1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Знаете ли да кажете НЕ?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 30 март 2018.

  1. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Мислам дека никогаш не сум се соочила со овој проблем :D

    Реално, доколку можам да помогнам, со задоволство ќе го направам тоа, макар и за луѓе кои што не ми излегле во пресрет поради х причини, но доколку не можам тоа е што е, нема од кожа да излезам сигурно.

    На пример, за близок човек имам чекано редица од неколку часа на Факултети за да го пријавам, бидејќи не можеше, а тој реално ретко кога ми има излезено во пресрет и дефинитивно никогаш за нешто што би му било уз пат. Не гледам на моите постапки како демек се жртвувам или не знам што, туку ако можам да помогнам на семејството и пријателите, секогаш ќе сум тука за нив.

    Од друга страна, ако гледам дека не знам како да помогнам или не сум во состојба, тогаш директно не.
     
    На theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  2. Anajirile

    Anajirile Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2017
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    1.179
    Секaко... сепак мислам дека не е тешко да се постави граница помеѓу вршење услуга и искористување. :)
     
    На Dashing:) и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не ми е проблем да кажам "НЕ" .
    Сега сум релативно во нова средина (тазе мажена нели) :D , па мислев ќе се срамам, ама добра сум :D
    Таква сум по природа, ако нешто не сакам, не можам со сила да кажам "да" и да се осеќам безвезе.
    Ако некој има проблем со моето "не" нека си го реши. :)
    Можда себично, ама ете...
     
    На Vip83 и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сите знаеме како бричиш на форумов, па едно НЕ е очекувано од тебе:rofl:
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Не ми е проблем да кажам НЕ! Посебно кога станува збор за свекрвата и золвата. За нив две и кога е Да, следува НЕ!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Знам и отповеќе. Сум велела не кога требало да кажам да.
     
    На Briar Rose и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Порано не знаев. Кога и да му требаше на некој услуга, секогаш тука бев и помагав. Сфатив после дека не треба така и дека тоа се злоупотребува и ме користат. Сега богами ретко на кој му праам услуга, можам да кажам дека не ми е еден од најчесто користените зборови. Па и научија луѓето и не бараат веќе, наоѓаат други добри луѓенца да ги користат, се дур и нив не им пукне филмот ко на мене, па почнат и они со не. И се така у круг. :D:D:D
     
    На Tanjamm, nevermet18, WarriorAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.762
    Пол:
    Женски
    Да, знам.
     
    На Bezobrazna01 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bezobrazna01

    Bezobrazna01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2020
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    3.086
    Пол:
    Женски
    И кога некој ке ми побара нешто да направам помош или било што, ако не му помогнам после јас се чувствувам повредено, се осекам како да не сум вистонски пријател.
    Но кога е потребно знам кога треба да кажам НЕ!
     
  11. The Drifter

    The Drifter Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Се уште имам проблеми со тоа. Отсекогаш сум сакала да помогнам на секого. Не сум барала од нив да ми вратат еднакво на мојата добрина но најголем дел ми ја злоупотребуваат добрината. Колкупати и да сум кажала ДА некого а само еднаш да кажам НЕ веднаш ми возвраќаат дека сум била себична, не сум одвојувала време за никого (и покрај тоа што претходно сум им помагала а не ги земаат во предвид).
    Се обидувам во последно време да си го живеам животот онака како што сакам без да размислувам за тѓите мислења за мене.
    Ова го сфатив кога забележав дека на повеќето што сум им кажала ДА ме игнорираат кога јас барам малам услуга од нив или кога ги среќавам на улица и се прават како да не ме познаваат.
     
    На nevermet18 и Bezobrazna01 им се допаѓа ова.
  12. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Да, знам. И тоа без посебни објаснувања. Моето не е не, само тоа е доволно ако не сакам да ја наведам причината. Порано имав проблеми со ова, но со тек на време ги надминав. Учам сама себе да си се ставам на прво место, да си бидам приоритет. Инаку никој друг нема да го направи тоа!
     
    На Bezobrazna01 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    Баш почнав да го правам ова и гледам дека на постари личности ова им е како непочитување и сакат да наметнуваат став.
     
    На nevermet18 и Bezobrazna01 им се допаѓа ова.
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Сѐ уште не научив да кажувам „Не“, за жал.
     
  15. Cacii123

    Cacii123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Во предходните години не знаев да кажам не, повеќе ги ценев другите, наместо да се ценам самата себе, за што и да беше се нервирав, се замарав за нешто лошо што се случило или не било во ред да го ставам повторно во ред, им угодував на другите, повеќе се грижев за нив од колку за самата себе, бев наивна девојка, им дозволував да манипулираат со мене и да ме повредуваат, кога последен пат бев повредена тогаш беше најмногу, страдав, се депресирав, имав чувство на вина иако не бев виновна, се обидував на било каков начин да ги променам работите кон подобро, се надевав дека ќе биде така иако знаев дека не е баш возможно тоа и сфанав дека не вреде да потпаѓам под туѓо влијание, не вреде да се замарам за личности кои не се замараат за мене, не вреде да го губам времето на такви личности и да бидам несреќна поради нив и од тогаш решив да ја променам таа наивна девојка, собрав храброст и ги отстранив тие личности од мојот живот, иако беше тешко верував дека се е пролазно и навистина беше така. Тогаш за прв пат самата себе се ставив на прво место,почнав да се почитувам и ценам повеќе од другите и го правев она што сметав дека е најдобро за мене, но сепак не престанав да им помагам на оние кои го заслужуваат тоа.
     
  16. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Знам во одредени ситиации.
    Ми се имаат налутувано.
     
    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Јас сега се научив да кажам ,,не '' само да не бидам искористено ѓубре. Некогаш со вечери не сум спиела за да исполнам туѓи обврски. Ама сега веќе е друго. Па макар и да се налјутат и сама да бидам, кажувам НЕ. Зашто само јас знам колку исцрпено се осеќам и не стигнам ни моите обврски да ги остварам, а не па на другите. Таа приказна завриши. Готово е.
     
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
  19. sass

    sass Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2016
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    431
    Пол:
    Женски
    Знам да кажам не, ама искрено ми е тешко :)
     
  20. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    И тоа како знам. Не ми е воопшто тешко, ако не сакам нешто да направам нема сила што ќе ме нетера на спротивното.