1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

За побујна коса

Дискусија во 'Коса' започната од manevska.mila, 28 февруари 2010.

  1. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Mesto da lelekate deka ja gubite kosata, jadete soja! Ova e sovet na strucnjacite sto, po laboratoriskite ispituvanja, potvrdija deka supstancijata izuflafon od sojata vlijaevrz lacenjeto na androgenite hormoni. Tie se edni od glavnite vinovnici sto mazite, no i zenite ostanuvaat bez kosa.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Ако јадеме соја, косата станува побујна????
    Јас јадам соја препрепрепермнооогу, а имам ретка коса... :(
     
  3. Elii96

    Elii96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Погуста коса

    Јас порано имав многу густа коса но бидејќи често ставам гел ми се изретчи многу сега поретко користам гел но знае ли некој што да користам за пак да ми е густа ?
     
  4. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    јас одсекогаш сум имала ретка коса и ништо посебно не и ставам, страв ми е да не ми се оретчи уште повеќе...некој совет да ми дадете како побрзо да ми се згусне? има ли некои шампони или ампули што сте ги пробале и сигурно дејствуваат?
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Никој да не ве лаже за ова со сојата. Има многу хормони и не е препорачливо да се конзумира често и во поголеми количини. Друга беља ќе направите.
     
  6. Sparks

    Sparks Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.194
    Зависи...Има од соја до соја... Зависи дали сојата е одгледувана природно, или пак во ботанички бавчи. Оргиналната соја, онаа која што потекнува од Кина, е доста корисна, особено за женските. Освен тоа што еве помага за растењето на косата, го намалува холестеролот а и добра е за времето на ПМС. Ги содржи сите потребни аминокиселини, кои човечкото тело не ги синтетизира... Вештачката соја, навистина повеќе дава лоши работи, отколку добри.

    Исто така, непотребни се скапи шампони или ампули. Најчесто таквите не ја запазуваат рН вредноста на скалпот и можат да предизвикаат нус појави како што е првут и силно чешање на главата... Најдобро е косата да се третира со природни супстанции. Имам слушнато (незнам колку е точно) дека смеса од мед и лимон е доста корисна. Исто треба да се внимава при изборот на шампон, да не е на база на алкохол.
     
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    сум слушала од баба ми дека порано со чај од коприва ги миеле косите и сега со тек на време се згуснувала и добивала сјај...да не имате пробано и вие?
     
  8. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    пробајте го нивеа волуме па да видите каква ке ви биде косата
     
  9. renata76

    renata76 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    34
    и јас ја мијам со Нивеа волум и многу ми е убава и бујна, пробајте!!
     
  10. oceangirl

    oceangirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    69
    Elseve Volume...и авокадо маска за коса
     
  11. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    чај од свежа коприва! навистина е супер!
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Јас користам Schauma od schwarkopf кафеавиот и стварно ја прави косата бујна плус не е премногу скап. Помага ѕа оние кои имаат прават и ретка коса.
    Јас практикувам после миењето на коса (кога морам да ја сушам со фен) ја чешлам од одозгоре па надоле со наведната глава, и со фенот сушам. Кога ја исправам главата имам повеќе волумен.
    Мене ми вака помага :)
     
  13. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Сметам дека они кои имаат бујни коси имаат наследено генетски од некој свој ближен, исто и они кои имаат ретки коси. Мислам дека можеме да ја негуваме коста и да не ја измачуваме со постојано фарбање или шатирање, или некои ставаат кна на коста која ја оретчува коста. Не можеме да ја смениме природата само треба да сочуваме и негуваме. секао дека убавина доаѓа од внатре,тоа значи дека треба да се исхрануваме подобро и поквалитетно. Здарвјето и убавината пред се!
     
  14. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    за побујна коса користам шампон со лук (не мириса на лук откако ќе се исуши косата, а тоа може да се среди кога се фенира косата, ако во четката прксате малку со парфем).
    И рицинусовото масло ми помогна, и таа шаума (кафеавата), ја користев, навистина е добра, чај од коприва сакам да пробам, тоа со соја-не би рекла, барем не засега, а и чај од лисја од ореви сакам да пробам, па да видиме.
     
  15. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Мојата коса е многу чудна, напред ми е ретка позади многу густа и со многу волумен, го мразам. |(
     
  16. shaa

    shaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    7
    јас користам елсеве розово шишенце има волумен косата првиот ден а потоа се е по старо многу ми е тенко влакното не велам дека е ретка и нон стоп ми е залепена за скалпот не сакам да ја пеглам бидејки ми е права а и плус ке ми се оштетува, не ја фарбам единствено убаво во мојата коса е нејзината боја и многу бавно ми расте ствано незнам како да си помогнам косата ми е за никаде гледав вчера на ју тјуб надградба на коса со природно влакно и косата на штипки се закачува за природната и ја прави почеста уште тоа ми остана да го пробам .... навистина сум разочарена ништо не ми помага ни фен ни ништо за кратко време се врака во својата првобитна положба
     
  17. kociraba

    kociraba Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    A od kade go kupi Elseve Volume i koja e cenata?
     
  18. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Девојки шампоните од Виши чуда прават,мене на старост ми расти нова коса по целата глава и многу ми е побујна косата...Е сега малку се скапички, ама вредат за секој денар.. :)
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    ^Profesoresa а колку е тој шампон...мојава ептен се оретчи...напред дури и темево ми се гледа :(
    Инаку и на братучедка ми и опадна скроз на темето нема речиси ништо,дали е можно бидејќи нонстоп ставаше кна-само тоа,не се ферба ,шатира,само кна....?
     
  20. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    ^ И мене исто, косава ми е за никаде. Кај и да е и од фарбање ќе се откажам. Целата е проретчена, страв ми е да го погледнам чешелот, а собирање-никако. Од страна како воопшто да немам коса. Страшно изгледа ;(
    Profesoresa можеш да закачиш слика од шампонот?