babylove кашички

Знаете ли да кажете НЕ?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 30 март 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.498
  Допаѓања:
  25.480
  Пол:
  Женски
  Дали знаете да се завземете за себе?
  Знаете ли да кажете НЕ кога некој или било кој ќе има побарување од вас?
  Знаете ли да кажете НЕ без да се двоумите, преломувате, срамите, без да чувстувате вина на душа дека сте одбиле на некој да му помогнете??

  Знаете ли лесно кажете Не, бидејќи знаете однапред дека потврдниот одговор ќе ви биде терет, одземање време, не исплатливо или едноставно не е заслужено??

  Многу пати се имам покајано во животот што не сум рекла НЕ од причина да не го навредам и да не го налутам тој што ми побарал нешто, свесно знаев дека танталови маки ке имам додека го исполнам ветеното...но сега сум како пушка, гласно и самоуверено кажувам НЕ...и не осеќам никаква грижа на совест.:)
   
  На daylight, SV1911, koritsaki и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Valeria50

  Valeria50 Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Zborot NE e dokaz za vasata zrelost, emocionalen balans i samopocit, a nikako za vasata sebicnost. Povekjeto od moite klienti ( jas sum psiholog) naprosto se "preporoduvaat" otkako ke naucat da go koristat. Samo napred so NE za se i site sto ve pritiskaat da storite nesto sto ne go sakate!
   
  На ivimis, SV1911, Ladybbc и 6 други им се допаѓа ова.
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  49.136
  Пол:
  Женски
  Јас инаку, се мачам на ова поле. Имам грижа на совест ама во последно време ми е многу полесно да одбивам.
   
  На blackwave, realGirl, SV1911 и 9 други им се допаѓа ова.
 4. Valeria50

  Valeria50 Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Odlicno stom ste sfatile sto sum, znaci celta mi e postignata. Vo vrska so odbivanjeto, rutinata koja ke ja sozdadete ke ja neutralizira grizata na sovest koja so godini "se bildala" da ve spreci da bidete na svoja strana. Pozdrav i ubav den.
   
  На Ladybbc, makedonkamak, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 5. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.560
  Допаѓања:
  4.668
  Пол:
  Женски
  О само колку исто мислам :o
  До скоро ми беше навистина тешко да одбијам некого,иако знам дека заслужил целосно да не добие ни ронка од моето внимание.Знаев,ама сепак не можев да останам цврста,и секогаш омекнував ...
  После низа настани,и случки што ми ги ,,отвориле'' очите,сфаќам дека мора да научам да кажам НЕ и тоа да е последен збор.:wasntme:
  Тешко ми оди,ама се навикнувам некако.Резултатот од тоа е што само се запоставувам јас,а другите(што ни на крај памет не би ме ставиле мене),јас ги ставам пред моите потреби и желби.:(
   
  На Ladybbc, Dadusicka, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 6. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.436
  Допаѓања:
  2.966
  Пол:
  Женски
  Не знам да кажам не. Знаев пред неколку години, имав свое јас, немаше посамоуверена личност од мене, но тоа се смени и ни самата не знам зошто се смени. Едноставно, еден ден се будиш од трансот во кој си бил, трансот на послушноста и сфаќаш дека со години или месеци правиш нешто што не сакаш бидејќи кога си викал не, некој упорно ти наметнувал вина и грижа на совест.
   
  На ivimis, baba Rada, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  26.105
  Ne.
   
  На Ladybbc, Читател и Someonespecial им се допаѓа ова.
 8. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.082
  Допаѓања:
  7.892
  Пол:
  Женски
  Ни малку не се чувствувам виновно кога ке кажам не. Повеќе би ме мачело да сум неискрена. Знам што сакам, што заслужувам, знам и што заслужува тој што ми бара нешто. :)
   
  На baba Rada, kikkki, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.416
  Допаѓања:
  75.986
  Пол:
  Женски
  Научив да кажувам не, кога сфатив дека луѓето понекогаш едноставно немаат осет.

  Порано не знаев да одбијам некого, или можеби не сакав. Ми беше криво, па се преиспитував да не навредам некого, па грижа на совест, па не знам што...премногу оптеретување за нешто што не е мој проблем.
  Колку и да звучи себично, понекогаш навистина треба да се пресече таквиот однос со некои луѓе кои и самите гледаме дека ја злоупотребуваат нашата добра намера или волја за помош.
   
