1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зборување сам со себе

Дискусија во 'Психологија' започната од Angelinkka, 8 април 2013.

  1. Magdallena

    Magdallena Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Isto i jas ova go pravev porano, pred mozebi 10 godini i povishe. Koa ke gledav nekoj britanski film, so izrazen akcent, obavezno posle filmot me mavaa filmovi, i izgovarav poedinechni zborovi so toj naglasok, a ponekogash i celi rechenici. А koga ke bev pod nekoja golema impresija, se gledav na ogledalo i se zamisluvav kao britanka na odmor vo Mk, i si se obrakakav sama na sebe vo ogledalo, konverzacii od tipot - Ur country is very beautiful, it's very quiet n' piecful in ur cities, but i cant live here for a long time. London is a very turbilent city. The differences are too large, lifestyle, too. But short visits here, are great, anytime.- A ponekogash i na domashnata machka i se obrakav, neshto vo smisla, Lucy, call a taxi for me, please. Huh, u dont know what that word means??.. Oh, i deeply apologise, i forget that in the USA it's a cab.. So, call me a cab, please.. Se dodeka vo edna prilika ne me nacheka sestra mi so takvi razgovori so domashnata machka :) posle toa nekoe vreme, imashe zafrkancii na moja smetka niz doma, i taka prekinav so takvi konverazii.

    A, vaka da zboram sama so sebe vo javnost, mi se nema slucheno, nitu pak doma. Nekolku pati iam primeteno, pr. sum trgnata na odredeno mesto, i za vreme na patot, sum zamislena za razni neshta, i koa ke stignam na mestoto se osvestuvam, i se chudam kako sum pominala tolkav pat bez da se setam kaj sum odela, kako sum stignala i sl.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Зборување сам со себе за мене е еднакво на лудило. Не го правам тоа. Татко ми го прави од причина што нервите му се попуштени и си прави гласно некои планови или кажува што го нервира мислејќи дека никој не го слуша.
     
  3. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Неможеш да знаеш дали зборуваш сма со себе или не бидејки тоа се прави несвесно. Зборувањето сама со себе не мора да биде гласно, ноже едноставно само да ги мрдаш усните. Голем дел од лугето не се ни свесни дека го прават тоа, посебно кога се подолго време сами или патуваат од точка А до точка Б ога ќе се исклучат од околината несвесно почнуваат да зборуваат сами со себе. Исто како што многу луге незнаат дека р`чат во сон, па дури и спремни се да се испокараат негирајки го тоа.
    Не се согласувам дека зорувањето сами со себе е еднакво на лудило, тоа е само една несвесна реакција која ја прават голем дел од лугето. Бидејки јас сум особа која сака да ги анализира лугето што имам забележано многу чудни работи и навики кај лугето кои ги прават кога мислат дека се сами или кога ке се исклучат од околината.
     
  4. J.Statham

    J.Statham Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Машки
    Сигурно до сега ви се случило или сте виделе некој да седе сам некаде, да шета по улица и нешто слично но од секогаш ме интересирало што им паѓа на памет за сами да се смеат ?
     
  5. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    Ахахах се и свашта пример се сеќаваат на некој смешна случка или пак да речеме измислуваат комедијалнаа дешавка и слично на пример јас некогаш се газам од смеа и чуството е грозно замисли ги само тије фаци што булјаат у тебе мене ме интересираат што мислат тие
     
    На glittergirl, Janina, Angelinkka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Lana del Rey

    Lana del Rey Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Jas sekogash taka sum mislam deka spored mene ovie sami shto setaat pi ulica ili sedat sami na nekoi skali deka kutrite ze zeznale vo neshto pa se vo kal do gushata i se mislat kako da izlezat na kraj... Da ne go izedat srapot :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vilince

    Vilince Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Веројатно на некои тековни проблеми или не мора да се проблеми може да размислуваат за нешто убаво. Впрочем сите го правиме горенаведеното. Само некои сакаат да го поминат тој размислувачки процес сами. И мислам дека е редно да се сфати и прифати дека не сите уживаме на ист начин и не се радуваме на исти работи.
    Ете така, мене баш ми се интересни таквите личности. Некако ми се необично убави и секогаш ме развеселуваат со благата им насмевка. :)
     
  8. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Порано се почесто ми се случуваше да си зборам сама со себе и тоа на огледало, не во јавност негде надвор, кафич и сл. хихих
    Сега не.
    Си ја јадам душава внатрешно, си зборам со мозочево без да зборам на глас.
    Како шо можам сама да се разберам никој немојт да ме разберит, дури ни огледалото:mm:
     
  9. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    кога нема кој да ме сослуша си зборувам сама со себе
     
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Оваа појава е сосема нормална и е застапена кај секој човек.
    Едноставно понекогаш сите ние имаме потреба од "самозборување" и решавање лично на нашите чуства и мисли сами со себе.

