1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборување сам со себе

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelinkka, 8 април 2013.

  1. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Во дарамите и книгите а и во оперите го нарекуваат монолог, но во вистинскиот живот лудило. :lol: Кога понекогаш се занесувате и почнувате на глас да го кажувате она што го мислите. Или се шетате по пат и како си размислувате ова или она, онака на глас. Тоа е вистински проблем. Често знае да ми се случи, се трудам да го контролирам, но знам и да заборавам. ПОМОШ! Знаете како тоа да го решам?? :^)
    (ПС Ако темата е дупла слободно клуч, а ако не е на соодветно место преместете, јас не анјдов ваква и мислам дека овде припаѓа, сепак вие знаете повеќе позз и плис помош)
     
  2. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Ехеее мајка ми веќе одамна си зборува сама со себе (по дома сега за сега) :) , а баба ми води и дијалози :D мислам дека на некој начин им олеснува.
    Инаку јас се фатив смата себеси неколку пати и си викам Донооо, свести се. Вајда не е наследно :^) Обично кога сум доолго време сама, кога неам со кого да направам муабет. Пробај да го напишеш на хартија тоа што сакаш да го кажеш, би требало да помогне.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Хахаха, ехее. . тоа не е ништо страшно.Јас кога сум возбудена или пак тажна си зборувам сама со себе , и после кога ќе се освестам почнувам да се смеам :D Секако,се додека е во граници на нормала. :$
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lulutik

    lulutik Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Тоа му се случува секому, но во умерена граница... :D
     
  5. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Секако дека зборувам сама со себе, понекогаш ми треба совет од експерт :D
     
    На Dr.Zzz, Oneo, HuntressGirl и 12 други им се допаѓа ова.
  6. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Кога бев мала, знаев играјќи си низ дома или низ двор да се занесам и да си лафам сама со себе. :D
    Ама не ми се десило по улици да си зборам. Како поголема не си зборувам ни дома, се истурам на хартија.
    Но, знам кога ќе направам некоја глупост или ќе се изнервирам да пропцувам гласно.
     
  7. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Си зборувам сама со себе секојдневно ама не ми се десило до сега тоа да го правам на глас...Ми се чини уште тоа ако го направам и ќе си се пишам јас самата за да ме соберат со комбенце :lol:
     
  8. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Да ми се случува, најчесто кога сум нервозна и си зборувам :tmi: :lol:
     
  9. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    Јас ова воопшто не го мислам за лудило,јас зборувам сама со себе особено кога сум нервозна и воопшто не е иста кластрофобијата со ова :^) :worried:
     
  10. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    И јас го правам ова па нема зашто да се плашиш. ;)
     
  11. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено, да.
    Најчесто кога сум подолго време сама, знам и кога сум нервозна да си се затворам у соба и да си почнам да зборам за се што ме нервира.
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Не зборувам сам со себе него само си ги средувам мислите,премногу идеи,мисли ми доаѓаат од време на време IM TALKING WITH ME :talk: :talk:
     
    На LittlePinky и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  13. lovesongs058

    lovesongs058 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Само коа ќе се скарам со некој, тогаш си мислам дали ја бев у криво или не :lol:
     
  14. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    Кога сум тажна, нервозна, лута, кога размислувам за нешто сериозно, ситуации кога сама сезаклучувам во соба :)
    Инаку честопати си ги средувам мислите, ставовите,чуствата...
     
  15. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас зборувам сама со "себе" во умот, а понекогаш кога сум сама подолго време и на глас. Поточно замислувам друг лик и зборувам со неа. Незнам дали е нормално или не, мене ми е како да прашувам или одговарам на прашања од мојата друга половина.
     
  16. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    и мене ми се случува исто најчесто кога сум лута на некого а неможам да му вратам и се замислувам како се карам и истурам се од мене па дури и зборовите кои ке им ги велам :D :rofl:
     
  17. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    :lol: :lol:
    Kога работам нешто приоритетно се внесувам во работата и ми се случува да си зборам (во моментот процедурата на она што го работам ) :fubar: .Но многупати ми се случило паметот на едно место јас на друго :tmi: и моето дрдорење да ме спаси од катастрофална НЕПОПРАВЛИВА грешка :$ :!:
    Сеуше не се сметам за луд но малце за чуден :geek: :D со моето зборвање сам со себе ]:)
     
  18. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Да зборам-не, ама да претам со раце, да се кикотам и да се мрштам-да.

    Обично откако сум се искарала, ќе се пикнам во соба и ќе почнам да размислувам, што се` сум требала да кажам. Правам фаци и претам со рацете, си замислувам како да е некој до мене.

    Или кога сум нервозна, го шетам цел стан и претам со рацете.

    А во последно време, многу се занесувам кога си приготвувам нешто во кујна. Цела се унесувам дека водам кулинарско шоу. Е тогаш веќе е можно да зборам со себе. И да објаснувам со рацете. На пример ќе ги земам макароните и го покажувам упатството на плочките во кујна, за (гледачите) да се уверат како треба да се зготви. |(

    А кога сум возбудена за нешто, се смеам/се кикотам. Или ќе се сетам што глупост сум направила, па во себе си ја прераскажувам на imaginary френдот. И кога ќе влезам во соба, цела окезена, сестра ми ќе ми рече:
    - Што беља сега направи?
    И ти ај иди објасни. :D
     
    На soffce, LittlePinky, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Хаха, добро е не сум била сама! :D
     
  20. Petunia-Queen

    Petunia-Queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    315
    И мене ми се случува кога ќе се изнервирам само со себе да си зборувам, ама само дома! :!: :D