1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земојотреси во Чиле

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 4 март 2010.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Прееска со другарките баш ја коментиравме зачестеноста на земјотресите. Во Чиле имаше повторно земјотрес. Една другарка пак искоментира дека секогаш имало земјотреси, но по ситуацијата со Хаити и напнатоста околу крајот на светот, повеќе ги објавуваат вестите за земјотресите ширум светот. Дали мислите дека и нас би можела да не снајде истата судбина со сите овие врне=и или пак од некоја друга причина?
     
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.745
    Допаѓања:
    130.776
    Имајќи во предвид дека сме во трусно подрачје, секако дека може да има земјотрес. Очигледно има некои интензивни тектонски движења, и тоа е тоа. Не се оптоварувам со тоа - ако треба да има - ќе има.

    Мене повеќе ме загрижуваат глобалното затоплување, загадувањето и слично.

    Искрено, може ќе звучам малку морбидно, ама отекогаш ме воодушевувале природните појави пред кои човекот е немоќен.

    Ме плаши однсувањето на луѓето во Чиле и Хаити - неред и грабежи во таква катастрофа. Луѓево страшни се...
    Инаку секогаш донирам средства кога ма земјотреси - во знак на благодарност за 63та, и надеж дека ако ни треба, ќе ни помогнат и нас.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Мене ме плаши пак немоќта на човекот во однос на вакви природни катастрофи.И деновиве постојано се ужаснувам од случувањата во светов.Предвидувањата се остваруваат,а тоа ежи.Нејсе...
    Језив е фактот што после овој силен земјотрес земјата е поместена од својата оска за 8 сантиментри,а денот е скратен за 1,28 милисекунди.Можеби изгледа малку,но можете замислите повеќе такви случувања,може за милион години ќе допринесат за менување на половите на светот.
    Не е нова оваа појава,но затоа денес имаме медиуми кои факинг многу ти го дисторзираат секојдневието,дури и мачно ми паѓа кога ќе си помислам.Порано исто се случувало,но информираноста била премала.
    Инаку Ариел,неодамна читав по интернетов дека научниците кои го промовирале глобалното затоплување признале дека е најголемата лага и била една од начините за перење на пари.Дека и тоа е дел од игрите на природата.Но,не сум сигурна за останатите објаснувања и верноста на статијата,но занимливо во секој случај.Бар нема да се грижиш секој пат кога ќе употребувас дезодоранс во боцичка. :lol:
    Пак ќе кажам,најголем страв ми е немоќта во случајов.
     
  4. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.745
    Допаѓања:
    130.776
    Во последно време за толку работи во кои сум верувала излезе дека можеби и не биле точни, што станав неверојатен скептик. Американците не се симнале на месечината 69та, свинскиот грип не бил свински, затоплувањето не било глобално... ја сакам вистината!
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Баш прочитав на идивиди .. ќе имало и нешто у албанија , србија .. сегде има земјотреси .. еве и турција сеа.. цело време негде.. Би можело вакво нешто и овде да се случи? страв ми е :)
     
  6. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Како што кажа ариел,нема што тука.Ако треба да има - и ќе има.Немоќни сме ние. :(
     
  7. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Ако има нека има тука сме немокни.... :) :)
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    сум плашливка и паничар за вакви работи...но едноставно не можеме да влијаеме на овие работи :(
    се си се тешам дека нас нема да не зафати вакво нешто
     
  9. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Ахаха сноу и јас..
     
  10. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Е сега се наплашив, него што сте прочитале. Како тоа глобалното затоплување е измислица?
     
  11. Macedonian.Horse

    Macedonian.Horse Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    44
    И јас мислам дека глобалното затоплување е исмислица, па сега ако се сеќавате зимата кажуваа и за глобално заладување дека имало а не глобално затоплување дека студена беше зимата хаххахаха, тоа се чисти измислици да се стави во паника и страв населениено, тоа во одредени периоди се случува да има потопли години и постудени и порано ги имало како и сега.
     
  12. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555

    И јас!! ПРИРОДАТА Е СУРОВА И ПОЈАКА ОД ЛУЃЕТО! :nod: :nod: :worried:
     
  13. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски

    исто :(