Зборување сам со себе

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelinkka, 8 април 2013.

 1. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Во дарамите и книгите а и во оперите го нарекуваат монолог, но во вистинскиот живот лудило. :lol: Кога понекогаш се занесувате и почнувате на глас да го кажувате она што го мислите. Или се шетате по пат и како си размислувате ова или она, онака на глас. Тоа е вистински проблем. Често знае да ми се случи, се трудам да го контролирам, но знам и да заборавам. ПОМОШ! Знаете како тоа да го решам?? :^)
  (ПС Ако темата е дупла слободно клуч, а ако не е на соодветно место преместете, јас не анјдов ваква и мислам дека овде припаѓа, сепак вие знаете повеќе позз и плис помош)
   
 2. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.823
  Пол:
  Женски
  Ехеее мајка ми веќе одамна си зборува сама со себе (по дома сега за сега) :) , а баба ми води и дијалози :D мислам дека на некој начин им олеснува.
  Инаку јас се фатив смата себеси неколку пати и си викам Донооо, свести се. Вајда не е наследно :^) Обично кога сум доолго време сама, кога неам со кого да направам муабет. Пробај да го напишеш на хартија тоа што сакаш да го кажеш, би требало да помогне.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. awayfromyou

  awayfromyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2012
  Пораки:
  420
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Хахаха, ехее. . тоа не е ништо страшно.Јас кога сум возбудена или пак тажна си зборувам сама со себе , и после кога ќе се освестам почнувам да се смеам :D Секако,се додека е во граници на нормала. :$
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lulutik

  lulutik Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Тоа му се случува секому, но во умерена граница... :D
   
 5. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  835
  Секако дека зборувам сама со себе, понекогаш ми треба совет од експерт :D
   
  На Dr.Zzz, Oneo, HuntressGirl и 12 други им се допаѓа ова.
 6. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.484
  Допаѓања:
  3.147
  Пол:
  Женски
  Кога бев мала, знаев играјќи си низ дома или низ двор да се занесам и да си лафам сама со себе. :D
  Ама не ми се десило по улици да си зборам. Како поголема не си зборувам ни дома, се истурам на хартија.
  Но, знам кога ќе направам некоја глупост или ќе се изнервирам да пропцувам гласно.
   
 7. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  5.598
  Пол:
  Женски
  Си зборувам сама со себе секојдневно ама не ми се десило до сега тоа да го правам на глас...Ми се чини уште тоа ако го направам и ќе си се пишам јас самата за да ме соберат со комбенце :lol:
   
 8. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  4.149
  Пол:
  Женски
  Да ми се случува, најчесто кога сум нервозна и си зборувам :tmi: :lol:
   
 9. little.gf

  little.gf Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  40
  Јас ова воопшто не го мислам за лудило,јас зборувам сама со себе особено кога сум нервозна и воопшто не е иста кластрофобијата со ова :^) :worried:
   
 10. little.gf

  little.gf Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2013
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  40
  И јас го правам ова па нема зашто да се плашиш. ;)
   
 11. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.952
  Допаѓања:
  33.898
  Пол:
  Женски
  Ми се има случено, да.
  Најчесто кога сум подолго време сама, знам и кога сум нервозна да си се затворам у соба и да си почнам да зборам за се што ме нервира.
   
  На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.620
  Не зборувам сам со себе него само си ги средувам мислите,премногу идеи,мисли ми доаѓаат од време на време IM TALKING WITH ME :talk: :talk:
   
  На LittlePinky и Umbrella22 им се допаѓа ова.
 13. lovesongs058

  lovesongs058 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  Само коа ќе се скарам со некој, тогаш си мислам дали ја бев у криво или не :lol:
   
 14. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.737
  Кога сум тажна, нервозна, лута, кога размислувам за нешто сериозно, ситуации кога сама сезаклучувам во соба :)
  Инаку честопати си ги средувам мислите, ставовите,чуствата...
   
 15. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Јас зборувам сама со "себе" во умот, а понекогаш кога сум сама подолго време и на глас. Поточно замислувам друг лик и зборувам со неа. Незнам дали е нормално или не, мене ми е како да прашувам или одговарам на прашања од мојата друга половина.
   
 16. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  251
  и мене ми се случува исто најчесто кога сум лута на некого а неможам да му вратам и се замислувам како се карам и истурам се од мене па дури и зборовите кои ке им ги велам :D :rofl:
   
 17. VIN.diesel

  VIN.diesel Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  420
  :lol: :lol:
  Kога работам нешто приоритетно се внесувам во работата и ми се случува да си зборам (во моментот процедурата на она што го работам ) :fubar: .Но многупати ми се случило паметот на едно место јас на друго :tmi: и моето дрдорење да ме спаси од катастрофална НЕПОПРАВЛИВА грешка :$ :!:
  Сеуше не се сметам за луд но малце за чуден :geek: :D со моето зборвање сам со себе ]:)
   
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.691
  Пол:
  Женски
  Да зборам-не, ама да претам со раце, да се кикотам и да се мрштам-да.

  Обично откако сум се искарала, ќе се пикнам во соба и ќе почнам да размислувам, што се` сум требала да кажам. Правам фаци и претам со рацете, си замислувам како да е некој до мене.

  Или кога сум нервозна, го шетам цел стан и претам со рацете.

  А во последно време, многу се занесувам кога си приготвувам нешто во кујна. Цела се унесувам дека водам кулинарско шоу. Е тогаш веќе е можно да зборам со себе. И да објаснувам со рацете. На пример ќе ги земам макароните и го покажувам упатството на плочките во кујна, за (гледачите) да се уверат како треба да се зготви. |(

  А кога сум возбудена за нешто, се смеам/се кикотам. Или ќе се сетам што глупост сум направила, па во себе си ја прераскажувам на imaginary френдот. И кога ќе влезам во соба, цела окезена, сестра ми ќе ми рече:
  - Што беља сега направи?
  И ти ај иди објасни. :D
   
  На soffce, LittlePinky, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Хаха, добро е не сум била сама! :D
   
 20. Petunia-Queen

  Petunia-Queen Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  314
  И мене ми се случува кога ќе се изнервирам само со себе да си зборувам, ама само дома! :!: :D