  На The Drifter, blackwave, AnaKarenina и 13 други им се допаѓа ова.
 10. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  37.748
  Пол:
  Женски
  Не секогаш. Повеќето заради грижа на совест. Порано воопшто не знаев да кажам не, и се доведував во ситуации да вршам услуги на некој кој воопшто не го почитува тоа. Донекаде научив да се ставам себеси на прво место, не секогаш да трчам по другите. Може ќе ми биде грдо на почеток ама потоа чувствувам олеснување. Како и да е, во некои ситуации сепак не кажувам не, особено заради тоа што можам да се најдам во ситуација и јас да барам помош.
   
  На mira.mira, baba Rada, kikkki и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Valeria50

  Valeria50 Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  42
  Пол:
  Женски
  Mnogu normalno razmisluvanje, zasto vo zelbata da bideme SVOI ne treba da zaboravime i deka nekogas nepromislenoto NE ke ne stavi vo limitirana situacija da nemame "usta" da pobarame pomos od nekogo koj ne ja dobil nasata. Zborot NE treba da pretstavuva logicen odraz na nasiot integritet, a ne alatka so koja ke se zatvorame sebesi vo izoliran ego-prostor.
   
  На mira.mira, baba Rada и Amellie13 им се допаѓа ова.
 12. BlackAndWhiteSwan

  BlackAndWhiteSwan Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  2.888
  Пол:
  Женски
  Навистина е дефект кога не знаеме, не можеме да кажеме НЕ во одредени ситуации.
  Мислам дека сега се справувам подобро со овој "дефект", отколку порано.
  Лошото однесување на одредени луѓе е совршениот начин за усовршување на НЕ.
   
  На baba Rada, kikkki, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Mamli

  Mamli Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2017
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  4.227
  Пол:
  Машки
  Знам да кажам не на личности коишто претходно ја имаат изневерено мојата доверба. Често приметувам дека луѓе коишто ми се антипатични и одбивни на прв поглед знам од општа култура да им возвратам на муабет, но од тие постапки знаат и често да се родат добри пријателства.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 14. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  31.096
  Пол:
  Женски
  Некогаш не знаев за НЕ.
  Низ времето и годините научив дека негативниот одговор постои како опција за да се користи. Полесно и поедноставно е отворен и искрен разговор за да се поштедам од непотребен товар и притисок. На тој начин луѓето создаваат поинаква перцепција, а и можностите за почит се поголеми.
  Од друга страна пак, не секогаш треба да се биде дециден и да се одговори негативно. Во такви ситуации знам да тактизирам зашто може да се најдам од другата страна. Не сакам да изгубам нешто од што прерано сум се откажала.
  Тоа е еден вид лекција. Ако правилно се научи употребата на НЕ, поголеми се можностите за полесно справување со луѓето. Ако тие немаат граница до каде да одат, другите треба со голема леснотија да ја постават.
   
  На SV1911, Ketchup, mira.mira и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.032
  Пол:
  Женски
  Како и со самодовербата и отвореноста, така и за ова се трудам да учам и имам напреднато низ годините.
  Сепак, сè уште ми е лесно само со оние кои од почеток си покажале пред мене не толку добро лице - користољубивост, безобѕирност; но со личности кои до некаква мера ми значат и сум во добри односи, ми преовладуваат чувствата, внимателноста и премислувањето да не ги навредам...
   
  Последна измена: 30 март 2018
  На SV1911, Ketchup, BlackAndWhiteSwan и 5 други им се допаѓа ова.
 16. EraBon

  EraBon Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  589
  Kade treba popustam kade ne slobodno si kazam NE i ne se kaaam za kazanoto.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Izdrzliv

  Izdrzliv Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2016
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Машки
  Ех колку е битен зборот,, НЕ,, во опшеството, поготово од онаму каде што не сме го употребиле за да не сториме пад на туѓата емоција.Водејки се по себе се додека не го употребиш зборот не ти си најдобрта личност која си штети себеси :)
  Јас научив да го изговарам,, Не,,
   
  На Indiegurl, Dadusicka, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. -Buba-

  -Buba- Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  481
  Пол:
  Женски
  Не знаев, но животот ме научи да кажувам не! Без ни малку грижа на совест знам да кажам не!
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  6.463
  Допаѓања:
  108.897
  Пол:
  Женски
  Да знам. Зашто додека не одбива секогаш јас на крај се чувствував искористено.
   
  На Dadusicka и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  9.326
  Допаѓања:
  157.260
  Пол:
  Женски
  Знам.
   
  На LadyC и baba Rada им се допаѓа ова.