    Некогаш овие мисли се претерано застапени што ти ја заморуваат главата, но некогаш и се значително корисни за самите нас и нашето запознавање самите со себе.

    (Зборувам за мисли, не зборувам за гласно размислување)
     
    Последна измена: 14 октомври 2015
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.690
    Допаѓања:
    322.267
    Да Ви кажам мене ова често ми се случува.
    Пред некој ден ме разочара оденсување на моја блиска личност.Сакав да и помогнам, ме замоли, но се разочарав од нејзиното селско однесување.
    Па додека си чистев по дома се фатив сама себе како на глас се прекорувам ,,ах Рефи, Рефи, колку си наивна,,
     
  12. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.132
    Пол:
    Женски
    Порано многу често разговарав сама со себе и сега разговарам ама не многу често...
     
  13. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Има некој што не зборува сам со себе ?:D ми се случува да :D и во таков момент уште да ме слушне некој и да ме праша што зборувам е, тогаш уште повеќе се нервирам :D8)
     
  14. Вини-пу

    Вини-пу Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Леее ова сум јас :lol:

    Вчера ???? ми вика абе во петокот ко си заминуваше ми рече нешто а не те слушнав :|
    Јас цела :$ му викам - сама си зборував... уствари си ја заборавив јакната па се вратив од скалите и си викав сама... леее забораена
    И многу пати низ дома ќе си кажувам нешто и мм вика - што? јас - ништо сама си зборувам и ќе ми рече - ти си стасала за на 5ти (5ти кај нас на болница е уствари нервно)
     
    На Lunka.05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас никад не сум си зборувал сам со себе. А тие што си зборат според мене се психички уништени. :worried:
     
  16. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Аман, бе :D:D8)
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум се довела до тој степен да зборувам сама со себе на улица. Не ги осудувам тие што го прават тоа зашто 7 милијарди луѓе газат по планетава и секој различно го доживува денешниот ден. Иако понекогаш посакувам и тоа да го направам, зашто во мене секојдневно се водат илјадници монолози.
    Кога сум дома скоро секогаш си правам муабет со себе во смисла на тоа дека си давам совети, мислења и коментирам за што и да ќе ми дојде при ум. Ваљда не сум за на психијатар.:rofl:
    Па на крај краева не секогаш ти е неопходен пријател за да добиеш совет или за да се испразниш.
    Понекогаш фино е да оставиме и зачуваме дел од себе за себе.
     
    На Vitaly и Briar Rose им се допаѓа ова.
  18. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Често ми се случува да зборувам сама со себе во оние ситуации каде почнувам да размислувам за некоја научна теорија или правам пресметки по астрофизика, па ги поврзувам со тектот на научниот труд.

    Сепак, ова го правам сама во мојата работна соба.

    Инаку, за разлика од одредени лица кои имаат сфаќање дека зборувањето сам со себе е знак на некоја психичка болест, би посочила дека Интраперсоналната комуникација е сосема нормална појава, бидејќи токму таа помогнала да се развие човековата самосвест, како и развивањето на говорната кутија.

    Ако анализирам според аспектот на еволуцијата, би рекла дека интраперсоналната комуникација се развила кај нашите претци, како социјални суштества, да ја избегнат тишината, односно постојано да одржуваат некаков контакт, па дури и тоа значи со самите себе.

    Ова го кажувам бидејќи во минатото долгата или продолжената тишина било знак на опасност и поттикнувало чувство на страв.
     
    На kikkki и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.718
    Допаѓања:
    42.933
    Пол:
    Женски
    Ми се случило, и мислам дека е природно нешто.Често знам да си се искарам самата себеси.Кога одмарам си размислувам за моите постапки.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. coki35

    coki35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    1.530
    Пол:
    Машки
    toa e samo glasno razmisluvanje nisto strasno :(