Зошто е толку тешко да најдеш нормален/на дечко или девојка?

Дискусија во 'Врски' започната од baba Rada, 13 август 2016.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Во времето на нашите родители, баби и дедовци, многу лесно се спарувале младите..имале корзо, парадирале горе доле, се загледувале и на крај се гледало ко се коме допада...хаххаха..смешно делува ова ама навистина било така.
  Во ова наше модерно време се почесто ги слушам младите дека неможат да си најдат соодветен партнер или партнерка, па се замислив навистина и ми текна за ваква тема и вакво прашање да поставам до сите млади..Што е проблемот?
  Дали младите веќе не разликуваат од тоа што сакаат, што им е потребно, што можат и колку можат, дали критериумите што ги поставуваат не им одговараат, т.с им се поставени на повисоко ниво!?
  Што мислите кои се другите причини што многу млади немаат партнер?
   
  На SAMIRA, Pierina77, LollySky и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Машки
  Одговорот е лесен, тешко е да најдеш нормален/на дечко или девојка затоа што во денешно време има многу ненормални луѓе :D:D.
  ОК сега озбилно, јас лично сум голем ситничар, наоѓам многу маани така да многу сум прибирлив и затоа потешко ми е да најдам некоја, можда превише тражим :^), што знам, али со сила убавина не бидува, што би рекле старите :D.
   
  На biGirl, SAMIRA, LollySky и 5 други им се допаѓа ова.
 3. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема ненормални луѓе, има само луѓе на кои не им е дадена шанса да покажат дека под површината им лежи нешто идеално што се бара, нешто занимливо, умно, привлечно....Младиве некако се сите слеани во некои шаблонизирања, позирања, предрасуди, стереотипи, фолирања...и баш напротив мислам дека не важи повеќе таа узречица со сила убавина не бива, напротив треба тука малку поупорност и желба за откривање на сите тие фолирања и глумење на лудила.
   
  На Marossa, LollySky, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
 4. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.120
  За тие што знаат што сакаат од себе, партнерот со кој би биле во врска/брак и животот секогаш е потешко наспрема оние кои се без критериуми и скаат од еден на друг.
  Мене ми е проблем затоа што прво многу размислувам, не се впуштам додека не преболам претходна пропадната врска ( тоа е нешто што сакам да го променам во моментов). Друго не секој што ми се додворува ми се допаѓа или ми ги задоволува критериумите посебно за карактерни особини. Типови што се пуштаат на сељачки начин отпаѓаат од старт, тој што сака да те легни а денес повеќето се такви отпаѓаат исто и ко ќе видиш кругот се стеснува, опциите ти се намалуваат се поради тие критериуми.
  Од друга страна нормално не е ништо вонземјанско туку напротив просечна девојка/момче кое знае што сака од животот и знае што прави за да го постигне тоа.
  Критериуми за избор секогаш мора да има. Не би да ги смалам критериумите од проста причина што има вистински мажи кои би ме задоволиле во секој поглед, Не барам нешто вонсериски туку личност која ќе биде достојна да биде до мене.
   
  На PaLaVa, SAMIRA, Sashko1992 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Sashko1992

  Sashko1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2016
  Пораки:
  1.103
  Допаѓања:
  1.520
  Пол:
  Машки
  Па добро се шалев за ненормалните, ама мислам дека има и по некој таков :D.
  А ова со сила убавина не бидува мислев во смисла некоја да не ми се свиѓа а јас со сила да бидам со неа, само по цена да не бидам сам, таква врска никогаш не би имал.
   
  На PaLaVa, fallenangel и baba Rada им се допаѓа ова.
 6. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Порано било построго и се почитувале моралните вредности .Сега све е распашана банда .
  Сепак постојат воспитани момци , но грешката ја наогам кај родителите!!! Денешните родители се бетар од нивните деца . Не ги прашуваат кај одат во 3 сабалје , кога се вратиле вечерта , од каде им се парите и сл . Секогаш кога ке сретнам некој кретен ,одма си викам Којзнае какви родители имат овој што не е воспитан!
  Не се знае кој пие кој плака во денешно време . Нема ред и дисциплина . Затоа све е ненормално .Инаку баба ми и дедо ми се зеле благодарение на корзото и огледалцето :)
  Денес не е нормално да си нормален во овој ненормален свет!!!
   
  На хОхси, biGirl, PaLaVa и 7 други им се допаѓа ова.
 7. lizaname

  lizaname Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски
  Mislam deka probelomot e vo toa sto i da mu epten nekoj pogoden na nekogo poradi muabetot ti so ovaa znaes li koja e ili pak vidi ja auuuu i slicno si patime . Problemot e vo toa sto ne gledame nas da ni e pogodeno tuku na okolinata i sto ke kaze i sto ke vidi ne samo vo ovaa tema tuku na sekoj pogled
   
  На SAMIRA, anakonda88 и baba Rada им се допаѓа ова.
 8. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Што спаѓа во нормален/ненормален? :) оти се е релативно
  Мое мислење е дека тешко е младите да пронајдат партнер затоа што премногу пребираат физички изглед, финансиски, карактерно, значи се бара цел пакет, а нели не е се совршено, секогаш нешто ќе фали
  Кога некој ќе каже -имам одредени критериуми кои ги барам, уствари сака да каже дека е прибирлив но на помек начин. Се поретки се луѓето кои тежнеат кон прилагодување и прифаќање на личноста онаква каква што е, се поголемото присуство на осудување и ограничување уште на самиот почеток, не постои трпение.
  Денес се е интерес и компромис, се повеќе се цени материјалното, а љубовта останува за наивните, што во минатото не било така.
   
