1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зоран Заев - нов лидер на СДСМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Plavusa.17, 2 јуни 2013.

  1. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Мене од све најстрашно ми беше Бранко кога излезе на митинг и кога рече за човекот од рекламата на Вмро.
    Оди прашај си ја женати, јас и да сакам не можам да стигнам БЕ БРАТ :puke:
    https://www.youtube.com/watch?v=_FQ45MA5OYI
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Ах, директорот на агенцијата за администрација по дифолт е човек предложен од опозиција. АКо другар ти днаш се жалел, ке му ја усвоеле жалбата. Ама можеби не бил толку стручен.
    Инаку, советник не е одма под главниот :) Малце те лажел. Советник е даааалеку под главниот. Главниот е градоначалник, директор, под него е државен сектетар, па државен советник, па раководител на сектор, па помошник раководител на сектор, па раководител на одделение, па после советник.
    А со тоа што си отишол, докажал дека не може да работи под притисок :) Ако е стручен, со толку години работно ислуство(сигурно најмалку 4 имал) ке нашол во приватна форма некаде работа.
    А што имате да кажете за истиов пример во Општина Центар?
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cocoa28

    cocoa28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    91
    Тој т.н стар стечаец или социјалец појма немам како го претставија е активист на вмро, на којшто му имаат дадено државна работа, а воедно има две деца што во странство му работат...Тоа се дозна набрзо после спотот на телевизија...Така да според мене, малку е ова Бранко што му го рече, требаше многу побезобразно и повулгарно да настапи затоа што со таквите бедници само така треба...
    Ова е една од најкомичните и најјаките изјави на шефот на СДСМ - Бранко! :up:
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Вакви долни изјави па било за кој да се наменети,
    толку прости,ниски, малограѓански и улични АКО мислите дека се долични да ги каже човек кој беше Претседател, Премиер и уште претендираше да ја води државата тогаш ви честитам на сите. :lol:
    Со ваков ментален склоп меѓу членовите на партијата сдсм усште дооолго ќе си седи во опозиција и ќе прави улична демократија.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Заев не е свесен каква судбина го чека после изборите.Ај што ќе ги изгуби и претседателските и парламентарните избори му прети опасност да ја изгуби и градоначалничката фотеља во струмица бидејки на последните локални избори имаше предност од едвај 1000 гласови разлика во однос на Васил Пишев кандидатот на ВМРО ДПМНЕ а после овие избори рејтингот многу ќе му опадне во Струмица а ќе порасне на неговиот конкурент така што е можно на наредните локални избори да загуби со минимална разлика и нема да му преостанува ништо друго освен да дава лични карти на албанци,нивно масовно вселување во Струмица,целосна двојазичност во градот како и нивно вработување по рамковен договор бидејки во иднина без подршка од албански гласови математички ќе биде невозможно да победува во Струмица доколку за него само гласаат македонците симпатизери на СДСМ.Јас прогнозирам дека ова сценарио со албанци во Струмица по секоја цена би го остварил од негова страна само да остане прв човек во градот.Сега за сега тоа му успева на кумановскиот градоначалник кој иако губеше со околу 6000 разлика од конкурентот на ВМРО ДПМНЕ на крајот победи со помош на албанските гласачи во Куманово.Доколку струмичани не му стават конечен крај на Заев во иднина нека очекуваат да им доаѓаат албанци станувајки нивни соседи.
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Ох леле Заев заев уживај во лидерството дури можиш, целата ваша партија се раздроби на мали делчиња, сите ви избегаја. И Бучко се крстеше во сдсм многу години, а и многу како него.
    До каде ќе отидеш ти? Не се знае уште.
    Што е ова бре?
    Пред да се логирам на facebook оп снимка, Груевски манипулирал, крадел, разговори со некој, од кога снимките се гледаат како доказ, не не грешка голема правиш, ниеден суд тоа како доказ нема да го земи.
    Или се рекламираш пред избориве?
    Демек глуп народ сме па што и да постираш, изјавиш ние одма ќе го смениме мислењето и целата доверба на тебе ќе ја дадеме.
    Уште поголема грешка правиш што му одиш во џигери на Премиерот и цела партија.
    Не е тоа така се јас можам, што и да изјавам, што и да направам, без почит и без страв.
    Од многу примери такви требаше нешто да извлечиш и да се плашиш пред се.
    Наместо ова да го правиш, направи нешто подобро од владата, дај ни до знаење дека сдсм вреди како партија, привлечи не некако. Не на овој начин.
    А да почниш со програма?
    Оти вака само очајно делувате како партија.

    Едит
    Знам ќе речете ете и владеачката партија тоа го прави, но има стекнато доверба кај народот! не заборавајте.
    Ваквиот пристап до народот за вие да се возвишите, не чини!!
     
