат аргументи за тоа.

    [​IMG]

    Накратко, гласајте за некој што стварно мислите дека ќе го застапува вашиот глас и мислење во собранието - впрочем, за тоа се и платени. :D

    П.С.
    Да, лесна е за читање, пошто има само 32 страници. Мене многу ме интересира дали постои некој кој ја прочитал целата програма на ВМРО, од 500 и кусур страни? :D
     
    На EvAngelos, LivingGlam, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    За Tooting Popular Front и Wolfie Smith.:D

    [​IMG]

    Левица, of course.
     
    На LivingGlam, Someonespecial, Mayyya и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.