  На biGirl, ЈеленаЏиш, SAMIRA и 5 други им се допаѓа ова.
 9. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Па затоа и реков дека младите се уфилмани бајаги, не се реални, сакаат капаче што не им одговара на лончето...Треба самоанализата да проработи, свесноста за личните мани и доблести, убавини, сексепил, за својот физички и психички изглед....
   
  На crazylady, eloves, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Да тоа е точно, но ретко кој тргнува од себе, тоа е најтежок процес, согледување на сопствените недостатоци, свесност за сопствените маани, затоа што секој е вљубен во себеси (кој повеќе кој помалку :)
  Кога би биле свесни и би тргнале од самите себе си, никогаш не би ги критикувале другите туку би ги прифатиле
   
  На SAMIRA, crazylady, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.483
  Допаѓања:
  47.203
  Пол:
  Женски
  Еве зошто

  [​IMG]
   
  На zokystanoevsky, mrvlx, biGirl и 16 други им се допаѓа ова.
 12. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  2.909
  Допаѓања:
  29.082
  Пол:
  Женски
  Па држи вода
  После се прашувате зошто тешко се наоѓа партнер:rofl:
   
 13. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.197
  J. D. Unwin-sex and culture
  или у превод како шо едно општество стануе по развиено така стануе по либерално
  како шо стануе по либерално сите почињаат да се сексаат кога ке им текне...па се појавуе антифа т.е. мажиња у сукњички и женулиња шишани кец пуни со разни бои и пирсови
  (па се чудат кога ке остане некоја трудна....шо очекуеш да напраиш со секс-телевизор....самиот акт кога е "заштитен" е симулација на праење бебе)
  и заради тоа немаат енергија/мотивација да се вложуваат во однос на зачувување на државни вредности и унапредување на технологија (воглавно работата на фројд е како да те напраи без енергија/мотивација/супер его,за да може да постои општество кое ке наградува ид/животинско однесување и сите да бидат срекни...у спротивно пак ке се појави нов хитлер)

  вториот дел објаснуе дека никогаш и нигде не се појавила држава изградена од лгбт (шо сеа има додаток на уште неколку полови како пан-сексуални и флуидни)

  ...(широка генерализација) -->
  сите жени се спонзоруши и курви,сите мажи се сељаци и деликвентни

  за да може одредени да монеризираат и перат мозок преку медиуми(медиуми прават по неколку промени во секоја нова генерација-секоја наредна генерација незнае како живеела/мислела/функционирала генерацијата/две-три генерации пред нејзе )....у псротивно пак ке бидат копчиња,сапуни и лустери или перики(профитерите на процент од трансакција)

  ...оди па разбери шо напишав :rofl:
  :P
   
  На Anon, anakonda88 и zhap4e им се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  :rofl: Срам или несрам, ама да си признам дека ова ми е трет пат како те читам:D и се ми се чини дека ке има пак:$
  :hai:
   
 15. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.197
  фала срц
  ја сум посебен вид на ненормален
  сите луге шо се мешале со пикап,селф хелп,психологија се луди на различен начин(некој деструктивно)...особено оние шо се у тоа поеке од 5 години

  гуглај dailystormer ако не те мрзи да читаш за другата страна...we have cookies
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  А имаш ли дечко, девојка;)
  :lol:или си осамен:D
   
  На galapce, zhap4e и elimkd им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.389
  Допаѓања:
  104.632
  Абе знам дека ме сака ама носот крив му е чоек.
  Мене мама ме учеше дека сум стварно уба и неќам некоја свиња да ме изеди.
  Јас неможам да сакам некој ако има карактер ако не ги има сите карактеристики физички шо ги сакам.

  Шо вика Murry Goldberg: ''Look Barry, you mom is an amazing lady, but she did some damage on you.'' и не, не велам дека родителите се криви, само горенаведеното е од познанички и пријателки. Машкиот дел од моите пријатели и познаници не се толку директни во искажување дека најбитно му е физичкото зошто ако го најдат физичкото и не им одговара карактерното - прекрстуваат. Ама пак ќе речам, мои познаници е ова шо го кажав.
  Како и да е, сметам дека зошто не се вреднува карактерот на човекот туку физичкиот изглед имаме вакви ситуации.
   
  На galapce, SAMIRA, MilaP и 2 други им се допаѓа ова.
 18. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  Мислам дека наоѓањето соодветен партнер или нормален дечко, девојка, стана потешкотија откако женските добија многу права, равнопраност, па се летнавме малку во облаци мислејќи дека се можеме во смисла да бидеме супер девојќи, супер мајки, да имаме супер кариера, супер сопруг, супер живот и барајќи таква машка супер личност која ќе може сето тоа да ни го обезбеди наидовме во лавиринт, го сакаме како комфорист ама не, нема во него возбуда, сакам малку и лоши момци..и сега што, како..ете незадоволство, бараме понатака....
  А мажите од таа наша супериорност се пикнаа во некое ќоше и немислејќи ја многу многу чекаат некоја женка да ги извлече...
  Чекајќи некој нормален или нормална, младоста поминува:(
   
  На TRANSPORTER086, galapce и MilaP им се допаѓа ова.
 19. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.057
  Пол:
  Женски
  Мене на пример, не ми смета да е ненормален. Битно ми е само да е мнооогу убав.
   
  На Priroden, anichka94 и elimkd им се допаѓа ова.
 20. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.437
  Пол:
  Женски
  А дали се живее само од убавина...сигурна сум дека ќе го изгустираш за два дена а потоа клоцата у дупе;)
   
  На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.