    На Elissa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Сега Заев ќе ги бојкотирал изборите хахаха хистерични се навистина нека се откажат и Таа СДСМ нека се растури па можда ќе се формира некоја др опција неможе веќе вака сакаме избори па несакаме бојкотираме и т.н
     
  8. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Е вака сега само што разговарав со една пријателка мажот и работи во администрација и вели: децата МОРААТ да си дојдат за гласање независно што не се во градот, независно што 3 недели по ред кутрите се маваат по автобуси, ама мораат заради татко им. ( не треба да објаснувам за кого треба да гласаат) е овој невиден терор не можам да го поднесам и ги жалам лугево немаат избор.
    Второ, некој некаде пишуваше за вработувањето, значи лично имам пријателка која е вработена преку агенцијата (не за вработување) во државна администрација, зема 25000 плата (како среднист или вишист незнам како е пријавена) а не оди ни ден на работа, така и имат кажано да не се матка таму, и има еве веке 1 година, вели дека ги има многу како неа. Барала да оди на работа бидејки таа сака вработување, да биде активна, но и рекле дека пренатрупани се и што и фали нека си зема плата и нека седи дома...

    Епа јас незнам дали поентата е да го убедуваме народот дека се е во ред, или навистина треба да се преземе веке еднаш работата во здрави раце.

    И само едно ке кажам, зошто Вмровците уживаат да ја згазат опозицијата, па секоја власт доколку има јака опозиција и таа ке работи подобро за народот а директно подобро и за самите симпатизери на вмро, навистина не ми е јасно зошто сакаат апсолутна власт за нивните водачи, па на сите им е јасно кој има само фајде од тоа.
    И доколку не веруваат во СДСМ како партија со опашки, еве има други нови партии, нека се разниша веке еднаш стереотипот на лево-десно.
     
    На fairy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Се е точно со тие партиски вработувања по администрациите и тоа во сите министерства како и сите јавни претпријатија но не почнаа од сега туку некаде од 1999 година кога во Скопје беше градоначалник Ристо Пенов.Вработен сум во едно од најдобрите јавни претпријатија од 1997 за стално кога немаше партиски вработувања туку се влегуваше исклучиво доколку родителот ти е вработен во претпријатието и информацииве ви ги кажувам од прва рака.Сега шансите родител да вработи дете во истото претпријатие се еднакви на научна фантастика.Но фактот што секој ден гледате на телевизија како разни поголеми и помали странски фирми најавуваат отварање на погони за производство со што во прв план се намалува полека но сигурно невработеноста наспроти она затварањето во времето на Бранко им гарантира на ВМРО ДПМНЕ апсолутно владеење сигурно во наредните 2 па и 3 мандати.Е сега прво што ќе се нападне Груевски се ниските плати што ги даваат приватниците но законот во економијата вика дека тоа ќе биде само неколку години додека невработеноста падне до оној процент кога приватниците се потешко и потешко ќе наоѓаат работници поради се помалата бројка на луѓе што бараат работа.И јас да сум приватник нема да нудам плата поголема од 10000,12000 илјади денари кога знам дека 200000 луѓе се слободни и бараат работа и во секое време ќе имам работници што ќе ми работат за тие пари но ако има само 10000 луѓе слободни тогаш шансите дека во секое време ќе имам работници драстично ми се намалуваат па во тој случај ако имам вредни работници ќе морам да им ги зголемам платите за да не ми избегаат кај друг што би им понудил повеќе бидејки јас ќе се соочам со проблем да најдам квалитетни работници од тие можни 10000.Со еден збор законот во економијата гласи кога имаме голема понуда на работна сила на пазарот а мала понуда за работни места цената на работната сила опаѓа и обратно кога има мала понуда на работна сила а голема понуда на работни места цената се зголемува.Во моментов имаме голема понуда на работна сила а мала понуда за работни места па оттаму и платите во моментов ќе бидат такви какви што се.
     
  10. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    аууу ја откри америка во економијата :D
    Е сега како прво сакаш да кажеш златни времиња, татко ти работел во администрација и она е приватна своина па ти по дифолт се вработуваш, на оние деца што им са татковците шофери или работници ке си возат....е сега она што велиш со цената на трудот, во сите нормални земји тоа се решава со одредување на минималецот, така парите се разводенуваат во повекето население а не во мала група на олигарси, и така се зголемува побарувачката на производи и услуги, а со тоа се развива и стопанството, кај нас не е ни капитализам, ни ран капитализам, кај нас е бетер од феудализам. И точно лошо владееја СДСМ, но тоа не им дава за право и на другите лошо да владеат. Наша најголема глупост е што дозволуваме како народ сите да не тупаат во мозок...по мене народот е тој што треба во рок од најмногу 6 мес. да реагира, не е тоа тоа за што сум гласал, аут, надвор од влада па наредниот ке мисли трипати како ке владее.
     
