1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земојотреси во Чиле

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 4 март 2010.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.842
  Допаѓања:
  60.664
  Пол:
  Женски
  Прееска со другарките баш ја коментиравме зачестеноста на земјотресите. Во Чиле имаше повторно земјотрес. Една другарка пак искоментира дека секогаш имало земјотреси, но по ситуацијата со Хаити и напнатоста околу крајот на светот, повеќе ги објавуваат вестите за земјотресите ширум светот. Дали мислите дека и нас би можела да не снајде истата судбина со сите овие врне=и или пак од некоја друга причина?
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.246
  Допаѓања:
  122.754
  Имајќи во предвид дека сме во трусно подрачје, секако дека може да има земјотрес. Очигледно има некои интензивни тектонски движења, и тоа е тоа. Не се оптоварувам со тоа - ако треба да има - ќе има.

  Мене повеќе ме загрижуваат глобалното затоплување, загадувањето и слично.

  Искрено, може ќе звучам малку морбидно, ама отекогаш ме воодушевувале природните појави пред кои човекот е немоќен.

  Ме плаши однсувањето на луѓето во Чиле и Хаити - неред и грабежи во таква катастрофа. Луѓево страшни се...
  Инаку секогаш донирам средства кога ма земјотреси - во знак на благодарност за 63та, и надеж дека ако ни треба, ќе ни помогнат и нас.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.671
  Допаѓања:
  140.328
  Мене ме плаши пак немоќта на човекот во однос на вакви природни катастрофи.И деновиве постојано се ужаснувам од случувањата во светов.Предвидувањата се остваруваат,а тоа ежи.Нејсе...
  Језив е фактот што после овој силен земјотрес земјата е поместена од својата оска за 8 сантиментри,а денот е скратен за 1,28 милисекунди.Можеби изгледа малку,но можете замислите повеќе такви случувања,може за милион години ќе допринесат за менување на половите на светот.
  Не е нова оваа појава,но затоа денес имаме медиуми кои факинг многу ти го дисторзираат секојдневието,дури и мачно ми паѓа кога ќе си помислам.Порано исто се случувало,но информираноста била премала.
  Инаку Ариел,неодамна читав по интернетов дека научниците кои го промовирале глобалното затоплување признале дека е најголемата лага и била една од начините за перење на пари.Дека и тоа е дел од игрите на природата.Но,не сум сигурна за останатите објаснувања и верноста на статијата,но занимливо во секој случај.Бар нема да се грижиш секој пат кога ќе употребувас дезодоранс во боцичка. :lol:
  Пак ќе кажам,најголем страв ми е немоќта во случајов.
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.246
  Допаѓања:
  122.754
  Во последно време за толку работи во кои сум верувала излезе дека можеби и не биле точни, што станав неверојатен скептик. Американците не се симнале на месечината 69та, свинскиот грип не бил свински, затоплувањето не било глобално... ја сакам вистината!
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.921
  Баш прочитав на идивиди .. ќе имало и нешто у албанија , србија .. сегде има земјотреси .. еве и турција сеа.. цело време негде.. Би можело вакво нешто и овде да се случи? страв ми е :)
   
 6. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  4.806
  Како што кажа ариел,нема што тука.Ако треба да има - и ќе има.Немоќни сме ние. :(
   
 7. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Ако има нека има тука сме немокни.... :) :)
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  сум плашливка и паничар за вакви работи...но едноставно не можеме да влијаеме на овие работи :(
  се си се тешам дека нас нема да не зафати вакво нешто
   
 9. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  4.806
  Ахаха сноу и јас..
   
 10. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Е сега се наплашив, него што сте прочитале. Како тоа глобалното затоплување е измислица?
   
 11. Macedonian.Horse

  Macedonian.Horse Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  43
  И јас мислам дека глобалното затоплување е исмислица, па сега ако се сеќавате зимата кажуваа и за глобално заладување дека имало а не глобално затоплување дека студена беше зимата хаххахаха, тоа се чисти измислици да се стави во паника и страв населениено, тоа во одредени периоди се случува да има потопли години и постудени и порано ги имало како и сега.
   
 12. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555

  И јас!! ПРИРОДАТА Е СУРОВА И ПОЈАКА ОД ЛУЃЕТО! :nod: :nod: :worried:
   
 13. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.252
  Пол:
  Женски

  исто :(