1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Земунски клан - владетелите на живот и смрт

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Neymarzete, 14 август 2015.

 1. Neymarzete

  Neymarzete Нов член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Не пронајдов ваква тема ако има моја канта. Што мислите за Земунски клан дали во нивните дејствија се гледа политичка позадина дали навистина мислите дека во нивните најдобри дни биле појаки и од државата и што мислите за нивниот крај?
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.003
  Допаѓања:
  3.897
  Литературно е владетелите а не владарите.

  Нивниот крај бил логичен, соодветно Исусовото предупредување „Што човек сее, тоа то ј и ќе жнее!„. Нивната организација сеела неволји, смрт и лшување од слобода, на крајот истото ја снашло.

  Инаку да биле тие владетели на живот и смрт, ќе беа бесмртни а со оглед дека многумина од нив поодамна лежат в гроб, далеку од тоа дека заслужува темава таков „спектакуларен„ наслов. Евентуално темата би можела да се наслови како организираниот криминал во Србија, иако не знам што има нас да нè интересира нивниот некогашен криминал.
   
  На Valerin и tessie им се допаѓа ова.
 3. Neymarzete

  Neymarzete Нов член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Насловот не е спектакуларен туку е согледување на ситуациите од права страна, едноставно иако криминалци тие се биле владари или како што ти викаш владетели на 90-тите и почетокот на 2000 година. Целиот клан не е само со криминални лица бидејќи има доста политика и важни политички лица кои стравувале за својата безбедност и сигурност кога тие биле најјаката банда на Балканот.Инаку на целиот форум има безброј теми кои некого го интересираат а некого не па незнам зошто глобализираш во горенаведените реченици.Ако тебе не ти се допаѓе темата- не коментирај...
   
 4. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.507
  Допаѓања:
  10.354
  Пол:
  Машки
   
  На Valerin, Arthur и Neymarzete им се допаѓа ова.
 5. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.165
  Пол:
  Женски
  Mora, se sho ima vrska so Srbija mora nas da ne interesira.
   
 6. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.267
  Каде ќе најдеш ваква тема па и ти, ова е женски форум. Жените овде за шминки и фризури разговараат, не за мафии. :P

  Инаку да, оваа група хараше деведесетите години во Србија, период во кој владееше сеопшт хаос. Дивиот Запад можеше вода да им носи во однос на криминалната стапка. Повеќето членови на оваа банда меѓу српскиот народ и ден денес се запомнети како херои, иако ниту одблизу не беа тоа. За трагедијата да биде уште поголема, мајката на Шијан својот син го нарекува божествено сушество, а тој мафијаш од тешка категорија. Сепак, ми се допаѓа како Досие ги има доловено случувањата, навистина интересна емисија.
   
  На Gosh, simoncelicius, Neymarzete и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Igrata

  Igrata Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2013
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Машки
  За да биде посилно од држава мора да има способност за екстерна проекција на моќ. До сега само 4 држави успеале тоа да го постигнат.
   
 8. carangigia

  carangigia Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  5.851
  Пол:
  Женски
  Mala bara puna krokodila- една реченица која ги опишува 90тите, се зависи како се доживуваат овие луѓе некои на нив гледаат како на криминалци и убијци, а други гледаат на нив како на херои и идоли. Се уште им се посветуваат песни и фб групи.
  Емисиите Vidimo se u citulji, Goli zivot и Dosije: Arkan i Giska, одлично ги прикажаа 90тите. Јас сметам дека некои од нив го избраа погрешниот пат (дрога и убијства), а дел од нив беа патриоти и верници, а во нивните постапки се гледаат политичките дејствија, беа искористени, а и самите знаеа дека постои листа за отстрел со нивните имиња.
  Гишка ја имаше формирано Српската гарда, беше спортист, бестрашен патриот и верник. Се залагаше против дрогата, убијствата и војните. Гишка беше убиен ден пред неговиот роденден, (дури и претпоставуваше датата кога ќе биде убие). Слава им.
   
  На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
 9. carangigia

  carangigia Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  5.851
  Пол:
  Женски
  Нова епизода на Dosije-Krvavi balkan. :)  Специјално за оваа емисија е снимена и песната крвави балкан.

   
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  27.105
  Шо да очекуваш повеќе од особа која велича мафијаши?:drunk:
  Слава им. Лол.
   
  На Yowannty, theowndemon, GrevMk и 3 други им се допаѓа ова.
 11. carangigia

  carangigia Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  5.851
  Пол:
  Женски
  Тебе никогаш никој не би те ни величел :)
   
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  Јас ја величам секој ден. Гош, царица :bow:
   
  На theowndemon, Justicija, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. carangigia

  carangigia Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  5.851
  Пол:
  Женски
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.046
  Допаѓања:
  163.259
  Пол:
  Женски
  Од што уште нема да направат култ Срби со алфа-мажјак менталитет... За ликот и делото на тешки мафијаши песни да се пишуваат еј, со шифрата за убиства што им била, Идеш за Канаду (facepalm) И после западот и Америка на секој чекор ни праќале и во музика и во сѐ сублиминални пораки со најлоши вредности...
  Знаев отприлика за што се работи, сега баш кога пак ја видов темата читнав нешто поконкретно... Можам да разберам само агресивни детишта, тинејџери уанаби алфа мажјаци да го доживуваат ова како нешто позитивно. Одвратно...
   
  Последна измена: 12 октомври 2017
  На Yowannty, theowndemon, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Afrodite¥

  Afrodite¥ Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  2.978
  Пол:
  Женски
  А зошто ги величите бе еј?!
  Затоа што биле страв и трепет за населението?
  Затоа што машкоста си ја покажувале преку вадење автоматски пушки?
  Затоа што на крај се испоутепале сите?
  Најсериозно ве прашувам, што позитивно, херојско видовте во тоа па да ги величате?
   
  На Yowannty, theowndemon, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.914
  Допаѓања:
  27.105
  На Yowannty, theowndemon, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  @Someonespecial за жал и кај нас се оди кон истото, почнуваат да се величаат терористи од типот на Владо Черноземски, Тодор Александров и Ванчо Михајлов.
  Усташи, убијци, фашисти.
  Тодор Александров убил повеќе илинденци од што умреле во Илинденското востание, а патриотите на форумот го слават и величаат.
   
  На Annath, theowndemon, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
 18. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.507
  Допаѓања:
  10.354
  Пол:
  Машки
  И Ќосето, кој бил платен убиец.
   
  На Annath, Justicija, Feminka192 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. carangigia

  carangigia Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  5.851
  Пол:
  Женски
  Не се чувствувам како кралица ама штом ти така гледаш на мене, ок не ми смета 8). Ете кога веќе сум ти се обратила со good day peasant ќе ми кажеш ли од кое селце доаѓаш?
   
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  Не сакав него да го спомнам, за да не ги навредам, тој ептен им е при срце, во говори го користат
   
  На Yowannty, Gosh, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.