  11. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Ало Франкфурт!Појма немаш од економија.Висината на минималната плата не ја одредува државата туку работната сила!Ако јас понудам плата од 5000 денари во оглас и наоѓам човек што ќе прифати да ми работи за тие пари зарем мислиш дека ќе му дадам повеќе?Ако нудам плата од 10000 денари и од 300000 невработени никој не ми се јави со месеци за објавениот оглас што ќе направам дали знаеш?
     
  12. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Ако значитело се намали стапката на невработеност платата во сите области во приватниот сектор ќе се зголеми.
    Минималната плата како законска стапка ја одредува државата, но тоа би било во полза само за најниската работна класа доколку стапката на невработеност остане висока каква што е.
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Браво, што да кажам, супер, само јас сум помлада, па не ми е јасно, ако мајка ти е доктор а татко ти администратиивец, бираш кај сакаш да се вработиш, или дека си машко одиш во администрација, а сестра ти дека е женско па станува доктор...Не ми е јасно.
    Инаку, сосема разбирам дека само паметен човек може да има паметно дете кое моеже да работи во администрација. Оти додека имал секс мислел на некој предмет административен и автоматски детето знае се за административната работа. Еве фактураткава наша, она е иато така од мајка фактурант, и е особено добра во работата оти мајка и кога свршувала викала ФАКТУРА; ФАКТУРА и ете од неа одличен фактурант излезе.
    Инаку, веќе е познато дека во недела Заев ке прави изборни инциденти, уште на самите гласачки места. Јас да ви препорачам, ако излегувате на гласање, одете порано, оти директивата е во 18 часот да се прават проблеми, па не сакате да бидете сведоци на нечие хистерично однесување. Јас кај 12 одам, оти во недела сакам да си поспијам :emo:
     
  14. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Ништо ново.Тие работи ги има и кај нас.Архиварка на свои 28 или 29 години со бааги километража направено најпрво е вработена од татко за подоцна нудејки му сексуални услуги на тогашниот генерален директор на претпријатието ги вработува мајка и и брат и и за кратко време цела фамилија во иста фирма.Што се однесува до Заев не е свесен дека ќе заврши исто како Велија Рамковски ако тоа го направи во недела бидејки Сашо Мијалков едвај го чека на таков кикс и да се ослободи и од него бидејки долго време му смета.
     
  15. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Ауу, навистина човекот попушти психички? А додека спиел и земал плата добар бил? Дека бил член на СДСМ и бил вработен по партиска линија додека владееше СДСМ. Секој го прави ова. Ако дојде СДСМ на власт ќе прима свои членови, истото е и со ВМРО. Нема тука филозофии и дискутирања. И тоа е трагичното :!: Со таа разлика што Груевски не јаде живи луѓе, не ги брка сите од работа, не се пука...
     
  16. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Ама ви ја погодиле темата да се изнаплукате на опозицијата :D Сите други политички теми, заклучени. :clap: Ако сите да знаат дека форумот на кој години наназад членуваат политички се обоил. :tmi: Заев е богат човек. :!:
     
    На bubamara12345 и makedonkamak им се допаѓа ова.
  17. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Го симнале една позиција подолу, но сепак верувам дека ако бил доволно добар би го задржале, а доколку бил стварно спремен би го вработиле приватно ;)
    Секоја работа има тежина, но ако не е психички подготвен да ја работи работата проблемот е до него :!:
    Дека некој ќе го исмејува секаде некој исмејува, не мора да биди тоа шефот, може да биди соработникот колегата.
    Нема книшка од ВМРО бидејќи има книшка од СДСМ пак запрашај се зошто го симнаја ниво подолу.
    Не е финтата некој да те вработи, да ти дава пари, да те мази, а тој да оди наоколу и да ја плука владата, кога на тоа место и тие пари може да ги даде на некој исто можеби и повеќе образован, што ја дава довербата на владата.
     
  18. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
     
    На bubamara12345, makedonkamak и MiloMalo им се допаѓа ова.
  19. TIGRICA123

    TIGRICA123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    43
    До кога Вмро ке си се брука? Прво со Иванов или т.н космодиск претседател, еве сега и со полноглавецот Амди Бајрам. Сами себе си се брукаат, а на Заев ништо не му можат. Амди КЕ си го бутне во за*никот тој морковот. Ај овој будала прва класа, но овие позади што му се восхитуваат на постапкава се за тажење на живо. Ајде Македонијо уште долго ке си се брукаш со вакви будали.
    https://www.youtube.com/watch?v=V7Lu6YkL2MY
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не се нервирај, не се замарај, очигледно до тоа ниво ни е спадната колективната свест и интелигенција, ете народот таквите ги сака,на таквите им верува, таквите им се од интерес, гледај ние да си најдиме начин да си одиме, па овие тука нека аплаудираат на кој сакаат и до кога сакаат, да не тониме и ние со нив. Не постирај вакви работи до утре сепак е ден на избори можи да се сфати како индиректно агитирање. Нив дури и упатство им дадоа за кој да гласаат, доцна е да смениш нечие мислење.
     
    На bubamara12345 му/ѝ се допаѓа ова.