1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборување сам со себе

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelinkka, 8 април 2013.

  1. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.301
    Пол:
    Женски
    Да во мислите или некоја песна ми звони во главата
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
  3. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.736
    Нормално дека ќе зборувам сама со себе.. ми треба совет од стручњак..8)
     
    На Limpan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Ехе, цело време си зборам. :D Си стварам секакви ситуации во глава и ќе си речам ама не, не вака, поарно онака да направиш или така да речеш или па си замислувам сценарио некое кај што сум јас главен лик па си зборам со одредена личност и тука скроз цел муабет го имам испланирано. Дури некогаш несвесно ко што си размислувам, на глас ќе се насмеам или изустам по некој збор од што сум толку внесена. Ама тоа по дома само, надвор не. :D Си давам и совети ама ретко кога ги послушувам. :lol:
     
  5. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Да, зборувам и моите многу ме караа поради тоа. Постојано ми велеа 'Само будалите сами зборуваат'. Арно, ама науката кажува друго. Читав дека тоа значело дека имаме висока интелигенција.
     
    На Nena Jovanova и WildMk им се допаѓа ова.
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено. Особено кога сум на шопинг и во глава си размислувам што да купам. Или некакви дилеми ако во глава решавам сама со себе за било што. :rofl:
    Еднаш во дм така гледав нијанси на кармини и ја у себе си зборам ама несвесно ми дојде на глас да си кажувам не таа нијанса ти е поубава од оваа, таа земи си ја :x и забележав една жена до мене чудно ме погледна. :tmi::tmi: Несвесно скроз ми се дешава. :tmi::rofl::rofl:
     
    На Cosmic Girl, IM.TMKQ и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  7. Anne Boleyn

    Anne Boleyn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2021
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    1.834
    Пол:
    Женски
    Ми се случува,последниве години.Премногу стрес,многу обврски,а прилично сум одговорна да одговорам на сите нив.Рој мисли имам во секој момент,па некогаш
    знаат експлозивно да скокнат како пуканки од апарат .
     
  8. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Сама ако не си зборнам искрено на кого друг:D:D
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Внатрешниот говор - оној што се одвива во нашата глава без знаење на другиот, може некогаш ќе ги помине внатрешните контроли на мозокот и ќе излезе од устата, ќе го кажеме гласно. Тогаш станува надворешен говор. Немора да се каже вербално, со гласовниот апарат, може да се каже и невербално, со телото, лицето во вид на гест, мимика, став, движење. Сте виделе некогаш некој си мисли нешто во себе и му се читаат мислите на лицето преку мимиката - ги движи веѓите, устата, прави гримаси. :D. Тоа е толку универзално за сите луѓе, што сите го прават независно од културата и расат на која припаѓаат или јазикот кој го зборуваат. Дури и кај приматите постои, така што најверојатно е и генетски одредено. Нема човек што не го прави тоа или што толку успешно, во секој момент, може да ги контролира своите реакции до степен да не го издадат што мисли во себе. Гледајте ги луѓето кога зборуваат по телефон, некогаш се однесуваат исто како да се лице в лице со соговорникот, иако знаат дека тој не може да ги види, може само да ги чуе. Некогаш слабата контрола е заради тоа што мозокот прави паралелно еден куп работи и е проптеретен и неможе истовремено добро да води сметка за околината и да анализира дали е прикладна реакцијата на ситуацијата. Некогаш тоа е заради силни емоции кои ги чуствува во моментот и го преземаат кормилото врз телото.
    Во психологијата има цели правци и теории за оваа област. Денес е доста популарен тој дел од психологијата што се занимава со комуникација. Има и доста литература и експерти за таа област, за говор, внатрешен говор, говор на телото и итн.
    Според една теорија (на Виготски) внатрешниот говор е продукт на когнитивниот развој на детето. Тој сметал дека надворешниот говор и интерперсоналните дијалози (разговорот со другите луѓе) постепено станува внатрешен говор и интраперсонален дијалог кај детето, благодарение на неговиот когнитивен развој. Процесот го нарекол интерналзација на говорот или грубо преведено повнатрешнување на говорот. Поддршка за неговата теорија нашол во оној феномен кога малите деца си играат или изведуваат некоја когнитивна активност и си зборуваат гласно што прават: - ова вака сега, ова така сега. Овој говор се нарекува егоцентричен говор или приватен говор и го сметал за транзиторна фаза во процесот на интернализација, за преод меѓу двата вида дијалози. Виготски сметал дека основната улога на егоцентричниот говор во развојот на детето е во тоа да му помогне да научи како да го регулира своето однесување и своите мисли. Подоцна според понови емпириски студии ова негово сфаќање за улогата на егоцентричниот говор се преиспитува и се открива дека егоцентричниот/приватниот говор кај детето има повеќе функции во развојот на детето, а не само саморегулаторна, како на пр. вежбање социјални интеракции, вежбање говор и изговор, учење на јазикот, играње улоги и преправање. Истотака новите сознанија велат дека егоцентричниот говор не се губи, како што сметал Виготски, откако процесот на интернализација ќе заврши, туку дека овој говор си останува и кај возрасните и си има саморегулаторна и мотвациона улога.
    Убаво е ова да се знае и да се има во предвид кога се обраќаме на некој друг. Особено на децата. Она што е надворешен дијалог со возрасниот, после станува внатрешен дијалог на детето. Она што негуваме - расте.
     
    На Nena Jovanova му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Се скарав и со него ;( сега не си збориме :D
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    kolku detalno i opsirno davas objasnuvanje ne samo na ovaa tema,nego i na mnogu drugi na forumot,respect and bravissimo :clap::clap::l:
     
  12. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Фала ти. Се трудам да објаснам иако може преопширно четиво е ова за еден формат како што е форумов, ама го правам тоа зошто сакам да оставам информација која ќе има едукативна вредност. Некои сознанија стварно не се познати, особено на пошироката популација и особено на помладите. Бар од областа на психологијата можам да споделам. Кој сака да дознае, ќе може да прочита некогаш.
     
    На Nena Jovanova му/ѝ се допаѓа ова.